Diyet Listesi Meyve Porsiyonları: Bir Porsiyon Meyve Ölçüleri

Diyet Listesi Meyve Porsiyonları: Diyetlerde ölçü olarak genellikle porsiyon  karşımıza çıkıyor. Peki bir porsiyon erik, bir porsiyon üzüm, karpuz denilince ne kadar yememiz gerekiyor? Bir porsiyon meyve ölçüleri listesi vermek istiyoruz. 1 porsiyon meyve yerine geçenler:

Diyet Listesi Meyve Porsiyonları

Herkesin sağlık için ortalama 4/5 porsiyon meyve yenmesi gerekir. Yaşa, kiloya, boya, meyvenin içerdiği enerji miktarına, diyet menüsü olup porsiyon miktarı olmadığına göre değişkenlik gösterir. Diyet yapan kişilerin meyve porsiyonları normal besleyen bireylere göre çok daha farklı ve az miktardadır. Kilo vermek isteyen bireyler için diyetisyen tarafından hazırlanan listelerde genellikle en az 2 porsiyon meyve tüketimi şarttır. Kişinin fazla kilolarına göre bu oran değişiklik gösterebilir.

Meyve porsiyonlarının kaç meyve içerdiği, kalori miktarını da bilmek oldukça önem taşır. Aksi halde fazla meyve tüketiminden kilo alınması mümkündür.

Kilo vermek için doğru meyve porsiyonu

Kiloyu diyet yaparak vermek isteyenlerin en çok merak ettikleri konulardan bir tanesi meyve porsiyonlarının ölçüsünün ne olduğudur. Yağ yakımını normal kişilere göre hızlandırmak isteyenler meyveyi abartmadan yemeleri gerekir. Devamlı aynı meyveyi yemek yerine farklı meyvelerle azaltılmış meyve porsiyonları kilo vermek isteyenler için ideal olacaktır.

Diyet için büyük önem taşıyan ara öğünlerde meyve çoğu zaman tüketilmelidir. Düzenli aralıklarla yani her gün aynı zamanda tüketilen meyve metabolizmayı hızlandırır. Kesinlikle ara öğün de atlanmamalıdır.

Diyet listesinde meyve porsiyonları seçimi

Meyvelerin en minik hali 1 porsiyona tekabül eder. Mesela küçük bir adet portakal bir porsiyon meyveye eşdeğerdir. Taneli, sayılabilir meyveler de porsiyon olarak sayılarak hesaplanmaktadır. Mesela 1 porsiyon üzüm, 12 adet üzüme eşittir. Yani bir porsiyon üzüm denilince bir salkım üzüm algılanmamalıdır. Bu nedenle yediklerinizi saymanız oldukça önemlidir. Gelişigüzel yenilen meyveler, fazlasıyla kilo alımını tetikler.

YENİ »
5 Kilo Vermek İnsanı Ne Kadar Değiştirir?

Çoğumuzun bir porsiyon meyve denildiği zaman anladığı bir tabak meyvedir. Bu aslında çok yanlıştır. 1 porsiyon meyve, her meyve için değişiklik gösterir. Aşağıdaki bilgilere bunun için göz atabilirsiniz.

Mesela 1 porsiyon elma: 1 orta büyüklükteki elmaya eşdeğerdir bilgisinden yola çıkarak tüm meyvelerin porsiyon değerleri hakkında bilgi edinerek daha sağlıklı diyet yapabiliriz.

1 Porsiyon Meyve Yerine Geçenler

–        2 küçük mandalina

–        1 orta boy portakal

–        1 adet küçük boy muz

–        4 adet kayısı

–        2 adet incir

–        11-12 adet kiraz

–        1 adet orta büyüklükte geryfurt

–        3 adet kırmızı erik

–        8 adet yeşil erik

–        15 adet üzüm

–        5 adet yenidünya

–        Yarım nar

–        1 dilim kavun

–        2 dilim karpuz

–        1 adet orta büyüklükte armut

 

Yorum yapmak ister misiniz?

error: Konu koruması aktif.