Endonezya’da futbol faciası: 174 kişi öldü

Endonezya Ligi’nde Persebaya – Arema maçında meydana gelen olaylarda 174 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Endonezya Spor Bakanı futbol liglerini askıya aldı ve bundan sonra ülkede futbol maçlarına seyirci alınmayacağını duyurdu.

Endonezya Ligi’nde Persebaya’nın deplasmanda Arema FC’yi 3-2 yendiği maçın ardından çıkan olaylarda 74 kişinin hayatını kaybettiği, 200’den fazla kişinin de yaralandığı açıklandı. Ülkede ligler askıya alındı. Malang’daki trajedi hakkında soruşturma başlatıldı. Polisin sıktığı gaz nedeniyle çok sayıda taraftarın öldüğü iddia edildi.

Endonezya’da futbol faciası: 174 kişi öldü

Endonezya'da futbol faciası: 174 kişi öldü
Endonezya’da futbol faciası: 174 kişi öldü

Endonezya Futbol Ligi’nde oynanan Arema FC ile Persebaya arasında oynanan karşılaşma katliama dönüştü. Ülkenin doğu şehirlerinden Malang’da oynanan maç sırasında sahaya giren taraftarları dağıtmak isteyen polisin biber gazı kullanması sonucu izdiham yaşandı. Çıkan izdihamda 174 kişi öldü, 200’den fazla kişi yaralandı.

Dünyanın en kötü stadyum felaketlerinden birinde Endonezya’da bir futbol maçında çıkan izdihamda en az 174 kişi öldü. Bu, polisin Cumartesi gecesi sahayı basan taraftarlara göz yaşartıcı gaz atmasının ardından geldi. Yerel ekip Arema FC’nin Doğu Java’daki rakipleri Persebaya Surabaya’ya 2-3 kaybetmesi sonrasında yaklaşık 180 kişi yaralandı.

Ülkenin baş güvenlik bakanı, seyircilerin stadyumun 38.000 kapasitesini 4.000’den fazla kişi aştığını söyledi. Devlet Başkanı Joko Widodo, Endonezya’nın en üst ligindeki tüm maçların soruşturma tamamlanana kadar durdurulmasını emretti.

Dünyadaki Stadyum Faciaları

1964’te Lima’daki Peru-Arjantin Olimpiyat elemelerinde çıkan izdihamda toplam 320 kişi öldü ve 1000’den fazla kişi yaralandı. 1985’te Belçika’nın Brüksel kentindeki Heysel stadyumunda Liverpool (İngiltere) ve Juventus (İtalya) arasındaki Avrupa Kupası finali sırasında taraftarların duvara çarpması sonucu 39 kişi öldü, 600 kişi yaralandı. İngiltere’de, Sheffield’deki Hillsborough stadyumunda bir aşk gelişti ve kulübün Nottingham Forest’a karşı FA Cup yarı finaline katılan 97 Liverpool taraftarı öldü.

YENİ »
Netflix En İyi Diziler Listesi: Netflix'te En Çok Sevilen Diziler IMDb
YENİ »
Bitcoin Nasıl Alınır Nasıl Satılır? » Nasıl Bitcoin Alabilirim?
YENİ »
Prestij Meselesi Oyuncuları arasına Barış Murat Yağcı da katıldı
YENİ »
Ben Bu Cihana Sığmazam oyuncuları kimler? Ben Bu Cihana Sığmazam konusu ne? Atv
YENİ »
Teşkilat Oyuncuları 2. Sezon Oyuncu Kadrosu Kimler Var?
YENİ »
Yüzüklerin Efendisi Güç Yüzükleri 6. Bölüm izle diziyo dizipal dizibox

Yorum yapmak ister misiniz?