Yedi Günlük Su Orucu Nasıl Tutulur?

Yedi Günlük Su Orucu, 7 gün boyunca sadece su içerek yapılan bir diyet. Açlık orucu da denilen 7 günlük su orucunu sizlere kısaca anlatmaya çalışacağız. Aslında dünya üzerinde tamamlayıcı tıp alanında oruç tutmanın ve perhiz yapmanın önemli bir yeri var. 7 günlük detoks programı olarak düşünebiliriz bu Su Orucunu. 7 gün boyunca sadece su içerek, pek çok fiziksel, zihinsel ve ruhsal fayda görebilirsiniz. Bu süreçte kayda değer biçimde kilo da vereceksiniz. 7 günlük su orucunun faydalarını aşağıda anlatacağız.

Yedi günlük su orucu, aslında önceden biraz deneme yapmanızı gerektiriyor. 7 gün boyunca yiyecek yemeden durabilmek için , önceden 1 günlük, 36 saatlik, 2 günlük ve 3-5 günlük su orucunu denemelisiniz. Kendinizi hazır hissediyorsanız, yedi gün sürecek bir program sizi bekliyor.

Aidin Salih Yedi Günlük Su Orucu

Su orucu, Dr. Aidin Salih’in “Gerçek Tıp – Yitik Şifanın İzinde” kitabında yer alıyor. Kısaca yazarın kim olduğuna değinelim:

Yedi günlük su orucu aidin salih
Aidin Salih, Ukrayna Lugansk’da Tıp Fakültesini bitirdi. Sovyetler Birliği’nde yıllarca doktorluk yaptı. Daha sonra Taşkent Devlet Üniversitesi’nde Biyoloji bölümünü ve Uluslararası Alternatif Tıp Okulu’nu bitirdi. Su orucunu anlattığı “Gerçek Tıp – Yitik Şifanın İzinde” bir kitap yazan Aidin Salih, 2014 yılında hayata gözlerini yumdu.

Yedi Günlük Su Orucunun Faydaları

 • Yedi günlük su orucu kişinin hem fiziksel, hem duygusal anlamda kendini yenilemesine olanak sağlar. Vücudunuzdaki toksinler atılır, organ ve hücreleriniz kendini onarmaya başlar.
 • Kalori almadığınız için, bu süreçte 6-8 kg kilo verebilirsiniz. Ayrıca yağlardan kurtulmanıza da yardımcı olur. Ayrıca günde 500 gram yağ yakmanız da metabolizma hızınıza bağlı olarak mümkündür.
 • Yemek alışkanlıkları ve vücudunuz yeme-içme isteklerinin anlaşılmasında yardımcı olur. İnsülin hassasiyetini arttırır ve kan şekeri oynamalarını engeller. Sağlıklı beslenme düzeni için size yol gösterir.
 • Vücudun kendi kendini onarma ve tamir mekanizmasını iyileştirir. 5.-7. günler arası açlığın etkisi hücrelerinize kadar iner. Değişime uğrayan hücrelerin temizlenmesine başlanılır.
 • 3 günlük su orucu bile kanser dahil bütün hastalıklar üzerinde faydalıdır. Doktor Aidin Salih’e göre  tümör, ağır kemik hastalıkları, ruhsal hastalıklar; epilepsi ve MS gibi nörolojik hastalıklar, kalp-damar hastalıkları gibi ağır hastalıkların iyileşmesi için en az 10 günlük su orucuna ihtiyaç vardır.
 • Hücre direnci artacak, bu yolla bağışıklığınız güçlenecektir.
 • Kanser hücrelerinde azalma sağlar.
 • Yaşlanmayı ve bilişsel gerilemeyi yavaşlatır.
 • Kalp hastalığı riskini azaltır.
 • Gastrit, huzursuz bağırsak, kabızlık, ishal, gaz,  iştah kaybı, diyare, kolik  gibi kronik sindirim problemlerini çözer. Bir hafta boyunca sindirim sisteminiz dinlenmesini sağlamış olursunuz.

Yedi Günlük Su Orucu Nasıl Tutulur?

Yedi günlük su orucu boyunca, sadece su içilir. Katı herhangi bir yiyecek yemediğiniz gibi, süt ve meyve suyu gibi diğer sıvı içecekleri de tüketmemeniz gerekiyor. Sadece su…

Yedi günlük su orucunu oruç tutar gibi mi tutuyoruz? Bu yedi günlük programı dilerseniz bildiğimiz oruç gibi, dilerseniz gün içerisinde de su içerek devam edebilirsiniz. Eğer Ramazan ayında yapmak isterseniz, sahurda, iftarda ve iftar sahur arasında su içerek yapabilirsiniz. Başka zamanlarda is, gün boyu, susadığınız vakitlerde su içerek (sadece su) bu programı yapabilirsiniz.

Damacana su veya kaynatılmış soğutulmuş su tüketebilirsiniz. Ama içeceğiniz suyun sıcak olmaması gerekiyor. Sıcak su içerseniz mide bezleriniz çalışmaya başlar ve su orucunuzu bozmak zorunda kalırsınız.

Günde 1 buçuk litre ile 3 litre arasında su içebilirsiniz. Çok susayanlar için 3 litreden fazla içmenin bir mahzuru yok.

Doktor Aidin Salih tarafından günde 1-2 defa, soğuğa yakın ılık suyla duş almak tavsiye edilir. Duş veya abdest için sıcak su kullanmamanız gerekiyor.

Yedi Günlük Su Orucu Kaç Kilo Verdirir?

7 gün boyunca sadece su içeceğiniz bu  süreçte, kalori almadığınız için bir miktar kilo vereceksiniz. Günden güne beklenen kilo kaybetme değerleri:

 • İlk 4 gün: günde 1-1,5 kg arası
 • 5.-7. gün arası: günde 500-700 gram
 • 7-21 gün arası: günde 300-360 gram

7 günlük su orucu ile 6 kg ile 8 kg arasında bir kilo vermeniz bekleniyor. Orucun başlangıcında vücudun öncelikle su miktarından kilo kaybetmekle başlayacaksınız ama önemli oranda da yağlarınızı yakacaksınız. Verdiğiniz kiloları hızlıca geri almamak için, su orucundan sonra normal beslenme düzenine geçiş kısmını dikkatle uygulamanız gerekiyor.

Yedi Günlük Su Orucunda Lavman Yapılır mı?

Oruca başlarken bağırsaklarınız temiz olması gerekiyor. Bağırsaklarınız sağlıklı çalışıyorsa lavman yapmadan başlayabilirsiniz. Başladığınız gece dilerseniz magnezyum sülfat içebilirsiniz. Bağırsaklarını temizlemeyi başardığınızda programa devam edersiniz. Bağırsaklarınız temizlenmedi ise, kabızlık probleminiz var ise, su ile lavman yapmanız tavsiye edilir.

7 günlük süreçte ateş, titreme, kusma, ishal, şeker veya tansiyon düşmesi, farklı yerlerde ağrı hissi gibi rahatsızlıkların biri veya bir kaçı aynı anda ortaya çıkarsa lavman yapmanız tavsiye edilir. Lavman yaptığınız zaman, lavman ile atılanlar çok miktarda ise, iki günde bir lavman yapmanız önerilir.

Lavman , kalın bağırsakta biriken toksinlerin atılmasını kolaylaştırdığı için önerilmektedir.

Yedi Günlük Su Orucundan Sonra Beslenme

Yedi günlük program bittiği andan itibaren sizi en az 4-5 günlük başka bir süreç bekliyor. Su orucundan sonra ne varsa yerim gibi bir düşünceniz varsa, bunu unutun.

Yedi günlük açlıktan daha önemli bir devreye giriyorsunuz. Oruçtan hasıl olan neticeler bu süreçte yediklerinize tamamen bağlıdır.Evet, vücuttaki toksinleri attıktan sonraki süreçte vücudunuz kaybedilen hasta hücrelerin yerine sağlıklı hücrelerden çoğaltarak, organları yeniden inşa etmeye başlayacaktır.

Yedi gün boyunca kazandığınız faydaları kaybetmemek için, normal beslenmeye geçmeden önce şunları yapmanız gerekiyor:

Su Orucundan sonra 1. gün
Sabah taze sıkılmış elma suyu, greyfurt suyu veya limon suyu yarı yarıya su ile karıştırılarak (1/2 meyve suyu + 1/2 su) uygulamış olduğunuz oruç açılır. Meyve suyu yaparken kullandığınız meyvelerin çürüksüz ve beresiz olmasına dikkat ediniz. Akşama kadar 1-1,5 litre meyve suyu içilir. İlk gün sadece meyve suyu içilecek, herhangi bir yemek veya meyve yenilmeyecek…

Su Orucundan sonra 2. gün
Sabahtan öğleye kadar meyve suyu içilecek, ama karışım oranı 3/4 meyve suyu + 1/4 su şeklinde olacak.
Öğleden sonra akşama kadar her 3 saatte bir istenilen meyve yenilecek. Başka meyveyle karıştırmadan, tek bir meyveyi tüketebilirsiniz.

Su Orucundan sonra 3. gün

3. günde ilk defa çorba veya yemek yiyebileceksiniz, ama sadece sebze yemeği… Pek hoşunuza gitmese de yağsız ve tuzsuz olacak…

Sabah meyve suyu, sonra meyve, sonra salata yiyebilirsiniz.
Akşama yakın yağsız ve tuzsuz, az su ile kısık ateşte pişirilmiş sebze yemeği veya sebze çorbası yenebilir.
Bu ilk 3 günde kahverengi, siyah veya yeşilimsi renkli büyük abdest gelebilir. Büyük abdest gelmezse, 3. veya 4. gün sabah lavman yapılır.

Su Orucundan sonra 4. gün

4. gün 3. güne benziyor ama ekmek veya pirinç listemize ekleniyor. Yemeğe zeytinyağı da eklenebiliyor.

Aynen 3. gün olduğu gibi, sadece akşam kabak, kereviz, pırasa, kara lahana, pazı gibi herhangi bir sebze yemeği
Yemekle beraber 30 gr. ekmek veya aynı miktarda haşlanmış pirinç yenebilir.
Yemeğe 1 çorba kaşığı sızma zeytinyağı, ince kesilmiş dere otu, maydanoz, taze soğan ve sarımsak eklenebilir.

Su Orucundan Sonra Beslenmeye Geçiş

Su Orucundan sonra 5. ve 6. gün

5. ve 6. gün sebze yemeği, haşlanmış pirinç, yoğurt ve salata menüde yer alıyor. Ekmek yiyorsanız, pirinç yemeyin, ikisinden birisini seçmelisiniz.

Sabah bal şurubu içilebilir. Bal doğal olmalı ve 30 gr.’dan fazla alınmamalıdır.
Acıkınca meyve, karpuz veya kavun, 3 saat sonra da taze salata yenir.
Akşama yakın zeytinyağı, sarımsak ve soğanla, kavrulmadan yapılmış sebze yemeği
Yemekle beraber 50-60 gr. ekmekle yenebilir.
Yanında yoğurt da olabilir.

Su Orucundan sonra 7-8. gün
Ek olarak zeytinyağlı taze fasulye yemeği yenebilir.

Su Orucundan sonra 9. gün
Ek olarak balık yenebilir.

Su Orucundan sonra 10. gün
Et yenebilir.

Yedi Günlük Su Orucu Yapanlar

Yedi günlük su orucu yapan kişiler ve onların tecrübelerini öğrenmek için Youtube videolarını izleyebilirsiniz.

Alper Altun 7 GÜN SU ORUCU TUTTUM (NELER YAŞADIM)

OralarNereler SU ORUCU, AÇLIK ORUCU -10 GÜN SADECE SU İÇTİK

MervanT 7 GÜN BOYUNCA YEMEK YEMEDİM (6 Kilo Verdim)

Turgut Yoldaş 7 GÜNLÜK SU ORUCU TUTTUM

Adem Soylu 7 günlük su diyeti; Öncesi ve sonrası

Elif Tümen  10 Gün Su Orucu Tuttum

Yorum yapmak ister misiniz?