Güneş Tutulması ne zaman saat kaçta? 25 Ekim Güneş Tutulması Canlı izle Youtube

Güneş Tutulması ne zaman saat kaçta? 25 Ekim Güneş Tutulması saat kaçta? Güneş Tutulması ne zaman olacak? Güneş tutulması nereden izlenir?

25 Ekim Güneş Tutulması ne zaman saat kaçta?

25 Ekim 2022 güneş tutulması, Avrupa, Urallar ve Batı Sibirya, Orta Asya, Batı Asya, Güney Asya ve Kuzeydoğu Asya’dan izlenebilecek bir parçalı güneş tutulması olarak tarif edilebilinir. Rusya’daki zirvesinde, Güneş’in tam olarak %82’si Ay tarafından tutulacak. Batı Avrupa’dan ise yaklaşık %15-30 oranında gölgede kalacak. Genel olarak 12:13 – 14:16 arası görülebilir. Kısmi tutulmanın maksimum evresi, Rusya’nın Nizhnevartovsk yakınlarındaki Batı Sibirya ovasında kaydedilecek.

Güneş Tutulması ne zaman saat kaçta 25 Ekim 2022

Güneş Tutulmasının başlangıç saati 11:58
Maksimum tutulma anı 14:00
Güneş Tutulmasının bitiş saati 16:02

Maksimum tutulmada güneş, ayın yaklaşık yüzde 0,86189’unu kaplar. Tutulma izleme alanındaysanız, en büyük tutulma yaklaşırken, ağaç yapraklarının altında dans eden küçük parıltılar gözlerinizi alacaktır.

Unutmadan, 8 Kasım’da ise Ay tutulması bizi bekliyor.

Güneş Tutulması ne demek? Güneş Tutulması nasıl oluşur?

Kısmi güneş tutulmaları, Dünya üzerindeki belirli bir konumdan, güneş diskinin yalnızca bir kısmı ay diski tarafından kaplandığında meydana gelir. Teknik olarak, böyle bir tutulma sırasında, üstümüzden geçen Ay’ın yarı gölgesidir. Kapsanan güneş diski miktarı iki büyüklükle tanımlanır: tutulma büyüklüğü ve karartma. Tutulmanın büyüklüğü, tutulacak cismin çapına göre tutulan cismin uzama mesafesini tanımlar.

Örneğin, Ay’ın kenarı maksimum tutulma noktasında Güneş’in orta noktasına ulaştıysa, bu %50 büyüklüğünde bir kısmi tutulma olarak tanımlanır; ay, güneşin görünen çapının yarısını kaplar. Tutulma karartması, ne kadar alanın kapsandığını açıklar. Ay’ın, kenarının güneş diskinin merkezine değdiği bir konuma hareket ettiği örneğimizde, Güneş’in ve Ay’ın görünen çapının aynı olduğu varsayıldığında, kararma %39,1 olacaktır.

YENİ »
Fenerbahçe Galatasaray Maçları ve Skorları | FB GS Rekabeti İstatistikleri

Pratikte, Ay’ın Dünya çevresindeki eliptik yörüngesi ile Dünya’nın Güneş çevresindeki eliptik yörüngesinin neden olduğu Güneş ve Ay’ın görünen boyutu arasında küçük farklılıklar vardır.

25 Ekim Güneş Tutulması nereden görülecek?

Ülkemizden, Avrupa’dan, Urallar ve Batı Sibirya, Orta Asya, Batı Asya, Güney Asya ve Kuzeydoğu Asya’dan izlenebilecek.

Güneş Tutulması Canlı izle Youtube

Royal Gözlemevi güneş tutulmasını aşağıdaki videodan canlı olarak yayınlayacak.

Yorum yapmak ister misiniz?