Android Uygulamalar Kapanma Sorunu Kesin Çözüm

Android Uygulamalar Kendi Kendine Çökmeye Başladı. Dün akşamdan beri android telefonunuzda bir şeyler ters gidiyorsa bu yazıyı okuyun 🙂 Android Uygulamalar Kapanma Sorunu Kesin Çözüm yazımızda:

Android Uygulamalar Kapanma Sorunu Kesin Çözüm

Android telefonların büyük bölümünü etkileyen bir sorun patlak verdi. Google’ın açıklamalarına göre “WebView” kaynaklı olan bu sorun, telefonlarda yüklü uygulamaların kendi kendine kapanmasına yol açıyor.

Android kullanıcıları, bugün bazı uygulamaların kendi kendine kapanmasına yol açan ilginç bir durumla karşı karşıya kalmaya başladı. Tüm kullanıcıları etkilemeyen ancak pek çok kullanıcının başına gelen bu durum, örneğin Twitter’da twit istatistiklerini görmek istediğimde twitter’ı yeniden başlatmak şeklinde karşıma çıktı.

Bazı uygulamalar hiç açılmazken bazıları da açıldıktan sonra kapanıyor. Bazı kullanıcılar ise uygulama içerisinde sınırlı hareket edebildiklerini belirli alanlara tıkladıklarında uygulamanın çöktüğünü bildirdi.

Çözümü hemen anlatalım:

Play Store’a girip Webview yazarak, Android Sistem Webview uygulamasını bulun. 22 Mart itibari ile bir güncelleme yayınlandı. Güncelleme yaptığınızda sorun ortadan kalkacak. Ama ben kendim Xiaomi telefonum için uygulamanın güncellemelerini kaldırdım, sorun düzeldi. Az aşağıda Xiaomi için çözümü anlatacağız.

Diğer çözüm önerileri: Android Sistem Webview  uygulamasınbulun. İlk yapılması gereken güncellemeleri kaldır seçeneğini işaretlemek. İkinci seçenek uygulamayı durdurmak. Üçüncü seçenek uygulamayı telefondan kaldırmak. Ancak bazı telefonlarda bu seçeneğin bulunmadığı gelen şikayetler arasında.

Uygulamayı Ayarlar > Uygulamalar altında bulduktan sonra (uygulamayı göremiyorsanız üç noktaya tıklayın ve tüm uygulamaları göster seçeneğini işaretleyin)

Güncellemeleri kaldır seçeneğini işaretlediğinizde sorun çözülecek. Sorun devam ederse uygulamayı durdurmayı da deneyebilirsiniz.

Android Sistem Webview Durdurma

YENİ »
Netflix En İyi Diziler Listesi: Netflix'te En Çok Sevilen Diziler IMDb

Telefona göre çözüm önerileri

Samsung Galaxy telefonlar
Samsung Galaxy akıllı telefonlarında Ayarlar-Uygulamalar menüsüne gittikten sonra listeden Android System WebView seçilmesi ve sağ üstteki üç nokta menüsünden güncellemeleri kaldır seçilmesi gerekli.

Xiaomi/ Redmi telefonlar
Xiaomi ve Redmi telefonlar için Ayarlar-Uygulamalar menüsünde sağ üst üç noktalı menüden Tüm Uygulamaları Göster dedikten sonra Android System WebView bileşenine girerek altta Güncellemeleri Kaldır butonuna tıklamak gerekiyor.

Google Hatayı Kabul Etti

Google, sorunun fark edildiğini açıkladıktan kısa bir süre sonra yeni bir açıklama yaparak, sorunun Android ekosistemindeki dahili yazılımlardan olan WebView kaynaklı olduğunu duyurdu. Sorun yaşayan kullanıcıların WebView’ın son güncellemesini kaldırabileceklerini söyleyen Google mühendisleri, düzeltmenin yapılmasının ardından yeni bir güncelleme yayınlanacağını, bu güncellemeyle sorunun ortadan kaldırılacağını açıkladılar. Bugün Play Store’a girdiğinizde yeni güncellemeyi görebilirsiniz.

YENİ »
Bir Zamanlar Kıbrıs Dizisi Oyuncuları ve Konusu » TRT1 Yeni Dizisi

 

Yorum yapmak ister misiniz?