Chernobyl Dizisi » Konusu, Oyuncuları, Kaç Bölüm Nerede Çekildi Nereden İzlenir

Chernobyl Dizisi hakkında merak edilen bilgileri bulacağınız bir yazıya hoş geldiniz. Kısaca Chernobyl Dizisi Konusu, Başrol Oyuncuları, dizinin nerede çekildiği ve nereden izlenebileceğini anlatacağız.

» Chernobyl Dizisi Konusu

Tür:Dram, Korku, Gerilim, Tarih

IMDb puanı 9.4 gibi yüksek bir puan elde eden harika bir dizi… 2019 Emmy ödüllerinde “En İyi Mini Dizi” dahil 10 ödül kazandı…

Çernobil adlı mini dizi, beş bölümden oluşuyor. 2019 yılının en ses getiren dizilerinden birisi.  Çernobil faciasının ve  facia sonrasında yaşanan zorlukları konu alan bir dizi… Senaryo içerisinde tarihi belgelerden alınan gerçek verilerin ile birlikte kurgulanan sahneler de mevcut. Hikayemiz Chernobil patlamasının olduğu günde başlıyor. Evet günlerden 26 Nisan 1986…

Nükleer santralde çıkan yangın sonrası radyasyon yayılıp yayılmadığı konusunda kararsız kalınır. İlk ölçülen radyasyon seviyeleri düşük görünmektedir. Gelen ilk raporları inceleyen Profesör Legasov grafiti fark edince, reaktör çekirdeğinin açığa çıktığını ve çok büyük sorunları olduğunu fark eder.

İlk olarak santrale en yakın kent tahliye edilir. Belarus’lu Başfizikçi Ulana Yuriyvna Khomyuk da uzaklardan gelerek facianın büyümesini önleyen kahramanlardan birisi… Aslında bizim adlarını bile duymadığımız ölümü göze alıp santrale giren üç kahraman Anjanenko, Bezpalov ve Baranov da dizinin hazin hikayesinde yer alıyor.

Reaktif maddenin su dolu tanklarla temas etmesi, çok büyük bir alanı yok edecektir. Bunu önlemek için santralin altındaki suyun hızlıca boşaltılması gerekmektedir. 3 gönüllü bu işe talip olurlar, ama onların bir hafta içinde ölecekleri tahmin edilmektedir…

Suyun tahliyesinden sonra, radyoaktif maddenin yer altı sularına karışmaması için reaktörün altına tünel kazılması gerekmektedir.

Olaylar sırasında  dizi başlarken gördüğümüz  itfaiyecinin eşi Lyudmilla, kocasını bulmak için Moskova’daki hastaneye gider. Hastanelerde çekilen acıları da dizinin dramatik sahneleri içinde göreceksiniz.

YENİ »
Emmy Ödülleri 2021 Emmy 2021 Kazananlar 73. Emmy Ödülleri

Başrollerinde Jared Harris ,Stellan Skarsgard ve Emily Watson gibi önemli isimlerin yer aldığı seneryo Johan Renck tarafından yönetilmiştir.

» Chernobyl Dizisi Oyuncuları ve Karakterleri

– Jared Harris: Valery Legasov

Legasov, Çernobil müdahale ekibinin önde gelen bir Sovyet nükleer fizikçisi. O, meydana gelen benzeri görülmemiş felaketin kapsamını ilk kavrayanlar arasındadır. Onun öngörüleri sayesinde felaketin çok daha büyümesi önlenmiştir.

Çernobil’deki rolüyle BAFTA ödüllerinde en iyi aktör ödülünü alan Jared Harris, Altın Küre’ye de aday olmuştu. Aklımıza gelen filmleri: Son Mohikan (1992),  Benjamin Button’ın tuhaf hikâyesi (2008) ve Sherlock Holmes: Gölge Oyunları (2011)…

– Emily Watson: Ulana Khomyuk

Belarus’lu Nükleer Fizikçi…  Çernobil felaketine neden olan şeyin gizemini çözmeye kararlıdır. Çernobil’e hareket eden ve yardımcı olmak için uğraşır.

– Stellan Skarsgard: Boris Shcherbina

Shcherbina, Kremlin tarafından kazadan hemen sonraki saatlerde Çernobil hükümet komisyonuna başkanlık etmek üzere atanan Sovyet Başbakan Yardımcısıdır. Valery Legasov ile birlikte Çernobil santraline giderler ve durumu hemen kavrarlar.

– Jessie Buckley: Lyudmilla Ignatenko

Eşi itfaiyeci… Yangın çıktığında telefon geliyor ve nükleer santrale gitmesi gerekiyor. Kazadan sonra kocasını bulmak için verdiği mücadele ile tanıyacaksınız.

– Adam Nagaitis: Vasily Ignatenko

Çernobil santraline ile giden itfaiye ekibinden… Çatı yangını olarak gittikleri santralin radyasyon yaydığından habersiz olan itfaiyeciler ve santral çalışanları, sonradan hastanelere taşınacaklar.

– Paul Ritter: Anatoly Dyatlov

– Sam Troughton: Aleksandr Akimov

– Robert Emms: Leonid Toptunov

– Adam Lundgren: Vyacheslav Brazhnik

– Karl Davies: Viktor Proskuryakov

– Jay Simpson: Valery Perevozchenko

– Billy Postlethwaite: Boris Stolyarchuk

– Adrian Rawlins: Nikolai Fomin

– Con O’Neill: Viktor Bryukhanov

– Donald Sumpter: Zharkov

– Barry Keoghan: Pavel

YENİ »
Ben Bu Cihana Sığmazam reyting sonuçları 27 Eylül 2022

– Alex Ferns: Glukhov

– Ralph Ineson: Nikolai Tarakanov

– Mark Lewis Jones: Vladimir Pikalov

– Michael Colgan: Mikhail Shchadov

» Chernobyl Dizisi Kaç Bölüm?

Mini dizi sadece bir sezon ve  5 bölümlük  çekildi…

» Chernobyl Dizisi Nerede Çekildi?

Dizinin birçok sahnesi Litvanya’da Ignalina Nükleer Santrali’nde çekildi. Bu santral Sovyet döneminde Çernobil’in kardeş santrali olarak biliniyordu.

» Chernobyl Dizisi Nereden İzlenir?

BluTV’de, Digiturk ve BeinConnect’te izleyebilirsiniz. Netflix’te bulunmuyor.

» BluTV Chernobyl İzle » BeinConnect Chernobyl İzle

Alternatif site: Dizidimi

Yorum yapmak ister misiniz?