KATLA Dizisi Konusu ve Oyuncuları | 2021 Netflix Dizisi Yorumlar

KATLA Dizisi konusu oldukça ilginç. 17 Haziran’da yayınlanan İzlanda yapımı Netflix’in yeni dizisi KATLA dizisi oyuncuları kimler? 2021 Netflix yapımı Katla dizisi yorumları ve katla dizisi hakkında bilgiler için hazırladığımız makalemize başlıyoruz:

Katla Nasıl Bir dizi?

KATLA gizemli bir atmosferde geçen bilimkurgu ve drama dizisi, tam olarak GİZEMLİ dizi sevenlere hitap ediyor. Her bölümden sonra tahmin yürütmeniz gerekiyor,  Sinematografi, görsel efektler ve manzara nefes kesici diyebiliriz. Toz ve küller içindeki Vik kasabası dizinin gizemine büyük katkı yapıyor. Hikaye ve karakterler, onların iç çatışmaları sizi meraklandırıyor. Buzuldan gelen “Değişilmiş” insanlar ve onların yol açtığı farklı hikayeleri izleyeceksiniz.

Dizinin gizem atmosferi son saniyeye kadar devam ediyor. Fringe ve X-Files dizisi gibi gizem dizilerini sevenler keyif alacaklardır… İlk gelen misafirimiz ile zamanda sıçrama konusu bizi bir süre Dark dizisinin içinde hissettiriyor. Unutmadan belirtelim, IMDb puanı 7.3

Gizem dolu bir bilimkurgu ve dramatik insan hikayelerinin bir karışımı diyelim dizimize ve Katla dizisinin konusunu incelemeye başlayalım:

KATLA Dizisi Konusu

Katla dizisi konusu hakkında Netflix diziyi kısaca şöyle özetlemiş: “Buzul altındaki Katla Yanardağı’nın korkunç bir şekilde patlamasıyla erimeye başlayan buzun içindeki gizemli unsurlar, yakınlardaki kasaba halkının hayatını alt üst eder.”

Katla Dizisinin Konusu Nerede Geçiyor?

Katla Dizisinin Konusu Nerede Geçiyor?

Katla dizisinin konusu hakkında öncelikle mekan ve karakterlere kısaca değinelim. Dizimiz İzlanda’da Vik adında bir kasabada geçiyor. Vik hayali bir yer değil: Vík gerçekte İzlanda’nın güneyinde başkent Reykjavík’den yaklaşık 180 kilometre uzaklıkta 300 nüfuslu küçük bir kıyı köyüdür. Mýrdalsjökull buzullarının çevresinde bulunan turistler ve yerleşimciler için önemli bir merkez. Katla dizisi de buzullardan çıkıp gelen insanları işliyor.

Kasabanın yanındaki Katla yanardağındaki patlamalar son bir yıldır devam ettiği için kasabada çok az insan kalmış, halk evlerini ve arabalarını bırakıp gitmiş. Kasabamızın toz ve küller içinde bir yer olduğunu belirtelim, rüzgar kuzeyden esince gelen kül fırtınası da gizemin bir esintisi… Dizinin esrarengiz beyaz tüylü bir de kuzgunu var, ölse de geri gelen…

Vik Kasabasında Kimler Yaşıyor?

Kasaba terk edilmiş ama kasabada yaşayanlar var: Makine bakım onarımlarını sağlayan Thor ve onun kızı kurtarma görevlisi Grima, Grima’nın çiftçilik yapan kocası Kjartan. Kasabanın şerifi Gisli, kanser hastası eşi ve kurtarma ekinde çalışan oğlu da bölgede hayat sürüyorlar. Bir ufak hastane var (klinik de diyebiliriz), bir doktor ve bir hasta bakıcı göze çarpıyor. Unutmadan pek çok sahnede karşımıza çıkan bir de otelimiz var. Bölgede bilimsel araştırma yapan istasyonda Eyja ve Leifur görev yapıyorlar. Aldıkları örnekleri Darri’ye yolluyorlar, Darri’nin volkanlar üzerinde bir profesör olduğunu söylemek mümkün.

Katla Dizisinin Konusu Ne?

Katla dizisinin konusu, bir yanardağ civarındaki kasabada gerçekleşen gizemli olaylar ve dramatik insan ilişkileri üzerine diyebiliriz. Hikayemiz bilimkurgu türünde ilerliyor.

Dizinin ilk bölümünde volkan civarından kül ve toprakla kaplı bir kadın karşımıza çıkıyor. Bilim ekibinden Eyja ve Leifur onu bulup termal battaniyeye sarıyorlar. Kim olduğunu sorduklarında İsveçli olduğu öğreniyoruz. Ama ilginçtir ki kendisi olduğunu iddia ettiği kadın başka bir yerde hayat sürüyor. Sonrasında bir yıl önce kaybolmuş olan Asa ortaya çıkıyor.

Dizinin ikinci bölümünde Profesör de kasabaya geliyor. Ve İsveç’te yaşayan Gunhild de ne olduğunu anlamak için geri dönüyor. Dizinin sonunda Profesörün hayatını kaybetmiş küçük oğlu Mikael de küller içinden gelmiş oluyor…

İkinci bölüm bittiğinde bizi bir paradoks bekliyor: hayatını kaybedenlerin bir şekilde döndüğünü düşünsek de, karşımıza çıkan iki midilli adı ve iki koyun, sanki çifte hayatlar üzerinde bir hikayeyi de andırıyor. Dark dizisi gibi gizemle devam ederken, bir yandan Fringe gibi paralel evrenlere giriş yapmış olabiliriz. Devam etmeden öğrenemeyiz.

Katla Dizisinin Sonunda Ne Oluyor?

Dizinin bundan sonrası biraz dramatik, biraz psikolojik şekilde insanın iç çatışmaları ve vicdan azapları şeklinde geçecek. Burayı okuyorsanız, spoiler alanına girdiniz demektir.

İlk olarak Asa, bu dünyada hiç bir amacının olmadığını söyleyecek ve ölüme yürüyecek.

Dizinin sonraki bölümlerinde Gisli’nin hasta karısının da benzeri (ama sağlıklı ve güzel versiyonu) ortaya çıkıyor. Karısının bir ay kadar ömrü kaldığını öğrenen kocası, onun kanser ilaçlarını bitkisel bir ilaçla değiştirip erken ölmesini istiyor. Çünkü karısının sağlıklı bir versiyonun buldu.  Gisli’nin son bölümde Tanrı’dan af dilediğini ve iki karısının da el ele volkana doğru arabayla gittiklerini göreceğiz.

Profesör ve karısının da kendi oğullarından vazgeçme ve onu öldürme planlarını göreceksiniz.

Grima’nın da kocasını elinden alan kendi klonu ile rus ruleti oynamasına şahit olacaksınız.

Dizi bitmeden hemen önce Thor, İsveç’ten gelen oğlu, damadı ile birlikte Grima’nın çaldığı piyano etrafında görünüyorlar. Bu Grima bizim Grima’mız değil…

Dizi başladığı gibi bir gizem havasında sona erecek. Buzuldan son sahnede yeni klonların çıktığını hayal meyal gösterip ikinci sezona göz kırpıyor yönetmen belki de…

YENİ »
Yabancı Dizi Önerileri 2021 » Yeni Çıkan Diziler Listesi

Katla Dizisi Oyuncuları

Katla Dizisi Oyuncuları Grima Asa Gunhild

 

Grima / Guðrún Ýr Eyfjörð

Grima, dizinin başrol oyuncularından birisi. Kız kardeşinin kaybolması sonrasında depresyona girmiş, eşi ile arasının soğuk olduğunu da hissederek diziye başlıyoruz. Sonrasında kaybolan kardeşi Asa’nın gelişi ile birlikte olaylar gelişiyor. Diğer oyunculardan farklı olarak kendi benzeri ile yüzleşmek zorunda kalıyor.

Gunhild / Aliette Opheim

Gunhild, dizide karşımıza çıkan ilk değişilmiş, yani volkandan gelen ilk kişi. Onun 20 yıl yaşlı versiyonu da hikayeye sonradan dahil oluyor.

Darri / Björn Thors

Volkanlar konusunda uzman olan Darri’nin de boşanmak üzere olduğunu biliyoruz. Bir kaç sene evvel oğlunu bir araba kazasında kaybetmiş. Küller arasından oğlu çıkıp gelince oldukça farklı bir senaryo ile karşılaşıyoruz.

Gisli / Þorsteinn Bachmann

Kasabanın polis şefi… Hasta karısı ile birlikte yaşıyor, bir de oğlu var. Kasabadaki garip olaylar serüveninin tam ortasında yer alıyor.

Bergrun / Guðrún Gísladóttir

Gisli’nin hasta eşi… Sonradan sağlıklı versiyonu da diziye eşlik edecek.

Þór (Thor) /  Ingvar Eggert Sigurðsson

Thor, Grima ve Asa’nın babası… Aynı zamanda Gunhild ile geçmişte aşk yaşadığını biliyoruz. Şimdi 20 yıl önceki Gunhild ile yaşlanmış Gunhild onu bulacaklar.

Magnea /  Sólveig Arnarsdóttir

Björn / Valter Skarsgård

Asa / Íris Tanja Flygenring

Kjartan / Baltasar Breki Samper

Rakel / Birgitta Birgisdóttiras 

Fantastik Kore dizileri ve Netflix en iyi bilim kurgu filmleri de ilginizi çekebilir. En iyi bilim kurgu filmleri, katil kim temalı korku filmleri, kıyamet sonrası filmler ve en iyi polisiye diziler listelerine de göz atabilirsiniz. En iyi korku gerilim filmleri, en iyi suç filmleri ve zaman yolculuğu filmleri de göz atmaya değer.

YENİ »
The Irregulars Dizisi Konusu ve Oyuncuları | 2021 Netflix Dizisi
YENİ »
The Falcon and the Winter Soldier Ne Zaman Çıkacak? Konusu Oyuncuları
YENİ »
Resident Alien Dizisi Konusu ve Oyuncuları
YENİ »
Invisible City Dizisi Konusu ve Oyuncular Netflix
YENİ »
Your Honor Dizisi Konusu Oyuncular Fragman ve Yorumları
YENİ »
Debris Dizisi Konusu ve Oyuncuları | Debris Dizisi Hangi Kanalda?
YENİ »
Clarice Dizisi Konusu ve Oyuncuları | 2021 Clarice Dizisi Hannibal
YENİ »
Peaky Blinders Benzeri Diziler Peaky Blinders Tarzı Suç ve Mafya Dizileri
YENİ »
Gözlerinin Ardında / Behind Her Eyes Dizisi Konusu ve Oyuncular Netflix

Yorum yapmak ister misiniz?