Euro 2020 Gruptan Çıkma: Türkiye Gruptan Nasıl Çıkar?

Euro 2020 Gruptan Çıkma: Euro 2020 Gruptan Kaç Takım Çıkar? Türkiye gruptan nasıl çıkar? Gruptan çıkmak için kaç puan lazım? İşte kurallar:

Euro 2020 Gruptan Çıkma

Euro 2020’ye İtalya karşısında 3-0 yenilgi ile başladık. Sonra da Galler’e 2-0 kaybettik. Peki gruptan nasıl çıkarız? Sizler için Türkiye’nin gruptan çıkma şansını inceledik.

Euro 2020 Gruptan Kaç Takım Çıkar?

6 grupta 24 ülkenin mücadele ettiği Euro 2020 gruplarından çıkma kuralları şöyle:  Gruplarında ilk 2 sırayı elde eden takımlar direkt olarak üst tura yükseliyorlar. 6 grupta 3. sırayı alan en iyi 4 takım da üst tura yükselme başarısı gösterecekler.

6 grubun ilk iki sırasını alan 12 takım ve en iyi üçüncüler arasından 4 takım üst tura yükseliyor.

Türkiye Gruptan Nasıl Çıkar?

Türkiye grupta ilk iki sırayı alırsa direk üst tura çıkmış olacaktı, ama iki maçı kaybedince ilk 2 şansımız kayboldu.

Grupta üçüncü olan takım da üst tura çıkabilir, bunun için öncelikle kötü averajımızı (0-5) düzelmemiz lazım. Diğer gruplardaki üçüncülerin averajları çok kötü olursa -3 averajla bile çıkma şansımız var. İsviçre maçını kazanınca grubu üçüncü bitirmiş olacağız. 3 puanla Üçüncü olmak bizi üst tura çıkartmayabilir. Diğer 5 grubun 3. olacak takımlarının puan ve averajları önem kazanıyor.

Euro 2020 Gruplarda Üçüncü Takımlar

Gruplarda 4 puanla üçüncü olacak takımlar kesin olarak gruptan çıkmayı başaracaklar… Sonrasında ise 3 puanda kalanlar ilk dört takım arasında yer bulmaya çalışacaklar.

Euro 2020 Gruplarda Üçüncü Takımlar

Türkiye’nin İsviçre maçını kesinlikle yenmesi gerekiyor. Hatta bu da yetmiyor. Türkiye’nin averajı -5 olduğu için, bu maçta en az 3-4 averajlı yenmesi gerekiyor.

B grubunda Rusya- Danimarka ve Finlandiya -Belçika maçları var. Bu gruptaki son maçta Rusya Danimarka’yı yenerse, Finlandiya ise Belçika’ya yenilirse , Finlandiya 3 puan ile üçüncü oluyor. Rusya’nın Danimarka’ya yenilmesi halinde ise Rusya kötü averajla ve 3 puanla sonuncu bile olabilir.

 

Euro 2020 C ve D grubu puan tablosu

C grubunda Ukrayna -Avusturya ve Kuzey Makedonya- Hollanda maçları oynanacak. Ukrayna- Avusturya maçında yenilen takımın üçüncü olması bekleniyor. İki takımın da 0 averajı var.

D grubunda Hırvatistan ve İskoçya’nın üçüncülük maçı var. Bu maç berabere biterse 2 puanlı takım üçüncü olacak. Eğer maçı biri kazanırsa üçüncü takımın da 4 puanı olacak.

Euro 2020 puan durumu E ve F grubu

E grubunda puan durumu çok karışık. İsveç – Polonya ve Slovakya -İspanya karşılaşmaları oynanacak. İspanya ve İsveç maçları kazanırsa Slovakya 3 puanla grubu üçüncü bitirecek. Slovakya’nın averajı ise 0.

F grubunda da üçüncülük biraz karışık. Almanya -Macaristan ve Portekiz- Fransa maçları oynanacak. Almanya’nın Macaristan’ı yenmesi halinde, Portekiz-Fransa maçında Portekiz yenerse Fransa 4 puanla 3. olacak. Fransa yenerse Portekiz 3 puanla üçüncü olacak. Portekiz’in averajı şimdilik +1.

Türkiye Gruptan Çıkarsa kimle oynayacak?

Peki üçüncü olursak ve gruptan çıkarsak ne olacak? Maalesef A grubunun üçüncüsüne F grubunun birincisi denk geliyor. Almanya Portekiz Fransa Macaristan grubunun birincisiyle oynamak zorunda kalacağız.

 

Euro 2020 Hakkında Bilgiler

UEFA’nın 60. yılı dolayısıyla 11 ülkede gerçekleşen organizasyona; Roma (İtalya), Glasgow (İskoçya), Londra (İngiltere), Sevilla (İspanya), Amsterdam (Hollanda), Kopenhag (Danimarka), Münih (Almanya), Bükreş (Romanya), Budapeşte (Macaristan), St. Petersburg (Rusya) ve Bakü (Azerbaycan) şehirleri ev sahipliği yapıyor.

EURO 2020‘nin final maçı, 11 Temmuz’da Londra’nın Wembley Stadı’nda oynanacak.

UEFA kuralları gereğince kadroda yer alan oyuncuların forma numaraları 1’den 26’ya kadar sıralanacak.

Uuntmadan, 17’nci şampiyona ise 2024’te Almanya’da düzenlenecek.

Şimdiye kadar Almanya ve İspanya 3’er kupa kaldırma başarısını gösterdi.  Almanya (1972, 1980, 1996) İspanya (1964, 2008, 2012)

Yorum yapmak ister misiniz?