Casus Filmleri: En İyi Ajan Filmleri, CIA ve KGB Filmleri

Casus filmleri listesi ile karşınızdayız. Listemizde ajanlar, casusluk öyküleri, CIA- KGB- Mossad ilişkileri, savaş hikayeleri bulunuyor. Casus filmlerinin büyülü dünyasına dalmanız için sizi bir kez daha ikna etmek istiyorum. Bu filmler sadece aksiyon ve gerilimle sınırlı değil, aynı zamanda siyasi çekişmelere, uluslararası komplo teorilerine ve ülkeler arası casusluk oyunlarına da ışık tutuyor. Karakterlerin zekâ ve dayanıklılığı, karmaşık senaryolar ve dönemin tarihi gerçekleriyle harmanlanan bu yapımlar, izleyicileri adeta başka bir dünyaya götürüyor.

Listemizde yer alan filmleri izlerken, kendinizi bir anda soğuk savaşın ortasında, Moskova’nın karanlık sokaklarında ya da Ortadoğu’nun gizemli çöllerinde bulabilirsiniz. Kahramanların fedakârlıkları, aldatmaları ve çarpıcı dönüşleri, sizi ekrana kilitlemeye yetecek. Ayrıca, casus filmleri, gerçek hayattaki olaylardan ve tarihi karakterlerden ilham alarak, farklı bir bakış açısı sunuyor. Bu nedenle, listemize bir göz atmanızı ve bu eşsiz deneyimi yaşamanızı şiddetle tavsiye ederim. Hazırsanız, gizem dolu casus dünyasına birlikte dalabiliriz.

Casus Filmleri

Casus filmleri denilince ilk akla gelen film serisi, yılların eskitemediği James Bond Serisi, 007… Görevimiz Tehlike, Tom Cruise ve ekibinin enfes maceraları ile devam eden bir başka seri.  Jason Bourne efsanesi, Matt Damon’un enfes oyunculuğu ile yeni bir ajan profili oluşturdu diyebiliriz. Kingsman Gizli Servis filmi de yakın zamanların yüksek puanlı filmlerinden. Brad Pitt ve Angelina Julie’yi birlikte izleyebileceğiniz bir diğer ajan filmi ise Bay ve Bayan SmithKızıl Ekim filminde yakın zamanda hayatını kaybeden Sean Connery başrolde idi.

Enigma filminde Almanların şifrelerini çözmeye çalışan bir makine yapmaya çalışan Alan Turing ve meşhur makinesinin hikayesi anlatılıyor. Her ne kadar James bond gibi sahada bir ajan hikayesi olmasa da, savaş sırasında devletler arası casusluk konusunun işlendiği bir film olarak listemizde yer alıyor. Soysuzlar Çetesi de gene 2. dünya Savaşı sırasında Hitleri’i öldürmek için çalışan farklı insanların hikayesine odaklanıyor.

En iyi filmler arasından bir klasik, Gizli Teşkilat (North by Northwest), usta yönetmen Alfred Hitchcock’un imzasını taşıyor. 1962 yapım casus filmleri arasındaki en güzel klasiklerden birisi…

Köstebek filmi, bizim İçerde dizisinin ilham kaynağı olan bir film. Mafyanın içinde bir polis, polisin içinde ise mafyanın adamı… Robert De Niro ve Jean Reno, Ronin filminde bir casusluk hikayesinin içerisinde yer alıyorlar.

YENİ »
En İyi Filmler » En İyi Film Önerileri #100 Film

Hacker Filmleri

Ben Kimim (Who Am I):  Berlin’deki bir grup hackerın yaşadıklarını anlatıyor. Genç ve asosyal bir bilgisayar kurdu olan Benjamin, yeteneğini CLAY adındaki bir grupla daha da geliştirir ve ünlü biri olan Max’in dikkatini bir şekilde çekmeyi başarır. Ancak Alman Gizli Servisi’ne ve Europol’e konuşan diğerlerinin kimliklerini de açığa çıkarmış ve onları Max’in hedefi haline getirmiştir. Dizi bir yandan Dövüş Kulübü’ne selam da çakan bir film.

23: 1980’lerin sonlarında Karl Koch adında bir yetim, ailesinden kalan mirasını bir daireye ve bilgisayara yatırır. İlk iş R.A. Wilson’ın en sevdiği romanı olan “Illuminatus” eserinde bulunan komplo teorilerini araştırmak için forum sitelerine dadanır. Fakat çok geçmeden hem kendisi hem de yakın arkadaşı David, hükümet ve askeri bilgisayarlara sızmaya başlarlar. Sonrasında ise Karl, tanıdığı Pepe’nin bilgisayarına erişerek, hesabında sakladığı paraları çalar ve Doğu Berlin’e doğru kaçarak, KGB ile iletişime geçmeye çalışır.

Snowden: Eski ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ve eski Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) çalışanı olan Amerikalı bilgisayar uzmanı Edward Snowden’in gerçek hikayesinin anlatıldığı film…

Enigma (The Imitation Game):  eski zamanların hack filmi olarak kabul edilebilir. II. Dünya Savaşı’nda, Nazi Almanya’sı tarafından gizli mesajları şifrelemek için tasarlanan Enigma adındaki bir şifre makinesi, karşı devletlere büyük bir zorluk çıkarıyordu. Ancak Turing ve ekibi gecelerini gündüzlerine katarak Enigma’nın şifresini çözdüler. Böylece II. Dünya Savaşı’nın seyrini değiştirmeyi başardılar.

Biz Birliğiz: Hacktivistlerin Hikayesi : Dünyaca ünlü Anonymous’un kuruluşuna ve Christopher Pole’ün 4chan sitesini yarattığı dönemlere bizleri götüren bir belgesel…

YENİ »
En İyi Yabancı Diziler 2020 En İyi Diziler Yabancı
Bonus: Mr. Robot İMDb 8.5 Hacker Dizisi
Dizinin baş karakteri Elliot Alderson (Rami Malek), sosyal anksiyete bozukluğu, Çoklu Kişilik Bozukluğu ve klinik depresyon ile boğuşan bir siber güvenlik uzmanı ve hacker’dır. Elliot, “Mr. Robot” (Christian Slater) lakabıyla tanınan bir anarşist tarafından “fsociety” adlı hacktivist gruba katılmaya davet edilir. Grubun amacı, dünyanın en büyük şirketler topluluğu olana E Corp’un finansal verilerini şifreleyerek tüm borç kayıtlarını yok etmektir.

En İyi Ajan Filmleri imdb

En İyi Ajan Filmleri imdb

8,5 ★ Köstebek (2005) Departed

Yönetmen Martin Scorsese
Oyuncular: Ray Winstone, Leonardo DiCaprio, Matt Damon

Köstebek, mafya ve polis teşkilatı arasında geçen savaşı anlatıyor. Uzun yıllardan beri mafya tarafından, polis teşkilatına sızmak üzere yetiştirilen adamlar son derece iyi pozisyonlardadırlar teşkilat bünyesinde. Aynı şekilde polisin aynı amaçla yetiştirdiği adamları da mafya içinde cirit atmaktadırlar. Ancak vakit her şeyin açığa çıkma vaktidir. Her iki cephede de köstebeklerin var olduğu anlaşıldığında söz konusu köstebeklerin ölümle burun buruna gelecekleri koşturmaca ve macera başlayacaktır.

İçerde dizisindeki gibi mafyanın içinde polis, polisin içinde mafya…

Film 2006 Oscar Ödüllerinde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Film Kurgusu ödüllerini almıştır.

8,4 ★ Başkalarının Hayatı (2006) Das Leben der Anderen

Yönetmen: Florian Henckel von Donnersmarck
Oyuncular: Ulrich Mühe, Sebastian Koch, Martina Gedeck

Alman yapımı filmin konusu şöyle: Gizli servis elemanı Yüzbaşı Gerd Wiesler, gözetlediği tiyatro yazarının rejime karşı gelmediğini, şüpheli herhangi bir harekette bulunmadığını görür ve bu görevin altında başka bir amaç yattığını fark eder. Yazarın hayatına her gün daha bir fazla giren Wiesler, zamanla yazara kendisinin bile fark etmediği yardımlarda bulunur; böylece aralarında gizli bir dostluk kurulur.

8,3 ★ Gizli Teşkilât (1959) North by Northwest

Yönetmen Alfred Hitchcock
Oyuncular: Cary Grant, Eva Marie Saint, James Mason

Gizli Teşkilat, yanlış zamanda yanlış yerde bulunan bir adamın yanlış anlaşılmalarla örülü hikayesini anlatır. Prestijli reklamcı Roger Tornhill, bir yanlış anlaşılma sonucunda George Kaplan isimli bir casus zannedilir ve iki casus tarafından kaçırılıp sorguya çekilir. Kendisini kaçıranlara ortada bir yanlış anlaşılma olduğunu izah etmeye çalışsa da casusları inandıramaz. Bir uçurumun kenarına bırakılır, buradan kurtulmayı başardıktan sonra casus Kaplan gizeminin peşine düşer. Ancak bir talihsizlik daha başgösterir ve artık işlemediği bir cinayetin faili konumundadır, böylece polis ve gizli teşkilatlarla arasında nefes kesen bir kovalamaca başlar.

8,3 ★ Soysuzlar Çetesi (2009) Inglourious Basterds 

Yönetmen Quentin Tarantino
Oyuncular: Brad Pitt, Mélanie Laurent, Christoph Waltz

Soysuzlar Çetesi’nde, Alman kuşatması altındaki Fransa her zamankinden zor günler geçirmektedir. Savaştan hasar gören sivillerden sadece biri olan Shosanna, ailesinin canice öldürülmesine tanık olmuştur. Bir şekilde bu can pazarından kurtulmayı başaran kadın Paris’e gidip burada yeni bir kimlikle, sıfırdan hayata başlar. Öte yandan Avrupa’nın farklı bir ülkesinde kendi askerlerini Nazilere karşı örgütleyen yahudi Teğmen Raine amacına ulaşmak için çeşitli planlar kurmaktadır. Shosanna, Teğmen Raine ve Alman aktrisin yolları, Shosanna’nın işlettiği bir sinema salonunda kesişecektir. Aykırı yönetmen Quentin Tarantino’nun yazıp yönettiği, başrollerini ise Brad Pitt ve Diane Kruger’ın paylaştığı film sekiz dalda Oscar’a aday gösterilmiştir.

8,0 ★ Son ültimatom (2007) The Bourne Ultimatum

Yönetmen Paul Greengrass
Oyuncular: Matt Damon, Julia Stiles, David Strathairn

Son Ültimatom, geçmişinin izini süren ajan Jason Bourne’un maceralarını konu ediyor. Jason Bourne Amerika’nın kirli oyunlarına alet ettiği ajanlardan sadece biridir. Tüm dünyadan gizli yürütülen bir projenin kobayı olan ajan, deha zekasına ve üstün derecede bir savaşma yeteneğine sahiptir. Serinin üçüncü ve son filminde, Jason Bourne kaybolan geçmişinin izini sürmeye devam ediyor. Hafızasının en ücra köşelerinde canlanan parçalı hatıraları birleştirip kim olduğunu öğrenmeye çalışan talihsiz ajan, bu süreçte peşinde olan ‘yaratıcılarından’ kurtulamayacaktır. Bu üstün yeteneklere sahip ajanı bir an önce ele geçirmeye çalışan yetkililer, Bourne’u geçmişinden alıkoyabilecek midir? Robert Ludlum’un aynı isimli kitabından uyarlanan Bourne serisi, ajan filmleri türünün en önemli serilerinden biridir. Bilhassa üçüncü filmi olan ‘Son Ultimatom’ için serinin en kusursuz filmi olduğunu söyleyebiliriz.

8,0 ★ Casino Royale (2006)

Yönetmen Martin Campbell
Oyuncular: Daniel Craig, Eva Green, Mads Mikkelsen

James Bond, 00 olarak ilk misyonuna doğru yola çıkar. Le Chiffre, dünya teröristlerine finans sağlayan adamdır. Montenegro’da bir poker oyununa katılır. Terörist pazarında güvende kalabilmek için parasını geri kazanmak zorundadır. MI6’nın patronu M, Bond’u, Vesper Lynd ile birlikte oyuna göndererek Le Chiffre’nin oyunu kazanmasına engel olmasını ister. Bond, Felix Leiter’den destek alarak ve Vesper’ın da karısı rolünde yanında durmasını sağlayarak kariyerindeki en tehlikeli poker oyununa katılır. Ancak eğer Le Chiffre’e karşı Bond yenilirse, hayatta kalmalarıu mümkün olabilecek midir meçhul.

8,0 ★ Kirli İşler (2002) Internal Affairs

Yönetmen Mike Figgis
Oyuncular: Richard Gere, Andy Garcia, Laurie Metcalf

Raymond Avila Los Angeles polisinin İç İşleri departmanına katılmıştır. Yanındaki partneri Amy Wallace ile birlikte Dennis Peck adlı polisin içerisinde olduğu bir finansal holdingi incelemeye başlarlar. Kısa bir süre fark ettikleri ise Peck’in çeşitli suçlara karışmış olduğudur. Oldukça karizmatik bir sima olan Peck’in Amy’yi yavaş yavaş etkilemeye başlaması ise işlerin iyiden iyiye karışmasına yol açacaktır.

8,0 ★ Enigma (2014) The Imitation Game

Yönetmen Morten Tyldum
Oyuncular: Benedict Cumberbatch, Keira Knightley, Matthew Goode

II. Dünya Savaşı Nazi Almanyası’nın hâkimiyetinde birden çok cephede çok çetin biçimde devam etmektedir. İngiliz İstihbaratı tüm yoğun çabalarına ve yüzlerce kişiyi çalıştırmasına rağmen Almanların kullandığı Enigma şifreleme sistemini çözmeyi başaramamıştır. Almanların çok gizli bir biçimde şifrelediği bu yazışmalar, İngilizlere ve müttefiklerine çok ağır kayıplara mal olmuştur. Çözüm olarak İngiliz hükümeti Deniz Kuvvetleri Komutanlığı çatısı altında ülkenin en iyi şifre çözen beyinlerini ve kriptoloji uzmanlarını toplar. Bu isimlerden biri de farklı çalışmalarıyla tanınan ve kendi yöntemlerinden ödün vermeyen genç profesör Alan Turing’dir. Turing’in ekibe katılması dengeleri alt üst edecek ama o güne kadar hiç denememiş büyük çaplı bir girişimin de kapısını aralayacaktır.

7,9 ★ Geçmişi Olmayan Adam (2002) The Bourne Identity 

7,7 ★ Altınparmak (1964) Goldfinger

7,7 ★ Mission: Impossible – Yansımalar (2018) Mission: Impossible – Fallout

7,7 ★ Kara Kitap (2006) Black Book

7,7 ★ Kartal Yuvası (1968) Where Eagles Dare

7,7 ★ Kingsman: Gizli Servis (2014) Kingsman: The Secret Service

7,6 ★ Kızıl Ekim (1990) The Hunt for Red October

7,6 ★ Casuslar Köprüsü (2015) Bridge of Spies

7,4 ★ Ön Cephe (2011) Go-ji-jeon / The Front Line

7,3 ★ Snowden (2016)

7,3 ★ Kod Adı: U.N.C.L.E. (2015) The Man from U.N.C.L.E.

7,3 ★ Ronin (1998)

7,2 ★ Özgürlüğün bedeli (1996) Michael Collins 7,2 ★ Gerçek Yalanlar (1994) True Lies

7,1 ★ Yalanlar Üstüne (2008) Body of Lies

YENİ »
Netflix En İyi Diziler Listesi: Netflix'te En Çok Sevilen Diziler IMDb

James Bond Filmleri

1964 yapımı Altınparmak (imdb 7.7), çoğu yerde James Bond serisi içinde en güzel film olarak gösterilir. İmdb’de daha yüksek puanlı iki tane daha James Bond Filmi var:  Casino Royale (8.0) ve Skyfall (7.7). Son filmlerdeki James Bond karakterini Daniel Craig canlandırırken, ilk filmlerde başrol Sean Connery’ye aitti. Casus filmleri liistemizde James Bond’a ait 24 filmden bahsedelim. 25. filmin çekimleri devam ediyor, şimdiye kadarki en pahalı film olacağı kesinleşti.

Bond, James Bond… 1962 yılında başlayan özel ajan James Bond filmlerinin listesi kısaca şöyle:

1. Dr. No – Doktor No – 1962 – IMDb: 7,3
2. From Russia with Love – Rusya’dan Sevgilerle – 1963 – IMDb: 7,5
3. Goldfinger – Altın Parmak – 1964 – IMDb: 7,8
4. Thunderball – Yıldırım Harekatı – 1965 – IMDb: 7,0
5. You Only Live Twice – İnsan İki Kere Yaşar – 1967 – IMDb: 6,9
6. On Her Majesty’s Secret Service – Kraliçenin Hizmetinde – 1969 – IMDb: 6,8
7. Diamonds Are Forever – Ölümsüz Elmaslar – 1971 – IMDb: 6,7
8. Live and Let Die – Yaşamak İçin Öldür – 1973 – IMDb: 6,8
9. The Man With the Golden Gun – Altın Tabancalı Adam – 1974 – IMDb: 6,8
10. The Spy Who Loved Me – Beni Seven Casus – 1977 – IMDb: 7,1

11. Moonraker – Ay Harekatı – 1979 – IMDb: 6,3
12. For Your Eyes Only – Yalnız Senin Gözlerin İçin – 1981 – IMDb: 6,8
13. Octopussy – Ahtapot – 1983 – IMDb: 6,6
14. A View To A Kill – Bir Cinayete Bakış – 1985 – IMDb: 6,3
15. The Living Daylights – Yaşayan Gün Işıkları – 1987 – IMDb: 6,7
16. Licence To Kill – Öldürme Yetkisi – 1989 – IMDb: 6,6
17. Goldeneye – Altın Göz – 1995 – IMDb: 7,2
18. Tomorrow Never Dies – Yarın Asla Ölmez – 1997 – IMDb: 6,5
19. The World is Not Enough – Dünya Yetmez – 1999 – IMDb: 6,4
20. Die Another Day – Başka Gün Öl – 2002 – IMDb: 6,1
21. Casino Royale – 2006 – IMDb: 8,0
22. Quantum of Solace – 2008 – IMDb: 6,7
23. Skyfall – 2012 – IMDb: 7,8
24. Spectre – 2015 – IMDb: 6,8

Görevimiz Tehlike Filmleri

İmkansız Görevler Gücü ajanı Ethan Hunt (Tom Cruise) ile imkansız görevleri gerçekleştirmeye çalışan sağlam bir ekip. Görevimiz Tehlike dizisinden esinlenerek sinemaya aktarılan Görevimiz Tehlike serisi şimdiye kadar 6 filme ulaştı. Yedinci film ise 2021 yılında vizyona girecek.

İlk filmde Prag’da yapılan bir operasyonun başarısızlığa uğraması sonucu Hunt casusluk ile suçlanır. Kendisini temize çıkarmak zorunda kalmıştır. İkinci filmde Hunt ve ekibini çalınan bir virüsün peşinde izliyoruz. Üçüncü filmde ajanlığı bırakıp gözlerden uzak yaşamak isteyen Hunt’a, birini yakalama görevi verilir.  Dördüncü filmde her şey ters gider, Kremlin hava uçar, IMF başkanı hayatını kaybeder ve Hayalet Protokol’e geçilir: evet, tek başlarına kalmışlardır. Beşinci filmde Sendika isimli örgüt IMF’yi yoketmeye kararlıdır ve Hunt’ı kaçırırlar. Hunt kurtulduktan sonra Benji ile beraber onların peşine düşecektir. Serinin son filmi Yansımalar’da da Hunt’un ekibi yine kara listededir. Yaklaşan büyük bir tehlikeyi çözmek yine onlara düşecektir.

Görevimiz Tehlike 1 (1996)

Görevimiz Tehlike 2 (2000)

Görevimiz Tehlike 3 (2006)

Görevimiz Tehlike 4 Hayalet Protokol (2011)

Görevimiz Tehlike 5 (2015)

Görevimiz Tehlike 6 Yansımalar (2018)

Diğer Casus Filmleri

Kingsman: Altın Çember (2017) 

Kingsman Gizli Servis filminin devam filmi… İlk film kadar çarpıcı olmasa da, eğlenceli bir ajan filmi sizi bekliyor.

Ajan Salt (2010)

Angelina Julie’nin başrolünde olduğu farklı bir ajan filmi.

Casus Oyunu (2001) Spy Game

Bu casus filminde Robert Redford ve Brad Pitt başroldeler… Çin’de yakalanan bir CIA ajanını kurtarmak, emeklilik arifesindeki başka bir ajana düşüyor…

Fantastik Kore dizileri ve Netflix en iyi bilim kurgu filmleri de ilginizi çekebilir. En iyi bilim kurgu filmleri, katil kim temalı korku filmleri, kıyamet sonrası filmler ve en iyi polisiye diziler listelerine de göz atabilirsiniz. En iyi korku gerilim filmleri, en iyi suç filmleri ve zaman yolculuğu filmleri de göz atmaya değer.

Yorum yapmak ister misiniz?