En İyi Psikoloji Filmleri – Psikolojik Filmler

En iyi psikoloji filmleri listesi ile karşınızdayız. Kırmızı Oda dizisi ve Masumlar Apartmanı ile psikolojik dizilere ve filmlere ilgi ciddi bir biçimde arttı ülkemizde. Psikoloji üzerine yapılmış filmler de epey revaçta. Sizlere oldukça geniş bir liste hazırlamak istedik. Listemizde neler yok ki:  İMDB puanlarına göre en iyi psikolojik filmler, Netflix’teki psikoloji filmleri, Türk yapımı psikoloji filmleri, akıl hastanesinde geçen filmler, bunalım filmleri, psikolojik çöküş filmleri…

En İyi Psikoloji Filmleri

Kuzuların Sessizliği, psikolojik suç filmleri dalında en akılda kalanlardan birisi. Dövüş Kulübü, psikolojik filmler arasında en iyilerden birisi olarak kabul ediliyor. Altıncı His filmindeki Bruce Willis’in rolü bir psikiyatrist idi. Bir çocuğun psikolojisini anlamaya çalışırken aslında çok daha gizemli bir senaryo karşımıza çıkıverdi. Keza Zindan Adası da tam bir ters köşeydi, zira Leonardo Di Caprio’nun yaşadıkları filmin sonunda çok şaşırtmıştı bizleri. Akıl Oyunları’nda da casusluğa başladığını ve kriptografi ile uğraştığını sandığımız John Nash’in tüm bunları kafasında yaşadığını görmüştük. Yakın zamanlarda bir suçlunun psikolojisini en iyi anlatan film olarak da Joker karşımıza çıkıyor.

YENİ »
En İyi Filmler » En İyi Film Önerileri #100 Film

Evet, psikoloji filmlerini sıralamak gerekirse, öncelikle İMDB puanlarına göre sıralayalım. Sonrasında da Netflix platformunda karşınıza çıkacak filmlere göz atalım.

Psikoloji Filmleri İmdb

8,8★ Dövüş Kulübü (1999)

Yönetmen David Fincher
Oyuncular: Brad Pitt, Edward Norton, Helena Bonham Carter

Dövüş Kulübünün birinci kuralı: Asla Dövüş Kulübü hakkında konuşma… Dövüş Kulübünün ikinci kuralı: Asla ve asla dövüş kulübü hakkında konuşma… Jack, hayatın sıradanlığına kapılmış bir sigorta memurudur. Uzun bir süredir ‘insomnia’ yani uykusuzluk hastalığından şikayetçidir. Kendi psikolojik sıkıntılarından kurtulabilmek adına grup terapilerine katılmaktadır. Terapiler esnasında Marla adında bir kızla tanışır. Bir süre sonra da hayatını değiştirecek olan Tyler Durden ile… Durden, Jack’in ulaşmak istediği tüm hedeflere ulaşmış olan bir adamdır ve Jack’i asla hakkında konuşulmaması gereken bir organizasyon olan ‘Dövüş Kulübü’ ile tanıştıracaktır.

8,7★ Guguk Kuşu (1975)

Yönetmen Milos Forman
Oyuncular: Michael Berryman, Dean R. Brooks, Jack Nicholson

Guguk Kuşu, Jack Nickolson’ın adeta oyunculukta destan yazdığı, muhteşem bir senaryoya sahip bir sinema klasiği… Tutuklu olduğu cezaevinden kurtulmak için deli taklidi yapan Randle P. McMurphy adlı kişinin dramını başarıyla beyazperde’ye aktaran aktör, gerçekten üstün bir performans sergiliyor… Aykırı mahkumun sayrıl tavırları cezaevi otoritesinin gözüne batmaya başlayınca bir süre sonra teşhis için akıl hastanesine gönderilir ve kafadan çatlak olduğuna kanaat getirilir. Artık yeni meskeni, tımarhanedir… Randle hastanede de kurumun kurallarına uymaması ve arkadaşları ile olan ilişkileri ile dikkatleri üzerine çeker. Kısa süre içinde soğuk tavırlı, suratsız, otoriter bir görevli olan hemşire Ratched, Randle’ı yakın takibe alır ve her hareketini izlemeye başlar. Rathced ve Randle gibi birbirlerine son derece zıt iki karakterin arasındaki gerilim Randle’ın yakın arkadaşları için planladığı çeşitli faaliyetlerle onların iyileşmesine yardımcı olmaya başlamasıyla daha da artacaktır.

8,6★ Kuzuların Sessizliği (1991)

Yönetmen Jonathan Demme
Oyuncular: Anthony Hopkins, Jodie Foster, Scott Glenn

Kuzuların Sessizliği, 1992 yılında 7 dalda Oscar’a aday olmuş, yönetmeni ve başrol oyuncularına altın heykelciği getirirken en iyi film ve en iyi senaryo uyarlaması dalında da ödüle hak kazanmıştı.

Akademiden mezun olmuş genç FBI ajanı Clarice Starling, FBI ajanı kurbanlarının derilerini yüzen sapık bir katilin elinden bir kadını kurtarmaya çalışır. Clarice, katila ulaşmak için başka bir psikopat olan ünlü doktor Hannibal Lecter ile yakınlaşır. Lecter’dan bilgi alması için önce onun güvenini kazanması gerekmektedir.

Film korku-gerilim dalında Oscar alan tek film… En iyi film seçilmesinin yanında, en iyi yönetmen olarak Jonathan Demme ile beraber, iki başrol oyuncusuna da  Oscar ödülü kazandırmış bir filmden bahsediyoruz…  Anthony Hopkins, 16 dakikalık performansı ile Oscar’ı kazandıran bir performans gösteriyor…

8,6★ Yedi (1995)
8,5★ Psycho – Sapık (1960)
8,5★ Joker (2019)
8,5★ Geçmişin Gölgesinde (1998)

Yönetmen Tony Kaye
Oyuncular: Edward Norton, Edward Furlong, Elliott Gould

Babasının uyuşturucu satıcısı bir zenci tarafından öldürülmesinden sonra Derek faşist bir çetenin önemli bir üyesi haline gelmiştir. Babasının ölümünün intikamını bu örgütün, kendileri gibi olmayanlara karşı yaptığı saldırılar ve tacizlerle almaya çalışan Derek, bir gün, arabasını çalmaya çalışan iki zenciyi öldürür ve hapse girer. Bu süreçte küçük kardeşi Danny de ağabeyinin izinden gitmeyi seçer. Derek hapiste geçirdiği süre boyunca bambaşka bir adam olmuş, yaptığı hatalardan pişmanlık duymuştur. Artık bir “dazlak” değildir ve tek amacı kardeşini bu yanlış yoldan geri döndürmeye çalışmak olacaktır.

8,5★ Akıl Defteri (2000)
8,4★ Arka Pencere (1954)
8,3★ Taksi Şoförü (1976)
8,3★ Can Dostum (1997)
8,2★ Zindan Adası (2010)
8,2★ Akıl Oyunları (2001)
8,1★ Altıncı His (1999)
8,1★ Kayıp Kız – Gone Girl (2014)
8,0★ Siyah Kuğu (2010)
8,0★ Donnie Darko – Karanlık Yolculuk (2001)
8,0★ Mulholland Çıkmazı (2001)
7,7★ Makinist (2004)
7,6★ Kelebek etkisi (2004)

YENİ »
En İyi Gerilim Filmleri: Gerilim, Korku ve Gizem Dolu 50 Film

Psikoloji Filmleri Netflix

Netflix, psikoloji üzerine filmleri kendi sitesinde sizin için bir arada gösteriyor: Netflix Psikoloji Filmleri

Psikoloji filmlerini gerilim, korku, gizem, suç, dram, çarpık romantizm gibi ara başlıklarda sıralamış. Kısaca özetlemek gerekirse, Netflix’te karşınıza çıkacak gerilim filmleri listesi şöyle:

7,1★ Her Zaman Şeytan (2020) The Devil All the Time
Yönetmen: Antonio Campos
Oyuncular: Donald Ray Pollock, Bill Skarsgård, Tom Holland
2020 yapımı psikoloji filmleri arasında dikkat çeken bir yapım. İkici Dünya Savaşı sonrasında evine dönen bir savaş gazisi, seri katil bir karı-koca, iki rahip, tutarsız bir polis memuru, bir taşra kasabası… Oldukça dram ağırlıklı, aynı zamanda suç ve gerilim öğelerini de içeren bir film.

Netflix’te bulabileceğiniz psikoloji filmleri : Öldüren Tutku, The Platform, Bird Box, Rebecca, Çizgi Ötesi, Zindan Adası, Küp, Dokuzuncu Kapı, Paramedik, Fractured, Kayıp Kız, Karanlık Cinayetler, Yedi, Zodiac, In the Tall Grass, Fırtına Anı, Saplantı, Gizli Takıntı, Sapık, Gothika, Sokağın Sonundaki Ev, Kemiklerin Mirası, Vahşi Şeyler, Dünyanın En Çok Öldürülen Kadını…

Türk Yapımı Psikoloji Filmleri

Türk yapımı en iyi psikoloji filmleri listemiz şöyle:

Anayurt Oteli
Babam ve Oğlum
Cazibe Hanım’ın Gündüz Düşleri
Gece Melek Ve Bizim Çocuklar
Mustafa Hakkında Herşey
Kaçıklık Diploması
Yeraltı
Takva
Sen Aydınlatırsın Geceyi
İtirazım Var
Limonata

Psikoloji Filmleri Akıl Hastanesi

Akıl hastanesi filmleri arasında kendine has senaryosu ile Guguk Kuşu ilk akla gelen klasiklerden. K-pax gezegeninden gelen uzaylı dostumuzu da akıl hastanesine kapatmıştık, filmin de adı K-pax idi… Gothika da bu türün örneklerinden birisi. Bruce Willis’li 12 Maymun da zamanda yolculuk ederken akıl hastanesine düşenlerden. İşte akıl hastanesinde geçen , İmdb puanı en yüksek filmler:

8,7★ Guguk Kuşu (1975) Jack Nicholson, Louise Fletcher, Michael Berryman
8,2★ Zindan Adası (2010) Leonardo DiCaprio, Emily Mortimer, Mark Ruffalo
8,0★ 12 Maymun (1991) Bruce Willis, Madeleine Stowe, Brad Pitt
7,8★ Uyanışlar (1990) Robert De Niro, Robin Williams, Julie Kavner
7,4★ Şok Koridoru (1963) Peter Breck, Constance Towers, Gene Evans
7,4★ K-Pax (2001) Kevin Spacey, Jeff Bridges, Mary McCormack
7,3★ Düşlerin Efendisi (2000) Geoffrey Rush, Kate Winslet, Joaquin Phoenix
7,3★ Aklım Karıştı (1999) Winona Ryder, Angelina Jolie, Clea DuVall
7,1★ Komik Bir Hikâye (2010) Keir Gilchrist, Zach Galifianakis, Emma Roberts
7,1★ Deliler evi (2002) Yuliya Vysotskaya, Sultan Islamov, Bryan Adams

Ağır Psikoloji Filmleri

7,8★ Konuşma (1974) The Conversation
Yönetmen: Francis Ford Coppola
Oyuncular: Gene Hackman, John Cazale, Allen Garfield
Harry, dedektiflik ve gözetleme konusunda uzmandır. Ona esrarengiz birisi tarafından genç bir çifti takip etme görevi verir. Konuşmaları teybe alan Harry, çiftin bir cinayete kurban gideceğinden şüphelenmeye başlar. Harry’nin paranoyak olması, işleri iyice karıştıracak ve vicdani bir krizle karşı karşıya kalacaktır.

7,1★ Çıldırış (2005) The Jacket

Körfez Savaşı gazisi Starks, savaş sırasında kafasından vurulur ama hayatta kalır. Film başladığı anda en son hatırladığı şey yolda kalmış bir kız ile annesine yardım ettiği ve otostop çektiğidir. Sonrasında polis katili olarak suçlandığı mahkemede gözünü açar, kendisini de akıl hastanesinde bulur. Kendisi hakkında hiç bir şey hatırlamayan, akrabası ve arkadaşı olmayan gazi, akıl hastanesinde çıldırmanın eşiğinde bir hayatın içerisine düşer. Üzerine bir deli ceketi giydirip, sürekli morg gibi bir dolaba kapatılmakta, burada çok zorlu bir süreç geçirmektedir.

7,7★ Makinist (2004) The Machinist
Yönetmen: Brad Anderson
Oyuncular: Christian Bale, Jennifer Jason Leigh, Aitana Sánchez-Gijón
Trevor Reznik (Christian Bale), bir fabrikada çalışan bir makinisttir. Bir yıldır uykusuzluk sorunu yaşamaktadır ve uyuyamamaktadır. Bu süreç iyice zayıflamasına ve dengesini kaybetmesine yol açmıştır. Kilosunu sürekli not almak, onda bir takıntıya dönüşmüştür. İş hayatında arkadaşları tarafından güveilmez biri olarak kabul edilir. Garson Maria’ya aşık olduğu halde hayat kadını olan Stevie’nin de duygusal olarak hayatına girmesine izin verir.

7,3★ Öteki (2013) The Double
Yönetmen: Richard Ayoade
Oyuncular: Jesse Eisenberg, Mia Wasikowska, Wallace Shawn
Simon, çekingen bir adamdır. İş yerinde görmezden geliniyor, annesi tarafından aşağılanıyor ve rüyalarının kadını tarafından görmezden geliniyor. Yeni bir iş arkadaşının, James’in gelişi dengeyi bozmaya yarar. Dövüş Kulübü diyelim, gerisini anlayın…

7,3★ Parçalanmış (2016) Split
Yönetmen: M. Night Shyamalan
Oyuncular: James McAvoy, Anya Taylor-Joy, Haley Lu Richardson
23 farklı kişiliği kanıtlanmış bir hasta, üç genç kızı kaçırır… Çoklu kişilik bozukluğu türünün en güzel örneklerinden birini işleyen bir film.

7,7★ Tiksinti (1965) Repulsion
Yönetmen: Roman Polanski
Oyuncular: Catherine Deneuve, Ian Hendry, John Fraser
Cinsellikten nefret eden bir kadın. Aynı zamanda duvardaki çatlaklar gibi pek çok şeye takıntısı var. Filmin adı, film boyunca tiksinti olarak karşınıza sürekli çıkıyor.

Yorum yapmak ister misiniz?