En İyi Salgın Filmleri Listesi

En İyi Salgın Filmleri Listesi ile karşınızdayız: Salgın, grip, veba, zombiler… Salgın zamanlarını anlatan en iyi filmler

En İyi Salgın Filmleri Listesi

Salgın filmleri değişik çeşitlerden karşımıza çıkıyor. Kimisi veba, grip, körlük gibi bir hastalığı ve onun sonuçlarını anlatıyor, kimisi de virüs sonrası zombileri ele alıyor.

En iyi salgın filmleri

2011 yapımı Salgın (Contagion) filmi, tam şu zamanı anlatıyor diyebiliriz. Gizemli bir salgın dünyaya yayılıyor, ve aşı sürecine kadar insanlık günümüzle benzer süreçlerden geçiyor. Film Matt Damon, Gwyneth Paltrow, Laurence Fishburne, Jude Law, Marion Cotillard, Kate Winslet gibi harika bir oyuncu kadrosuna sahip… Filmin senaristine kulak verelim mi?

Salgın filminin senaristi Scott Burns, senaryoyu yazmadan önce birçok bilim insanıyla görüştüğünü ve çoğunun yakın bir zamanda bu tarz bir salgın olacağını söylediğini ifade ediyor. Burns şu anda yaşananlar için “Ben o kadar şaşkın değilim” diyor.

2009 yapımı Veba filminde Veba salgınından kaçan kişiler üzerine bir senaryo gözümüze çarpıyor. Yol boyunca veba salgınından daha tehlikeli olayla şahitlik yapacaksınız.

YENİ »
Kar Tatili olan İller: Hangi İllerde Kar Tatili Var?

2013 yapımı Dünya Savaşı Z (World War Z) filminin baş rolünde Brat Pitt’i görüyoruz. Dev yapım 190 milyon dolarlık bir bütçeyle çekildi. Salgın filmleri denilince akla ilk gelen filmlerden biri olan ‘World War Z’, Max Brooks’un aynı adlı romanından sinemaya uyarlandı. Zombi salgını yaratan bir virüsün ardından hayatta kalma mücadelesi üzerine enfes bir film…

1995 yapımı Outbreak ebola benzeri bir virüs salgınını konu alıyor. Dustin Hoffman, Morgan Freeman ve Rene Russo gibi yıldızlar baş rollerde…

Terry Gilliam’ın bilim-kurgu başyapıtı ‘12 Maymun‘, zamanda seyahat ederek 90’lı yıllara gönderilen ve o dönemde başlayan bir salgın hastalığı engellemeye çalışan Bruce Willis’in hikayesini konu alıyor. 1995 yapımı filmin baş rollerinde Bruce Willis ve Brad Pitt var.

En İyi Zombi Filmleri

En iyi zombi filmleri listesi yaparsak listede şu filmler olurdu: 28 Hafta Sonra (28 Weeks Later) ve 28 Gün Sonra (28 Days Later…), Dünya Savaşı Z (World War Z), Dehşet Gezegeni (Planet Terror), Ben Efsaneyim (I Am Legend), Ölülerin Şafağı (Dawn of the Dead), Zombi Ekspresi (Train to Busan),  Zombieland 2009, Zombilerin Şafağı (Shaun of the Dead)…

YENİ »
En İyi Bilim Kurgu Filmleri Listesi #30 Adet Bilim Kurgu Film Önerileri

VEBA (2009)- IMDB: 6,0

Veba Filmi

Yönetmen Àlex Pastor, David Pastor
Oyuncular: Chris Pine, Piper Perabo, Lou Taylor Pucci

Veba illetinden korunma yolu olarak Meksika körfezindeki hiç kimsenin ulaşamadığı bir kumsala ulaşmak Danny’nin en büyük arzusudur. Bu katil kendini sıyırmayı kafasına koyan Danny, kardeşi Brian, kız arkadaşı Bobby ve Danny’in okuldan arkadaşı Kate, Amerika Birleşik Devletleri’nin güneybatısı boyunca, hayalini kurdukları bu güvenli mekana ulaşmak için hızla yolları katederler. Çocukluğundan aklında kalan hatıralarına bel bağlayan Danny, Meksika Körfezi’ndeki ıssız kumsalın hepsinin derdine derman olacağı konusunda grubu ikna etmiştir. Yeni dünyalarının kuralları oldukça basittir; yan yollardan gitmek, her ne pahasına olursa olsun diğer insanlarla temastan kaçınmak. Ama dikkatsiz davranışları yolculuklarının uzamasına neden olmaya başlar; en az onlar kadar kendilerini korumaya çalışan, virüs bulaşmamış insanlarla veya umutsuzluk içinde yardım isteyen, virüs bulaşmış kişilerle karşılaştıkça, boş yollar ve kasabaların arasında çocukluk masumiyetleri yavaşça zayıflar. Yolda geçirdikleri dört gün boyunca, bu dört kişilik grup hiçbir insanın yüzleşmek zorunda kalmaması gereken ahlaki kararlar vermek durumunda kalır. Karşılarındaki en büyük düşmanın insanlığı tehdit eden virüsün değil, iç dünyalarında su yüzüne çıkan karanlığın olduğunu keşfederler.

EPİDEMİK (1987)- IMDB: 6,2

Yönetmen Lars von Trier
Oyuncular: Ole Ernst, Lars von Trier, Niels Vorsel

Bir yönetmen ve bir senarist güçlerini birleştirip bir senaryo yazmaya başlar. Amaçları projelerini bir yapımcıya gösterip onayını almaktır. ‘Köpek ve Fahişe’ adını taşıyan proje bilgisayarın azizliğine uğrayarak tamamen silinir!

Projeyi bir daha yazamayacağını anlayan sinemacılar yeni bir proje oluşturmaya başlar. Bu, bir salgını edinen farklı bir korku filmdir. Yeni senaryo gelişirken yaşadıkları şehirde benzer bir salgın da giderek yayılmaya başlar.

YENİ »
Chernobyl Dizisi » Konusu, Oyuncuları, Kaç Bölüm Nerede Çekildi Nereden İzlenir

KUŞ KAFESİ (BIRD BOX- 2018)- IMDB: 6,6

Yönetmen Susanne Bier
Oyuncular: Sandra Bullock, Trevante Rhodes, Sarah Paulson

Bird Box, peşlerinde olanlardan kurtulmak için gözleri bağlı bir şekilde yola koyulan bir kadın ve çocuklarının hikayesini konu ediyor. Her şey tam beş yıl öncesinde başlar. Başlangıçtan bu zamana kadar hayatta kalmayı başaran Malorie ve iki çocuğu için hayat bu süreçte hiç de kolay olmaz. Nehir kenarında terk edilmiş bir evde kalan aile, bugünlere her adımlarını planlayarak gelir. Ailesini güvende olabilecekleri bir yere götürmenin hayalini kuran Malorie ve çocukları için artık gitmedir. Ancak bu yolculuk oldukça tehlikelidir. Tek bir hataları ölümlerine sebep olacaktır. Her şeyden önemlisi de yolculuk sırasında ne olursa olsun gözlerinin bağlı olması gerekir. Zekalarına ve geliştirdikleri duyma yetilerine güvenerek çıktıkları bu yolculukta Malorie ve çocukları yalnız değildir. Peki onların peşinde olan insan mı, hayvan mı, yoksa bir canavar mıdır? Josh Malerman’ın aynı isimli romanından beyaz perdeye uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Susanne Bier oturuyor. Malorie karakterine Sandra Bullock’un hayat verdiği filmin kadrosunda Sarah Paulson, John Malkovich, Jacki Weaver, Trevante Rhodes, Lil Rel Howery gibi isimler yer alıyor.

TEHDİT (1995)- IMDB: 6,6

Yönetmen Wolfgang Petersen
Oyuncular: Dustin Hoffman, Cuba Gooding Jr., Morgan Freeman

Bulaşıcı hastalıklar uzmanı Albay Sam Daniels (Dustin Hoffman), Zaire’de ortaya çıkan çok ciddi ve ölümcül bir virüsü araştırmakla görevlendirilir. Araştırmaları sonucunda virüsün Amerika’ya da geldiğini tespit eder. Eğer önlem alınmazsa birkaç hafta içinde bütün Amerika’yı yokedebilecek kadar tehlikeli bir virüstür bu. Virüs uzmanı olan eski eşinin (Rene Russo) de yardımıyla California’da bir kasabada başlayan virüs salgınını kontrol altına almayı başarırlar.

KÖRLÜK (2008)- IMDB: 6,6

Yönetmen Fernando Meirelles
Oyuncular: Julianne Moore, Mark Ruffalo, Alice Braga

‘Beyaz körlük’ olarak tabir edilen bu durumdan etkilenmeyen tek kişi bir göz doktorunun karısı. Yavaş yavaş kentteki tüm yurttaşları etkisi altına almaya başlayan bu belanın yayılışını ve yaşanan kaos ortamını canlı canlı gören doktorun karısı, kendisini ve ailesini bu zor durumdan kurtarmaya çalışır. 2008 Cannes Film Festivali’nin açılış filmi olarak seçilen Blindness, Nobel Ödüllü José Saramago’nun aynı isimli romanından uyarlandı.

YENİ »
Yabancı Dizi Önerileri Fantastik Korku: SUPERNATURAL Dizisi Konusu ve Oyuncuları

SALGIN (2011)- IMDB: 6,7

Yönetmen Steven Soderbergh
Oyuncular: Marion Cotillard, Matt Damon, Laurence Fishburne

Hava ve solunum yoluyla rahatlıkla geçen ve insanları birkaç gündür içinde öldüren, ölümcül bir virüs salgın şeklinde yayılmaktadır. Dünya çapında uzmanlardan oluşan medikal bir ekip, hem salgına çare bulmaya çalışır hem de insanlarda virüsten daha da hızlı yayılan panik halini kontrol altına almaya çalışırlar. İnsanlar şimdi hem canlarını kurtarmaya çalışırken hem de dağılmanın eşiğine gelen toplumsal hayata tutunma mücadelesi verirler…

Koronavirüs salgınına en benzeyen hikayeyi anlatan film diyebiliriz.

YENİ »
En İyi Filmler » En İyi Film Önerileri #100 Film

ZOMBİE 2 (1979) –  IMDB: 6,9

Yönetmen Lucio Fulci
Oyuncular: Tisa Farrow, Ian McCullogh, Richard Johnson

Anne Bowles, bir muhabirle birlikte kaybolan bilim adamı babasını bulmak üzere bir adaya gider ve voodoo törenleri ile zombilerle dolu bir ortamla karşılaşır.

George A. Romero’nun klasiklerini yarattığı zombi filmlerinin en ünlüleri arasında yer alan Zombie (Zombi 2) İtalyan korku sinemasının usta isimlerinden Lucio Fulci tarafından yönetildi.

Yeryüzündeki Son Aşk (2011) – IMDB: 7,1

Yönetmen David Mackenzie
Oyuncular: Ewan McGregor, Eva Green, Ewen Bremner

Michael ilişkilerde bağlanma sorunu yaşayan ama yemek pişirme konusunda usta olan bir şeftir. Soğuk görünümlü ama işinin ehl-i doktor Susan ise uzun zamandır özel hayatına kimseyi sokmadan, kendisini sadece işine vermiştir.

Susan ve Michael yakınlaşırken, tüm dünyada insanların duygularını bir bir yok eden bir salgın hastalık ortaya çıkar. İnsanlar sevme yetilerini bir bir kaybederken Susan ve Michael’ın aşkı hayata tutunabilecek midir?

Eva Green ve Ewan McGregor’ın baş rolleri paylaştığı dram ve hüzün dolu filmde, McGregor ile daha önce Young Adam’da çalışmış olan İngiliz yönetmen David Mackenzie’nin imzası var. Yönetmen daha önce Tutku Nehri (Young Adam) filmiyle de BAFTA’da En İyi Yönetmen ödülünü almıştı…

Ölümcül Deney

Yönetmen Paul W.S. Anderson
Oyuncular: Milla Jovovich, Eric Mabius, Michelle Rodriguez

Raccoon şehrinin dışında Umbrella Corporation isimli bir şirket tarafından yönetilen, Hive isimli bir genetik araştırma merkezi bulunmaktadır. Araştırmalar esnasında uygulanan deneylerden birinde üretilen T-virus isimli virüsü ele geçiren bir hırsız bu virüsü Hive binasının içerisine salar. Virüs The Red Quinn isimli yapay zekayı ele geçirir ve sonrasında merkezdeki herkese bulaştırmaya başlar. Tüm personel zombiye dönüşür ve bu zombiler Red Quinn tarafından yönetilir. Red Quinn’i durdurmak için merkeze gelen bir ekip bu yapay zeka makineyle savaşırken zombilerle de baş etmeye çalışacaktır.

YENİ »
Zaman Yolculuğu Filmleri #20 En Güzel Zamanda Yolculuk Filmleri
YENİ »
En İyi Suç Filmleri: Gerilim ve Polisiye İçeren Suç Filmleri
YENİ »
En İyi Gerilim Filmleri: Gerilim, Korku ve Gizem Dolu 50 Film

 

Listenin devamını görmek için tıklayın

Yorumlar

 1. Sinan
  Posted on 6 Şubat 2021
 2. Mehmet
  Posted on 6 Şubat 2021
 3. Leyla
  Posted on 6 Şubat 2021
 4. dilara
  Posted on 6 Şubat 2021

Yorum yapmak ister misiniz?