Uyuşturucu Filmleri ve Dizileri: Uyuşturucu Konulu En İyi Film ve Diziler

Uyuşturucu Filmleri ve Dizileri: Uyuşturucu Konulu En İyi Film ve Diziler Listesi. Uyuşturucu bağımlıları, uyuşturucu çeteleri ve hikayeleri listemiz başlıyor:

Pablo Escobar’ın gizemli hayatı, film ve dizilerde yeniden hayat buldu. Yakın zamanda Narcos dizisiyle gündeme gelmişti. Ondan önce ise Escobar : Kayıp Cennet ve Pablo Escobar’ı Sevmek (Loving Pablo) filmleriyle hayatını görme şansımız olmuştu.

Bulanık (Spun) filminde 20 yaşlarda, üniversite hayatını yarıda bırakmış metafetamin bağımlısı bir genç olan Ross, torbacı Spider Mike ve metafetamin pişiricisi Cook üçlüsü Mike’ın evinde tanışırlar. Bağımlı, satıcı ve pişiricinin hikayesi ile tam bir uyşturucu filmi. Tabi metafamin denilince ilk aklımıza Breaking Bad geliyor, diziler listemiz ise en sonda sizi bekliyor.

Sid ve Nancy, biyografik bir aşk filmi. 1970’li yıllarının punk rock müzik endüstrisinde aşklarıyla en çok gündeme gelen çift Nancy ve Sid, zamanla birbirleri için tehlikeli olmaya başlamıştı. Eroin kullanımını arttıran ve yavaş yavaş ölen çiftin aşkı, tüm camiada en ünlülerinden biri olmuştu.

YENİ »
Peaky Blinders Benzeri Diziler Peaky Blinders Tarzı Suç ve Mafya Dizileri

En İyi Uyuşturucu Filmleri

46 Escobar : Kayıp Cennet

En İyi Uyuşturucu Filmleri Escobar Kayıp Cennet

Yönetmen Andrea Di Stefano
Oyuncular: Benicio Del Toro, Josh Hutcherson, Claudia Traisac

2015 yapımı filmin konusu: Genç sörf eğitmeni Nick ve ağabeyi, daha iyi bir hayat kurma hayalleriyle Kanada’dan ayrılıp kokain cenneti Kolombiya’ya yerleşirler. Nick kısa bir süre içerisinde, vardıkları küçük kasabada yaşayan Maria adında bir genç kadınla tanışır ve aralarında hızlı bir çekim yaşanır. Nick bir süre sonra, yolsullara yardım için çalışan Maria’nın sıra dışı bir aileye sahip olduğunu öğrenir. Bölgenin en büyük kokain tüccarlarından olan Pablo Escobar’ın yeğeni olan Maria, Nick’i de çalkantalı bir yaşamın içine doğru çekecektir. Maria’ya tutkun olan Nick, hayatında bir şeylerin ters gittiğini çok geç fark edecektir.

45 Süper Ot (How High)

IMDb Puanı: 6,3
Yapım Yılı: 2001

2000’li yılların komedi türünde en iyilerinden olan Süper Ot (How High); Method Man ve Redman’in başarılı oyunculuklarıyla karşımıza gelmişti. Bağımlı olan Silas ve Jamal adında iki kafadarın hayatını anlatan Süper Ot bizleri fazlasıyla güldürmeyi başarmıştı. Silas’ın arkadaşı Ivory öldüğünde, Ivory’nin külleri esrar için gübre olarak kullanılır. Silas, Ivory’nin külleriyle yetişen zulasını her içtiğinde ölen arkadaşının hayaletini görür ve Ivory’nin ruhu bu bağımlı iki kafadarın sınavlarından geçmesine yardımcı olur.

44 Escobar’ı Sevmek (Living Pablo)

IMDb Puanı: 6,3
Yapım Yılı: 2017

Dünya için birçok buluşa imza atmasına rağmen adı tozlu raflarda unutulan, internet veya televizyonlarda neredeyse hiç görmediğimiz son derece değerli insanlar varken, bu insanların filmleri yapılmıyor. Ancak tüm dünyaya kötülük yayan Escobar gibi birçok insanın hayatı beyaz perdeye uyarlanıyor. Bu durum biraz can sıkıcı.

Filmin konusundan bahsetmek gerekirse, Escobar’ın hikayesini izliyoruz. Bol dram sahneleri sizi bekliyor.

Fernando Leon de Aranoa yönetmenliği üstlenirken, Javier Bardem, Peter Sarsgaard ve Penelope Cruz başrolü paylaşıyorlar.

43 Sıfırın Altı (Less Than Zero)

IMDb Puanı: 6,4
Yapım Yılı: 1987

Andrew McCarthy, Jami Gertz, Robert Downey Jr. ve James Spader gibi isimlerden oluşan kadrosuyla hayranlık uyandıran Sıfırın Altı (Less Than Zero); dram türünde işlenenlerden biridir. Üniversite öğrencisi olan Clay, Noel için eski kız arkadaşı tarafından Melekler Şehri’ne davet edilir. Bu sırada Clay’in eski sevgilisi Blair, Clay’in yakın arkadaşı Julian ile birliktedir. Julian ise büyük borçların altında ezilmiş bir madde bağımlısına dönüşmüştür ve Clay’in arkadaşına yardım etmekten başka şansı yoktur.

42 Triple Frontier

IMDb Puanı: 6,4
Yapım Yılı: 2019

Netflix’in filminde Tek hedefleri para olan ekibimizi görüyoruz. Ben Affleck, Oscar Isaac, Charlie Hunnam, Garrett Hedlund ve Pedro Pascal; Triple Frontier’da beklediklerinden çok daha zor bir işe kalkışıyor

41 Lucy

IMDb Puanı: 6,4
Yapım Yılı: 2014

2014 yılının Fransız yapımı gerilim ve bilim kurgu filmi olarak karşımıza gelen Lucy; Scarlett Johansson, Amr Waked, Morgan Freeman, Min-sik Choi ve Analeigh Tipton gibi isimleri bünyesinde barındırıyor. Baronluk yapan bir mafyanın eline düşen Lucy, kurye olarak kullanılmak istenir ve karnına bir torba plasentadan üretilmiş hap yerleştirilir. Sonrasında ise yediği dayak yüzünden bu hap dolu poşet yırtılır ve Lucy yüksek dozda uyuşturucuya maruz kalır. Sonrasında ise beyninin %100’ünü kullanmaya başlayan bu genç kadın, deyim yerindeyse aydınlanır.

40 Proje X (Project X)

IMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 2012

Vizyona girdiği tarihten bu yana adından sıkça bahsettiren Project X, bol komedili bir gençlik filmi. 3 lise arkadaşının bir parti yapmak istemesi üzerine başlayan Projext X, tarihin en görkemli ve en büyük partisine tanıklık etmenizi sağlayacak. Filmin gerçek bir hikayeden uyarlanması ise artı olarak ilginizi çekmeyi başaracak.

Nima Nourizadeh’in yönetmen koltuğunda yer aldığı filmde, Thomas Mann, Jonathan Daniel Brown ve Oliver Cooper başrolü paylaşıyorlar.

39 Zehirli Sokaklar (New Jack City)

Uyuşturucu Filmleri New Jack City

IMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 1991

Çok fazla aksiyon sahnesi içermeyen bir mafya filmi olan Zehirli Sokaklar (New Jack City); Wesley Snipes’ın üne kavuştuğu ilk filmdir. Nino Brown adında bir gangsterin, Cash Money Kardeşler ile New York’un uyuşturucu trafiğini sağlamalarını konu edinen bu yapım, aynı zamanda da Pookie adında bir bağımlının da hayatını anlatmaktadır.

YENİ »
En İyi Suç Filmleri: Gerilim ve Polisiye İçeren Suç Filmleri
YENİ »
Peaky Blinders Benzeri Diziler Peaky Blinders Tarzı Suç ve Mafya Dizileri

38 Bulanık (Spun)

Uyuşturucu Filmleri Bulanık (Spun)

IMDb Puanı: 6,8
Yapım Yılı: 2002

Bulanık (Spun); Jason Schwartzman, Brittany Murphy, Mickey Rourke, John Leguizamo ve Peter Stormare gibi birbirinden başarılı isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla eğlenceli bir film haline geliyor. 20 yaşlarda, üniversite hayatını yarıda bırakmış metafetamin bağımlısı bir genç olan Ross, torbacı Spider Mike ve metafetamin pişiricisi Cook üçlüsü Mike’ın evinde tanışırlar. Sonrasında ise baş döndüren bir serüven başlar. Bulanık filmi özellikle de polis sahneleriyle seyircileri güldürmeyi başarmıştır.

37 13 (Thirteen)

IMDb Puanı: 6,9
Yapım Yılı: 2003

2003’ün en iyi filmlerinden olan 13 (Thirtheen); Westworld dizisinin yıldız ismi Evan Rachel Wood’un, Nikki Reed ve Vanessa Hudgens’ın yer adlığı olağanüstü bir yapımdır. Düzgün bir genç kız olan Tracy, dağılmış ailesi yüzünden depresyonun içerisindedir ve bu durumla baş etmek için sigara içer. Ancak sonrasında kendisiyle taban tabana zıt bir karaktere sahip olan Evie ile tanışır. Böylece seks partileri başlamış olur.

36 Sid ve Nancy (Sid and Nancy)

Uyuşturucu Filmleri Sid ve Nancy

IMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 1986

Alex Cox tarafından yönetilen ve bir biyografi filmi olan Sid ve Nancy (Sid and Nancy), Sex Pistol grubunun basçısı Sid Vicious’un ve kız arkadaşı Nancy Spungen’in hayatını anlatıyor. Gary Oldman ve Chloe Webb gibi başarılı oyuncuların yanı sıra Coutney Love’ın da yer aldığı bu yapım, gelmiş geçmiş en iyi filmlerden biri olmayı başarıyor.

35 Üşütük Kafalar (Pineapple Express)

IMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2008

Dale Denton ayyaş ve tembel bir keştir. Kendisi gibi keş olan uyuşturucu satıcısı Saul Silver’dan Pineapple Express adlı başka hiç kimsede bulunmayan bir uyuşturucu satın alır. Ancak ordan ayrıldığında büyük bir uyuşturucu şebekesinin bir cinayetine tanık olur ve olay yerinde de satın aldığı uyuşturucuyu düşürür. Bu uyuşturucunun da sadece Saul’de olduğunu bilen şebeke, Dale ve Saul’un peşine düşer.

34 Cheech ve Chong Tütüyor (Cheech and Chong Up in Smoke)

IMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 1978

1978 yılından itibaren kült müzikal komediler arasında yer alan Cheech ve Chong Tütüyor (Cheech and Chong Up in Smoke), izleyenleri fazlasıyla güldürmeyi başarıyor. Hayatında hiç kötü bir madde kullanmamış Cheech, yolda Chong adında bir Hint keneviri yetiştiricisiyle tanışır. Sonrasında ise bu maddeyi deneyen Cheech, Chong ile birlikte daha fazla “kafa olmanın” yollarını arar.

33 İnsan Trafiği (Human Traffic)

IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 1999

1999 yılının İngiliz ve İrlanda ortak yapımı İnsan Trafiği (Human Traffic), komedi türünde en iyiler arasında yer alıyor. Gençlik, kulüp kültürü ve insanlar arasındaki ilişkileri anlatan İnsan Trafiği, oldukça eğlenceli bir yapım olarak huzurlarınıza geliyor.

32 Esrar Bitti (The Panic in Needle Park)

IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 1971

Al Pacino’nun ikinci filmi olan Esrar Bitti (The Panic in Needle Park), 1971 yılına damgasını vurmuş etkileyici bir filmdir. “Esrar Bitti (The Panic in Needle Park)” aslında New York’ta bir meydana verilen lakaplardır. Burada bulunan bir grup bağımlının hayatının anlatıldığı Esrar Bitti filmi, gerçek ilaç enjeksiyonun yer aldığı ilk filmdir.

31 Müthiş Yemek (Naked Lunch)

IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 1991

RoboCop filminin efsane ismi Peter Weller, Judy Davis ve Ian Holm gibi başarılı oyuncuları bünyesinde barındıran Müthiş Yemek (Naked Lunch), 1991 yılının en etkileyici yapımlarından bir tanesidir. Yarı otobiyografik bir romandan uyarlanan Naked Lunch; böcek ilaçlama işiyle ailesini geçindiren Bill adında bir adamın yaşadıklarını anlatıyor. Eve geldiğinde eşinin böcek ilaçlarıyla “kafa olduğunu” gören Bill de bu ilaçları kullanır ve dev böceklerin konuştuğu bir dünya ile tanışır. Sonrasında ise ayaklı daktilo makineleri, Bill’e karsının onu aldattığını söylerler. Bill ise bir içki şişesiyle karısına vurmak ister. Fakat eşini öldürmüştür.

30 Karanlığı Taramak (A Scanner Darkly)

IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2006

Keanu Reeves, Robert Downey Jr. ve Woody Harrelson gibi yetenekli oyuncuların yer aldığı Karanlığı Taramak (A Scanner Darkly); aslında animasyon bilim kurgu gerilim filmi olarak huzurlarınıza geliyor. Yakın bir gelecekte yer altı dünyasıyla ilgilenen bir dedektif olan Bob Arctor, sıradan uyuşturucu kullanıcılarıyla iş birliği yapmaktadır. Subsance D adındaki güçlü bir uyuşturucunun dağıtıcısına ulaşmaya çalışan Bob, gün geçtikçe kendi kişiliğini de kaybetmeye başlar.

29 Sicario 2: Askerin Günü

IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2018

Bir çetenin Amerika sınırından kaçak yollarla uyuşturucu sokmaya çalışmasını ve bununla beraber gerçekleşen birçok farklı olayı konu alan hikayemiz, kendini sıkmadan izlettiriyor.

Stefano Solima’nın objektifinden izlediğimiz filmin senaryosunu Taylor Sheridan üstleniyor. Başrolde ise Benicio Del Toro, Isabela Merced ve Josh Brolin bulunuyor.

28 Barry Seal: Kaçakçı (American Made)

IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2017

Silah ve aynı zamanda kaçakcılık yapan Barry Seal’ın yaşamını konu alan Barry Seal: Kaçakçı’da, Görevimiz Tehlike serisi ile adından sıkça bahsettiren Tom Cruise başrolü üstleniyor. Listemizin okurlarının beklentilerini tam anlamıyla karşılayacağını düşündüğümüz bu yapım, sıkılmadan ve keyifle izleyeceklerinizden bir tanesi.

Comhnall Gleesen ve Sarah Wright’in de başrolde yer aldığı filmi, Doug Liman yönetiyor.

27 Pislik (Filth)

IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2013

James McAvoy, Imogen Poots, Jamie Bell, Eddie Marsan ve Joanne Froggatt gibi isimlerin yer aldığı Pislik (Filth) filmi de sinema dünyasına damgasını vurmayı başarmıştır. Bir zamanlar sıradan bir polis memuru olan Bruce, terfi etmenin hayaliyle yaşadıkça tehlikeli birine dönüşmeye başlar. Her türlü tehlikenin içerisinde yer alan, bu yolda önüne çıkan insanlara tezgahlar kuran,  bağımlı bir polis memuruna dönüşür.

26 Git (Go)

IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 1999

1999 ABD yapımı suç ve komedi filmi olan Git (Go), John August tarafından yazılmış ve Dough Liman tarafından yönetilmiştir. Süper markette çalışan Ronna’nın uyuşturucu dağıtım işine girmesini ve dağıtımdan sonra gelişen olayların üç farklı açıdan gözler önüne seren Git, oldukça eğlenceli bir filmdir.

25 Tepetaklak Nelson (Half Nelson)

IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2006

Ryan Gosling ve Anthony Mackie gibi isimlerin yer aldığı Tepetaklak Nelson (Half Nelson) filmi de konusu itibariyle izleyicileri etkilemeyi başarıyor. Yoksul bir semtin lisesinde uyuşturucu bağımlısı bir öğretmen olan Dan, derslerde ise öğrencileriyle sıkı bir bağa sahip olan özgürlükçü bir yapıya sahiptir. Uzun bir süre boyunca bu iki kimliğini de birbirine karıştırmadan işini layığıyla yapmaya devam eder. Fakat öğrencilerinden Drey, Dan’i uyuşturucu kullanırken yakalar. Ancak onu şikayet etmez ve aralarındaki bağ daha da güçlenir.

24 Vanda’nın Odasında (No Quarto da Vanda)

IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2000

Pedro Costa tarafından yazılıp yönetilen Vanda’nın Odasında (No Quarto da Vanda), gelmiş geçmiş en çok konuşulan filmlerden bir tanesidir. Bu Portekiz yapımı etkileyici film, Lizbon’un fakir mahallesinde yaşayan bir bağımlının, hayatını anlatan Vanda’nın Odası izleyicileri tamamıyla sarsacak.

23 Boşluk (Enter the Void)

IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2009

Tokyo’da küçük çaplı bir torbacı olan Oscar’ın gözünden anlatılan Boşluk (Enter the Void) filmi, hem sahneleri hem de konusuyla seyircileri ekran karşısına kilitliyor. Gece baskınında vurularak öldürülen Oscar’ın ruhu dünyada kalır ve kız kardeşi Linda’yı korumak için onu takip etmeye başlar.

22 Candy

IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2006

Heath Ledger ve Abbie Cornish ikilisinin harikalar yarattıkları Candy filmi de hayranlık uyandırmayı başarıyor. Avustralyalı genç bir adamın hem eroine hem de Candy adında bir kadına olan bağımlılığını anlatan bu film, aşk ve dramı da kusursuz bir şekilde gözler önüne seriyor.

21 Günlük (The Basketball Diaries)

IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 1995

Günlük (The Basketball Diaries); Leonardo DiCaprio ve Mark Wahlberg gibi isimlerin yıldızının daha da parladığı olağanüstü bir filmdir. Amerikalı yazar ve müzisyen olan Jim Carrol’ın hayatını anlatan bu film bünyesinde barındırmış olduğu birçok sahneyle bizleri sarsmayı başarmıştır.

20 Drugstore Cowboy

IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 1989

70’lerin Amerika’sında bir gurup bağımlının hayatını konu alan Drugstore Cowboy, Matt Dillon ve Kelly Lynch gibi isimleri bünyesinde barındırıyor. Uyuşturucu temin etmekte zorlanan bu gurup, ABD’nin kuzeybatısına doğru yolculuk etmeye karar verir. Seyahat esnasında yol üzerindeki eczane ve hastaneleri soymaya başlarlar. Ancak almış oldukları yüksek dozda uyuşturucu bir felakete yol açacaktır.

19 Easy Rider

IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 1969

Başrollerinde Peter Fonda, Dennis Hopper ve Jack Nicholson’ın yer aldığı etkileyici bir yol filmi olan Easy Rider, para kazanmayan ancak fazlasıyla para harcayan bireylerin yaşamını gözler önüne sermektedir. Madde satışından kazandıkları parayla ABD’yi motosikletleriyle karış karış gezen hippilerin yaşadıklar macerayı konu alan Easy Rider, ABD Ulusal Film Arşivi’ne girmeyi başarmış olağanüstü filmlerden bir tanesidir.

18 Altın Kollu Adam (The Man with the Golden Arm)

IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 1955

Frank Sinatra gibi bir efsanenin başrolünde yer aldığı 1955 yapımı Altın Kollu Adam (The Man with the Golden Arm), Kim Novak ve Eleanor Parker gibi usta oyuncuları da bünyesinde barındırıyor. Hapisten yeni çıkmış, eski bir  bağımlı olan Frankie Machine, eşiyle arasını düzeltip hayatında temiz bir sayfa açmak ve uyuşturucudan uzak durmak ister. Fakat onu gerçekten sevip destek olan Molly, Frankie’nin aklını fazlasıyla karıştıracaktır.

17 Zerafet Dolu Maria (Maria Full of Grace)

IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2004

Kolombiya’daki bir çiçek tarlasında çalışan, 17 yaşındaki Maria, çalıştırıldığı şartlara başkaldırarak işinden atılır. Halihazırda yoksul bir kız olan Maria’nın, ABD’ye kuryelik yapmaktan başka seçeneği yoktur. Konusu ve başarılı oyunculuklarla süslenen Zerafet Dolu Maria (Maria Full of Grace) da tüm zamanların en iyi filmlerden biri olmayı başarıyor.

16 Pusher

IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 1996

1996 yapımı Pusher filmi, Mads Mikkelsen’in harikalar yarattığı hayranlık uyandıran bir yapımdı. Frank adında bir torbacının ve yardımcısı Tonny’nin yaşadıklarını anlatan bu Danimarka filmi, daha sonraları ise bir seri haline getirildi.

15 Limit Yok (Limitless)

IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2011

Bradley Cooper, Abbie Cornish ve Robert De Niro’nun başrollerini paylaşmış oldukları 2011 yapımı Limit Yok (Limitless) filmi daha sonra ise dizi haline getirilmiştir. Çöküşte olan bir yazar olan Eddie Morra’nın eski eşinin kardeşinden almış olduğu bir NZT-48 adındaki uyarıcı hapla yükselişini ve başına gelen olayları anlatan etkileyici bir filmdir.

14 Beyaz Şeytan (Blow)

IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2001

2001 yapımı bir biyografi filmi olan Beyaz Şeytan (Blow); Johnny Depp ve Penelope Cruz gibi usta oyuncuların yanı sıra Ted Demme,  Franka Potente, Ray Liotta ve Emma Roberts gibi isimleri de bünyesinde barındırıyor. Ünlü  baron George Jung’un hayatının anlatıldığı bu yapım, izleyenleri fazlasıyla etkilemeyi de başarıyor.

13 Vegas’ta Korku ve Nefret (Fear and Loathing in Las Vegas)

IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 1998

Johnny Depp, Benicio del Toro ve Tobey Maguire üçlüsünün başrollerini paylaştıkları Vegas’ta Korku ve Nefret (Fear and Loathing in Las Vegas) filminde Cameron Diaz ve Gary Busey gibi başarılı isimler de yer alıyor. 60’larda yaşanan kötü olaylara aldırmadan, Amerikan Rüyası’nı yaşamak için Las Vegas’a doğru yol alan Portekizli gazeteci Raoul Duke ve avukatı Dr. Gonzo’nun eğlenceli maceralarını konu almaktadır.

12 Genç ve Heyecanlı (Dazed and Confused)

IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 1993

1993 yılının komedi türünde en iyi filmler arasında ilk sıralarda yer alan Genç ve Heyecanlı (Dazed and Confused); Matthew McConaughey, Ben Affleck, Jason London, Milla Jovovich gibi birbirinden başarılı isimleri bünyesinde barındırıyor. Bu ünlü isimlerin genç halleriyle karşılaşacağımız bu yapım; bir grup lise öğrencisinin veda partisi yapmak istemesiyle başlıyor. Önce evde yapmaya karar verdikleri bu partiyi açık alanda yapmak zorunda kalında olanlar oluyor.

11 Christiane F. – Wir Kinder vom Bahnhof Zoo

IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 1981

David Bowie gibi efsanevi bir ismin de yer aldığı 1981 ABD – Almanya ortak yapımı Christiane F. – Wir Kinder vom Bahnhof Zoo filmi de izleyicileri sarsmayı ve ağlatmayı başarıyor. 15 yaşında bağımlı bir hayat kadını olan Christiane’in, Kai Herrmann ve Horst Rieck adında iki muhabirle yapmış olduğu röportajı anlatan bu yapım, gelmiş geçmiş en iyi filmlerden biri olarak gösteriliyor.

10 Oslo 31 Ağustos (Oslo 31 August)

IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2011

Genç Danimarkalı yönetmen Joachim Trier’in varoluşçu felsefesini tamamıyla gözler önüne seren bu yapım, şehir dışında uyuşturucu rehabilitasyonuna katılan Anders’ın, tedavi sonrasında hayata uyum sağlayabilmek adına vermiş olduğu etkileyici mücadeleyi anlatmaktadır.

9 Trafik (Traffic)

IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2000

Oscar ödüllü etkileyici bir suç filmiyle listemize devam ediyoruz. Benicio del Toro, Michael Douglas, Katherine Zeta-Jones, Dennis Quaid ve Don Cheadle gibi başarılı isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla dikkat çeken Trafik (Traffic), uyuşturucuya dur demek isteyen kahramanların hikayesini anlatıyor.

8 Kanunun Kuvveti (The French Connection)

IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 1971

1971 yapımı Kanunun Kuvveti (The French Connection) filminin başrollerinde Gene Hackman, Roy Scheinder, Fernando Ray ve Tony Lo Bianco gibi usta isimler yer alıyor. Ayrıca dönemin Oscar ödüllerini de silip süpüren Kanunun Kuvveti, romandan uyarlanmış konusuyla da hayranlık uyandırmayı başarıyor.

7 Çılgın Romantik (True Romance)

IMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 1993

Senaryosunu Quentin Taranino ve Roger Avary’nin yazdığı, Tony Scott’ın yönettiği Çılgın Romantik (True Romance) filmiyle listemize devam ediyoruz. Başrollerinde Christian Slater ve Patricia Arquette’nin yer aldığı, Val Kilmer, Gary Oldman, Brad Pitt ve Christopher Walken gibi isimlerin de yardımcı oyuncu kadrosunda bulundu bu romantik suç ve komedi filmi de izleyicileri büyülemeyi başarıyor.

6 Trainspotting

IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 1996

2017 yılında devam filmiyle karşımıza gelecek olan 1996 yapımı Trainspotting, Danny Boyle’ın en başarılı filmlerinden bir tanesidir. Çoğu ülkede uyuşturucuya özendirdiği konusunda tartışmaların odak noktası haline gelen bu yapım, Mark ve arkadaşlarının bağımlılıklarını konu almaktadır.

5 Para Avcısı (The Wolf of Wall Street)

IMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2013

Konusu direkt olarak işlenmemiş olsa da neredeyse her sahnesinde kokaine yer verilen Para Avcısı (Wolf of Wall Street) de eğlenceli bir biyografi filmi olarak karşımıza geliyor. Leonardo DiCaprio, Matthew McConaughey, Jonah Hill ve Margot Robbie gibi isimlerin başrollerinde yer aldıkları bu yapım, Jordan Belfort’un gerçek hayat hikayesini anlatmaktadır.

4 Yaralı Yüz (Scarface)

IMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 1983

1983 yapımı Yaralı Yüz (Scarface) filmi; adeta Al Pacino’nun devleştiği yapımlardan bir tanesidir. Küba göçmeni Tony Montana’nın suç dünyasındaki yükselişini ve doymak bilmeyen yapısını anlatan bu etkileyici film, IMDb Top 250 listesinde de 112. sıraya adını yazdırmıştır.

3 Bir Rüya için Ağıt (Requiem for a Dream)

IMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 2000

Şimdi ise efsanevi bir filmle listemize devam ediyoruz. 2000 yılında vizyona giren ve kısa sürede unutulmaz efsane filmler arasına adını yazdıran Bir Rüya için Ağıt (Requiem for a Dream) filmi; Jared Leto, Jennifer Connelly, Ellen Burstyn ve Marlon Wayans gibi başarılı oyuncuların etkileyici performanslarıyla hayat bulmuştu. Tamamıyla bağımlılıkları konu alan bu yapım; bağımlı bir genç ve televizyon bağımlısı bir annenin kabusla sonlanan yaşamlarını anlatıyor.

2 Tanrı Kent (City of God)

IMDb Puanı: 8,6
Yapım Yılı: 2002

Brezilya ve Fransa ortak yapımı olağanüstü bir film olarak 2002 yılında vizyona giren Tanrı Kent (City of God), roman ve gerçek olayların harmanından oluşuyor. Bir gecekondu semtinde gerçekleşen suç olaylarını konu alan bu yapım sinema dünyasının da gelmiş geçmiş en iyi filmleri arasında yer alıyor.

1 Ucuz Roman (Pulp Fiction)

IMDb Puanı: 8,9
Yapım Yılı: 1994

Quentin Tarantino’nun başyapıtlarından biri olan Ucuz Roman (Pulp Fiction); John Travolta, Samuel L. Jackson, Uma Thurman, Bruce Willis, Tim Roth ve Amanda Plummer gibi ünlü isimlerden oluşan kadrosuyla da efsaneler arasına girmeyi başarıyor. Her türlü suçun konu edildiği Ucuz Roman, ayrıca en iyi filmler arasında da ilk sıralara adını yazdırıyor.

En İyi Uyuşturucu Dizileri

Breaking Bad

Yönetmen Vince Gilligan
Oyuncular: Bryan Cranston, Anna Gunn, Aaron Paul

2008-2013 arasında yayınlanan dizide kimya öğretmeninin hikayesini izliyoruz. Lisede kimya öğretmenliği yapan Walter White bir gün doktordan ileri safhada akciğer kanseri olduğunu öğrenir. Kendisinden sonra geride kalan ailesine maddi birikim sağlamak isteyen Walter White, uyuşturucu yapımında ustalaşan eski bir öğrencisi, Jesse Pinkman ile beraber uyuşturucu işine girer. Elbetteki yasa dışı yollardan ve uyuşturucunun da eş anlamlısının bela olduğunu bilerek…

Narcos

Yönetmen Carlo Bernard, Chris Brancato, Doug Miro
Oyuncular: Pedro Pascal, Damián Alcázar, Francisco Denis

Uyuşturucu İle Mücadele Dairesi’nde çalışan bir Meksikalı bir ajan olan Javier Pena, ünlü Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ı yakalamak için Birleşik Devletler tarafından Kolombiya’ya yollanır.
Escobar’ın gerçek hayat hikayesinden uyarlanan dizi, dünya çapına yayılmış bir uyuşturucu şebekesini engellemeye çalışan kolluk kuvvetlerini konu ediniyor.

Narcos : Mexico

Yönetmen Carlo Bernard, Doug Miro, Chris Brancato
Oyuncular: Scoot McNairy, Luis Gerardo Méndez, Beau Mirchoff

Narcos: Mexico, Meksika’da süregelen uyuşturucu savaşlarının kökenlerine iniyor; uyuşturucu kartellerinin yükselişini konu ediniyor. Meksika’daki uyuşturucu savaşının başlangıcına odaklanılan dizide, Félix Gallardo, 1980’lerde Guadalajara kartelinin yükselişine tanık olur ve benzer bir imparatorluğu inşa etmek üzere insan tacirlerini aynı çatı altında toplar. DEA ajanı Kiki Camarena ise yeni görevi gereği ailesiyle birlikte Kaliforniya’dan Guadalajara’ya taşınır. Kiki, Félix ile ilgili istihbarat toplamaya başlayınca, uyuşturucu ticaretine karşı yıllarca sürecek bir savaşı başlatmış olur

Az parayla hangi coin alınır diyenler için DYM Coin, SOL (Solana), RNDR Coin, INJ Coin, ARB Coin (Arbitrum) ilgi çekebilir. Çıkması Beklenen Coinler 2024 listesine de göz atabilirsiniz. Altcoin fiyatları ne kadar? Peki altcoinlerin yükselmesi neye bağlı? Acaba altcoin dominance kaç olmalı?

YENİ »
The Irregulars Dizisi Konusu ve Oyuncuları | 2021 Netflix Dizisi
YENİ »
The Falcon and the Winter Soldier Ne Zaman Çıkacak? Konusu Oyuncuları
YENİ »
Resident Alien Dizisi Konusu ve Oyuncuları
YENİ »
Invisible City Dizisi Konusu ve Oyuncular Netflix
YENİ »
Your Honor Dizisi Konusu Oyuncular Fragman ve Yorumları
YENİ »
Debris Dizisi Konusu ve Oyuncuları | Debris Dizisi Hangi Kanalda?
YENİ »
Clarice Dizisi Konusu ve Oyuncuları | 2021 Clarice Dizisi Hannibal
YENİ »
Peaky Blinders Benzeri Diziler Peaky Blinders Tarzı Suç ve Mafya Dizileri
YENİ »
Gözlerinin Ardında / Behind Her Eyes Dizisi Konusu ve Oyuncular Netflix

Yorum yapmak ister misiniz?