Ekinoksta Ne Olur? 23 Eylül Ekinoks Özellikleri

Ekinoksta Ne Olur? 23 Eylül Ekinoks Özellikleri. Sonbahar ekinoksu olan 23 Eylül’de ne olur? Gece ve gündüzün eşit olduğu tarih olan Ekinoks nedir, neden olur?

Ekinoks Nedir? Ekinoks Ne Demek?

Eylül ekinoksu (veya güneye doğru ekinoksu), Güneş’in göksel ekvatoru geçerek güneye doğru ilerliyormuş gibi göründüğü andır. Takvim yılı ile tropikal yıl arasındaki farklılıklar nedeniyle, Eylül ekinoksu 21 ile 24 Eylül arasında herhangi bir zamanda gerçekleşebilir.

Bu gece (22 Eylül 2021) tam olarak saat 22:21’de sonbahar ekinoksu gerçekleşecek.

Sonbahar Ekinoksu Nedir?

Sonbahar ekinoksu Kuzey Yarım Küre’de astronomik olarak sonbaharın başladığı gündür. İşte bu konuda bilmeniz gereken bazı şeyler:

1. Güneş ile Dünya arasında, güneşin doğrudan Dünya’nın ekvatorunun üzerinde konumlanmış olarak göründüğü bir hizalama olduğunda bir ekinoks meydana gelir. Sonbahar ekinoksu sırasında güneş doğudan doğar ve batıdan batar.

2. “Equinox” kelimesi, “eşit gece” anlamına gelen Latince kelimeden gelir. Çarşamba günü gerçekleşecek olan gün ışığı ve gecenin kabaca eşit miktarlarını ifade eder.

Ekinoksta Ne Olur?

Ekinoksta, ekvatordan bakıldığında Güneş doğudan doğar ve batıdan batar. Güneye doğru ekinokstan önce, Güneş daha kuzeyden doğar ve batar ve sonrasında daha güneyden doğar ve batar.

Ekinoks, Kuzey Yarımküre’de astronomik yazın sonunu ve astronomik sonbaharın (sonbahar ekinoksu) başlangıcını, Güney Yarımküre’de astronomik kışın sonunu ve astronomik baharın (ilkbahar ekinoksu) başlangıcını işaretlemek için alınabilir.

Kutuplarda olmayan her iki yarım küredeki gözlemciler için Güneş, Eylül ekinoksunu takip eden 3 ay boyunca giderek daha fazla yükselir ve güneye doğru batar. Bu dönem, Güneş’in doğup en kuzey noktasında battığı Haziran gündönümü ile başlayan 6 aylık uzun bir güney hareketinin ikinci yarısıdır.

Kuzey Işıkları (Aurora) sevenler için ekinoks önemli bir gündür. Yüksek kuzey yarımküre enlemlerinde bulunanlar için sonbahar ekinoksu, aurora borealis görüntüsünü görme şansının artmasının yolunu açıyor. NASA’ya göre, ekinokslar Kuzey Işıkları için en uygun zamandır ve jeomanyetik faaliyetlerin ilkbahar ve sonbaharda yaz veya kış aylarından daha fazla gerçekleşmesi daha olasıdır.

YENİ »
Avrupa'da en kolay çalışma izni veren ülkeler hangileri?

Ekinoks ve Mevsimler

Ekinoksta Ne Olur? Sonbaharın İlk Günü Ne Zaman

Meteoroloji uzmanlarına göre kabaca Eylül -Ekim -Kasım ayları sonbahar olarak kabul edilir. Oysa astronomik açıdan ekinokslar mevsimleri belirler. Buna göre sonbahar ekinoksu ile beraber sonbahar başlar.

Bir de fenolojik göstergelere göre mevsimler tanımlanabilir. Bunlar, ağaçlardan düşen yapraklar ve kuşların daha sıcak iklimlere göçü gibi bir dizi ekolojik ve biyolojik işaretleri kapsar. Bu olaylar elbette hava ve iklimden büyük ölçüde etkilenir ve bu nedenle değişen iklim, sonbaharın standart astronomik veya meteorolojik tanımlardan daha erken veya daha geç başlamasına neden olabilir.

Yorum yapmak ister misiniz?