Ukrayna’da Son Durum: Ukrayna Son Dakika Haritası Ukrayna Rusya Savaşı

Ukrayna’da Son Durum hakkında herkes merak ediyor. Haritada Rusların ilerleyişini ,Ukrayna’lıların savunma mevzilerini, Rusların verdiği kayıpları, iki ülkenin savaş ve savunma stratejilerini pek çok insan merak ediyor. Rusların çok sayıda asker kaybettiği, ayrıca pek çok tank ve zırhlı araçlarının imha edildiği görüntüler var. Javelin füzeleri, stinger gibi modern pek çok silahla Rus ordusuna zarar vermeye çalışan Ukraynalılar, acaba kaçıyorlar mı yoksa kahramanca savaşıyorlar mı? Ukrayna Son Dakika Haritası Ukrayna Rusya Savaşı Rus Ordusu nerede? Ukrayna’da Ruslar nereleri aldı? Ukrayna Haritası Son durum çatışmalar ne halde? İlk iki günde Ruslar ne kadar ilerledi? Başkent Kiev düştü mü, Ruslar Kiev’i ele geçirebildi mi? İşte merak edilen soruların cevapları:

Ukrayna Son Dakika Haritası

Aşağıda Ukrayna topraklarında ilerlemeye çalışan ancak büyük kayıp veren Rus ordusunun ele geçirdiği noktaları görebilirsiniz. Öncelikle kuzeydeki yani haritanın üst kısmındaki kırmızı noktalara bakalım. Rusya ve Belarus’un birleştiği nokta olan Senkivka’dan giren Rus ordusu Kiev’e doğru ilerlemek istedi ama büyük bir savunmayla karşılaştı. Rusya sınırına yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunun Sumy şehri de Rusların hedeflerinden birisi oldu. Onun hemen altındaki Harkov (Kharkiv) de Rusların işgal ettiği yerlerden birisi oldu. İndirme harekatı yapan Rusya, Harkov’a girdi. Rusya’nın tanıdığı Donets ve Luhansk sınırlarında da pek çok çarpışma yaşandı. Rusya’nın güneyden planı ise Kırım’ın üzerindeki Herson bölgesi oldu. Mariupol, Melitopol ve Herson Rusların ilk saldırdığı yerler.

Ukrayna'da Son Durum: Ukrayna Son Dakika Haritası Ukrayna Rusya Savaşı

Ukrayna Haritası Son durum

Ukrayna, Rusların iki günde işgal edeceği gibi bir yer mi kısaca bakalım.  Ukrayna’yı doğu ve batı olarak ikiye ayırabiliriz. Doğu kısmında düz araziler yer alıyor. Batı kısmı ise engebeli arazilere sahip. Kısaca Rusya’nın doğu kısımdan ilerlemesi kısmen kolay olsa da Batı kesimlerine ulaşmak büyük sorun. Rusya’nın yukarıdan Kiev’e, aşağıdan Herson’a ilerleyişinin ana amacı da Ukrayna’nın doğudaki ordusu ile batıdaki ordusunun bağlantısını kesmek. Ülkeyi boydan boya geçen Dinyeper Nehri, Rusya’nın ülkeyi ikiye ayırmak için kullanacağı doğal sınır olarak göze çarpıyor. Ukrayna ordusunun büyük kısmının ülkenin doğusunda yer aldığını da belirtelim.

YENİ »
Fenerbahçe'nin 2024 Fikstürü: Fenerbahçe Kalan Maçlar

Ukrayna Rusya Savaşı Neler Oluyor?

Rusya’nın hızlı işgal planı karşısında Ukrayna’nın farklı bir savunma yöntemi izlediği rivayet ediliyor. Ruslar’ın pek çok uçak ve helikopter kaybettikleri, ayrıca tanklarının ve konvoylarının vurulduğuna dair pek çok video ortaya çıkıyor. Karşılarında ciddi bir savunma beklemeyen Ruslar, sokak aralarından geçerken bile molotof şişelerinin hedefi oluyorlar.  Rus ordusundaki ağır kayıpların bir sebebinin Javelin füzeleri olduğunu söyleniyor. Bununla ilgili sosyal medyada pek çok video görüntülerine rastlayabiliyoruz.

Rusya yaptığı açıklamada hiç kayıp vermediğini iddia ediyor. Ukrayna tarafından gelen bilgilere göre ise 3500 civarında Rus askeri öldürülmüş durumda. Peki ölenler kim? Rusya’nın ilk gönderdiği birliklerin Dağıstan tarafından geldikleri rivayet ediliyor. Sonrasında ise Çeçenler devreye girdiler.

Ukraynalı yetkililere göre “Yaklaşık 3500 Rus askeri öldü ya da yaralandı”

Ruslar karşısında Ukrayna’nın nasıl bir yol izlediği konusunda Dr. Yüksel Hoş hocanın şu bilgiseline göz atabilirsiniz:

Ukrayna’da Çeçenler mi savaşıyor?

Çeçenistan’ın Rusya’ya destek için 2000 civarında militan gönderdiği iddia ediliyor. Çeçenistan birliklerinin Ukrayna içinde çok sayıda kayıp verdikleri haberlerde görülüyor. 141.Kadırov Motorlu Muhafız Alayı komutanı Magomed Tuşayev (Kadirov’un muhafızı) da ölenler arasında.

Çeçenler sadece Rusya için mi savaşıyor, hayır. Ukrayna saflarında savaşan Cahar Dudayev Taburu, Kadirov’un birliklerinin doğal olarak düşmanı durumunda.

Ukrayna’da Neler Oluyor Son Dakika

  • Ukrayna’nın başkenti Kiev’de sokağa çıkma yasağı: Kiev’de 17:00-08:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak.
  • Ukrayna Sağlık Bakanlığı’na göre saldırılarda şimdiye kadar üçü çocuk toplamda 198 kişi öldü
  • Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus güçlerine ait 14 savaş uçağı, 8 helikopter, 102 tank ve 536 zırhlı aracın vurulduğunu söyledi.
YENİ »
Christoph Daum Teknik Direktör Kariyeri: Beşiktaş ve Fenerbahçe Kariyeri

Rus ordusunun Kiev’i almak için ilerlemeye çalıştığı söyleniyor. Rus askerleri Kiev’de bulunan Ukrayna askeri üssüne saldırı gerçekleştirdi ama Ukrayna ordusu onları püskürtmeyi başardı. Kiev’in hemen dışında yer alan hidroelektrik santralinin Rusların kontrolüne geçtiği bildirildi. Rusların hidroelektrik elektrik santrallerini ve nükleer santralleri ele geçirmek için uğraştığı görülüyor.

Ruslar ülkenin batı kısmından da bugün saldırı yapmayı denediler. Lviv’e bağlı Brodi’ye saldıran Rus ordusu püskürtüldü.

Yorum yapmak ister misiniz?