FATMA Dizisi Oyuncuları ve Konusu | 2021 Netflix Yerli Dizisi

FATMA Dizisi Konusu ve Oyuncuları | 2021 Netflix Yerli Dizisi FATMA hakkında bilgiler vermek istiyoruz. Fatma dizisinin konusu ne? Fatma dizisi oyuncuları kimler? Fatma dizisi yorumları ve Fatma dizisi hakkında bilmeniz gereken her şey:

FATMA Dizisi Konusu

Fatma dizisinin konusu, Fatma isimli bir temizlikçinin sıradışı hikayesi üzerine kurulmuş. Fatma dizisi ne anlatıyor, yakından bakalım:

Fatma, temizlik işlerine giden bir temizlikçi. Temizliğe gittiği yerler Bayram’ın bürosu, bir alışveriş merkezi, bir yazarın (Uğur Yücel) evi ve bir başka ev. Temizlik işlerine giden Fatma, bir yandan da kayıp eşi Zafer’i aramaktadır. Zafer, bir süre önce hapisten çıkmış ve ortadan kaybolmuştur. Bu süreçte Fatma oğlu Umut’u bir trafik kazasında kaybetmiştir.

Fatma’nın hayatında dizinin başında ilk bilmeniz gereken, hapisten yeni çıkan kocasının ortadan kaybolmuş olduğu… Fatma kocasını aramaktan çok bunalmış bir durumda. Kendisine yardımcı olabileceğini düşündüğü herkesten yardım istiyor.

Fatma’nın sonraki hedefi ise oğlunun ölümüne neden olanlardan intikam almak… Kocasının kan parası aldığını öğrenince kocasına karşı kinle doluyor ve dizinin sonunda ondan intikam almak için Dodurga’ya kadar gidiyor.

Fatma, Bayram’ın ofisinden silahını alır ve kocasını bulmasına yardımcı olacağını sandığı Şevket’i görmeye gider. Ama nasıl olduğunu anlamadan onu vuracaktır. Sonra Bayram’ın ofisine geri döner. Silahı çantasından çıkarır ve cinayet işlediğini Bayram’a itiraf eder. Tam bu sırada polisler gelir. Bayram Fatma’ya silahı alıp çıkmasını söyler. Bu olay, Fatma’nın seri katile dönüşümünün başlangıcı olacaktır. Bayram, Fatma’nın polise yakalanmadan odasından çıktığını görünce, şunu farkeder: Fatma kimsenin şüphelenmediği, görünmez bir “temizlikçi” olabilir.

Fatma dizisinin konusu böyle devam ediyor. Fatma’dan Bayram bir cinayet için yardım istiyor. Ama ilk önce Bayram’ın adamını, sonra ev sahibini, sonra alışveriş merkezinin patronunu, … Fatma kısaca kendisini kızdıran herkesi bir şekilde öldürecek… Bu süreçte peşinde ya mafya, ya polis olacak.

Fatma Dizisinin Konusu Gerçek Mi?

Fatma dizisinin gerçek olup olmadığı merak ediliyor ama buna bir yanıtımız yok. Paul Cleave tarafından yazılan Temizlikçi romanı gibi ilginç bir öyküde buluyoruz kendimizi…

Dizinin geriye git gel yapan bir yanı var. Fatma ve kardeşi Emine’nin küçüklüğüne pek çok kez gidip geliyorsunuz dizide. Geçmişleri, Fatma ve Emine’yi farklı dünyalara savurmuştur. Dizide Umut’un nasıl bir çocuk olduğunu da sonradan öğreniyoruz. Otizmli olduğu için babası tarafından hiç sevilmemiş, gittiği okulda istenmemiş, dünyaya sığamamış bir çocuk…

Fatma dizisi nasıl bir dizi diye merak edenler için belirtelim: Şahsiyet dizisinin havasını alabildiğiniz, psikolojik gerilim türünde bir dizi diyebiliriz. Fatma rolündeki Burcu Biricik, temizlikçi olarak karşımızda. Kendisini birden Kill Bill, Equalizer veya Punisher modunda, kötü insanları temizleyen rolüne evrilirken izleyeceğiz. Fatma’nın dünyasında pek çok gel git var, 6. bölüme kadar izlediğinizde pek çok yeri doldurmuş olacaksınız zihninizde.

Karakterlerin nasıl olduğunu merak edenler için aşağıdaki kısımda oyuncuları ve karakterleri tanıtacağız:

FATMA Dizisi Oyuncuları

Oyuncu kadrosuna bir bakalım: Burcu Biricik, Uğur Yücel, Mehmet Yılmaz Ak, Hazal Türesan, Gülçin Kültür Şahin, Olgun Toker, Çağdaş Onur Öztürk, Şehsuvar Aktaş, Deniz Şen Hamzaoğlu, Didem İnselel

Fatma Dizisi Başrol / Burcu Biricik

Fatma Dizisi Başrol / Burcu Biricik

Burcu Biricik, Fatma rolüne çok sıkı hazırlanmış. Fatma rolünde duruşu, bakışı ile sıradan bir temizlikçiyi mükemmel şekilde bize sunuyor. Psikolojik geçişler, hallleri ve tavırları ile içimizden biri gibi. Dizinin ilk üç bölümünde Fatma’yı tanıyoruz ve hayatının dönüşümüne tanıklık ediyoruz. Son üç bölümde ise Fatma artık kendisine zarar veren herkesten intikam alan güçlü bir karaktere dönüşmüş oluyor.

Fatma’nın geçmişinde bir çocukluk travması da var. Kız kardeşi Emine ile birlikte kötü anılara sahipler.

Fatma Dizisi Zafer Bayram Şevket kimdir

Fatma Dizisi Zafer /  Ferit Kaya

Fatma’nın kocası. Dizinin başında kaybolmuş ve Fatma her yerde onu arıyor. Her isimsiz telefonda dizi bir anlığına duruyor, Fatma “Zafer sen misin, ses ver” diyor. Zafer’in hapisten yeni çıkmış olduğunu biliyoruz. Kayıp koca Zafer rolünden sonradan Fatma’nın intikam yenimi ettiği bir Zafer’e dönüşüyor gözümüzde, dizi ilerledikçe.

Fatma Dizisi Bayram / Mehmet Yılmaz Ak

Fatma dizisinin en etkileyici performanslarından birisine imza atıyor, Bayram karakteri. İçerde, Çukur, Hakan: Muhafız Halka ve Ramo gibi dizilerden hatırlıyoruz kendisini. Şahsen yazının editörü İçerde dizisindeki performansını hiç unutmamıştır. Bayram, kendine mahsus bir psikopat olarak tanımlanabilir.

Fatma Dizisi Şevket / Kubilay Tunçer

Fatma dizisinin ilk kurbanı olarak Şevket’i görüyoruz. (Aslında çok önce oğlu Umut’u da Fatma’nın istemeden de olsa öldürdüğünü çok sonradan anlayacağız!) Şevket’i görmeye giden Fatma, burada kendini kaybediyor ve ilk cinayetini işliyor.

YENİ »
50M2 Dizisi Oyuncuları ve Fragmanı

Fatma Dizisi Ekber Ekberin Sevgilisi Ekberin Oğlu kimdir

Fatma Dizisi Ekber / Burhan Öçal

Fatma dizisi oyuncuları arasında Burhan Öçal, zengin bir işadamı rolünde. Bayram, Fatma’dan onu öldürmesi için zehirli uyuşturucuyu götürmesini istiyor. Fatma, sabaha kalsa zaten ölecek olan Ekber’i , Sevgilisinin intikamı için (Melis Sezen) öldürüyor… Gözlerimin içine bak, repliğini burada duyacağız.

Fatma Dizisi Ekber’in Sevgilisi / Melis Sezen

Ekber’in sevgilisi rolünde gördüğümüz Melis Sezen’in aslında bu hayatından hiç memnun olmadığını ve Ekber’den kurtulmak istediğini öğrenen Fatma’nın Ekber’i öldürdüğünü görüyoruz. Fatma aslında hep kendisi için birilerini öldürüyor, ama bu sefer Şahsiyet dizisindeki “Şahsi” cinayetler gibi başkası için adam öldürüyor.

Fatma Dizi Berkan / Yağız Can Konyalı

Berkan, bir holding patronunun yakışıklı ve serseri oğlu… Fatma’nın oğlu Umut’a çarpıp ölümüne neden oluyor. Fatma’nın kocası kan parasını kabul ediyor, Berkan hiç ceza almıyor. Berkan’ı nedense Fatma öldürmüyor, ama ofisini ateşe veriyor.

Fatma Dizisi Kızkardeşi Emine Ev Sahipleri İsmail Kadriye kim?

Fatma Dizisi Emine / Hazal Türesan

Fatma’nın kız kardeşi Emine… Emine ile araları pek yok Fatma’nın. Emine şehirli ve süslü bir kadın rolünde, Fatma ise fakir ve zavallı. Umut’un öldüğü gün Emine Fatma’nın Umut’a bakmasını istiyor ama Emine reddediyor. Sonrasında Umut ölüyor. Aslında Emine ile Fatma’nın çocukluktan kalma bir taciz travmaları olduğunu da öğreniyoruz ilerde.

Fatma Dizisi İsmail / Deniz Hamzaoğlu

İsmail rolündeki Deniz Hamzaoğlu’nu aslında iyi karakter zannederken, geçmişteki rollerinden ötürü olsa gerek, Fatma’ya kötü niyetli yaklaşması bizi şok ediyor. Fatma’nın ev sahibi… Evi satılığa çıkarıyor, Fatma ondan vazgeçmesini istiyor ama İsmail niyeti bozuyor. Sonunda bir gökdelen inşaatından düşerek hayatını kaybediyor.  İsmail’in Zafer ile görüştüğünü ve Umut’un kan parasını almasını sağladığını , bunun karşılığında Zafer’den para aldığını da ölümünden sonra öğreneceğiz.

Fatma Dizisi Kadriye / Gülçin Kültür Şahin

Fatma’nın ev sahibi İsmail’in eşi… Fatma’ya aslında iyilik yapan birisi gibi görünüyor ama Fatma onun yanlışını yakaladığında ölüme gönderirken hiç düşünmüyor. Kırmızı Oda dizisinde doktorun sekreteri rolünden anımsıyoruz kendisini.

Fatma dizisi tır Şöförü Serdar Avukar Sidar Su kimdir?

Fatma Dizisi Tır Şöförü Serdar /  Umut Kurt

Polislerin otobüsü aradığı an, Fatma cam kenarını Kadriye’ye verdiği için polisler onu uyandırmaya çalışıyor. Ama Kadriye çoktan şeker komasına girdi bile. Fatma otobüsten inip yakındaki bir tırcı ile konuşuyor. Evet, tır şöförümüzün adı da Serdar. Fatma, Serdar ile Dodurga’ya gidip intikamını alacak. Tekrar Serdar’ın kamyonuna binip İstanbul’a dönecek. Serdar, efendi bir şöför karakteri ile dizinin iyi rollerinden birisine can veriyor.

Fatma Dizisi Sidar / Olgun Toker

Sidar, aslında karşı tarafın avukatlarından birisi. Berkan’ın ailesinin avukatı olmasına rağmen, Fatma’ya yardım etmeye çalışıyor. Sonrasında kötü insanların yanından ayrılıp Fatma’nın avukatlığını yaptığına şahitlik edeceğiz.

Fatma Dizisi Su /  Ecem Uzun

Uğur Yücel’in yazdığı Fatma isimli bir kitap var. Yazarımız yayın evinden iki kişiyle sohbet ediyor. Bu sohbetteki Su karakteri (Ecem Uzun), Fatma’nın gerçek bir karaktere benzemediğini söylüyor. Gerçekten, böyle bir Fatma karakteri olabilir mi?

Fatma Dizisi Uğur Yücel Yazar

Fatma Dizisi Uğur Yücel Yazar

Fatma dizisinin başrol oyuncularından birisi de Uğur Yücel. Dizinin psikolojik ve gizemli havasına etki eden bir unsur, yazarımızın Fatma diye bir roman yazıyor oluşu. Yazar, Fatma’nın temizliğe gittiği evlerden birisinde karşımıza çıkıyor. Dizinin tiradları Uğur Yücel’in ağzından duyuluyor. Fatma ile satranç oynadığı sahne en ilginç sahnelerden birisi.

Fatma Dizisi Yusuf / Çağdaş Onur Öztürk

Yusuf, Bayram’ın adamı rolünde karşımıza çıkıyor. Bir bölüm neredeyse onla Fatma arasında geçiyor.

Fatma Dizisi Fatma’nın Küçüklüğü / Su Çeper

Fatma dizisi oyuncuları listemizin sonunda küçük oyunculara yer veriyoruz. Fatma dizisinin geri dönüşlerinde Fatma’nın ve Emine’nin küçüklüklerine sıkça rastlıyoruz. Fatma’nın küçüklüğünü Su Çeper canlandırıyor.

Fatma Dizisi Fatma’nın Oğlu Umut / Mustafa Konak

Fatma’nın otizmli oğlu rolünde Mustafa Konak yer alıyor.

Fatma Dizisi Nerede Çekildi?

Fatma dizisi genelde İstanbul’da geçiyor ama kocasının peşinden Fatma bizi Dodurga’ya götürüyor.

Fatma dizisi Dodurga nerede diye merak edenlere kısaca anlatalım: Dodurga Türkiye’de pek çok yerde olan bir köy adı, Ankara’da Çankırı ‘da Tokat’ta Bartın’da Çorum’da… Toplam 17 tane Dodurga isimli yerleşim yeri var ülkemizde. Dodurga, 24 Oğuz boyundan birisi, o yüzden kullanımı çok yaygın… Divân-ı Lügati’t-Türk’deki geçen şekli ise Tutırka. Dodurga ülke alan, mülk tutan, yerleşip sahip olan, yurt edinen anlamına gelmektedir. Dizide adı geçen Dodurga ise Bilecik tarafında bir kasaba, 2444 nüfusu var. Bozüyük ilçesine bağlıdır, Bozüyük’e 20 km uzaklıktadır.

Dizide İstanbul-Eskişehir otobüsüyle başlayan seyahat, polislerin durdurması sonucu bir tır ile devam ediyor. Dodurga’ya İstanbul’dan ulaşmak için Sakarya, Bilecik, Bozüyük istikametinden geliyorlar.

YENİ »
Yeşilçam Dizisi Oyuncuları ve Konusu | Yeşilçam Dizisi Ne Zaman?

Fatma Dizisi Yorum

6 bölümlük mini dizi… Fatma dizisi hakkında yorumlar nasıl ona bakalım:

Şahsiyet dizisinin havasına yaklaşmış, psikoloji konusunda epey başarılı bir dizi. Karakterler hakkında çok geniş bir analiz yapamıyoruz, sadece 6 bölümlük dizi olması karakterler hakkında az bilgi veriyor bize. Dizi eğer devam etseydi, daha çok keyif alabilirdik.

Bir temizlikçinin profesyonel bir seri katile dönüşmesini beklerken, aslında her olayda anlık kararlarla insanları öldüren, daha sade bir başrolümüz var. Normal hayattan birisi olmaya filmin sonuna kadar devam ediyor, asıl gücünün de bundan aldığını söylemek gerekiyor.

Uğur Yücel, diziye tiyatral bir hava katıyor, yazar rolünde buluyoruz kendisini. Uğur Yücel aslında Fatma’nın hikayesini kaleme almakla meşgul. Maalesef kitaplarını basan yayınevi romandaki Fatma karakterini gerçeğe yakın bulmuyor.  Uğur Yücel’in tirad gibi bazı konuşmaları diziye çok hoş bir renk katıyor.

Burcu Biricik, Kırmızı Oda performasıyla benzer bir performansa imza atıyor. Fatma karakteri psikolojisi çok dağınık birisi, oldukça zor bir rolde izliyoruz kendisini.

Fantastik Kore dizileri ve Netflix en iyi bilim kurgu filmleri de ilginizi çekebilir. En iyi bilim kurgu filmleri, katil kim temalı korku filmleri, kıyamet sonrası filmler ve en iyi polisiye diziler listelerine de göz atabilirsiniz. En iyi korku gerilim filmleri, en iyi suç filmleri ve zaman yolculuğu filmleri de göz atmaya değer.

Yorum yapmak ister misiniz?