Zaman Yolculuğu Filmleri #20 En Güzel Zamanda Yolculuk Filmleri

Zaman yolculuğu filmleri listemiz, zamanda yolculuk üzerine yapılmış en güzel filmleri kapsıyor.

En Güzel Zamanda Yolculuk Filmleri

Geleceğe Dönüş üçlemesi, zamanda yolculuğun en keyifli anlatıldığı seri olarak hala önemini koruyor. Terminatör filminde, gelecekten gelen yok edici, John Connor’un annesini öldürmek için uğraşıyor. Zamanın Ötesinde (Predestination), zamanda yolculuk yapan bir ajanın oldukça karmaşık hayat hikayesi ile bizleri şaşırtıyor. Kelebek Etkisi (The Butterfly Effect) geçmişe dönüp sürekli bir şeyleri düzeltmeye çalışan Evan’ın hikayesini anlatıyor. Zaman Makinesi filmi de sevdiği kadını kaybeden ve defalarda onu geri dönüp kurtarmaya çalışan ama başaramayan bilim adamının sonrasında başını alıp gittiği gelecekte geçen bir film.

Zaman Yolculuğu Filmi Oyuncuları

Jet Li ve Jackie Chan ikilisini Yasak Krallık filminde görüyoruz. Jean Claude van Damme, Zaman Polisi filminde karşımıza çıkıyor. Bruce Willis, 12 Maymun filminde geçmişteki bir patlamayı önlemek için zamanda yolculuk ederken akıl hastanesine düşüyor. Bruce amcayı Tetikçiler (looper) filminde de göreceğiz. Nicholas Cage, Aile Babası filminde bir sabah uyanıyor, bir de bakıyor ki tüm hayatı değişmiş ve 13 yıl önce terk ettiği kız arkadaşı ile evlenmiş, iki de çocuğu olmuş. Keanu Reeves’in toyluk hallerini görebileceğiniz Bill ve Ted’in Maceraları filminde Matrix arkadaşı ile birlikte geçmişe yolculuğa gidiyor. Arnold Schwarzenegger, Terminatör serisinde ilk bölümde gelecekten gelen yok edici olarak karşımıza çıkıyor, sonraki bölümlerde ise iyi adam rolüne geçiyor. Ethan Hawke, Predestination filminde kendisi ile evlenip, kendisini doğuruyor, filmin sonunda da gelecekteki kendisini öldürüyor. Denzel Washington, Deja Vu filminde gerçekten dejavu yaşıyor. Tom Cruise, Yarının Sınırında filminde yaşa, öl, tekrar et mottosuyla sürekli olarak zaman döngüsünde gidip geliyor…

Zaman Yolculuğu Filmleri

Zamanda Yolculuk Filmleri imdb

Size İMDB puanlarına göre zaman yolculuğu filmleri sıralaması yapalım. Sonrasında en güzel zamanda yolculuk filmlerinden ve hikayelerinden kısaca bahsedeceğiz.

1. Geleceğe Dönüş (1985) / Back to the Future I-II-III / IMDb 8.5★
2. X-Men: Geçmiş Günler Gelecek (2014) / X-Men: Days of Future Past / IMDb 8.2★
3. Yokedici (1984) / The Terminator / IMDb 8.1★
4. 12 Maymun (1995) / The Twelve Monkeys / IMDb 8.1★
5. Yarının Sınırında (2014) / Edge of Tomorrow / IMDb 7.9★
6. Zamanda Aşk (2013) / About Time / IMDb 7.8★
7. Kelebek Etkisi (2004) / The Butterfly Effect/ IMDb 7.7★
8. Paris’te Gece Yarısı (2011) / Midnight in Paris / IMDb 7.7★
9. Karanlığın Ordusu (1992) / Arm of Darkness / IMDb 7.6★
10. Zamanın Ötesinde (2014) / Predestination / IMDb 7.5★

11. Tetikçiler (2012) / Looper / IMDb 7.5★
12. Yaşam Şifresi (2011) / The Source Code / IMDb 7.5★
13. Zamanın Bir Yerinde (1980) / Somewhere in Time / IMDb 7.3★
14. Suç Zamanı (2007) / Los cronocrímenes / IMDb 7.2★
15. AROG (2008) / IMDb 7.2★
16. Zaman Yolcusunun Karısı (2009) / The Time Traveler’s Wife / IMDb 7.1★
17. Zaman Yolculuğu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular / Frequently Asked Questions About Time Travel (2009) / IMDb 7.1★
18. Çıldırış (2005) / The Jacket / IMDb 7.1★
19. Zaman Yolcuları (2012) / Safety Not Guaranteed / IMDb 7.1★
20. Bill Ve Ted’in Maceraları (1989) / Bill & Ted’s Excellent Adventure / IMDb 6.9★

Zaman Yolculuğu Filmleri

Geldik zaman yolculuğu filmleri listemize…

YENİ »
Aldatmak dizisi Tolga kimdir? Caner Şahin kaç yaşında, nereli? Caner Şahin oynadığı diziler

Geleceğe Dönüş Serisi 1-2-3

Zaman yolculuğu hakkındaki en güzel üçleme diyebiliriz. 1985 yılındaki ilk filmde Doktor Brown’ın yaptığı zaman makinesini kullanan Marty, 30 yıl öncesine gidiyor ve burada yaptığı karışıklıkları düzeltmeye çalışıyor. Serinin ikinci filminde Marty bu sefer 2015 yılına gidecektir. Üçüncü filmde ise Marty 1885 yılına gider, vahşi batıda Doktoru kurtarmak zorundadır.

Zaman makinası olan efsane arabamızın markası Delorean DMC 12…

Üç filmin de yönetmeni Robert Zemeckis. Doktor Brown ve Marty (Michael J. Fox ve Christopher Lloyd) üç bölümde de yer alıyorlar.

Zamanın Ötesinde (Predestination)

Zamanda Yolculuk türündeki filmler arasında sanırım en çok beyin yakan film budur. Ethan Hawke’nin baş rolünde olduğu filmde, zamanda yolculuk eden bir ajanın bir patlamayı önlemeye çalıştığını anlıyoruz. Ajanımızın peşinden koştuğu Fiyasko bombacısı, barda sohbet ettiği Evlenmemiş Anne rumuzlu John, hikayede karşımıza çıkan genç bayan, yeni doğan bir kız çocuğu… Kimlik sorunu, aşk, kader, zamanda yolculuk gibi tabular birbiri içine giriyor… Film hakkında gereksiz spoiler vermek istemiyoruz, o yüzden hikayenin devamını öğrenmek için zamanda defalarca seyahat eden Ajanın peşine takılmanız gerekiyor. Filmi şuradan izleyebilirsiniz. Örnek replik:

-Zamanda yolculuk kafa karışıklığı yapabilir.

YÖNETMEN: Michael Spierig
OYUNCULAR: Ethan Hawke, Noah Taylor, Sarah Snook

Terminatör Serisi 1-2-3-4-5-6

Gelecekten gelen süper düşmanımız Arnold , John Connor’un annesini yok etmeye çalışıyordu ilk filmde. Serinin şimdiye kadar 6 filmi oldu ama yine de hiçbirisi Terminatör 1 ve Terminatör 2’nin başarısına ulaşamadılar. Terminatör serisine bir göz atalım:  Terminator 1 (1984), Terminatör 2 Mahşer Günü (1991), Terminatör 3 Makinelerin Yükselişi (2003) , Terminatör 4: Kurtuluş (2009), Terminator 5 Genisys (2015), Terminatör 6: Kara Kader (2019)

12 Maymun

2035 yılında bir mahkum olan Bruce Willis, eğer zamanda geri gitmeyi kabul ederse hapisten kurtulacaktır. O da kendinie verilen görevi kabul eder ve 1990 yılına döner. 1996 yılında dünyaya yayılacak olan bir virüs sonrası dünyanın büyük kısmı hayatını kaybediyor, geri kalanlar ise yer altında yaşamak zorunda kalıyorlar. Bruce Willis zamanda geri gidiyor ama söyledikleri sebebiyle akıl hastanesine kapatılıyor. Bakalım Bruce Willis virüsün yayılmasını durdurabilecek mi…

YENİ »
Kırmızı Kamyon Oyuncuları ve Kırmızı Kamyon Dizisi Konusu - Show Tv

YÖNETMEN: Terry Gilliam
OYUNCULAR:  Bruce Willis, Madeleine Stowe, Brad Pitt

Yarının Sınırında 

Bu kez kahramanımız Tom Cruise… Zaman makinesi ortada yok ama kahramanımız sanki bir bilgisayar oyunundaki gibi aynı anı yüzlerce, binlerce kez yaşamak zorunda kalıyor. Dünyayı işgal eden uzaylı bir ırk var, ve onlarla savaşın tam içerisindeyiz. Binbaşı Wiliam Cage rolündeki Tom Cruise ise hiç savaş görmemiş bir subay olarak kendisini savaşın ortasında buluyor. Dakikalar içinde ölüyor ama yeniden aynı yerden savaşa dahil oluyor. Dünyayı kurtarmak onun elinde, ve ona yardım edecek kişi ise Emily Blunt… Harika bir bilim-kurgu ve aksiyon filmi. Sloganımız: Yaşa – öl- tekrar et…

YÖNETMEN: Doug Liman
OYUNCULAR: Tom Cruise, Emily Blunt, Bill Paxton

Bugün Aslında Dündü

Sürekli aynı zamanda takılıp kalan bir habercinin hayatını anlatan Groundhog Day (Bugün Aslında Dündü), mantık olarak Yarının Sınırında filmiyle benzerlikler içeriyor diyebiliriz. Bugün Aslında Dündü, eğlenceli senaryosu ile gerçekten tam bir klasik. Ufak bir kasabadaki bir etkinliğe giden Hava Durumu Spikerimiz, aynı gün içinde kısılıp kalır. Sürekli aynı güne uyanmaktadır, bir türlü yarına geçemektedir. Bill Murray ve Andie MacDowell muazzam bir ikili olmuşlar. Sonu oldukça güzel bağlanmış bir film, filmin sonundan bir replik:

-Bugün aslında ne biliyor musun?
-ne?
-bugün aslında yarın…

YÖNETMEN: Harold Ramis
OYUNCULAR: Bill Murray, Andie MacDowell, Chris Elliott

Çıldırış

Körfez Savaşı gazisi Jack Starks, savaş sırasında kafasından vurulur ama hayatta kalır. Film başladığı anda en son hatırladığı şey yolda kalmış bir kız ile annesine yardım ettiği ve otostop çektiğidir. Sonrasında polis katili olarak suçlandığı mahkemede gözünü açar, kendisini de akıl hastanesinde bulur. Akıl hastanesinde üzerinde değişik ilaçlar denenmekte, ve morg gibi bir yere kapatılmaktadır. Akıl hastanesinde kapatıldığı yerde, zaman ve kimlik sorunları yaşayarak, çıldırmanın eşiğinde zamanda yolculuk üzerine bir film izleyeceksiniz. 1992 yılından kah 2007 yılına gidecek, kah sanrılar görecek, kendine uygulanan tedavide neler olduğunu anlamaya çalışacaktır. Önünde sadece 4 gün kaldığı ve öleceğini 2007 yılındaki bir genç kızdan öğrenir…

YENİ »
Kızılcık Şerbeti Kayhan kimdir? Soydan Soydaş kaç yaşında, nereli? Soydan Soydaş oynadığı diziler

Deja Vu

Ajan Carlin (Denzel Washington), New Orleans’ta oluşan bir patlamanın ardından bu soruşturmaya dahil olur. Devletin elinde Deja Vu isimli yeni bir teknoloji vardır, bu teknoloji ile 4 gün 6 saat önceki geçmişe gitme şansı verilmektedir. Carlin’e zamanda kısa bir süre önceye gitme ve patlamayı durdurabilme şansı verilir. Çok kısa bir zamanı ve tek bir şansı vardır.

YÖNETMEN: Tony Scott
OYUNCULAR: Denzel Washington, Paula Patton, Jim Caviezel

Zaman Yolcusunun Karısı

Henry DeTamble, Chicago kütüphanesinde ressam Clare Abshire ile tanışır. Henry ve Clare çiftinin hayatı, sürekli zamanda yolculuk yapan ve gelecekleri hakkında sürekli bir şeyler öğrenip dönen Henry yüzünden karışık bir hal alacaktır.

YÖNETMEN: Robert Schwentke
OYUNCULAR: Eric Bana, Rachel McAdams, Ron Livingston

Zaman Yolculuğu Filmleri Türk Yapımı

Türk filmi zaman yolculuğunu anlatan filmlere de bir göz atalım. Gora ve Zaman Makinesi 1973 filmleri:

Zaman Makinesi 1973

2014 yılında vizyona giren filmin yönetmeni Aram Gülyüz… Başrollerde Gürgen ÖZ ve Seda BAKAN var.  Babasından miran kalan antika arabaya (Anadol STC-16) binip 1973 yılına ışınlanan Tolga, buradaki hippiler, sağcılar, solcular arasına düşüyor. Bir dönem filmi, komedi unsurları eşliğinde karşımıza çıkıyor. Tolga’ya yardımcı olan Çiko ise aslında Tolga’nın öz babası, ama burada çocuk olarak karşısında…

AROG

Komutan Logar, Arif’i zaman makinesi ile bir milyon yıl öncesine Taş Devrine gönderir ve hikaye burada başlar. Başrollerde Cem Yilmaz, Özge Özberk, Zafer Algöz, Nil Karaibrahimgil, Hasan Kaçan, Özkan Ugur, Ozan Güven gibi pek çok ünlü yer alıyor.

Evet, zamanda yolculuk filmleri listesi bu kadar. Dilerseniz en iyi psikolojik filmler listemize de bir göz atabilirsiniz: En İyi Psikoloji Filmleri

Yorum yapmak ister misiniz?

error: Konu koruması aktif.