Bir Zamanlar Kıbrıs Dizisi Oyuncuları ve Konusu » TRT1 Yeni Dizisi

Bir Zamanlar Kıbrıs Dizisi Oyuncuları ve Konusu » TRT1’in Yeni Dizisi Bir Zamanlar Kıbrıs hakkında bilgileri sizinle paylaşmak istedik.

Ana Vatan’a çağrı: “Kıbrıs Türkü zordadır, ateş altındadır!”

Yayınlanan tanıtımda, dönemin Kıbrıs Türk Cemaat Başkanı olan Rauf Denktaş’ın anavatan Türkiye’den istediği destek için yazdığı mektup, yaşanan katliamdan görüntülerle ekrana geldi.

YENİ »
Camdaki Kız Dizisi Konusu ve Oyuncuları | Ne Zaman Başlıyor?

Bir Zamanlar Kıbrıs Dizisi

TRT’den yapılan açıklamaya göre, tamamı Kıbrıs’ta çekilerek ulusal bir kanalda yayınlanacak “ilk dizi” olma özelliği de taşıyan “Bir Zamanlar Kıbrıs” adlı yapım, Kıbrıs Türk halkının varoluş ve özgürlük mücadelesini ekranlara taşıyacak. Dizinin ilk 26 bölümü Kıbrıs Türk halkının 1963-1968 arasında maruz kaldığı sıkıntıları anlatıyor

TMC Film imzasıyla yapılan filmin yönetmeni Hakan İnan… Senaryosu ise Emre Özdür ve Başar Başaran’a ait.

Dizide sakız tüccarı Kemal Dereli karakterini Ahmet Kural, eşi İnci’yi Pelin Karahan, Türkiye’den adaya gizli görevle gelen Ankaralı karakterini Serkan Çayoğlu, nişanlısını ise Gülper Özdemir canlandırıyor.

Rum komutan Samson’u Tayanç Ayaydın, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı ise Devrim Saltoğlu oynayacak.

Dizinin kadrosunda ayrıca Hasan Küçükçetin, Miray Akay, Deniz Baytaş, Ahmet Sömers, Hakan Güner, Nebil Sayın, Emre Törün ve Bade Arazlı yer alıyor.

Yazımızın devamında dizinin konusundan ve dizideki karakterlerden bahsedeceğiz:

YENİ »
Teşkilat Oyuncuları Hulki Teşkilat Dizisi Hulki Karakteri Nihat Altınkaya

Bir Zamanlar Kıbrıs Dizisi Konusu

Kıbrıs Türklerinin varoluş mücadelesini anlatacak olan ve adada yaşanan gerçek olaylardan yola çıkarak kaleme alınan “Bir Zamanlar Kıbrıs” dizisi, Kıbrıs olaylarının şiddetlenmeye başladığı 1963 yılı dönemiyle ekranlara gelecek.

Konu:  1963, Kıbrıs’ta Türkler ve Rumlar yan yana sorunsuzca yaşamaktadır. Adanın pastoral coğrafyasında neşeli hayatlarını süren sakız tüccarı Dereli ailesi, Kanlı Noel olarak bilinen olayların başlaması ile diğer Türk aileler gibi saldırıya uğrar. Birbirlerinden ayrı düşen aile fertleri kasabalarından sürülüp zorunlu bir göçe başlarken ailenin başındaki Kemal Dereli kendi ailesiyle birlikte göç yolundaki binlerce Türk’ün lideri haline gelir. Kıbrıs’ta yaşam mücadelesi sürerken Türkiye’den adaya gizli görevle yollanan Ankaralı ise Lefkoşa’da olayların seyrini değiştirir. Adada gizli kahramana dönüşen Ankaralı ve ayrı düştüğü nişanlısının hasretle ve yaşam mücadelesi ile harmanlanan aşkı da Dereli ailesinin hikayesi ile iç içe geçer.

Bir Zamanlar Kıbrıs Dizisi Oyuncuları

Karakterler (Oyuncular): Ahmet Kural, Devrim Saltoğlu, Serkan Çayoğlu, Gülper Özdemir, Pelin Karahan ve Tayanç Ayaydın, Hasan Küçükçetin, Miray Akay, Deniz Baytaş, Ahmet Sömers, Hakan Güner, Nebil Sayın, Emre Törün, Bade Arazlı

Bir Zamanlar Kıbrıs Dizisi Oyuncuları

Ahmet Kural sakız tüccarı Kemal Dereli karakterini canlandırıyor.

Pelin Karahan sakız tüccarı Kemal Dereli’nin eşi İnci karakterini canlandırıyor.

Bir Zamanlar Kıbrıs Dizisi Oyuncuları

Serkan Çayoğlu, Türkiye’den adaya gizli görevle gelen Ankaralı karakterini canlandırıyor. Ankaralı dizide Kıbrıs’taki olayların tam ortasında yer alacak ve çok önemli bir görev üstlenecek.

Gülper Özdemir ise Ankaralı’nın nişanlısını canlandırıyor. Ankaralı ile ayrı düşüyorlar ve çektikleri hasret dizinin önemli bir noktasını oluşturuyor.

Bir Zamanlar Kıbrıs Dizisi Oyuncuları Rauf Denktaş

Devrim Saltoğlu, Rauf Denktaş karakterine hayat veriyor. Saltoğlu, Denktaş’ın hayatından nasıl etkilendiğini ve rolüne nasıl hazırlandığını şöyle anlattı:

“Rauf Denktaş, hiç uzak olmadığım, çocukluğumdan beri ekranlarda rastladığımda kaçırmadığım bir kişiydi. Sağlam duruşu, çok net ve kendinden emin oluşu, ama her fırsatta gülümsemesi ve espri anlayışı beni daima etkilemiştir. Aslında yaşanan halk mücadelesinin çetinliği dışında bir de üç evladını zamansız kaybedişleri beni çok sarstı. Yakın zamanın, tarihi ve sevilen bir kişiliğini canlandırmak geçilmesi gereken bir sınav gibi duruyor. Umarım Rauf Denktaş’a yakışır bir iş sergileyebilirim. Çok yakın zamanda kaybettiğimiz Rauf Denktaş’ın Türkiye halkının da iyi tanıdığı bir kişilik oluşu, rolüme hazırlanırken çeşitli sınırlar getirse de onu birebir taklit edip canlandırmaktan çok, onu özünde hissetmeye çalışmak önceliğim.”

14 Mart’ta KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ‘Bir Zamanlar Kıbrıs’ dizi setini ziyaret etti. Ersin Tatar, “Böyle bir çalışmanın burada oluyor olması Kıbrıs Türkünün haklı mücadelesinin hem Türkiye’ye hem de bütün dünyaya duyurulması bakımından çok önemli bir çalışma olarak değerlendiriyorum.” ifadesini kullandı.

YENİ »
Teşkilat Dizisi Oyuncuları ve Konusu | Teşkilat Dizisi Oyuncu Kadrosu
YENİ »
En İyi Suç Filmleri: Gerilim ve Polisiye İçeren Suç Filmleri
YENİ »
Yabancı Dizi Önerileri 2021 » Yeni Çıkan Diziler Listesi

Yorum yapmak ister misiniz?