Youtube Hashtag Nasıl Eklenir? Hashtag Ne İşe Yarar?

Youtube Hashtag nasıl eklenir? Youtube ile para kazanmak isteyenler için videoların kolay bulunması ve yüksek izlenme sayılarına ulaşması çok önemli. Youtube’de öne çıkmak için hashtag kullanımı oldukça faydalı bir yöntem. Videonuzu anlatan kısa anahtar kelimeler kullanarak daha yukarı sıralara çıkmanız mümkün. #YoutubeHashtag  nedir diye merak edenler için Youtube Hashtag’in ne olduğunu, ne işe yaradığını , videolarınıza hashtag eklemenin nasıl yapıldığını, hashtag eklemenin püf noktalarını anlatmak istiyoruz. Youtube videolarda hashtag kullanımı hakkında faydalı bilgiler:

Youtube Hashtag Nedir?

Hashtag, aslında Facebook, Twitter, İnstagram, LinkedIn gibi platformlarda da kullanılan bir özellik. Yapılan paylaşımları gruplandırmaya yarıyor diyebiliriz. Aynı hashtag’a sahip içerikleri görmek istediğinizde,bu gruplandırılmış içerikleri görüyorsunuz. Özellikle Twitter’daki trending topic’ler buna örnek olarak gösterilebilir. Örneğin #pazartesi, #izmirdepremi gibi kelime veya kelime gruplarına Hashtag deniliyor. Hashtag gördüğünüzde nereden anlayacaksınız, evet başında diyez (kare) işareti # var.

Youtube Hashtag Ne İşe Yarar?

Youtube’de hashtag kullanıcılar açısından bakıldığında benzer şekilde videoları gruplandırmaya yarıyor. Genelde popüler bir konuda video arıyorsanız, hashtag sayesinde arama kutusunda aradığınız içeriğe kolayca ulaşabiliyorsunuz. Ama içerik üreticiler ve Youtube’den para kazanmaya çalışanlar için de hashtag’ler oldukça önemli.

Youtube videolarında hashtag  kullanmak, öncelikle videonuzun içeriğini Youtube’ye anlatmaya yarıyor. Videonuzun ne hakkında olduğuna karar verirken Youtube başlık, açıklama ve etiketlerinize bakıyor. Hashtag’ler de bu noktada Youtube’a videonuzun ne hakkında olduğunu tarif etmeye yarıyor. Doğru anahtar kelimeler ile hashtag kullandığınızda, o anahtar kelimeler ile videonuz daha çok izlenebiliyor.


Video başlığı, video açıklaması, etiketler Youtube SEO’da yani Youtube’de sıralamada başarılı olmak için özenle seçilmeli. Uygun anahtar kelimeler ile yapılan başlık, etiket ve açıklamalar sizin daha çok izlenme almanızı sağlayacaktır. Youtube hashtag’ler de bunlar gibi Youtube SEO için faydalı oluyorlar, doğru anahtar kelimeler ile hashtag yaparsanız. Hashtag bulma ve hasgtag seçimi yazımızın devamında yer alıyor… Youtube aramalarında öne çıkmakla birlikte, başlıkta kullanılan hashtag’ler, önerilen videolar kısmından da size ziyaretçi çekmekte yardımcı olacaktır.

YENİ »
Yılbaşında Evde Neler Yapılır? 2021 Yılbaşında Evde Yapılacak Aktiviteler

Youtube Hashtag Nasıl Eklenir?

Youtube videolarına hashtag ekleme nasıl yapılır? Öncelikle hashtag eklemenin iki yolu var, onlara değinelim. Birincisi, Video başlığına hashtag eklemek. İkincisi ise video açıklamasına eklemek.

Youtube videonuzu yükleyin veya önceden yüklemiş olduğunuz bir videoyu düzenlemeyi açın. Burada videonun başlık kısmına veya açıklama kısmına hashtag (#hashtag #örnek #youtubeSEO) ekleyin.

Örnek Youtube video başlığı:  Youtube Hashtag Nasıl Eklenir? #youtubehashtag

Örnek Youtube video açıklaması:  Youtube videolarına Hashtag nasıl eklenir? Sizlere bu videomuzda Hasgtag eklemeyi anlatıyoruz.  #youtubehashtag #hashtagekleme

Youtube kanalımızdaki bir videodan da örnek vermek istedik, aşağıdaki resimde Çilekli Kup Tarifine ait Hashtag örneğini göreceksiniz.

youtube hashtag nasıl eklenir

Başlık ve açıklamadaki hashtag’leriniz tıklanıldığı zaman hashtag arama sayfasına (aynı hashtag’e sahip veya o konuda öne çıkan videoların gruplandığı sayfaya) gidecek şekilde köprü oluşturur.
Başlıkta hashtag eklemeyip, sadece açıklamada hashtag eklerseniz, bu eklediğiniz hashtag’ler hem video açıklamasında gösterilir, hem de ilk üç hashtag video başlığının hemen üstünde gösterilir.

Youtube Hashtag Ekleme İpuçları

Açıklama kısmına 3 -5 tane kadar hashtag eklemeniz uzmanlar tarafından tavsiye edilir. 15 taneden daha fazla eklerseniz, Youtube tüm hashtag’lerinizi geçersiz sayar.

Hashtag, iki kelimeden oluştuğunda, arada boşluk bırakılamaz. O yüzden birleşik yazılır hashtag kelimeler #boslukkullanma…

Youtube hashtag’leri, özellikle yaklaşan etkinlikler, yakındaki olaylar gibi trend konularda kullanmak, size daha çok izlenme getirebilir. Hashtag’ler böyle zamanlar için çok önemlidir.

Hashtag’lerin amacı, aynı Youtube etiketler gibi, videonuzun daha kolay bulunmasını, bazı anahtar kelimelerde daha ulaşır olmasını sağlamaktır. Burada bir uyarı yapalım. Bazı sitelerde size çok aranan ve popüler kelimeleri her videoya eklemeniz tavsiye ediliyor. Ama siz her videonuza, videonuzla alakasız çok aranan ve popüler hashtag’leri eklerseniz, videonuz açısından faydalı bir iş yapmazsınız. Güvenilir bir içerik üretici olmak ve organik aboneler kazanmak için, böyle hilelerden uzak durmanız gerekiyor.

YENİ »
Bal Maskesi Nasıl Yapılır? #10 Bal Maskesi Tarifi

Youtube Hashtag Bulma

Peki videolarımıza hashtag ne ekleyeceğiz? Nasıl anahtar kelime seçeceğiz? Evet, bu sorunu çözebilirseniz, video başlığından tutun videonun açıklamasına, etiket ve hashtag’lerine kadar doğru yapılması gereken şeyi de çözmüş olacaksınız. Doğru kelime seçimi, sizi görünür ve kolay bulunur kılacak, izlenme sayınızı hızla arttıracaktır.

Youtube için anahtar kelime seçerken, Google veya Youtube’de nasıl aramalar yapıldığını düşünmeniz, ona göre kelimeleri keşfetmeniz gerekiyor. Google aramaya sorular sorarak, en çok aranma biçimlerini keşfetmeye başlayabilirsiniz. Gelelim bunun için faydalı bir websitesinden bahsetmeye.

Keywordtool.io, size Youtube için hashtag ve etiket bulmanıza yardımcı oluyor. Kullanması oldukça kolay. Link burada: Youtube Hashtag Bulucu

Yapay zeka uygulamaları neler? Peki yapay zeka ile neler yapılabilir? Acaba yapay zeka ile para kazanmak mümkün mü? Yapay zeka için hangi dil bilinmeli?

Yorum yapmak ister misiniz?