Bulantıyı Ne Keser? Bulantıyı Kesen Bitkiler

Bulantıyı Ne Keser? Bulantı için ne yapmalı? Bulantı için evde çözüm arayanlara Bulantıyı Kesen Bitkiler listesi vermek istiyoruz. Bulantı için en çok kullanılan şifalı bitkiler zencefil, papatya, nane.

Bulantıyı Ne Keser?

Midede kusacakmış hissi yaratan, rahatsız edici bir his olan bulantı kusma ile sonuçlanabilir. Bulantıya; hazımsızlık, araç tutması, hamilelik ya da stres gibi durumlar neden olabilir. Geçmeyen ve uzun süren bulantının altında başka bir hastalık yatıyor olabilir. Fazla zaman geçirmeden bu gibi durumlarda doktora görünmek gerekir. Bitkisel çaylar, pastiller ya da tentürler bazı bulantılar için işe yarayabilir. Toplumda bitkiler zararsız olarak bilinir ancak bitkilerin de yan etkileri vardır ve herhangi bitkisel tedavi öncesi sağlık uzmanına başvurulmalıdır.

Bulantıyı Kesen Bitkiler

Bulantıyı ne keser diyenler için elinizin altında bulunması gereken bitkilerden bahsedelim:

Bulantı İçin Zencefil:

Zencefil, dünyanın birçok bölgesinde yetişir ancak Hindistan kökenli bir bitkidir. Bulantı, mide ve sindirim sorunları için geleneksel şifacılar bitkinin köklerinden faydalanır. Bulantının nedenleri farklıdır. En çok sindirim güçlüğü, araç tutması yüzünden ve ameliyat sonrası meydana gelen bulantılara zencefilin iyi geldiği görülmüştür. Bulantı için zencefil çayı, tentür ya da kapsülleri kullanılabilir. Sindirim için gerekli enzimlerin salgılanmasını bitki teşvik eder. Ancak tam olarak bulantı nedeninizi bilmiyorsanız, bir doktora başvurmanız en iyisidir.

Bulantıya Karşı Papatya:

Yol tutması, mide ve bağırsak sorunları ya da anksiyete için en sık önerilen bitkilerin başında papatya yer alır. Yemekten sonra oluşan bulantı ya da mide şişliği hazımsızlıktan ya da gazdan kaynaklanabilir.

Gaz ya da sindirim sorunlarına bir bardak papatya çayı iyi gelecektir. Bulantının kesilmesi anlamına gelir. Papatya çayı bulantıyı tetikleyen sinir bozukluğu için de önerilir. Papatya alerji olanlar kişiler de vardır. Midenizi papatya çayı rahatlatacağı yerde bulantıyı arttırıyor, nefes darlığı ya da yutkunma zorluğu yaratıyorsa alerjik tepki verdiğiniz anlama gelir.

YENİ »
Okulda Stresle Başa Çıkma Yolları: 5 Etkili İpucu ve Öneri

Bulantı İçin Nane:

Tüm dünya mutfaklarında nane yer bulan, aromatik bitkiler arasındadır. Mide bulantısına ve mide kramplarına iyi gelen uçucu yağlar bakımından yaprakları zengindir. Gerginlikten ya da soğuk algınlığından kaynaklanan mide bulantılarına bu bitki iyi gelir. Ancak etkisi ameliyat sonrası ortaya çıkan bulantılarda zayıftır. Bulantı şikayeti için nane çayı, nane pastilleri ya da tentürleri kullanılabilir. Bulantıya karşı nane çayına zencefil katmak da sık uygulanan bir tariftir. Ancak reflü ya da mide ekşimesi olanlar için bu kür önerilmez.

Yorum yapmak ister misiniz?