Altın Fiyatları Neden Düşüyor? Altında Düşüş Devam Edecek Mi?

Altın Fiyatları Neden Düşüyor? Altında Düşüş Devam Edecek Mi? Son günlerde altın fiyatlarında yaşanan düşüş hızlandı.

Bugünkü Altın Fiyatları

Altın fiyatları düşmeye devam ediyor: serbest piyasada gram altın fiyatları 396 lira alış ve 399 lira satış fiyatı üzerinden işlem görüyor. Çeyrek altın fiyatları 634 lira alış ve 638 lira satış fiyatı üzerinden işlem görüyor. Gram altın fiyatı son 1 ayda yüzde 11 düştü. Gram altın 7.5 ayın en düşüğünde!

Ons altın haftaya 1.825 dolar civarında başladıktan sonra salı gününden itibaren düşüş eğilimine girerek 1.761 dolar seviyesine kadar geriledi. Hafta başından bu yana yüzde 3’ten fazla değer kaybeden altın haftanın son gününe de düşüşle başladı.

2021’in ilk 6 haftasının 4’ünü kayıpla kapatan altın, artan tahvil faizleri ve güçlenen dolar ile beraber haftayı 2021’deki en büyük kayıpla kapatmaya doğru ilerliyor. Ons altın hafta başından bu yana 55 dolar düşüş yaşarken gram altın 15 TL düşüş kaydetti.

Dolar/TL’de 2012’den sonraki en uzun haftalık düşüş serisi yaşandı. Dolar fiyatlarında düşüş de gram altın fiyatlarının düşmesini etkileyen faktörlerin başında yer alıyor.

Altın fiyatlarındaki düşüş neden oldu, düşmeye devam edecek mi sorularına cevap arayalım.

Altın Fiyatları Neden Düşüyor?

Gram altın fiyatını belirleyen iki unsur var: Altının Ons/Dolar fiyatı ve Türkiye’deki dolar kuru… Dün altının ons fiyatında ciddi bir düşüş geldi. Bugün de Türk Lirasında düşüş görüyoruz. Altının gram fiyatı iki kanattan da düşmeye devam etti.

YENİ »
SUV Kampanyaları 2021 Şubat » Yeni SUV Modelleri ve Fiyatları

Altın fiyatlarını baskılayan unsurlara baktığımız zaman ABD 10 yıllık tahvil getirilerinde yukarı doğru ivme ve Dolar endeksindeki güçlenme öne çıkıyor.  ABD Doları’nın önemli para birimleri karşısında güçlenmesi, makro verilerde sağlanan iyileşme ve corona virüsüne karşı aşılama çalışmalarında hızlanma altın fiyatlarının son 2 ayın en kötü haftasını geçirmesine yol açtı.

Türkiye’nin risk primi 287 baz puandan işlem görürken, gösterge tahvil faizi ise yüzde 14,99 seviyesinde bulunuyor.

Dolar Düşmeye Devam Edecek Mi?

Merkez Bankası’nın faizi yüzde 17 seviyesinde tutması sonrasında dolar/TL kurunda anlamlı bir etki olmazken, gözler Fitch’in beklenen Türkiye değerlendirmesine çevrildi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in piyasa kapanışının ardından Türkiye’nin kredi notu ile kredi notunun görünümüne ilişkin değerlendirmesini yayımlaması bekleniyor.

Fitch Ratings en son Ağustos 2020’de Türkiye’nin kredi notunu “BB-” olarak teyit ederken, not görünümünü ise “durağan”dan “negatif”e çevirmişti. Kuruluş o dönemde, Türkiye’de Döviz rezervlerindeki erime ve zayıf para politikası kredibilitesinin dış finansman risklerini artırdığına dikkat çekmişti.

Öte yandan yıl sonu dolar tahminlerinde dolar kurunun düşüş yapması bekleniyor. Societe Generale, dolar/TL’deki kısa pozisyon hedefini 6,71’den 6,45’e güncellerken 2021 yıl sonu için dolar/TL tahminini 6,20’ye çekti. Banka, üçüncü ve dördüncü çeyrekte ise faizlerin indirilmesini bekliyor.

YENİ »
Bitcoin Nasıl Alınır Nasıl Satılır? » Nasıl Bitcoin Alabilirim?

GERİ ÇEKİLME KISA VADELİ Mİ?

Analistler, “Corona virüsüne karşı aşılama ile birlikte ekonomik görünümün parlaması, makro verilerin iyileşmesi değerli metallere olan talebi azaltıyor” değerlendirmesinde bulunsalar da bunun kısa vadeli bir geri çekilme olduğunu da savunuyorlar. Orta uzun vadede altının ons fiyatının yükselmesini bekleyenler çoğunlukta… Ekonomik toparlanma güçlendikçe ve enflasyon bekleyişleri yükseldikçe yatırımcıların koruma amaçlı olarak yeniden altına ilgi gösterecekleri öngörülüyor.

Spot altın için kısa vadeli destek seviyesi 1.783 dolar/ons, yukarı hareketlerde dirençler ise 1.801 ve 1.818 dolar/ons olarak öne çıkıyor.

Vakıf Yatırım tarafından hazırlanan teknik analizde ons altında önemli destek olarak izlenen 1.820 seviyesinin altına gelindiği hatırlatıldı.

Dolar endeksi ve verim eğrisindeki hareketin değerli metaller için kısa vadede negatifliğe işaret ederken, ons altında son dönemde görülen yükselişe rağmen ETF alımlarının zayıf seyrettiği belirtilen analizde, “Bu aşamada 1.820 seviyesinin üzerine gelinmedikçe ons altında aşağı yönlü hareketin devamı beklenebilir.

YENİ »
Kıvanç Tatlıtuğ ve Özge Özpirinçci Netflix Yeni Dizisi Bir Denizaltı Hikâyesi

1.785 ve 1.765 ilk destek seviyeleri olarak takip edilmelidir. Olası yukarı yönlü hareketlerde 1.820 ve 1.865-1.870 bölgesini direnç olarak izlemeye devam ediyoruz. Ons altında net bir yukarı yönlü hareket için teşvik paketiyle ilgili belirsizliklerin ortadan kalkması gerektiğini düşünüyoruz. Teşvik paketiyle birlikte enflasyon beklentilerinin tekrar yükseleceği bir ortam, orta vadede altını desteklemeye devam edecektir.” denildi.

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Tarafından Hazırlanan Altın Analizi:

“ABD’den iyi gelen verilerle birlikte Dolar endeksindeki (DXY) yükseliş belirginleşirken, değerli maden dün %2,2 oranında düşüş kaydetti ve günü 1.793,5 seviyesinden kapattı. Olumlu verilerin ardından bugün ABD’de açıklanacak istihdam piyasası verisinde de iyi rakamların görülmesi durumunda Ons Altın’da 1.775 desteği hedef olabilir. Ana destek ise 1.760 seviyesinde. Öte yandan, değerli madende toparlanma görülmesi durumunda 1.811 direncinin üzerinde 1.830 hedef olarak izlenebilir.”

Satış Baskısına Dikkat

Ahlatcı Yatırım tarafından hazırlanan analizde ise şu ifadelere yer verildi:

Geçtiğimiz hafta yapılan yılın ilk FOMC toplantısında FED beklentilere paralel olarak fonlama faizini değiştirmeyerek faizleri yüzde 0-0.25 aralığında sabit bırakırken varlık alım programında da herhangi bir değişikliğe gitmemişti.

Faiz kararı sonrasında açıklamalarda bulunan Fed başkanı Powell, para politikasının salgın bitene kadar ekonomiyi desteklemeye devam edeceğinin altını çizmesi sonrasında ise doların küresel bazda değer kazanan dolara bağlı olarak 200 günlük hareketli ortalamasının altına sarkan sarı metalde satış baskısı devam ediyor.

Teknik olarak incelediğimizde, ons altının 1800 dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Ons altında yukarı yönlü hareketler görmemiz durumunda sırası ile 1805, 1812 ve 1820 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Aşağı yönlü hareketlerin devam etmesi durumunda ise 1792, 1784 ve 1775 destek seviyeleri kısa vadede takip edilebilir.”

Türkiye’de Faizler ve Dolar/TL Kuru Önemli

TCMB Başkanı Ağbal yüzde 17 seviyesindeki politika faizinde indirimin bu yıl uzun bir süre gündeme alınmasının mümkün olmadığını söyledi. Dolar 7.09 seviyelerine çekildi. Faiz indiriminin olmaması, dolar kurunun ağaşıya inmesine, altın fiyatlarının da biraz da düşmesine yardımcı olabilir.

Yatırım danışmanlığı kapsamında değildir

1 Yorum yapılmış

  1. Tufan
    Posted on 6 Şubat 2021

Yorum yapmak ister misiniz?

error: Konu koruması aktif.