En İyi Filmler » En İyi Film Önerileri #100 Film

21. Hayat Güzeldir (1997) 8,6★

Yönetmen Roberto Benigni
Oyuncular: Roberto Benigni, Horst Buchholz, Marisa Paredes

İkinci Dünya Savaşı’nın siviller üzerindeki yıkıcı etkisini anlatan bir film… 3 dalda Oscar almıştı: En İyi Yabancı Film, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Müzik

Hayat Güzeldir’de, başkahramanımız hayat dolu Guido’nun güzeller güzeli öğretmen Dora’ya vurulur ve tüm engellere rağmen evlenirler. Ardından bir de çocuk sahibi olan çiftin hayatlarındaki tüm pürüzler ortadan kalktığında savaş patlak verir. Yahudi oldukları için toplama kampına götürüldüklerinde Guido, oğluna esir kampının ve savaşın bir oyun olarak söyleyecek; oğlu, oyunu başarıyla tamamlarsa ödül olarak çok istediği bir oyuncak tankı hediye edecektir.

22. Tanrı Kent (2002) 8,6★

Yönetmen Fernando Meirelles, Kátia Lund
Oyuncular: Alexandre Rodrigues, Leandro Firmino da Hora, Seu Jorge

Tanrıkent, şiddet dolu arka sokaklarda yaşayan iki arkadaşın hikayesini anlatıyor. Filmde kendilerine farklı yollar seçen çocukların gözünden Tanrıkent’in yokedici gelişimine tanıklık ederiz. Tanrıkent 2002’nin olay filmlerinden biri. Rio De Janerio’nun suç dolu gecekondu mahallelerinden geçen, izleyiciyi altüst eden bir film.

23. Kuzuların Sessizliği (1991) 8,6★

Yönetmen Jonathan Demme
Oyuncular: Anthony Hopkins, Jodie Foster, Scott Glenn

Kuzuların Sessizliği, 1992 yılında 7 dalda Oscar’a aday olmuş, yönetmeni ve başrol oyuncularına altın heykelciği getirirken en iyi film ve en iyi senaryo uyarlaması dalında da ödüle hak kazanmıştı.

Akademiden mezun olmuş genç FBI ajanı Clarice Starling, FBI ajanı kurbanlarının derilerini yüzen sapık bir katilin elinden bir kadını kurtarmaya çalışır. Clarice, katila ulaşmak için başka bir psikopat olan ünlü doktor Hannibal Lecter ile yakınlaşır. Lecter’dan bilgi alması için önce onun güvenini kazanması gerekmektedir.

Film korku-gerilim dalında Oscar alan tek film… En iyi film seçilmesinin yanında, en iyi yönetmen olarak Jonathan Demme ile beraber, iki başrol oyuncusuna da  Oscar ödülü kazandırmış bir filmden bahsediyoruz…  Anthony Hopkins, 16 dakikalık performansı ile Oscar’ı kazandıran bir performans gösteriyor…

YENİ »
En İyi Psikoloji Filmleri - Psikolojik Filmler

24. Şahane Hayat (1946) 8,6★

25. Yıldız Savaşları: Bölüm IV – Yeni Bir Umut (1977) 8,6★

26. Er Ryan’ı Kurtarmak (1998) 8,5★

Yönetmen Steven Spielberg
Oyuncular: Ryan Hurst, Tom Hanks, Tom Sizemore

Tarihe geçen Normandiya çıkartması ve bu korkunç savaş anında 8 kişilik bir timin Er Ryan’ı kurtarma çabası.  4 çocuklu bir anne, üç çocuğunu savaşta kaybeder. bunun üzerine bir mektup yazar. Bunun üzerine 4. çocuğu olan Er James Ryan’ı bulup annesine teslim etmek için bir ekip özel olarak görevlendirilir.

Filmin ilk 20 dakikası, Normandiya çıkartmasına dair. Aşırı gerçekçi savaş sahneleri ile başlayan film, bundan sonra Er Ryan’ın yerini bulmak ve getirmek için heyecanlı olaylar ile dolu…

İMDb sitesinde sinema tarihinin en iyi 34. filmi olarak yerini korumaktadır. 1998 yılı Oscar töreninde en iyi film ödülü alamamış olması trajik, çünkü ödülü alan Aşık Shakespeare izleyicilerden sadece 7.1 puan alabilmiş. Yine de yönetmeni Spielberg’e en iyi yönetmen ödülünü getirmiştir.

27. Yeşil Yol (1999) 8,5★

Yönetmen Frank Darabont
Oyuncular: Tom Hanks, Michael Clarke Duncan, David Morse

Yeşil Yol, bir hapishane görevlisi ile bir mahkumun öyküsünü anlatıyor. Paul Edgecomb’un hapishanedeki görevi, idama mahkum edilen mahkumları son yolculuklarına uğurlamaktır. Çalıştığı yıllar içerisinde yüzlerce mahkumu idam etmiştir. Bir gün John Coffey isimli korkutucu görünümlü bir adamla tanışır. Ancak Coffey’in bu ürkütücü görünümünün altında oldukça saf bir ruh yatmaktadır. Coffey, iki küçük kız çocuğunun katil davasında yargılanmaktadır. Coffey’in günden güne gün yüzüne çıkan dünya ötesi güçleri, karakteri hakkında yeni ipuçlarını anbean ortaya çıkaracaktır.

28. Ruhların Kaçışı (2001) 8,5★

29. Interstellar / Yıldızlararası (2014)★

Yönetmen Christopher Nolan
Oyuncular: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Michael Caine

Yıldızlararası’nda, teknik bilgisi ve becerisi yüksek olan Cooper, geniş mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçinmektedir; amacı iki çocuğuna güvenli bir hayat sunmaktır. Onlarla yaşayan Büyükbaba Donald çocuklara göz kulak olurken, henüz 10 yaşındaki kızı Murph şaşırtıcı bir zekaya sahiptir. Geçmişte bıraktığı biliminsanı kariyerini özleyen Cooper’un karşısına bir gün beklenmedik bir teklif çıkar ve ailesinin, dahası insanlığın güvenliği için zorlu bir karar alması gerekir…

30. Parazit (2019) 8,5★

Listenin devamı için tıklayın »

Yorum yapmak ister misiniz?