Armut Vücut Tipi Nasıl Zayıflar? Nasıl Beslenmeli? Nasıl Spor Yapmalı?

Armut Vücut Tipi Nasıl Zayıflar? Armut vücut tipi aslında toplumda en sık görülen vücut tipi. Dünyadaki kadınların yaklaşık %60’ı armut vücut tipine sahip. Armut tipi vücuda sahip olanlar nasıl beslenmeli?  Armut vücut tipi olanlar nasıl spor yapmalı? Sizler için armut vücut tipine göre kilo vermenin püf noktalarını anlatmak istiyoruz.

armut vücut tipi nasıl zayıflar

Armut Vücut Tipi Nasıl Olur?

Kısaca armut vücut tipini tarif edelim: Eğimli ve dar omuzlar, kıvrımlı ve geniş kalçalar, kalın kalça ve baldırlar, ince bir bel, küçük veya normal göğüsler… Daha küçük bir üst vücut ve ince bir bele sahiptir ama kalça ve basenleri geniş vücut tipi olarak tarif edebiliriz.

Armut Vücut Tipi Nasıl Zayıflar?

Armut vücut tipi için özel egzersiz programları ve özel beslenme planları oldukça işe yarıyor. O yüzden hem beslenmenize dikkat etmeli, hem de sizin için önerilen egzersiz programlarına başlamalısınız.

Çoğu spor eğitmeninin ve sosyal medyada yer alan günümüzde sağlıklı yaşam sayfalarının tavsiye ettiği squat ve bacak kası hareketleri gibi hedefli egzersizlerle alt bedeninizi sıkılaştırmaya çalışmanız cazip olsa da vücudun sadece bir bölgesinden kilo vermek oldukça zordur. Düzenli bir egzersiz programı ve sağlıklı beslenme planı ile vücudunuzun tümü üzerinde kilo vermeniz ve armut şeklinde kurtulmanız mümkün olacaktır.

Armut Vücut Tipi Nasıl Spor Yapmalı?

Kas inşa etmek ve depolanan vücut yağını yakmak için haftada 2-3 gün vücudun tümünü etkileyen egzersiz programlarına katılmak oldukça önemlidir. Kategorilerine bölerek bu egzersizleri 3 ayrı grupta incelemek doğru olacaktır.

Sırt için yapılan kanat egzersizleri, göğsünüz için göğüsleri dikleştirme ve sarkıklık önleme antenmanları, triseps dips, bacaklar için lunges ve omuzlar için hafif ağırlık çalışmaları ile egzersizlere başlayabilirsiniz. Sırtınızı özellikle dik bir biçimde duvara yaslayıp, bacağınızın arasına top ya da herhangi bir cisim sıkıştırarak duvarda, sırt dikliğinizi bozmadan yere çömelip kalkarsanız, ciddi şekilde popo yağlarınızda erimeler gözlemleyebilirsiniz. Her egzersizi 15 ila 20 tekrarlı bir dizi içinde uygulayın. Kalp atış hızınızı yükseltmek ve egzersiz başına yakılan yağ miktarını arttırmak için 30 ila 60 saniye kardiyovasküler aktiviteyi dahil edinç 30 dakika boyunca egzersiz hareketlerini tekrarlayın.

YENİ »
Diyet Listesi Meyve Porsiyonları: Bir Porsiyon Meyve Ölçüleri

Bileşik Egzersizler

Bacaklarınız için haftada bir ila iki kez spesifik bir egzersiz yapın. Birkaç kas grubunu aynı anda çalışan çeşitli bileşik egzersizleri gerçekleştirin. Mesela set başına 12-15 defa yapılan; elinize dambıl alarak yaptığınız çömelme hareketlerini, squat ve step-upları günde 4 defa tekrarlayın.

Kardiyovasküler Egzersizler

Haftada üç ila beş gün 30 ila 45 dakika kardiyovasküler egzersize katılın. Eliptik aleti, koşu bandı, kondisyon bisikleti ya da merdiven çıkmak gibi kardiyo görevi gören aktivitelerde bulunun. Hareketlerinize; kardoyo kickboks, aerobik ya da spinnig gibi bir grup fitness dersi alarak çeşitlilik katabilirsiniz. Antrenmanlara vücudunuzun cevap vermeye devam etmesi için sık sık kardiyo tercihlerinizi değiştirin.

(Ayrıca bkz: Yağ Yakmak İçin Hangi Spor Yapılmalı?)

Armut vücut tipi nasıl zayıflar konumuzda egzersiz programlarından beslenme planına artık geçebiliriz.

Armut Vücut Tipi Nasıl Beslenmeli?

Armut şekilli vücut diyetine göre kişiye özel beslenme biçimi, armut biçimindeki bir vücudun en ciddi sağlık risklerini önlemeye ve inatçı bölgelerdeki yağlarınızı kaybetmenize yardımcı olmaya odaklanır. Selüliti azaltmakla birlikte bu diyet yüksek yağ yakımına yardımcı olur.

Yalnızca sağlıklı yağlar tüketin

Az yağlı soslar ve salatalar, fıstıklar (günde bir avuca kadar), fıstık yağı, somon ve uskumru (ağırlık kaybı için somon, uskumru ve ton balığı büyük omega-3 kaynaklarıdır) rahatlıkla tercih edebileceğiniz doğal yağlardır. Düşük metabolizma hızlarının artmasına yardımcı olan Hindistan cevizi yağı da bir alternatif olabilir.

Rafine karbonhidratlardan uzak durun

Rafine karbonhidratlardan ve yağlardan uzak durmak, vücudunuzun şekle girmesi için son derece önemlidir. Tereyağı, yağlı etler, tam yağlı süt, krema, yoğurt, süt ve peynir, ekşi krema, yağlı ya da kızartılmış gıdalar, mayonezler, şarküteri etleri, turşular ve tam yağlı soslar yağ olarak vücudunuza girdiği ve yüksek tuz oranları nedeni ile su tutuları için kesinlikle tercih edilmelidir. Günlük yaşamdaki tuz kullanımlarınızda Himalaya pembe kristal tuzu ya da Celtic deniz tuzu gibi daha sağlıklı tuzları tercih edebilirsiniz.

YENİ »
Masa başı çalışanlar nasıl kilo verebilir? Masa başında çalışanlar nasıl zayıflar?

Kompleks karbonhidratlar ve yüksek kaliteli proteinleri tercih edin

Esmer ekmekler, kepekli tahıllar, kahverengi pirinç, kinoa, karabuğday, yulaf/yulaf ezmesi, sebzelerin tümü, baklagiller ve meyveler kompleks karbonhidratlar arasındadır. Vücudunuz için bu besinler gerekli olan vitaminleri sağlarken vücut şeklinizi korumanıza yardımcı olurlar. Derisiz tavuk/hindi göğsü, yumurta, yağsız sığır eti, kuzu eti, balık, deniz ürünleri, yoğurt, yağsız süt ve peynir yüksek kaliteli proteinler arasındadır. Bu besinlerin en yağsız kısımlarını, yalnızca kendi sularında ya da sebze sularıyla birlikte pişirmek son derece lezzetli ve sağlıklı olacaktır.

Armut Vücut Tipi Nasıl Giyinmeli?

Kalçalarınıza düzgün oturan bir kot pantolon bulmak, armut biçimindeki bir vücuda sahipseniz son derece zor olabilir. Daha küçük bir üst vücut ve ince bir bele sahip olmanıza rağmen, kalçalarınızın, basenlerinizin ve göbek bölümünüzün kilolu durması orantısal sorunlara yol açabilir.

Dar pantolonlar, skinny jeanler giyinmek, sizi daha şişman gösterebilir. Bunların yerine daha bol ve düz kesimli pantolonları tercih edebilirsiniz.

Yorum yapmak ister misiniz?