Birleşik Arap Emirlikleri’nin Uydusu Hope Bugün Mars’a Ulaşacak

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Uydusu Hope Bugün Mars’a Ulaşacak. Birleşik Arap Emirlikleri, Temmuz 2020’de Mars’a uydu göndermişti. İniş aracı içermeyen ve Mars yüzeyine inmeyecek olan uzay aracı Mars’ın olağandışı atmosferiyle ilgili bazı gizemleri çözmek için Mars’ın yörüngesine girecek.

Son gün: 00 GÜN 10 SAAT 55 DAKİKA

Uydunun adı “Al Amal” veya “Umut” olarak biliniyor.

Hope uydusu 9 Şubat’ta Mars’a ulaştığında, Mars’ın ikliminin yıl boyunca nasıl değiştiğine dair bütünsel bir görünüm sağlayan Mars atmosferinin tam bir resmini sunan ilk araştırma olacak. Ancak burada, Dünya’da daha da önemli bir şeyi başarabilir: daha genç bir nesle umut sağlamak, daha fazla kadını STEM’e getirmek ve uluslar arasında işbirliğini teşvik etmek.

Çünkü onu özel kılan başka bir şey daha var: Umut, çoğunluğu Müslüman olan bir Arap ülkesinin önderlik ettiği ilk gezegenler arası görevdir.

YENİ »
SUV Kampanyaları 2021 Şubat » Yeni SUV Modelleri ve Fiyatları

BAE Bilim Adamları Konseyi başkanı ve Emirates Mars Misyonu proje müdür yardımcısı Sarah Al Amiri, “Amaç dünyaya bir mesaj veya deklarasyon sunmak değildi” diyor. “Bizim için bu, BAE’nin neyle ilgili olduğuna dair daha çok dahili bir takviyeydi.”

Temmuz ayında Japonya’dan fırlatılan uydu, kızıl gezegenin alt ve üst atmosferi arasındaki bağlantıları inceleyecek ve Mars’ın arkasındaki hidrojen ve oksijenin uzaya sızmasının nedenlerini inceleyecek. Mars çevresindeki yörüngesine ulaştıktan sonra, iki yıl boyunca veri toplayacak. Ayrıca görevi 2025’e uzatma seçeneği de var.

Umut Mars Misyonu (aynı zamanda Birleşik Arap Emirlikleri Mars Misyonu olarak da adlandırılıyor) ekip üyelerinin yüzde doksanı 35 yaş ve altında gençlerden oluşuyor.

Mars Görevleri

2020 yılında Mars için üç görev vardı: NASA’nın Perseverance keşif görevi, Çin’in Mars kaşifi ve Umut (Hope)…

Neden Mars?

Kızıl gezegen, yüzyıllardır insanın hayal gücünü ele geçirdi. Şimdi, gezegen hakkında çok şey bildiğimiz bir kavşaktayız ve daha fazlasını keşfetmek için vizyona ve teknolojiye sahibiz. Mars, birçok nedenden dolayı keşif için açık bir hedeftir. Mars, dünya dışı yaşam bulma arayışımızdan bir gün insan uygarlığını diğer gezegenlere genişletmeye kadar, tüm insan ırkı için uzun vadeli ve ortak bir proje olarak hizmet ediyor.

YENİ »
En İyi Bilim Kurgu Filmleri Listesi #30 Adet Bilim Kurgu Film Önerileri

Gürcistan gezilecek şehirler neler? Acaba Batum’da denize giriliyor mu? Peki Karadağ’da ev fiyatları ne kadar? Ankara çıkışlı günübirlik turlar hangileri? Adrasan tekne turu nerelere gidiyor? Siz de keyifli geziler yapmak isterseniz Muğla tatil yerleri ve Ankara kahvaltı mekanları sizi bekliyor.

Yorum yapmak ister misiniz?