Bitcoin Nasıl Alınır Nasıl Satılır? » Nasıl Bitcoin Alabilirim?

Bitcoin, dijital bir para birimidir ve kripto para olarak adlandırılır. Merkezi olmayan bir yapıya sahip olan Bitcoin, blok zinciri teknolojisi üzerine inşa edilmiştir. Bitcoin’in alım satımı ise çeşitli platformlar aracılığıyla gerçekleştirilir. Bitcoin satın almak için öncelikle bir cüzdana ihtiyaç duyulur. Bu cüzdanlar, kullanıcıların Bitcoin’lerini saklayabileceği ve işlem yapabileceği dijital ortamlardır. Bilgisayarınıza veya cep telefonunuza indirebileceğiniz bu cüzdanlar, genellikle güvenlik önlemleriyle korunmuştur. Peki Bitcoin Nasıl Alınır Nasıl Satılır?

Bitcoin alım satımı için ise bitcoin borsaları kullanılabilir. Bu borsalarda, istediğiniz miktarda Bitcoin satın alabilir veya satabilirsiniz. Borsalarda hesap açtıktan sonra kimlik doğrulama sürecinden geçmeniz gerekebilir. Bitcoin borsalarında işlem yaparken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle güvenilir ve lisanslı bir borsada işlem yapmanız önemlidir. Ayrıca fiyatları karşılaştırarak en uygun fiyatları sunan borsayı seçmek de avantajlı olabilir. Sonuç olarak, Bitcoin dijital bir para birimi olup, alım satım işlemleri için bitcoin borsalarından yararlanılabilir. Ancak dikkatli olmak ve güvenilir platformları tercih etmek önemlidir.

Bitcoin satın almak için ne yapmak gerekir? Size kısaca Bitcoin alım satım konusunu anlatıyoruz:

Bitcoin Nedir?

Fikir babası: 1998 yılında Wei Dai tarafından “cypherpunks” adlı bir e-posta listesinde, merkezi bir sistem yerine kriptografi kullanılarak yaratılan ve işletilen para fikri ortaya atıldı.

2008 ekonomi krizi sonrası Satoshi Nakamato adlı kişi uçtan uca elektronik ödeme sistemi olan Bitcoin’e dair teknik yazılar yayınladı.  İlk Bitcoin tanımı ve konsepti 2009’da kriptografi e-posta listesinde Satoshi Nakamoto tarafından basılmıştır. Böylece Bitcoin herhangi bir merkeze bağlı olmadan üçüncül müdahalelere karşı korumalı kripto para birimi olarak ortaya çıktı. 2009 yılında halka açık ağ olarak kullanıma girdi. Sonrasında Bitcoin, ilk başarılı kripto para olarak “1. nesil blockchain” olarak adlandırıldı.

Unutmadan, Satoshi 2010 yılında projeden ayrıldı. Kim olduğu ve niye ayrıldığı hala gizemini koruyor.

Bitcoin geleceğin alternatif para birimi olarak görülüyor…

Bitcoin gerçekte var olmayan sanal bir para birimidir. Bitcoin karşılığında altın gibi herhangi bir değerli maden yoktur. Fiziksel olarak basılan bir para değeri de değilidir. Hükümetler ya da geleneksel merkez bankaları tarafından basılan bir para değildir.

Nasıl Bitcoin Alabilirim?

Nasıl Bitcoin Alabilirim

Bitcoin sahibi olmanın dört yolu var:

  • Kripto para borsaları üzerinden gerçek para birimleri karşılığı satın almak
  • Size yakın birinden takas yoluyla almak
  • Mal veya hizmet karşılığında ödeme olarak almak
  • kriptografik şifreleri çözerek madencilik yapmak.

Bitcoin madenciliği ayrı bir yazının konusu… Burada platformlar üzerinden Bitcoin almanın yollarını anlatıyoruz.

Bitcoin Nasıl Alınır Nasıl Satılır?

Bitcoin Nasıl Alınır Nasıl Satılır?

Bitcoin alım satımı Kripto Para platformları üzerinden gerçekleştirilir. Bunlar arasında Paribu, Koinim, Bitlo, BTCTürk gibi yerli platformları kullanabilirsiniz. Ya da dünya çapında büyük firmaları kullanabilirsiniz. Bunların başında ise Binance geliyor.

Öncelikle kullanacağınız platform üzerinde bir üyelik oluşturuyorsunuz. Sonrasında ise Bitcoin alım ve satımı için sanal bir cüzdana ihtiyacınız olacak.

YENİ »
Kripto Para Haber: Bitcoin Tarihi Zirveyi Gördü 48.000

Bitcoin Cüzdanı Nedir?

Bitcoin cüzdanı, varlıklarınıza mevcut en yüksek güvenlik düzeyini sağlayacak dijital olarak barındırılan bir depolamadır. Sahip olduğunuz Bitcoin değerlerini kullanabilmeniz için gerekli olan özel ve genel anahtarı barındıran yazılımlar olarak tarif edebiliriz. Bitcoin yatırma, bitcoin çekme ve Bitcoin gönderme için sanal cüzdana ihtiyaç var.

Aslında siz Bitcoin cüzdanı açmak istediğinizde genelde web türünde sanal cüzdan açıyorsunuz ama diğer türlerini de bilelim. 3 tip Bitcoin cüzdanı vardır:

  • Masaüstü: Bilgisayaranıza indirip kullanabileceğiniz cüzdan programlarıdır. Bitcoin cüzdanınıza ait genel ve özel anahtarlarınız bilgisayarınızın hafızasına kayıtlıdır.
  • Paper (kağıt cüzdan):  Paper (kağıt cüzdan) cüzdanlar Bitcoin cüzdanlarınızın Genel Anahtar (public key) ve Özel Anahtar (private key) kodunuzun yazılı olduğu kağıtlardır. Paper Bitcoin cüzdanlarında genel olarak Bitcoin adresi bilgileriniz QR kod şeklinde gösterilmektedir. İnternet bağlantısı olmayan bir Bitcoin cüzdanı olduğu için internet üzerinden gelebilecek saldırılara karşı en güvenli cüzdandır.
  • Web (online): Web Bitcoin Cüzdanları, cüzdan hizmeti sağlayan şirketler tarafından sahip olduğunuz Bitcoin bakiyelerinin korunduğu cüzdan şeklidir. Web Bitcoin cüzdanı hizmeti veren şirketlerin güvenilir olmasına dikkat etmek gerekmektedir.

Ne Kadar Bitcoin Alabilirim?

Bitcoin fiyatı piyasadaki arz-talep ilişkisine bağlı olarak oluşur. 0.00000001 gibi küçük parçalarına ayrılabilir, dolayısıyla yüz milyonda bire kadar küçük parçalar alınıp satılabilir.  Kullandığınız firmaya göre 0.0001 ile 0.00000001 gibi oranlarda bitcoin alabiliyorsunuz. 1 bitcoin içerisinde 1,000,000 bit bulunmaktadır.

Örneğin yazıyı yazarken bir Bitcoin fiyatı: 334.266,94 Türk Lirası idi. Örneğin yüzde birlik Bitcoin yaklaşık 3.343 TL, binde birlik Bitcoin ise 334 TL civarına tekabül ediyor.

YENİ »
Dogecoin Nedir? Nasıl Alınır? Dogecoin Ne Kadar? 1 Dogecoin Kaç TL?

Bitcoin Nasıl Satılır? Bitcoin nasıl nakite çevrilir?

Kripto paralar nakit olarak kullanmak için borsalar üzerinden satış işlemi yapılabilir. Aynı şekide Bitcoin’ler de borsa üzerinden satılarak karşılık reel para tutarı EFT veya havale ile kişilere gönderilir.

Bitcoin Göndermek

Hesabınızda bulunan Bitcoin bakiyenizi başka bir Bitcoin cüzdanına da gönderebilirsiniz.

Bitcoin Kullanımı: Bitcoin Kullanımı Yaygın Mıdır?

Paypal, 2020 yılı ekim ayında Bitcoin ve diğer kripto paraları tanıdığını açıkladı. 2021’de Paypal’ın ticaret ağında bulunan 26 milyon işletmede alışverişler kripto para üzerinden yapılabilecek.

Elon Musk’ın Tesla’sı ise yakın gelecekte Bitcoin’le ödeme kabul etmeye başlamasının beklendiği duyurdu.

Yorum yapmak ister misiniz?