En İyi Filmler » En İyi Film Önerileri #100 Film

En İyi Filmler »  Mutlaka izlemeniz gereken 100 film önerisi, Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken Filmler… Sizlere en güzel film önerilerini sunmaya çalışacağız. Hadi başlayalım:

En İyi Film Önerileri

1994 yılı sinema tarihi açısından ilginç bir yıl. En iyi film sayılan Esaret Bedeli, John Travolta’lı Ucuz Roman, Olağan Şüpheliler,  Keanu Reeves ve Sandra Bullock’un oynadığı Hız Tuzağı,  Tom Hank’ın muhteşem filmi Forrest Gump 1994’e ait izlenmesi gereken filmler.

En iyi psikoloji filmleri önerilerimiz şunlar: Dövüş Kulübü, Guguk Kuşu, Kuzuların Sessizliği, Yedi, Psycho – Sapık, Joker (2019), Geçmişin Gölgesinde, Akıl Defteri, Arka Pencere, Taksi Şoförü ve Can Dostum. Bu tarzın meraklılarını şöyle alalım:

YENİ »
En İyi Psikoloji Filmleri - Psikolojik Filmler

Hırsızlık ve soygun filmlerini sevenler için öneriler: Rezervuar Köpekleri, Büyük Hesaplaşma, Ateşten Kalbe Akıldan Dumana, Sıkıysa Yakala, Köpeklerin Günü, Ocean’s 11, İçerideki Adam … Tam liste: » En İyi Soygun Filmleri

Romantik film arayanlara: Hayat Güzeldir, Cennet Sineması, Casablanca, Asri Zamanlar. Charli Çaplin’den Şehir Işıkları izlenmesi gereken filmlerden, unutmadan bir Kemal Sunal filmi ondan esinlenilmişti… Nicholas Cage ve Meg Ryan ile Melekler ŞehriTitanik tam 14 dalda Oscar adayı olmuş ve ‘En İyi Film’ dahil 11 ödülü kazanmıştı.  Keira Knightley’in başrolünde olduğu Aşk ve Gurur da güzel bir seçim. Keanu Reeves ve Charlize Theron ile enfes bir film: Kasımda Aşk Başkadır. Sandra Bullock’tan Sen Uyurken,  Ethan Hawke’dan Gün Doğmadan Önce de diğer alternatifler olabilir. Jim Carrey ve Kate Winslet ikilisi de romantik  Sil Baştan filminde başroldeler… Ryan Gosling ve Emma Stone ile Aşıklar Şehri de enfes bir film.

Suç filmleri seviyorsanız:  Baba, Kara Şövalye, 12 Öfkeli Adam , Ucuz Roman, Sıkı Dostlar, Sevginin Gücü, Köstebek, İhtiyarlara Yer Yok…

YENİ »
En İyi Suç Filmleri: Gerilim ve Polisiye İçeren Suç Filmleri

Bilim kurgu filmi arayanlara hemen bir kaç film sıralayalım: Başlangıç (Inception), Yıldızlararası (Interstellar), Sun Umut, Yarının Sınırında, Ex Machina, Arrival, Gravity, Matrix, Terminatör, Yıldız Savaşları, Geleceğe Dönüş, Avatar, Logan, Yenilmezler, Marslı, Ölümcül Deney, Venom

Listemizdeki 100 filmin haricinde film arayanlara önerilerimiz hala var: V For Vendetta kendi tarzının en iyilerinden birisi… Al Pacino’nun Kadın Kokusu izlenmesi gerekenlerden… Otizm konulu hikayesiyle Yağmur Adam da 4 Oscar’lı güzel bir film.  Bruce Willis’li 12 Maymun da izlenmesi gerekenlerden.

En İyi Filmler 100 Film

1. Esaretin Bedeli (1994) 9,2★

Yönetmen Frank Darabont
Oyuncular: Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton

– Müebbet hapis cezanızın 40 senesini doldurmuşsunuz. Düzeldiğinize inanıyor musunuz?

-Düzelmek mi? Bu çok saçma bir söz. Çünkü doğruyu söylemek gerekirse artık umrumda bile değil.

Esaretin Bedeli, Andy ve Red isimli iki mahkumun parmaklıklar ardında kurdukları dünyanın hikayesini anlatıyor. Andy Dufresne, genç ve başarılı bir bankerdir. Karısını ve karısının sevgilisini öldürmek suçundan yargılanır ve ömür boyu hapis cezası alır. Shawsank Hapishanesi’nde dayak, işkence, tecavüz, her türlü durum yaşanmaktadır fakat Andy gene de hayata bağlı ve iyimserdir. Bu tutumu etrafındakileri de etkiler. Andy umutlu bakış açısıyla çevresindeki tüm mahkumları, parmaklıklar arkasında bile özgür bir yaşam olabileceğine inandırır. Andy’nin bu çabalarına ortak olacak bir arkadaşı da olacaktır: Red.Bir Stephen King uyarlaması olan filmde Morgan Freeman ve Tim Robbins başrolde. Film, 1995’te, aralarında en iyi film adaylığı da olmak üzere tam 7 dalda Oscar’a aday gösterildi.

2. Baba (1972) 9,1★

Yönetmen Francis Ford Coppola
Oyuncular: Marlon Brando, Al Pacino, James Caan

Baba, 40’lar ve 50’lerin Amerika’sında, bir İtalyan mafya ailesinin destansı öyküsünü konu alıyor. Don Corleone’nin kızı Connie’nin düğününde, ailenin en küçük oğlu ve bir savaş gazisi olan Michael babasıyla barışır. Bir suikast girişimi, Don’u artık işleri yönetemeyecek duruma düşürünce, ailenin başına Michael ve ağabeyi Sonny geçer. Danışmanları Tom Hagen’in de yardımlarıyla diğer ailelere savaş açan Corleone ailesi, eski moda yöntemleri de değiştirmeye başlar.

Mario Puzo’nun çok satan kitabından Puzo ve yönetmen Francis Ford Coppola tarafından sinemaya uyarlanan film o yıl En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Uyarlama Senaryo dallarında Oscar kazanmıştır.

3. Baba 2 (1974) 9,0★

Yönetmen Francis Ford Coppola
Oyuncular: Al Pacino, Robert De Niro, Diane Keaton

Baba 2, 1972 yapımı ilk filmin devamı niteliğinde, yine yazar Mario Puzo ve yönetmen Francis Ford Coppola’nın yaratıcı ellerinden çıkmış usta işi bir yapım. Film, altı adet Oscar ödülü kazanmıştır.
Genç Corleone, Amerika’ya yeni gelmiştir. 1917 yılında, New York şehri’nin yerel mafyalarından birinin liderini öldürünce saygınlık kazanır ve korkulan biri haline gelir.

4. Kara Şövalye (2008) 9,0★

Yönetmen Christopher Nolan
Oyuncular: Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart

Gotham şehrinde sağlanan huzuru ortaya çıkan Joker bozuyor. Yeni Bölge Savcısı Harvey Dent, Teğmen James Gordon ve Batman, Joker’e karşı amansız bir savaşa giriyorlar. Harvey Dent, Batman ve Rachel arasındaki aşk üçgeni , filmdeki romantik unsur olarak karşımıza çıkıyor. Tam 2.267.292 oyla İMDb’den 9.0 puan alan film, tüm zamanların en iyi filmleri listesinde hala yukarılarda yer alıyor. Bu filmin kurgulanması sırasında hayatını kaybeden Heath Ledger’in Joker performansı ise unutulmaz

5. 12 Öfkeli Adam (1957) 8,9★

Yönetmen Sidney Lumet
Oyuncular: Henry Fonda, Martin Balsam, John Fiedler

12 Adam filmi esasında sadece bir odada geçiyor. Tüm filmi bir odaya sıkıştırıp, buradan bir başyapıt çıkaran yönetmene şapka çıkartalım.

Genç bir adam, babasını öldürmek suçundan yargılanmaktadır. Savunma ve savcılık dinlendi… Ve genç bir adamın babasını öldürmekten suçlu mu masum mu olduğuna karar vermek için jüri heyetine başvuruldu. Bir cinayet vakası olarak başlayan şey, kısa sürede şüphe yaratan bir dizi ipucu sunan bir dedektif hikayesine döner. Filmde jüri üyelerinin yargılama, sanık ve birbirleriyle ilgili ön yargıları üzerinde sıkça duruluyor. 12 jüri üyesinden sadece biri, Henry fonda, genç adamın suçsuz olduğu düşünmektedir. Sadece bir odada geçen, evet sadece mahkeme odasında geçen kült bir başyapıt. Tüm zamanların en iyi 5. filmi…

6. Schindler’in Listesi (1993) 8,9★

Yönetmen Steven Spielberg
Oyuncular: Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes

Schindler’in Listesi, Oskar Schindler adlı bir Alman işadamının 2. Dünya Savaşı zamanında Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırması ve bu sayede 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarmasını konu alıyor. Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan film, ünlü yönetmen Steven Spielberg’in en önemli yapıtları arasında sayılan ve ona Oscar kazandıran bir yapımdır. Film, 1994 yılında 12 dalda Oscar’a aday olmuş ve 7 dalda ödül kazanmıştı. Filmin kazandığı Oscar’lar şöyle : En İyi Film, Yönetim, Kurgu, Sanat Yönetimi, Görüntü, Özgün Müzik ve Senaryo Uyarlaması.

7. Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (2003) 8,9★

Yönetmen Peter Jackson
Oyuncular: Sean Astin, Elijah Wood, Viggo Mortensen

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü, Tek Yüzük’ün yok edilmesi için verilen mücadeleyi konu ediyor. Sauron’un orduları büyüdükçe büyümektedirler. Frodo ve onun can dostu Sam, korku dolu bir yolculuğun göbeğinde, korkunç Mordor’a adım adım yaklaşmaktadırlar. Tek yüzük yok edilmelidir ve iyilik bunun için savaşmaya hazırdır. Arka planda ise insan, elf ve cüce orduları, karanlık güçlerin karşısında tüm eski düşmanlıklarına rağmen bir araya gelmişlerdir. Hepsi birden küçücük bir Hobbit’in eline ve onun yeteneklerine bakmaktadırlar. Orta Dünya’nın kaderi belli olmak üzeredir. Ancak Tek Yüzük’ü sahiplenmek, kimi zaman taşıyanına daha cazip gelebilir.

8. Ucuz Roman (1994) 8,8★

Yönetmen Quentin Tarantino
Oyuncular: John Travolta, Samuel L. Jackson, Uma Thurman

Muhteşem kadrosu ile dikkat çeken bir film: Samuel L. Jackson ve John Travolta, işverenleri olan Ving Rhames’tan çalınan çalınan bir bavulu almak için yola çıkan iki kiralık katil… Hırsızlarımız ise Amanda Plummer ve Tim Roth. Yola çıkarken ikilimiz patronun eşi Uma Thurman’a da bakıcılık yapmak zorunda kalacaklar…Bruce Willis, dövüşünü kaybetmesi için para teklif edilen ama yapmadan kaçan bir boksör. Senaryo bu insanları bir araya getirecek…

9. İyi, Kötü ve Çirkin (1966) 8,8★

Yönetmen Sergio Leone
Oyuncular: Clint Eastwood, Eli Wallach, Lee Van Cleef

İyi, Kötü ve Çirkin, üç silah arkadaşının maceralarını konu ediyor. Ortak bir hedefe doğru değişik nedenlerle yol almakta olan üç silah arkadaşı aslında kader açısından yolları kesişmiş insanlardır. İsimleri İyi, Kötü ve Çirkin olan bu kişiler için o dönemdeki Amerikan İç Savaşı bir araçtır. İyi ile Çirkin’in risk barındıran ancak iyi para getiren işleri mevcuttur. Çirkin, aranan azılı bir suçlu olduğu için İyi onu adalete teslim edip önce ödülünü alıyor sonra da darağacından riskli bir metot ile kurtarıp bir sonraki işe kadar sağ kalmasını sağlamaktadır. Bir gün gizli bir hazinenin ortaya çıkmasıyla ikilinin araları bozulur. Onlar birbirleriyle didişirken ortaya üçüncü bir hazine avcısı çıkar; o da Kötü adındaki kişidir. Artık her şeyin başka türlü yaşanma zamanıdır.

YENİ »
Netflix En İyi Diziler Listesi: Netflix'te En Çok Sevilen Diziler IMDb

10. Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (2001) 8,8★

Yönetmen Peter Jackson
Oyuncular: Elijah Wood, Sean Astin, Ian McKellen

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği, dünyanın kaderini değişterecek olan yüzükten kurtulmak için verilen mücadeleyi konu ediyor. Yıllar önce üretilen ve Orta Dünya topraklarına kandan başka hiçbir şey getirmeyen yüzüklerin sonuncusu, üretiminden yüz yıllar sonra ortaya çıkar. Amcasının kendisine emanet ettiği yüzüğün nelere kadir olduğundan habersiz olan Frodo, büyücü Gandalf’ın anlattıkları sonrasında dehşete kapılır. Bu yüzükten ve müstakbel savaşlardan kurtulmanın tek yolu, gücünü toplamaya çalışan Sauron’u da engellemek için bu yüzüğü yok etmektir. Yüzüğü yok edilebileceği tek yer olan Mordor’a götürmek için kendini feda eden savaşçılardan oluşan bir ekip oluşturulur. Çok uzun ve çetin geçecek olan yolculuk başlar. Orta Dünya’nın kaderi, bu insanların ellerindedir.

Listenin devamı için tıklayın »

Yorum yapmak ister misiniz?