Evergrande Krizi: Çin devi Evergrande ve Bitcoin İlişkisi

Evergrande Krizi: Çin devi Evergrande ve Bitcoin İlişkisi. Evergrande nedir? Evergrande krizi nedir? Evergrande’nin borcu ne kadar? Dünya piyasalarını Evergrande neden bu kadar etkiliyor?

Çin devi Evergrande

Gayrimenkul devi Çinli Evergrande’de EGRNY ortaya çıkan krizin ardışık etkisine dair korkular üzerine dünya piyasalarında çelik ve demir cevheri üreticilerinin hisseleri büyük zarar gördü.

Evergrande Nedir?

Evergrande, Çin’in en büyük gayrimenkul şirketlerinden birisi, ikinci büyük gayrimenkul şirketi olarak biliniyor. Evergrande aynı zamanda “Global 500” listesinde, dünyanın en büyük kuruluşlarından birisi.

Evergrande, yaklaşık 200 bin kişiyi istihdam ediyor.

Evergrande Krizi Nedir?

Varlıklarını büyük indirimlerle satmaya başlayan Evergrande hisseleri, Hong Kong ticaretinde %10 düşüş yaşayarak 11 yılın düşük seviyesine geriledi. Reuters’e göre Çin’in en büyük ikinci gayrimenkul şirketi Perşembe günü bono faizi ödemek zorunda olurken yatırımcılar hala gergin.

300 milyar dolarlık borcun temerrüde düşmesi ile Çin’in finans sisteminde daha yaygın bir riske yol açabileceğinden endişe duyuluyor.

Şu anda şirket borç krizinin ortasında yer alırken, inşası devam eden konut ve ticari birim sayısı da 1,4 milyon civarında. Bu durum krizin sosyal alanda etki yaratmasına da yol açıyor. Yaklaşık 10 milyon kişi şirketin işlerini tamamlamasını bekliyor, kızgın tasarruf sahipleri protestolar düzenliyor.

Evergrande’nin yaşadığı sorunlarla birlikte sokaklarda protestolar da başladı. Şirketin hisseleri, yılın başından beri yüzde 80’den fazla değer kaybederken tasarruf sahipleri de sokaklara döküldü.

Evergrande Krizi: Çin devi Evergrande ve Bitcoin İlişkisi

Evergrande ve Bitcoin İlişkisi

Evergrande şirketinin aslında direk olarak bitcoinle bir ilişkisi görünmüyor. Ama dünya finans piyasalarını sıkan her gelişme, dolaylı yoldan bitcoin piyasasını da etkiliyebiliyor.

Yatırımcılar Evergrande’nin borç sıkıntılarından ve bu haftaki Federal Rezerv toplantısından yayılma riskini tartarken, borsalar Pazartesi günü küresel olarak düştü. Bitcoin fiyatları son zamanlarda daha yüksek bir eğilim gösteriyordu ve fiyatlar bu ayın başlarında dört ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

YENİ »
En hızlı yükselen kripto para 2021 En Çok Kazandıran Coinler
YENİ »
AVAX Neden Yükseliyor? Bugün Avax Neden Yükseldi? Avalanche

Yorum yapmak ister misiniz?

error: Konu koruması aktif.