Zayıflamaya Yardımcı Besinler: Zayıflatan Sebzeler Nelerdir?

Zayıflamaya yardımcı besinler arasından bu yazımızda sebzelerden bahsedeceğiz. Peki zayıflatan sebzeler nelerdir? Zayıflamaya yardımcı olan besinler listesinde enginar, bezelye, bakla, ıspanak, havuç gibi sebzeler yer alıyor. Dilerseniz bu sebzelerin kısaca zayıflamaya faydaları neymiş, yakından bakalım.

Zayıflamaya Yardımcı Besinler: Zayıflatan Sebzeler Nelerdir?

Diyet programları bu günlerde çok moda. Çoğu insan fazla kilolarından şikayetçi. Çeşitli hastalıkları fazla kilolar beraberinde getiriyor. Fit ve sağlıklı olmak için doğru besinleri tercih etmek yeterlidir. Hem sağlıklı beslenmenizi sağlayan, hem de zayıflamaya yardımcı olan bazı besinlerden bahsetmek istiyoruz. Dilerseniz kolesterol düşürücü besinler listemize de göz atabilirsiniz.

Enginar

Enginar, karaciğer dostu olarak bilinir, içerdiği vitamin ve mineral yoğunluğu ve anti toksin özelliğiyle birçok hastalıkta destek tedavi olarak kullanılıyor. Aynı zamanda enginar mide ve sindirim sistemi dezenfektanı olarak da bilinmektedir. Kalp hastalıklarında, romatizma, safra kesesi ve karaciğer rahatsızlıklarında faydalıdır. Obeziteye karşı uzmanlar karaciğeri temizleyen enginarı tavsiye ediyor.

YENİ »
Diyet Listesi Meyve Porsiyonları: Bir Porsiyon Meyve Ölçüleri

Bezelye

Lif, protein ve nişasta açısından zengindir. A, B ve C vitaminlerinin yanı sıra potasyum, demir ve fosfor gibi mineralleri de içerisinde barındıran besleyici bir sebzedir.

Zayıflamaya Yardımcı Besinler: Bakla

Bakla, düşük kalorili bir sebzedir. Ama aynı zamanda bolca lif içerdiği için diyet programlarında gördüğümüz bir sebzedir. Bakla günlük protein ihtiyacınızın dörtte birini karşılacak kadar yüksek oranda protein de içermektedir.

Taze baklaya göre kuru bakla daha besleyicidir. Ayrıca B1, B2, B6 ve K vitaminlerinin yanı sıra magnezyum ve potasyum mineralleri açısından da oldukça zengindir.

Ispanak

Zayıflamaya yardımcı olan sebzeler arasında Ispanak da ayrı bir öneme sahiptir. Ispanak sindirimi kolaylaştırıcı etkisi ile zayıflamanızı kolaylaştırır. Ayrıca idrar söktürücü özelliği de vardır. Yüksek lifli bir gıda olduğu için kilo vermenize yardım eder.

Vücudun direncinin artmasını sağlar. Özellikle de vücudu sonbaharda nükseden hastalıklara karşı korur. Kemik ve dişlerin güçlenmesini sağlar.

Zayıflamaya Yardımcı Besinler: Havuç

Unutkanlığa karşı yaygın olarak kullanılır. Son yıllarda Alzheimer, bunama, kalp krizi, kronik baş ağrılarında, deri ve akciğer kanserine karşı kullanılmaya başlanmıştır.

YENİ »
Diyet Kahvaltı Menüsü Diyet Kahvaltı Tabağı Önerileri

En iyi kilo verdiren diyet ve İsveç diyeti ile zayıflayanlar ilginizi çekebilir. Acaba 1 haftada 5 kilo nasıl verilir? Peki aralıklı oruç nasıl yapılır? Zayıflamak için en iyi spor saat kaçta yapılır?

Yorum yapmak ister misiniz?