5 Kilo Vermek İnsanı Ne Kadar Değiştirir?

5 Kilo Vermek insanı ne kadar değiştirir? Eğer motivasyona ihtiyacınız varsa, sadece 5 kilo vermenin vücuda ve size faydalarını öğrenmenizin tam zamanı. 5 kilo vermek farkedermi demeyin. 5 kilo verince vücutta neler değişir, gelin yakından bakalım.

5 Kilo Vermek Farkeder Mi?

Fazla kilosu olanlar, ideal kiloya ulaşmak için 10 veya daha fazla kilo vermesi gerektiğini düşünenler, diyete başlarken hep zorlanırlar. Çünkü uzun bir süre diyet ve egzersiz yapmak, bu süreçte de motivasyonlarını kaybetmek diyete başlamadan insanları korkutur. Diyete başlamadan diyetten vazgeçmeyin. Öncelikle kısa hedeflere ihtiyacınız var. Size ideal kilonuza giden yolda motive edecek bazı tiyolar verelim.

Öncelikle “Mutlaka Daha İyi Görünmek” fikrini bir kenara bırakın, kendinizi daha sağlıklı ve daha iyi hissedeceğiniz bir döneme girdiğinizi hissedin. Evet, bu yolun sonucunda daha sağlıklı beslenecek, daha çok hareket edecek, daha mutlu hissedecek ve daha iyi görüneceksiniz.

Sanıldığının aksine, 5 kilo vermek aynada çok fark ettirmese bile vücudunuzda pek çok değişikliklere yol açacak… Evet 5 kilo verdiğinizde göbeğiniz hala gitmemiş, basenleriniz erimemiş olabilir ama doğru yolda olduğunuzu söylemek istiyoruz.

5 kilo vermenin faydalari

5 Kilo Vermek Vücutta Neler Değiştirir?

5 kilo vermek, vücudunuzda bazı olumlu değişikliklere yol açar.

  • LDL kötü kolesterol seviyeniz azalır
  • HDL iyi kolesterol seviyeniz artar
  • Trigliserid seviyeleriniz düşmeye başlar
  • Vücuttan önemli miktarda ödem ve iltihap atılmış olur
  • Migren, astım, reflü, polikistik over sendromu, gut, eklem ağrıları, karaciğer yağlanması gibi pek çok rahatsızlıkta önemli miktarda azalma meydana gelir.

5 Kilo Vermek İnsanı Ne Kadar Değiştirir?

Fazla kilolar yüzünden kendini kötü hisseden insanların büyük kısmı, araştırmalara göre kilo vermeye başladıkça kendini daha iyi hissediyor. Buna ek olarak aşağı sayacağımız vücuda faydalarını da eklersek, 5 kilo vermek insanı olumlu yönde epey değiştirir.

YENİ »
Göbek Eriten Kür Tarifleri ile Sağlıklı ve Formda Kalmanın Sırları

5 Kilo Vermenin Vücuda Faydaları

Daha İyi Uyku

Sadece az bir miktarda kilo verenlerin (yaklaşık %5), hiç vermeyenlere oranla daha iyi uyumaya başlandığı görülmüştür. Uyku süresi ile beraber, uykunun kalitesi de artıyor.  İyi uyumak, kilo vermek için de, kilonuzu korumak için de size faydalı oluyor.

Uyku apnesi sorununuz varsa, kilo vermenin olumlu etkisini görebilirsiniz. Yüzde 5-10’luk bir kilo kaybının uyku apnesini düzeltebileceği, apne şiddetli değilse sizi CPAP cihazınızdan kurtarabileceği söylenmektedir.


Daha Düşük Tansiyon

Bir kaç kilo verdiğinizde, tansiyonunuz düzelmeye başlar, çünkü fazla kilolarınız kan basıncınızın artmasına yol açmaktaydı. Böylece artık daha rahat hareket edebilir ve kendinizi daha iyi hissedersiniz.

Yüzde 5-10’luk bir kilo verdiğinizde hem sitolik hem de diyastolik kan basıncı değerleriniz ortalama 5 mm Hg azalır. Tuzu azaltılmış bir diyet ve düzgün beslenme ile tansiyon değerlerinizi daha da aşağıya çekebilirsiniz.

Daha Düşük Kolesterol

Vücut ağırlığının %5-10 civarını kaybedenlerde LDL denilen kötü kolesterol seviyelerinde düşüş görülür. Ayrıca HDL dediğimiz iyi kolesterol seviyelerinde de artış görülür. İyi kolesterol, kalp hastalıklarına karşı koruyucudur.

Sadece kötü kolesterol değil, kilo verdiğinizde kandaki trigliserit seviyesinde de azalma meydana gelir.  Unutmayın, yüksek trigliserit miktarı kalp krizi ve felç riskini arttırmaktadır.

Daha Mutlu Bir Hayat

Fazla kilolar yüzünden pek çok kişi kendini depresif hissediyor. Sadece 3 veya 5 kilo kaybetmek bile kendinizi mutlu hissetmenize yol açacaktır. Bunun sebebi, dış görünümüzdeki ilk değişimler ile beraber kilo vermeyi başarmanın verdiği gurur olarak söylenir. Bunlar, mutluluk veren kimyasalların salgılanmasını arttırıyor ve kendinizi daha mutlu hissediyorsunuz.

Azalan Eklem Ağrıları

Vücuttaki her fazla kilo, başta eklemlerinizin üzerine fazladan yük olarak biniyor. Kilo vermeye başladığınız andan itibaren eklem ve bel ağrılarınızda azalma görülür, çünkü eklemlere gelen baskı azalmaya başlamıştır.

YENİ »
Diyet Listesi Meyve Porsiyonları: Bir Porsiyon Meyve Ölçüleri

Azalan Diyabet Riski

Kilo artışınız sonucunda ortaya çıkan sorunlardan birisi de insülin direncidir. Sadece 3-5 kilo verildiğinde bile insülin değerleriniz önemli ölçüde düşmektedir.  Kan şekerini kontrolü için bir kaç kilo bile çok önemlidir.

Tip 2 diyabete yakalanma riski olan hastalar, kilo verdiklerinde bu hastalığa yakalanma şansları ciddi oranda azalır.

5 Kilo Vermenin Yolları

Kilo vermenin faydalarını öğrendiğimize göre, kilo vermek için neler yapacağımıza bir bakalım.

Yorum yapmak ister misiniz?