House of the Dragon 5. Bölüm Özeti: House of the Dragon 5. Bölüm yayınlandı mı, konusu ne?

House of the Dragon 5. Bölüm Özeti ile karşınızdayız. House of the Dragon 5. Bölüm ne zaman yayınlanacak diye merak ediliyordu. 5. bölümün yayınlanması ile şimdi gözler hikayeye çevrildi.

House of the Dragon 5. Bölüm Özeti: Son Bölümde Neler Oldu?

Tüm dünyada merak ile izlenen iki dev yapım, birbiri ile yarışıyorlar. Bir tarafta House of the Dragon, diğer yanda ise Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri. House of the Dragon 5. bölümü ile ekranlara geldi. Haliyle de diziyi yakından takip eden fanatikleri şimdiden meraklanıyorlar.

Bu yazı baştan sona SPOİLER içermektedir. 

House of the Dragon 5. Bölüm Özeti

House of the Dragon 5. Bölüm Özeti
House of the Dragon 5. Bölüm Özeti

Hata yapmayın: savaş geliyor. House of the Dragon, ilk beş bölümünün çoğunu gelecekteki çatışmalar için zemin hazırlayarak geçirmiş olduğu için şimdi yolun yarısında. Bölüm 5’te dramatik bir şekilde savaşın ilk tohumları ortaya çıkıyor. Ondan önceki Game of Thrones gibi, savaş art arda olacak ve evlilikte dökülen kraliyet kanını takip edecek.

House of the Dragon 5. Bölüm, Daemon Targaryen’in (Matt Smith) karısının ava çıktığı Vadi’de başlıyor. Kendini ifşa eden gizli bir Daemon ile karşılaşır – iğrenmesine. Daemon’un iktidarsızlığına gölge düşürdükten sonra, Daemon onu attan aşağı atar ve bu da onu ezer. Daha sonra onu dövmek için bir kaya kullanır.

Sağlıklı bir prensten ölen bir krala gidiyoruz: Kral Viserys öğle yemeğini gemisinin pruvasına bırakırken görülüyor. Kraliyet filosu, Viserys’in Prenses Rhaenyra’yı (Milly Alcock) Corlys Velaryon’un (Steve Toussaint) ve Rhaenys Targaryen’in (Eve Best) oğlu Laenor Velaryon (Theo Nate) ile evlenmeyi umduğu Demir Adalar’a gidiyor. Birlik, krallığın gücünü destekleyecekti.

Görünürde hasta olan Viserys, Corlys ile tanışır. Corlys ve Rhaenys’in kabul ettiği evlilik fikrini önerir. Daha sonra, ikisi özel olarak konuşurlar, kralın kendilerine zayıflıktan geldiğini ve düzenlemede üstünlüğü ele geçirebileceklerini kabul ederler. Ancak Rhaenys, Laenor’un “gerçek doğası” konusundaki endişesini dile getirir ve Corlys’e, kralın ölümü sırasında Rhaenyra’nın taht üzerindeki iddiasının söz konusu olacağını hatırlatır. Corlys, düğünün Westeros’taki en güçlü iki orduyu birleştireceğini söyleyerek bunu reddediyor; buna kimse karşı çıkmayacaktır.

“Kral ölecek. Ve eğer Rhaenyra onun yerine geçerse savaş takip edecek. Anlıyor musun? Ve iddiasını güvence altına almak için çocuklarınızı kılıçtan geçirmesi gerekecek. Ya Aegon’un yönetmesi için hazırlanın ya da Rhaenyra’ya bağlanıp merhamet dileyin”

House of the Dragon 5. Bölüm Özeti: Son Bölümde Neler Oldu?
House of the Dragon 5. Bölüm Özeti: Son Bölümde Neler Oldu?

Otto Hightower, Westeros siyaseti konusunda bilgili olmaya devam ediyor ve kızı kraliçeye yaptığı uyarı, House of the Dragon’un beşinci bölümü olan “We Light the Way”de Alicent’in karar verme sürecini bilgilendiriyor.

YENİ »
Bir Zamanlar Kıbrıs Dizisi Oyuncuları ve Konusu » TRT1 Yeni Dizisi

Alicent, Team Green’e gitme ve iktidarı elinde tutmak için ne gerekiyorsa yapma zamanının geldiğine karar verir. Kraliçeliğe kabul edildiği sırada, Sör Criston’ın Rhaenyra ile atış yapma kararı kalıcı olarak boyaya takılıp kalmıştı. “Senden mirasının yüklerinden ve rezilliklerinden uzak, benimle gelmeni istiyorum. İsimsiz ve özgür olacağız. Essos’ta benimle evlenebilirsin. Ama Rhaenyra için, mirasçı olarak görevleri kendi güç hedeflerine ulaşıyor. Criston’la tekme atmaktan hoşlanıyor ama sıradan biri olacak kadar değil.”

Ve onun aşkını reddetmesi üzerine, Kral Muhafızı şövalyesi derinden kaynar. Artı, Criston’ın hamlesi her zaman başarısız olacaktı. Kral Viserys denizdeydi ve Lord Corlys Velaryon ve Prenses Rhaenys’i oğulları Sör Laenor ile Rhaenyra’yı evlendirerek satmak için Akıntıtaşı’na yelken açtı. Kraliyet kusmuk kovası ve mendilini gözle görülür şekilde bitkin bir Viserys’e bağışlayan Kral Lord Lyonel’in yepyeni eli elinizin altındaydı. O sadece deniz tutması değildi. Kral V bir havasızlık, gri solgunluk ve sinirlilik karmaşası haline geldi; elinde ne varsa sülükler çözemez, ama Rhaenyra’nın düğünündeki karışıklığı ya düşmeden ya da parçalanmadan önce çözmek için kendini bu yolculuğa çıkmaya zorlad

ı. Corlys, bir güç gösterisinde, Kral’ı ve maiyetini Yüksek Gelgit’e vardıklarında selamlamadı. Bunun yerine, havayı kontrol ederek Driftwood tahtında bekledi. Ancak terli ve soğukkanlı bir Viserys, Corlys’i maça ikna etti. Ayrıca ona Rhaenyra ve Laenor’un herhangi bir soyunun Demir Taht’a çıkarlarsa Velaryon ve Targaryen doğum isimlerini taşıyacağına dair güvence verdi. Kadim Valyria’nın son sütunlarını kanda bir araya getirmek adil bir uzlaşma olarak kabul edildi. Taht odasının dışında, başka bir uzlaşma sürüyordu. Prenses, deniz kıyısında bir gezintide nişanlısına, “Orada yapılan herhangi bir anlaşmanın sizin veya benim iştahımı değiştirmeyeceğini biliyorum” dedi – Laenor’un eşcinsel olduğu kraliyet çevrelerinde iyi bilinir. Ancak Prens Daemon’un el kitabından bir sayfa alan Rhaenyra, genç çiftin krallığa ve babalarının siyasi amaçlarına karşı görevlerini alenen yerine getirmelerini, ancak özel olarak cinsel arzularına sadık kalmalarını önerdi. Ve Laenor yerdeydi.

YENİ »
Tulsa King oyuncuları kimler? Tulsa King oyuncu kadrosu

Laenor’un sevgilisi “Öpücüklerin Şövalyesi” Sör Joffrey Lonmouth’a (Solly McLeod) gelince, o da prensesin sevgilisinin kimliğini yüksek sesle merak ettiği kadar soğukkanlıydı. Yakında bununla çok daha az havalı olacaktı. Kral V denizdeyken ve Rhaenyra Sör Criston’a gizli kraliyet sikişme oyuncağının saygın konumunu teklif ederken, Prens Daemon Arryn Vadisi’nde karısının öldürülmesine tanık olmuştur. Evet, “Yolu Aydınlatıyoruz”da, Daemon onu koltuğundan ettikten sonra hareketsiz kalsa bile gururlu ve meydan okuyan Leydi Rhea Royce (Rachel Redford) ile kısaca tanışıyoruz. “Bitiremeyeceğini biliyordum!” tükürür ve işte o zaman prens büyük bir çakıl taşı alır. Kralın Kızıl Kale’ye dönüşüne, Alicent’in yüksek bir pencereden tanık olduğu ve şüphesiz güçlü bir saldırı başlatma kararına katkıda bulunduğu fiziksel çöküşü eşlik ediyor.

İksirler, kümes hayvanları, parazit solucanlar: bunların hiçbiri canlılığını veya parmaklarını geri getirmeyecek. Uçan ejderhalar, Velaryon’un filosu ve diyarın tüm lordları ve leydileri, taht odasında cömert bir şölenle başlayan Rhaenyra ve Laenor’un düğün kutlaması için Kral’ın Şehri’ne gelirler. Prens Daemon kendini bile tanıtır ve sessizce baş masadaki yerini alır. Ama Kraliçe Alicent’in sandalyesi boştur…

Kaynaklar: Decider, Menshealth

House of the Dragon 5. Bölüm yayınlandı mı?

House of the Dragon 5. Bölüm bugün19 Eylül’de saat 04:00’de yayınlanıyor. Kısaca gece saatlerinde House of the Dragon 5. Bölüm yayınlandı.

House of the Dragon 5. Bölüm hangi kanalda?

Efsane dizi HBO Max kanalında yayınlanıyor.

Yorum yapmak ister misiniz?