Güzellik Uykusu Nasıl Yapılır? Güzellik Uykusuna Yatmak

Güzellik Uykusu Nasıl Yapılır? Güzellik uykusu, sık duyduğumuz ama anlamını pek merak etmediğimiz bir uyku türü. Güzellik Uykusuna Yatmak ne demek? Güzellik uykusu nedir? Güzellik uykusuna ne zaman yatılır? Güzellik uykusu hakkındaki sorularınıza cevaplar vermek istiyoruz:

Güzellik Uykusuna Yatmak ne demek?

Aslında her gün güzellik uykusuna yattığınızı biliyor musunuz? Ama uykunuzun hepsi değil, sadece ilk 3 saatlik kısmı vücut açısından kendini yenileme açısından öneme sahip ve bu yüzden bu bölüme güzellik uykusu deniliyor.

Güzellik Uykusu Saati

Araştırmalara göre uykunun ilk 3 veya 3.5 saatinin gerçek “güzellik uykusu” olduğu söyleniyor. Uykunun ilk 3 saatlik diliminde cildinizi gençleştiren ve yenilenmenizi sağlayan bir süreç yaşanıyor.

Uyku esnasında büyüme hormonu salımı yükselir, aynı zamanda da stres hormonu azalır. Bu durum cildin ölü tabakasından kurtulup pürüzsüzleşmesini sağlayan bir süreçtir. Büyüme hormonu üretiminin en yüksek olduğu saatlerin gece 22.00- 03.00 arasında olduğunu da belirtelim. Vücudunuzun kendini yenileme süreci için kesintisiz bir güzellik uykusu çok önemlidir.

Güzellik Uykusu Nasıl Yapılır?

Mutlaka makyajınızı geceleri yatmadan önce temizleyin, dişlerinizi mutlaka fırçalayın, ılık bir duş alın, vücudunuzu nemlendirin, saçınızı tarayın ve öyle yatağa girin. Bunları her gün düzenli olarak yaptığınız zaman geceleri ne kadar geceleri rahat uyuduğunuzu göreceksiniz.

Vücuttan ciltteki hücrelerin atılması için uykuya düzenli geçiş ihtiyacımız vardır. Öğle saatlerinde gün içinde kısa bir şekerleme yapabilirsiniz.

Kesintisiz uyuyun

Güzellik uykusunun en önemli kuralı, ilk 3 saat boyunca kesintisiz uyumaktır. Eğer tam karanlık bir ortam sağlayamıyorsanız, bunun için bir uyku maskesi de kullanabilirsiniz. Uykuda sorun yaşıyorsanız, sevdiğiniz tütsüler ile kendinizi rahatlatabilirsiniz. Uykudan önce odanızı havalandırmak da güzel bir çözüm olabilir.

Uyku getiren çaylardan için

Papatya, nane, melisa çayı gibi uykuya yardımcı çayları içmeniz tavsiye edilir. (Bkz: Uykusuzluk için şifalı bitkiler)  Ayrıca uykunuzu kaçıran kafeinli içecekleri, özellikle çay ve kahve tüketimini azaltmanız da önemli…

YENİ »
Galatasaray Barcelona maçı ne zaman hangi kanalda?

Güzellik Uykusu öncesi cildi nemlendirin

Vücut ısısı uykuda iken 2 derece kadar artar. Yağ bezleri gece kendini yeniler. Sabahları bu nedenle cilt kuru olur. Gece yatarken bu nedenle nemlendirici ya da besleyici bir krem kullanmak oldukça önemlidir. Cilt hücreleri yenilenme esnasında vitamin, glikoz ve oksijen gibi ihtiyaç duydukları maddelerle beslemektedir ve besinler, vitaminler bu nedenle daha çabuk emilmektedir.

Uykuya dalar dalmaz büyüme hormonu yükselmeye başlar. İster gece yarısından önce ister sonra olsun bu nedenle ilk uykunun 3,5 saatinin gerçek güzellik uykusu olduğu gerçeğine ulaşılmıştır.

Yüzüstü Uyumayın

Cildimiz uykudayken daha fazla sıvı depolar ve hareketsiz olduğu için ciltte toplanması kolaylaşır. Cilt bu sayede gerilir ve kırışıklıklar açılmaya başlar. Yüzüstü uyumamak, yüksek yastık kullanmamak ve bol oksijenli bir oda da önemlidir. Yatak odası ısısının çok yüksek olmamasının gerektiği kurumaya neden olup cildin nemlenmesini engellemektir.

İpek yastık kılıfı kullanın

İpek yastık kılıfı kullandığınızda, pamuklu yastık kılıflarına göre daha az sürtünme yaşarsınız, kırışıklıklara sebep olmaz. Ayrıca saç dökülmeniz de azalacaktır.

En iyi kilo verdiren diyet ve İsveç diyeti ile zayıflayanlar ilginizi çekebilir. Acaba 1 haftada 5 kilo nasıl verilir? Peki aralıklı oruç nasıl yapılır? Zayıflamak için en iyi spor saat kaçta yapılır?

Yorum yapmak ister misiniz?