İranlı kadınlar neden saçlarını kesiyor? Saç kesme ne demek?

İranlı kadınlar neden saçlarını kesiyor? Saç kesme ne demek? Mahsa Amini’nin ölümü sonrasında İran’da birçok kentte protestolar görüldü. Caddelerde kadınların baş örtülerini açtığı görüldü. sosyal medyada ise İranlı kadınlar saçlarını kesiyor. Hatta şimdilerde İranlı erkekler de saçlarını kesiyor ve eylemlere destek veriyorlar. Peki ama saç kesme ne demek? Saçlarını kesmek ne anlama geliyor? Yakından bakalım:

İran’da protestolar birçok kente yayıldı: İranlı kadınlar saçlarını kesiyor

Mahsa Amini’nin İran’da zorunlu başörtüsü yasaları uygulayan ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra ölümüyle ilgili protestolar birçok şehre yayıldı. Çevik kuvvet polisinin göstericileri durdurmaya çalışması nedeniyle birçok şehirde sokak çatışmaları yaşanırken, protestolarla dayanışma amacıyla bazı dükkanlar kapatıldı. Sosyal medyada tepkiler dile getirilirken, bazı kadınlar protesto için saçlarını kesti. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu, Amini’nin ölümü ve yetkililerin protestoları bastırma çabalarından duyduğu endişeyi dile getirdi.

Sosyal medyada ise son zamanlarda gördüğümüz videolarda İranlı kadınlar saçlarını kesiyor. Peki İranlı kadınlar neden saçlarını kesiyor?

İranlılar neyi protesto ediyorlar, protestocular ne diyor?

Bazı videolarda Tahran’da protesto eden kadınların başörtüsü zorunluluğuna karşı peçelerini çıkardıkları görülüyor. İranlı milletvekili Celal Rashidi Kochi, ahlakçı polisin ülkeye zarar vermekten başka bir şey yapmadığını söyledi.

Hangaw İnsan Hakları Örgütü’nün haberine göre, Senedec şehrinde, protestocular üç gün boyunca Hamaney aleyhine benzer sloganlar attılar. Divandere’de göstericiler, açılan ateş üzerine çevik kuvvet polisine taş atarak karşılık verdi. Pave, Bane, Mahabad ve Reşt’te de gösteriler yapıldı.

18 Eylül’de Tahran Üniversitesi’nde başlayan öğrenci protestoları, İsfahan Üniversitesi’ne ve Amirkabir, Allama Tebatebai ve Tarbiat Modares de dahil olmak üzere başkentteki diğer birçok üniversiteye sıçradı.

Shahid Beheshti Üniversitesi’nde düzenlenen bir toplantıda, bazı öğrenciler, tesettür kurallarına karşı çıkarak peçelerini çıkardılar ve din adamlığına son verilmesi çağrısında bulunan sloganlar attılar.

YENİ »
Hyalüronik Asitin Cilde Faydaları Hyaluronik Asit Cilt Bakımı

Kurdpa haber ajansının dün haberine göre gösterilerde en az iki kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 10 kişi de yaralandı.

Polis Mahsa Amini’nin ölümü ile ilgili suçlamalara ne yanıt verdi?

Tahran polis şefi Hüseyin Rahimi, Amini’nin ölümünün koşulları sorulduğunda düzenlediği basın toplantısında, “Ölümüyle ilgili herhangi bir suçlama kesinlikle yanlıştır” dedi. Rahimi, Amini’nin polis karakolunda “oryantasyon dersi” sırasında bayıldığını gösteren daha önce medyayla paylaşılan kapalı devre görüntüsünün biraz daha uzun bir versiyonunu izledi, ancak bu görüntülerin de eksik olduğunu kabul etti. Polis, Amini’nin ölüm nedeninin ani kalp yetmezliği olduğunu söyledi. Bu açıklamalara karşı çıkanlar, 22 yaşındaki Amini’nin gözaltında veya hastaneye sevki sırasında aldığı dayak sonucu beyin hasarı görmüş olabileceğini iddia ediyor.

İranlı kadınlar neden saçlarını kesiyor? Saç kesme ne demek?

Sosyal medyada kadın oyuncu Anahita Hemmati saçlarını tamamen kazıtmıştı. Sonrasında pek çok videoda İranlı kadınlar saçlarını kesiyor ve bu son hızla yayılan bir trende dönüştü. Peki İranlı kadınlar neden saçlarını kesiyor?

Öncelikle başörtülerini çıkarma ve saç kesmenin bir tepki biçimi olarak karşımıza çıktığını gördük. Polislerin dokunulmazlığı ve başörtüsü zorunluluğu üzerine toplumda farklı tepkiler oluştu.

İran’da kadınların saçlarını kesmesinin ayrı bir sembolik önemi var. Özellikle Kürt kadınlar yasta saç kesiyorlar. Sevdikleri birini kaybettiklerinde saçlarını kesip mezarlarına bırakmak bu bölgede bir adet şeklinde karşımıza çıkıyor.

Yorum yapmak ister misiniz?