En İyi Filmler » En İyi Film Önerileri #100 Film

31. Sevginin Gücü (1994) 8,5★

Yönetmen Luc Besson
Oyuncular: Jean Reno, Gary Oldman, Natalie Portman

LEON olarak da bildiğimiz efsane film… Başrollerde kimler var: bir mafya tetikçisini canlandıran Jean Rêno, ailesi öldürüldükten sonra  Leon adlı tetikçi tarafından himayeye alınan 12 yaşındaki bir genç kızı canlandıran Natalie Portman (ki onun sinemaya adım attığı filmdir), bir polis ajanını canlandıran Gary Oldman ve tetikçilik işleri yaptıran bir mafyayı canlandıran Danny Aiello… Gizemli bir tetikçi olan Leon, komşularının kızı Mathilda’yı kurtarır ve onunla yeni bir hayata başlar. Mathilda’nın ailesi düşmanları tarafından katledilmiştir. Leon ile Mathilda arasındaki özel bağ, muhteşem senaryo ile devam eder. Filmin sonunda polis komiserine kızmayan yoktur sanırım, spoiler olmasın…

32. Seppuku (1962) 8,5★

33. Olağan Şüpheliler (1995) 8,5★

34. Aslan Kral (1994) 8,5★

35. Piyanist (2002) 8,5★

Yönetmen Roman Polanski
Oyuncular: Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Emilia Fox

Nazi işgali altındaki Polonya’da bir şekilde esir kampına gitmekten kurtulan ünlü piyanist Wladyslaw Szpilman ve onun Varşova’nın kenar mahallelerindeki hayatta kalma mücadelesi… Varoşlarda tam anlamıyla sefil bir hayat süren müzisyen, diğer halkla birlikte, kıtlığa ve aşağılanmalara maruz kalsa da kahramanca mücadele edecektir. Günü gelip oradan kaçma şansı bulduğundaysa başkentin harabelerine sığınacak, beklemediği bir anda gelen bir yardımla umudunu yeniden kazanacaktır.

36. Geleceğe Dönüş (1985) 8,5★

Yönetmen Robert Zemeckis
Oyuncular: Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson

Geleceğe Dönüş üçlemesi, her izlendiğinde aynı keyfi verebilen filmlerden oluşuyor. En beğenilen film ise ilk film.

Geleceğe Dönüş’te, Dr. Brown zamanda yolculuğu mümkün kılan bir araba geliştirir. Bu makineyi ilk kullanan genç Marty ufak bir zamanlama yanlışıyla gelecek yerine geçmişe gönderilir. Otuz yıl öncesine dönen Marty’nin burada yaptığı bir hamle, kendi kaderini ilginç bir noktaya sürükleyebilecek bir hataya sebebiyet verir. Artık Marty’nin yapması gereken tek şey kendi doğumunu bile engelleyecek bu hatayı bir şekilde düzeltmeye çalışmak olacaktır.

2. bölümde ise geleceğe göz kırpıyoruz. Marty bu kez 2015’e gidip henüz doğmamış çocuğuna yardım etmek zorunda kalacak. Elbette bunu yaparken ortalığı karıştıp zamanın dokusuna ve düzenine zarar verecek.

3. bölüm vahşi batıda 1885 yılında geçiyor.  1955 yılında kısılıp kalan Marty’yi kurtarmak için Dr. Brown zamanda seyahat eder. Ancak kendisi 1885’e gelip DeLorean bozulduğu ve o zamanın teknolojisi yetmediği için burada takılan Doktor, Marty’ye bir mektup yazarak arabayı gömdüğü yeri söyler. 1955’teki Marty bu sayede arabayı bulur ve Doktoru kurtarmaya vahşi batıya gelir. Tabii burada işler umduğu gibi olmaz zira hem iyi doktor çok feci aşık olmuş hem de peşine onu öldürmek isteyen bir kanun kaçağı çetesini takmıştır.

37. Terminator 2: Mahşer Günü (1991) 8,5★

38. Geçmişin Gölgesinde (1998) 8,5★

Yönetmen Tony Kaye
Oyuncular: Edward Norton, Edward Furlong, Elliott Gould

Babasının uyuşturucu satıcısı bir zenci tarafından öldürülmesinden sonra Derek faşist bir çetenin önemli bir üyesi haline gelmiştir. Babasının ölümünün intikamını bu örgütün, kendileri gibi olmayanlara karşı yaptığı saldırılar ve tacizlerle almaya çalışan Derek, bir gün, arabasını çalmaya çalışan iki zenciyi öldürür ve hapse girer. Bu süreçte küçük kardeşi Danny de ağabeyinin izinden gitmeyi seçer. Derek hapiste geçirdiği süre boyunca bambaşka bir adam olmuş, yaptığı hatalardan pişmanlık duymuştur. Artık bir “dazlak” değildir ve tek amacı kardeşini bu yanlış yoldan geri döndürmeye çalışmak olacaktır.

39. Asri Zamanlar (1936) 8,5★

40. Sapık (1960) 8,5★

Listenin devamı için tıklayın »

Yorum yapmak ister misiniz?