Türk Evi Binası Açılışı New York Türk Evi Gökdeleni Amerika

Türk Evi Binası Açılışı: New York Türk Evi Gökdeleni Amerika. New York Türk Evi bugün açılıyor. Türk evi kaç katlı, Türk evi nerede? New York Türk evi nedir?

Türk Evi Nedir?

New York’ta Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilciliği ile New York Başkonsolosluğunun yer alacağı Yeni Türkevi Binası’nın açılışını bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak.

Türk Evi binasında Türkiye’nin BM Daimi Temsilciliği ve New York Başkonsolosluğunun yanı sıra 200 kişilik oditoryum, toplantı ve sergi salonları, 20 araçlık otopark ve üstünde lojmanlar yer alacak.

Türkevi Binası New York’un simge binalarından olmaya hazırlanıyor.

Binanın Skyscraper sitesine göre müteahhit firması  Langan Engineering olarak görünüyor. Tasarımı ise Perkins Eastman Mimarlık firmasına ait.

Binanın yüksekliği ise 171 metre. Bina 35 katlı.

New York Türk Evi Nerede?

Türk Evi, New York’taki Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi’nin hemen karşısında yer alıyor. Yanında ise  UN Plaza ve ABD’nin BM Daimi Temsilciliği yer alıyor.

Başta Selçuklu olmak üzere geleneksel Türk mimari motifleri taşıyan, lale şeklinde gökyüzüne yükselen Türkevi Binası, Downtown Manhattan, East River ve Long Island City’den görülebiliyor.

Aşağıdaki resimde Türk Evi’nin haritadaki konumunu görebilirsiniz. Haritaya tıklarsanız Google Haritalar’da Türk Evi’ni bulabilirsiniz.

New York Türk Evi Harita

 

Türk Evi Binası Açılışı

Yeni Türkevi Binası’nın resmi açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 Eylül Pazartesi günü gerçekleştirecek.

Türk Evi Binasının Geçmişi

IBM şirketinin idari merkezi olarak 1958’de inşa edilen 12 katlı ve 45 m yüksekliğindeki bina, 1977’de dönemin Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil’in girişimiyle 3 milyon dolar karşılığında Türkiye Cumhuriyeti tarafından satın alındı Türkevi’nde New York başkonsolosluğu ve bağlı ataşelikler, Birleşmiş Milletler Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Temsilciliği ofisleri yer almaktaydı.

Türkevi’nin yıkılarak binanın yerine yenisinin yapılmasıyla ilgili olarak Eylül 2006’da Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olan Abdullah Gül ile TOBB Başkan Yardımcısı Zafer Çağlayan arasında protokol imzalandı. 600 m2 taban alanına sahip binanın 5,5 milyon dolara yeni alınan yanındaki bina ile birleştirilip 1.100 m2 oturum alanına çıkarılması, binanın da yeni projesinin tamamlanmasının ardından 2011 sonunda yıkılması planlanmaktaydı. 2013’te boşaltılan bina 2017’de yıkıldı. 18 Eylül 2017’de yeni binanın temeli atıldı.

YENİ »
Barbaroslar Oyuncuları: Barbaroslar Akdeniz'in Kılıcı Dizisi Oyuncuları
YENİ »
Emmy Ödülleri 2021 Emmy 2021 Kazananlar 73. Emmy Ödülleri
YENİ »
Yargı Oyuncuları | Kanal D Yargı Dizisi Tüm Oyuncuları

Yorum yapmak ister misiniz?