Pera Palas’ta Gece Yarısı Konusu ve Oyuncuları, Çekildiği Yer, Hangi Kitaptan?

Netflix’in Pera Palas’ta Gece Yarısı konusu ve oyuncuları çok merak ediliyor. Netflix’in yeni yerli dizisi Pera Palas’ta Gece Yarısı tarihi atmosferi, gizem dolu hikayesi ile izleyenler tarafından çok beğenildi. Dizi hakkında merak edilen çok şey var. Agatha Christie’nin Doğu Ekspresi’nde Cinayet, Zülfi Livaneli’nin Serenad romanı gibi pek çok esere konu olan Pera Palas, Charles King’in eserinin uyarlamasıyla karşımıza geldi. Pera Palas’ta Gece Yarısı konusu ne, Pera Palas’ta Gece Yarısı nerede çekildi, Pera Palas’ta Gece Yarısı Çekildiği Yer, Pera Palas’ta Gece Yarısı hangi kitaptan uyarlandı? İstanbul’da Pera Palas nerede? Pera Palas’ta Gece Yarısı oyuncuları kimler? Pera Palas’ta Gece Yarısı hangi zamanı anlatıyor? Pera Palas’ta Gece Yarısı başrol oyuncuları ve oyuncu kadrosu:

Pera Palas’ta Gece Yarısı Konusu ve Oyuncuları

Netflix’in yeni dizisi Pera Palas’ta Gece Yarısı konusu ve hikayesiyle ilgi çekiyor. Karga Seven Pictures imzalı dizinin yönetmenliğini Emre Şahin ve Nisan Dağ yapıyorlar. Pera Palas’ta Gece Yarısı, aslında Charles King’in bir romanının adı. Bu romanından esinlenilerek uyarlanan dizinin senaryosunu Elif Usman yazdı. Dizide İstanbul’un hem modern zamanları, hem de 1919 yılındaki halini görmek mümkün. Dizinin konusuna ve oyuncu kadrosuna yakından bakalım:

Pera Palas’ta Gece Yarısı Konusu

Dizimizin konusuna göz atalım: Pera Palas’ta Gece Yarısı konusu aslında ufak bir zaman yolculuğu ile başlıyor. Alice Harika Diyarı’nda gibi gizemli bir kapıdan geçince tarihe yolculuk eden gazeteci Esra’nın gizemli hikayesini izleyeceğiz.

Başrolümüz Esra (Hazal Kaya) genç bir gazetecidir. Gazete tarafından İstanbul’daki efsanevi Pera Palas Oteli hakkında bir yazı yazması için görevlendirilen Esra, muhteşem otele gider. Kendisine verilen 411 numaralı odanın kapısından geçtiğinde, kendisini geçmiş zamanının İstanbul’unda bulur. Kapıdan birlikte geçtiği otel müdürü Ahmet (Tansu Biçer) de yanındadır.

Gazeteci Esra kapıdan girdiğinde 1919 yılında, İstanbul’un zor zamanlarında kendisini bulur. Esra ile otel müdürü Ahmet tarihin akışını değiştirmek zorundadırlar. Hikayemizin gizemi Halit’in ortaya çıkmasıyla daha da ilginç hale geliyor. Halit (Selahattin Paşalı) ile tanışan Esra, aslında olayların ve kişilerin hepsinin olduğundan farklı olduğunu anlamaya başlar.

Pera Palas’ta Gece Yarısı Oyuncuları

Pera Palas’ta Gece Yarısı dizisinin başrollerini Hazal Kaya (Esra), Tansu Biçer (Ahmet), Selahattin Paşalı (Halit), Engin Hepileri (Reşat) ve Yasemin Szawloski (Sonya) paylaşıyorlar.

YENİ »
Pera Palas’ta Gece Yarısı Halit kimdir? Pera Palas’ta Halit Gerçek Adı Ne?

Onlara eşlik eden diğer önemli karakterlere de göz atalım: James Chalmers (George), Ahmet Varlı (Dimitri), Nergis Öztürk (Eleni), Murat Kılıç (Osman), Osman Albayrak (Naim Efendi) ve Ergun Metin (Fahrettin).

Pera Palas’ta Gece Yarısı Çekildiği Yer

Pera Palas, gerçekten İstanbul’da Beyoğlu’nda tarihi bir otel. Peki dizi nerede çekildi? Pera Palas’ta Gece Yarısı çekildiği yer çoğunlukla Kocaeli İzmit.

Pera Palas’ta Hangi Kitaptan Uyarlandı?

Charles King’in aynı isimli romanından uyarlandı.

Pera Palas’ta Gece Yarısı Konusu ve Karakterleri

Ülkelerinden kaçan Beyaz Ruslar İstanbul’a sığınmıştır, bu kitapta onları sıkça görüyoruz. Mustafa Kemal’in kurtuluş mücadelesi sürerken Halide Edip Adıvar’ın kadınlar için mücadelesi de romana konu oluyor. Kızıllar’ın lideri Troçki Büyükada’da sürgün hayatı yaşırken geleceğin Papa’sı olacak Johannes Nazi işgali altındaki Avrupa’dan kaçanlara gizlice yardım elini uzatıyor. Ayasofya’nın hazinelerinin peşinde bir profesör görüyoruz. Müslüman bir genç kız ise Dünya Güzellik Kraliçesi seçiliyor. Pera Palas’ın lobisinde işlenen bir cinayet de konuya dahil edilmiş.

Pera Palas’ta Gece Yarısı hangi zamanı anlatıyor?

Pera Palas’ta Gece Yarısı Bolşevik İsyanı’ndan kaçan Beyaz Rusları görebildiğimiz gibi, Hitler Almanya’sından kaçan Yahudileri de görebileceğimiz bir zaman aralığını anlatan roman. 1919 ile 1945 yılları arasına değinen romanın geniş hikayesi Charles King’in muhteşem tasvirleriyle muhteşem bir sanat eserine dönüşüyor.

Pera Palas Oteli Nerede?

Pera Palas Oteli Nerede? İstanbul Pera Palace Hotel

YENİ »
Pera Palas’ta Gece Yarısı Halit kimdir? Pera Palas’ta Halit Gerçek Adı Ne?

Yorum yapmak ister misiniz?