Fast ile Nasıl Para Gönderilir? Fast Sistemi Nedir?

Fast ile Nasıl Para Gönderilir? Fast Sistemi  bugün kullanıma açıldı. İBAN NO yerine Kimlik Numarası (TCKN),telefon numarası ve e-posta ile para göndermek, gece para göndermek isteyenler için, 7/24 Para gönderme sistemi Fast:

Fast Sistemi Nedir?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bünyesinde geliştirilen yeni nesil 7/24 anlık perakende ödeme uygulaması Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Sistemi, bankalarla sürdürülen pilot testlerin tamamlanmasının ardından, bugün itibarıyla kullanıma açıldı.

Sistem ile EFT’lerde mesai sınırı ortadan kalkıyor, 7/24 para transferi yapılabiliyor.

FAST Sistemi ile birlikte, ödemelerin IBAN yerine telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgiler kullanılarak başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sistemi (KOLAS) de vatandaşların kullanımına sunulacak.

KOLAS ile FAST katılımcılarının müşterileri, mobil telefon numaraları, e-posta adresleri veya TCKN bilgileri ile ödeme almak istedikleri hesaplarını (IBAN) eşleştirebilecek. Bu sayede gönderici, alıcının bankası, hesap numarası ve ismini giriş yapmaya gerek olmadan ödemesini hızlı ve kolay bir şekilde başlatabilecek. Ayrıca kişiler arasında ve ticari işletmelere karekod ile ödeme yapılması da mümkün olacak.

Fast Sistemi Hangi Bankalar Kullanıyor?

Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank sistemde yer alan kamu bankaları. Kamu bankaları haricinde şu bankalar da sisteme katıldı: Denizbank, Türk Ekonomi Bankası (TEB), Garanti BBVA, Akbank, Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi Bankası

Fast ile Nasıl Para Gönderilir?

Fast sistemini kullanmak için öncelikle Kolay Adres Tanımlama işlemini yapmak gerekiyor.

1) Kolay Adres Tanımlama

Bunun için bankanızın mobil uygulamasında hesaplar kısmından bu işlemi yapabilirsiniz. Örneğin Vakıfbank’ta Mobil Uygulamada Hesap Detayına tıkladığınızda, alt kısımda KOLAY ADRES EKLE butonu görünüyor. Tıkladığınızda Kolay Adres Tipi ve Kolay Adres Adı diye iki kutucuk çıkıyor. Kolay adres tipini , bireysel müşteri iseniz üç şekilde seçebilirsiniz:

  • T.C. Kimlik Numarası
  • Telefon Numarası
  • E-posta adresi
YENİ »
Altın Fiyatları Bugün 8 Mayıs 2023 Son Dakika Altın Fiyatları Çeyrek Altın Fiyatı Ne Kadar? Gram Altın Fiyatı

Ziraat Bankası

İnternet Bankacılığı ya da Ziraat Mobil’den

Para Transferleri –> Kolay Adreslerim adımlarını takip ederek Kolay Adres tanımlamanızı kolayca yapabilirsiniz.

Garanti BBVA

Garanti BBVA Mobil ile Kolay Adres tanımlaması:

Hesap ve Kart bölümünü açın.
Hesaplar adımına dokunarak Vadesiz Hesap detayınızdan Kolay Adres Tanımlamanızı yapın

Vakıfbank

VakıfBank Mobil Bankacılığa giriş yaptıktan sonra Para Gönderme > Kolay Adres İşlemleri adımlarını izleyerek veya şubelerimize başvurarak bilgilerinizi dilediğiniz hesabınıza tanımlayabilirsiniz.

Yapı Kredi

Kolay Adres Tanımlama yapmak için,

Yapı Kredi Mobil’e giriş yaptıktan sonra Hesaplarım > Kolay Adres Tanımı ve Listeleme adımlarını izleyerek ya da,
Bireysel İnternet Şubesi’ne giriş yaptıktan sonra Hesaplarım> Kolay Adreslerim sekmesinden kişisel bilgilerinizi dilediğiniz hesabınıza tanımlayabilirsiniz.

2) Fast ile Para Gönderme

Kolay adres tanımlama işlemini kısaca anlattık. Sırada para gönderme  kısmında…  Örneğin Vakıfbank’ta PARA GÖNDER kısmında artık ANLIK ÖDEME GÖNDER (FAST) kısmını göreceksiniz.

ALICI BİLGİLERİ kısmında Kolay Adres yazan yere tıkladığınızda 6 seçenek var:

  • T.C. Kimlik Numarası
  • Telefon numarası
  • E-posta
  • Vergi kimlik Numarası
  • Yabancı Kimlik numarası
  • Pasaport Numarası

Bunlardan birini seçin, alıcının bilgilerini girin. Ve para gönderme işlemi, eft ile aynı şekilde kolayca yapılabilir.

FAST’ın EFT’den farkları

EFT Sistemi ile bankalardaki hesaplar arasında para transferleri saniyeler içerisinde gerçekleşse de bankaların parayı alıcının hesabında kullanılır bir duruma getirmesi için bir süre taahhüdü bulunmuyor. Bu nedenle ödemelerin hesaplara yansıması daha uzun zaman sürebiliyor. Ayrıca EFT Sistemi sadece mesai saatleri içerisinde çalışıyor.

EFT işlemi sonrasında alıcı ve gönderene bildirim yapılması zorunluluğu da bulunmuyor. FAST sisteminde ise bildirim zorunluluğu bulunuyor.

FAST Sisteminden cep telefonuna para gönderilebilecek

FAST Sistemi ile cep telefonuna para gönderilebilecek. Öncelikle FAST ile birlikte hesap numaralarıyla telefon numaraları, TCKN veya e-posta adreslerinin eşleştirilebileceği bir sistem de geliştirildi. Müşteriler, banka mobil/internet uygulamaları aracılığıyla para göndermek istedikleri işletme ve şahısların hesap numarası (IBAN) ve isim bilgileri yerine sisteme kayıtlı telefon numarası, TCKN veya e-posta adresine ödeme gönderebilecek.

YENİ »
Muğla Altın Fiyatları Bugün 2023 Son Dakika Muğla Anlık Altın Fiyatları Çeyrek Altın Fiyatı Ne Kadar?

Para Gönderme Limiti

FAST Sistemi, yaygın kullanımının yakından izlenmesi amacıyla, ilk aşamada 50 TL limitli olarak başlatıldı. Bu limit, kullanımın yaygınlığına göre kademeli şekilde artırılarak 1000 TL’ye kadar yükseltilecek.

Az parayla hangi coin alınır diyenler için DYM Coin, SOL (Solana), RNDR Coin, INJ Coin, ARB Coin (Arbitrum) ilgi çekebilir. Çıkması Beklenen Coinler 2024 listesine de göz atabilirsiniz. Altcoin fiyatları ne kadar? Peki altcoinlerin yükselmesi neye bağlı? Acaba altcoin dominance kaç olmalı?

Yorum yapmak ister misiniz?