Aşırı Halsizliğe ve Yorgunluğa Ne İyi Gelir?

Aşırı halsizliğe ne iyi gelir? Kendinizi sürekli halsiz ve yorgun mu hissediyorsunuz? Sabahları kendinizi çok mu halsiz hissediyorsunuz? Halsizliğin pek çok nedeni olabilir. Öncelikle aşırı halsizliğin nedenlerine kısaca göz atalım. Sonra halsizlik ve yorgunluktan şikayetçi olanlara bazı tavsiyelerimiz var.

Aşırı Halsizlik  Neden Olur?

Aşırı halsizlik ve yorgunluğun bazı bilinen sebepleri şunlardır:

Kansızlık, anemi 

Yorgunluk en çok  anemi hastalarında görülür. Çünkü oksijen taşıyan hemoglobinin eksikliği kişinin kendini yorgun ve halsiz hissetmesine neden olur.

Ruhsal sorunlar, depresyon 

Yorgunluğa yol açan hastalıklardan ikinci sırada depresyon gibi psikosomotik hastalıklar gelir. Depresyon da kişilerin kendisini yorgun hissetmesine neden olabilir.

Tiroid bezi rahatsızlıkları

Özellikle kişinin tiroid bezlerinin olması gerekenden daha az çalışan kişiler (Hipotiroidi hastalığı)  kendisini çok yorgun hissederler.

Şeker hastalığı

Şeker hastaları da sürekli yorgundurlar. Bu insanlar kendilerini yorgun, bezgin ve güçsüz hissederler. Şeker seviyeleri yüksek olduğu zaman günlük yaşamları bile kesintiye uğrayabilir.

Uyku Apnesi

Uyku apnesi de yorgunluğun önemli sebeplerinden birisidir. Yeterli sürede, kaliteli bir uyku uyuyamayan kişiler kendisini ertesi gün aşırı yorgun hissedecektir.

Bağ Dokusu hastalıkları

Eklem hastalıkları ve romatizma da halsizliğe neden olur.

Metabolizma çalışma sistemindeki bazı bozukluklar

Böbrek yetmezliği, karaciğer yetersizliği, kalsiyum yüksekliği ve potasyum düşüklüğü gibi durumlarda da yorgunluk ortaya çıkabilir.

Bunlardan başka düşük su tüketimi, aşırı kafein tüketimi, aşırı alkol alınması da yorgun sebepleri arasında yer almaktadır.

YENİ »
Cilt İçin Faydalı Yağlar Cilt Bakımı İçin Doğal Yağlar

Aşırı Halsizlik Hissedenlerin Yaptırması Gereken Testler

Halsizlik sorununuz sürekli hale gelmiş ise doktora başvurmanız tavsiye edilir. Halsizlik için yaptırmanız gereken genel testler: kan testleri, tiroid testleri, şeker testleri, eklemlerle ve romatizmalı hastalıklarla ilgili testler

Aşırı Halsizliğe ve Yorgunluğa Ne İyi Gelir?

Herkes halsizlikten zaman zaman şikâyet eder. Halsizliğe yoğun iş temposu ve stres yol açabilir ve çalışma temponuzu, hayattan zevk almanızı ve uykunuzu engelleyebilir.

Halsizlik bazı durumlarda bir hastalıktan dolayı kaynaklanıyor da olabilir. Nedenini belirleyemediğiniz ve uzun süreli halsizlik şikayeti nedeni ile bu duruma çözüm olarak bu bitkileri nasıl kullanabileceğinize dair doktora başvurmalısınız.

Halsizliğiniz en başta bahsettiğimiz bir hastalıktan kaynaklanıyor ise öncelikle bu hastalığın tedavisi gerekir. Örneğin tiroid hastaları haplarını kullanarak yorgunluk hissinden kurtulabilirler.

Halsizliği gidermekte bazı bitkisel reçeteler vücuda destek olabilir.

Aşırı Halsizliğe Ne İyi Gelir?

Aşırı Halsizliğe Ne İyi Gelir?

Halsizlik ve yorgunluk için evde doğal çözümler:

Ginseng:

Halsizliğe karşı ginseng önerilen gözde bitkiler arasında yer alır. Zihinsel performansı ve fiziksel dayanıklılığı Panax ginseng de denilen ve Asya ginsengi arttırabilir. Stresle vücudun baş etmesini kolaylaştırarak, stresten kaynaklanan halsizliğe neden olur. Ginseng ve tarçın ile yapılacak bitki çayı, halsizlik için tavsiye edilir.

Biberiye:

Biberiye, nefesi açan ve sindirim sistemini düzenleyen bir bitkidir. Dikkat eksikliğini de ortadan kaldırıcı etkisi vardır. Gün içinde enerji dolu olmak için biberiye eklenmiş suyu tüketebilirsiniz. Veya yemeklerinize bir tutam ilave edebilirsiniz.

Yemeklerde sık sık kullanılan, Akdeniz bitkilerinden biberiye aromatik bir bitkidir. Sinir sistemini biberiye çayı ya da tentürü uyarır ve kan dolaşımını hızlandırır. Hem halsizliğe hem de hafif dereceli depresyona bu şekilde iyi gelir. Halsizlik ve uykusuzluk çoğu kez sindirim sorunlarından kaynaklanır. Sindirim sorunlarını da biberiye hafifletebilir. Ayrıca kaslara biberiye özü yağıyla masaj yapmak rahatlık sağlayarak halsizlik ve stresi azaltabilir. Biberiyeyi hamile ve bebek emziren kadınların tüketmemesi tavsiye edilir. Ayrıca biberiye kürü; yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kan pıhtılaşması, ülser ve bağırsak hastalıkları ile ilgili ilaç kullananlara da önerilmez.

Guarana:

Bolca Amazon Havzası’nda bulunan guarana bitkisi, kafeini kahve çekirdeklerinin iki katı oranında ihtiva eder. Güney Amerika’nın birçok ülkesinde gazoz, enerji içeceği ve bitkisel çay gibi içeceklerde sade kafein yerine guarana bitkisi kullanılır. Guarana bitkisinin diğer kafeinli içeceklerden farklı olarak konsantrasyonunu arttırdığı görülmüştür. Geçici olarak hafızayı da güçlendirdiği ve enerji veren bitki kafeini yüksek miktarda içerdiğinden gereğinden fazla tüketilirse gerginlik, sinirlilik ve uykusuzluğa yol açabilir.

Gingko Biloba:

Mabet ağacı ve Japon eriği olarak ülkemizde bilinen gingko biloba Almanya ve Fransa gibi ülkelerde reçeteye doktorların eklediği ve araştırmaların geniş yer ayırdığı bir bitkidir. Trombositlerin birbirlerine yapışma yani pıhtılaşma ihtimalini kan damarlarını genişleterek azaltır ve böylece kan dolaşımı hızlanır. Vücudun dinçlik kazanması, ağrıların ve yorgunluğun azalması gibi kan dolaşımının hızlanmasının birçok yararı arasında sayılabilir. Hamile ve bebek emziren kadınlar, epilepsi hastaları gigko biloba takviyesi almamalıdır.

Aloe Vera

Aloe vera ile yorgunluğu geride bırakabilirsiniz. B vitaminleri ve protein açısından zengin olduğu için kaybolan enerjinizi yenileyecektir. Bir fincan aloe vera çayı halsizlik için faydalı olacaktır.

Yerba Mate

Kontrollü şekilde tüketilmesi gereken bitkilerden yerba mate, besin değeri yüksek bir bitkidir. C vitamini, kalsiyum, magnezyum ve daha pek çok vitamine sahip olduğundan dolayı enerjinizi yenileyecektir.

Mısır Püskülü

Mısır püskülü çayı da kronik yorgunluk tedavisi için önerilen bitki çayları arasında. Stresten uzaklaşmanızı, kronik yorgunluğunuzun giderilmesini sağlayan mısır püskülü çayı sakinleşmenize yardımcı olur. İdrar yollarınızda oluşan sorunların çözülmesi sürecinde, tedaviye ek olarak tüketebileceğiniz mısır püskülü, kiraz sapı ile birlikte kaynatılabilir. Sindirim ve boşaltım sistemlerinin düzenli çalışmasına katkıda bulunduğu için oldukça faydalı bir bitkidir.

Mısır Püskülü Çayı Nasıl Yapılır

Kaynayan bir su bardağı kadar suyun içerisine bir tutam mısır püskülü atılır, 5 dakika kadar kaynamaya devam edilip ocağın altı kapatılır. Ocaktan aldıktan sonra püsküller süzülür.

YENİ »
Hyalüronik Asitin Cilde Faydaları Hyaluronik Asit Cilt Bakımı

Halsizlik İçin Nasıl Beslenmeli?

Yumurta içerdiği yüksek protein oranıyla sizi hem uzun süre tok tutacak hem de enerjik olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca diğer protein kaynağı olan et, balık, tavuk, süt ve yeşil fasulye halsizliğinize iyi gelecek diğer gıdalardır.

Yoğurt içerdiği probiyotikler ile sindirim sistemini hızlandırır, sindirimi kolaylaştır. Yüksek protein kaynağı olması nedeniyle diyet listelerinde en çok yer alan besindir. Motivasyonunuzu arttırır, uyanık olmanızı sağlar.

Günde bir adet elma tüketin. Vitamin ve mineral deposu olan elma, halsizlikte en çok tercih edilmesi gereken meyvelerden biridir. Halsizlikle mücadele ederken bağışıklık sistemini korur, vücudun direncini arttırır.

Muz, yüksek enerji kaynaklarından biridir. Bal ile birlikte tüketmeniz size tüm gün enerji sağlayacaktır.

Ispanak yüksek oranda demir içerdiği için halsizliğe iyi gelen besinlerden biridir. Demir eksikliğinin neden olduğu anemi hastalığı halsizliğe neden olur. Demirden zengin olan et, balık, yeşil yapraklı sebzeleri de tüketebilirsiniz. C vitamini yönünden zengin olan turunçgilleri demir emilimini arttırmak için beraberinde tüketin.

Halsizliğin en büyük nedeni susuz kalmaktır. Vücut gün içerisinde terleme, idrar ve solunum yoluyla su kaybeder. Günde en az 1,5-2 litre su tüketin. Elektrolit dengesizliği de halsizliğe neden olacağı için günde bir adet maden suyu için.

Metabolizmayı hızlandırması ve zayıflama amacıyla da kullanılmasıyla yeşil çay, bitki çayları arasında en çok enerji verendir. Alternatif olarak biberiye, nane, papatya ve zencefil çayı da tüketebilirsiniz.

YENİ »
Nemlendirici Krem Önerileri: Doğal Katkısız Nemlendirici Kremler

Spor Yapmak Halsizliğe İyi Gelir

Düzenli yapılan 30 dakikalık yürüyüş, vücut ağırlığının dengelenmesine, kemik sağlığının korunması ve geliştirilmesine yardımcı olmaktadır. Düzenli egzersiz ile metabolizma hızlanır, daha fazla enerji oluşumu sağlanır. Kalp damar sisteminin ve solunumun düzenlenmesini, dokulara yeterli düzeyle oksijen taşınmasını sağlar.

Günde 10 dakika yapacağınız egzersiz ile halsizliği yenmeniz mümkün. Videoya göz atabilirsiniz:

İbrahim Saraçoğlu Yorgunluk ve Halsizlik İçin Kür Tarifi

İbrahim Saraçoğlu, havuç ve kuru incir ile yapılan bir kür tarifi veriyor. Tarifi videodan izleyebilirsiniz:

Yorum yapmak ister misiniz?