Cilt Sıkılaştırıcı Doğal Yöntemler: Cilt Sıkılaştırmanın Doğal Yolları

Cilt Sıkılaştırıcı Doğal Yöntemler hakkında bilgi vermek istiyoruz. Bu yazımızda ev yapımı cildi sıkılaştıran maskeler, tonikler, cildi sıkılaştıran yağlar, sabunlar gibi doğal ürünlerden bahsedeceğiz.

Cilt Sıkılaştırıcı Doğal Yöntemler

Sıkı bir cilt, kısaca gözeneklerin olmadığı (küçüldüğü), siyah nokta ve sivilce izlerinin görülmediği, cildin elastikiyetini kaybetmediği  cilt olarak tarif edebiliriz. Cildiniz sıkılığını kaybederse, sarkmalar meydana gelecektir. Sıkı bir cilt, dolgun ve pürüzsüz görüntüye sahiptir. İyi bir cildin özellikleri arasında nemli ve sıkı olması, ince çizgiler ve kırışıklıklar içermemesini sayabiliriz.

Cilt sıkılaştırmak için doğal yöntemlerin en popüleri maden suyu ile yüzünüzü yıkamak… İçerdiği mineraller ile cildinize iyi gelecektir.

Cildi sıkılaştırmak için maske tarifleri ile devam edelim:

Cilt Sıkılaştırıcı Doğal Maskeler

Cilt yapısında olan gözenekler dış etkenlerden cildi korumak için yardımcı bir nitelik taşıyan yağ etkeninin yağ bezi yolu kanalları ile dışa atmasında rol oynamaktadır. Yağlı bir cildi olan kişilerde gözenek içlerinde kir birikintileri ve atık yağ birikintileri bulunmaktadır. Buna yönelik bu tür bir cilt yapısına sahip olan kişilerde gözenek içlerindeki kir birikintileri ve atık yağ birikintileri bulunmaktadır. Buna yönelik bu tür cilt yapısına sahip kişilerde siyah nokta oluşumu daha sıklıkla görülebilen bir durum olmaktadır. Ölü deri hücreleri de gözenek yapılarında biriktiğinden ötürü gözenekler genişlemekte böylelikle siyah noktalar daha belirgin bir hal alabiliyor. Kişinin özellikle de yaş durumu ilerledikçe gözenekler daha yaygın olarak genişlemeye elverişli olmaktadır. Bu konumuza yönelik sizlere cilt sıkılaştırıcı maske tarifleriyle ilgili bilgiler sunacağız.

Şeker maskesi

2 yemek kaşığı kadar şeker, 2 damla taze sıkılmış limon suyu ve son olarak da 1 çorba kaşığı kadar zeytinyağını bir kap içerisinde bu maske için karıştırın. Daha sonra elde ettiğiniz bu maskeyi cildinize uygulayıp 20-25 dakika kadar bekletin ve hemen sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayarak cildinizden karışımı arındırın.

YENİ »
Gözaltı Morluklarına Ne İyi Gelir? Gözaltı Morlukları için Maske Tarifleri

Kil Maskesi

1 tatlı kaşığı kadar bal, 1 çorba kaşığı taze yoğurt ve son olarak 1 çorba kaşığı kadar yeşil kili ufak bir kap içerisinde kıvamını alıncaya dek karıştırın. Bu elde ettiğiniz maskeyi cildinize uygulayarak 20-25 dakika kadar bekletin ve hemen sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayarak cildinizi karışımdan arındırın.

Salatalık Maskesi

Dilimler haline getirdiğiniz salatalıkları yüzünüzde bekletin. Doğal olarak salatalık maskesi yapılan ve birçok kişi tarafından günümüzde hala uygulanan en etkili cilt sıkılaştırma maskesi olarak bilinmektedir. Diğer yandan püre haline getirdiğiniz 1 adet salatalığa 1 çorba kaşığı kadar taze yoğurt ilave ederek karıştırdıktan sonra cildinize uygulayabilirsiniz.

Cilt Sıkılaştırıcı Yumurta Maskesi

1 çorba kaşığı yoğurtla birlikte 1 adet yumurta akını ufak bir kap içerisinde iyice karıştırın. İçerisine donra 1 çay kaşığı kadar taze sıkılmış limon suyu ve 1 çay kaşığı yulaf ezmesi de ekledikten sonra karıştırarak cildinize uygulayabilirsiniz. Cildinizde 20 dakika kadar beklettikten sonra soğuk suyla yıkayarak cildinizden arındırabilirsiniz. En az haftada 2 kez uygulayabileceğiniz bu maske sayesinde sıkı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Cilt Sıkılaştırıcı Doğal Sabunlar

Papatya Sabunu

Özellikle yağlı ciltler için önerilir. Papatya sabunu cilde tonik etkisi sağlar. Düzenli bir şekilde kullanıldığında cildi sıkılaştırıcı etkisini görebilirsiniz. Günde iki defa kullanılır, her defasında yüz ve vücut sabunlandıktan sonra iki dakika beklenir, sonra durulanır.

Ballı İnci Tozu Sabunu

Yüz ve vücut sıkılaştırıcı olarak kullanılan doğal bir sabundur. Cilde doğal bir güzellik, yumuşaklık verir. Cildi temizler, canlı ve parlak bir görünüm kazandırır. Nemlendirici özelliğe sahip bir bakım sabunudur.

Portakal Sabunu

Cildi sıkılaştırır ve canlandırır. Kuru ciltlerdeki kırışıklıkların giderilmesinde etkilidir.

Cilt Sıkılaştırıcı Doğal Yöntemler: Yağlar

Cildi sıkılaştırıcı özelliğe sahip doğal bitkisel yağlar şunlar:

YENİ »
Doğru Saç Rengi Seçimi: Doğru Saç Rengini Nasıl Bulurum?

Limon Kabuğu Yağı: Cilde sıkılık veren limon kabuğu yağı, yaşlanma izlerini de azaltan özelliğe sahip.

Biberiye Yağı: Sıkılaştırıcı etkisi bilinen başka bir bitkisel yağ da biberiye yağıdır.

Badem Yağı: Sarkmaları önler ve cildi sıkılaştırır.

Susam Yağı: Gözenekleri yağlardan temizleyici ve doğal bir sıkılaştırıcı yağ.

Cilt Sıkılaştırıcı Egzersizler

Cildi sıkılaştırmak için yüz egzersizleri ve yoga hareketlerini de deneyebilirsiniz.

Yorum yapmak ister misiniz?