En İyi Filmler » En İyi Film Önerileri #100 Film

11. Dövüş Kulübü (1999)8,8★

Yönetmen David Fincher
Oyuncular: Brad Pitt, Edward Norton, Helena Bonham Carter

Dövüş Kulübünün birinci kuralı: Asla Dövüş Kulübü hakkında konuşma… Dövüş Kulübünün ikinci kuralı: Asla ve asla dövüş kulübü hakkında konuşma… Jack, hayatın sıradanlığına kapılmış bir sigorta memurudur. Uzun bir süredir ‘insomnia’ yani uykusuzluk hastalığından şikayetçidir. Kendi psikolojik sıkıntılarından kurtulabilmek adına grup terapilerine katılmaktadır. Terapiler esnasında Marla adında bir kızla tanışır. Bir süre sonra da hayatını değiştirecek olan Tyler Durden ile… Durden, Jack’in ulaşmak istediği tüm hedeflere ulaşmış olan bir adamdır ve Jack’i asla hakkında konuşulmaması gereken bir organizasyon olan ‘Dövüş Kulübü’ ile tanıştıracaktır.

12. Forrest Gump (1994)8,8★

Yönetmen Robert Zemeckis
Oyuncular: Tom Hanks, Gary Sinise, Robin Wright

Forrest Gump, düşük I.Q. sahibi genç bir adamdır. Jenny ile tanıştığında ona aşık olur. Gump aralarında Elvis Presley, Kennedy, Nixon’ın da olduğu tarihsel kişilerle kaza eseri tanışır ve 50’lerden 70’lerin sonuna kadar gelen bir süre zarfında olaylar gelişir. Gump tamamen tesadüf olarak Vietnam savaşına ve Amerikan yakın tarihinin önemli olaylarına şahitlik eder ve hatta rol alır. Ancak bilmeden yaptıklarının ne kadar önemli sonuçları olduğundan da haberi yoktur.

YENİ »
En İyi Psikoloji Filmleri - Psikolojik Filmler

13. Başlangıç (2010) 8,7★

Yönetmen Christopher Nolan
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Marion Cotillard, Elliot Page

Leonardo DiCaprio bu yapımda, çok yetenekli bir hırsız olan “Dom Cobb ” ile karşımızda. Uzmanlık alanı, zihnin en karanlık ve savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb’un bu nadir insanlarda görülebilecek yeteneği, bu ender rastgelinebilecek mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği herşeye malolmuştur. Cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabi eğer imkansız ‘başlangıç’ı tamamlayabilirse. Mükemmel soygun yerine, Cobb ve takımındaki profesyoneller bu sefer tam tersini yapmak zorundadır; görevleri bir fikri çalmak değil onu yerleştirmektir. Eğer başarırlarsa, mükemmel suç bu olacaktır.

14. Yüzüklerin Efendisi: İki Kule (2002) 8,7★

Yönetmen Peter Jackson
Oyuncular: Elijah Wood, Sean Astin, Viggo Mortensen

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule’de, Yüzük Kardeşliği üyelerinin her birinin, kardeşlik bozulduktan sonra başlarına gelenler anlatılıyor. Kahramanlarımız, gruplar halinde Orta Dünya’nın en tehlikeli yerlerinde maceralar yaşayacaklar, yeni kavimler ve çoktan unutulmuş medeniyetlerle tanışacaklar.

15. Yıldız Savaşları: İmparator (1980)8,7★

16. Matrix (1999)8,6★

Yönetmen Lana Wachowski, Lilly Wachowski
Oyuncular: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss

Bir yaşanan gerçek vardır, bir de yaşananın ötesinde olan gerçeklik… Biri rüya, diğeri ise Matrix! Neo,son derece tehlikeli bir adam olan Morpheus’un gerçeği bildiğine inanmaktadır. Bir gece Neo, kendisini başka bir dünyaya götürebilecek güzel yabancı Trinity ile tanışır. Bu kızın götüreceği dünyada, Neo Morpheus’u bulacak ve Matrix hakkında bir şeyler öğrenecektir.

17. Sıkı Dostlar (1990) 8,6★

YÖNETMEN: Martin Scorsese
OYUNCULAR:  Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci , Lorraine Bracco, Paul Sorvino, Frank Sivero

Henry Hill isimli bir gansterin hayatını anlatan muazzam bir eser. Sıkı Dostlar’da, Henry Hill  arkadaşları Jimmy Conway ve Tommy De Vito ile birlikte bir soyguna kalkışır. Bundan sonrası tamamen sıkı dostlar ismine zıt şekilde devam edecektir, daha da spoiler vermeyelim…

Filmin oyuncuları Ray Liotta (Henry Hill), Robert De Niro (Jimmy Conway), Joe Pesci (Tommy DeVito), Lorraine Bracco (Hill’in karısı) ve Paul Sorvino (Paulie Cicero)’dur. Film o sene 6 farklı dalda Oscar’a aday gösterilmiştir. En iyi yardımcı aktör dalında Joe Pesci, Tommy rolüyle ödül almıştır.

18. Guguk Kuşu (1975) 8,6★

19. Yedi Samuray-Kanlı Pirinç (1954) 8,6★

20. Yedi (1995) 8,6★

Yönetmen David Fincher
Oyuncular: Brad Pitt, Morgan Freeman, Gwyneth Paltrow

Yedi, seri cinayetler işleyen bir katilin peşine düşen iki polis dedektifinin hikayesini anlatıyor. Bir seri katil 7 ölümcül günahı işleyenleri kendi yöntemleriyle öldürmektedir. Yedi Ölümcül Günah, Hıristiyanlık inançlarına göre Kibir, Açgözlülük, Şehvet Düşkünlüğü,Kıskançlık, Oburluk,Yıkıcılık ve Tembellik’tir. İki polis dedektifi bu seri katilin peşindedir.

Listenin devamı için tıklayın »

Yorum yapmak ister misiniz?