Dogecoin Nedir? Nasıl Alınır? Dogecoin Ne Kadar? 1 Dogecoin Kaç TL?

Dogecoin Nedir Nasıl Alınır? Son günlerin popüler kripto para birimi hakkında herkesin kafasında pek çok soru var. Dogecoin kimin, hangi ülkenin? Dogecoin ne zaman çıktı? Dogecoin Ne Kadar? 1 Dogecoin Kaç TL? Dogecoin nereden alabilirim? Dogecoin grafiği nasıl? Evet, Dogecoin hakkında bilgi vereceğimiz yazımıza başlıyoruz:

Dogecoin Ne Demek?

2013 yılında Adobe şirketinde çalışan Jackson Palmer, yaptığı bir Twitter paylaşımında “Dogecoin’e yatırım yapmak yeni büyük eğilim olacak” ifadelerini kullandı.  Attığı twit Twitter’da çokça paylaşıldıktan sonra Palmer bu espriyi gerçek hayatta da yaşatmak için Dogecoin.com alan adını aldı ve Bitcoin benzeri blockchain teknolojisine dayanan kripto para birimini hayata geçirdi. Yazılım mühendisi Billy Markus ile birlikte kurdukları Dogecoin başlangıçta bir şaka olarak başlasa da özellikle 2021 itibariyle çok ciddi bir para birimine dönüştü.

Palmer, sadece espri olsun diye bu twiti attığını anlatıyor. DogeCoin, iki kelimenin birleşimi. Kripto paralar (coin) olarak adlandırılır. Doge kelimesini de Dog (köpek) kelimesinden üretmiştir. Simgesi de Japon Shiba köpeğidir.

Dogecoin, kullanıcılar tarafından Bitcoin’e kıyasla daha hızlı üretilebilen (mining) bir şekilde tasarlandı. Yazılım mühendisi Billy Markus ile birlikte kurdukları Dogecoin’in başlangıçta bir şakanın ötesine geçmeyeceğini düşünen Palmer, ilerleyen aylarda ne kadar yanıldığını anladı.

Dogecoin Fiyatı Neden Artıyor?

Özellikle sosyal medya platformu Reddit’i kullananlar bu esprili para birimine büyük ilgi göstermeye başladı.
Teknoloji sitesi CNet’in aktardığına göre Reddit’te insanlar birbirlerine beğendikleri paylaşımlar için, o dönem değeri çok düşük olan Dogecoin hediye etmeye başlayınca para biriminin yaygınlığı da arttı.

Dogecoin’i kuran ikili, CNet’e yaptığı açıklamada başlangıçta Dogecoin’leri, değerini hiç dikkate almadan, Jamaika yarış kızağı takımından Afrika’daki su kuyusu projelerine kadar çeşitli yerlere bağışladıklarını fakat ilerleyen aylarda insanların Dogecoin’e daha fazla para yatırmaya başlamasıyla birlikte “Yatırımlarının karşılığını almayı uman ve Dogecoin’in değerine büyük önem atfeden çok sayıda insanla karşı karşıya kaldıklarını” söylemişti.

Elon Musk’ın dün twitter’da yaptığı anket sonuçlarına bir bakın:

Dogecoin’in yükselmesinde en büyük paylardan birisi kuşkusuz Elon Musk. Elon Musk’a göre Dogecoin halkın kripto parasıdır… Dün gece de yine Dogecoin üzerine twitler atmakla meşguldü:

 

Dogecoin Nasıl Nereden Alınır?

Dogecoin satın almak için yerli kripto borsalarında yer almanız gerekmektedir. Paribu ve Koinim gibi yerli kripto para birimi borsalarında hesap oluşturup kişişel bilgilerinizi onayladıktan sonra yatırım işlemlerini yapmaya başlayabilirsiniz. İlk olarak hesabınıza para yatırmanız gerekiyor.

Paribu

Öncelikle bir hesap oluşturmanız gerekiyor. Hesabınızı kimlik bilgileriniz ile onayladıktan sonra yatırım işlemlerine giriş yapabilirsiniz. Hesabınıza EFT, Havale ya da Papara sayesinde para yatırabilirsiniz. Hesabınızdaki paranız ile de Dogecoin alabilirsiniz.

Koinim

Koinim’e Türk Lirası yatırmak için tarafımızca onaylanmış bir Koinim hesabınız bulunmalıdır. Koinim hesabınıza giriş yaptıktan sonra ‘’HESAP İŞLEMLERİ’’ başlığı altında bulunan ‘’+ Yatır’’ butonuna tıklayınız.

Binance

Diğer alternatiflerin başında ise Binance geliyor. Binance TR üzerinden TRY yatırma yöntemleri arasında Ziraat bankası ile Havale ve EFT ve VakıfBank üzerinden ise Havale işlemleri destekleniyor.

YENİ »
Kripto Para Haber: Bitcoin 40.000 Doları Aştı, Ethereum Zirve Yaptı

Dogecoin Cüzdanı Nedir?

Dogecoin cüzdanı, varlıklarınıza mevcut en yüksek güvenlik düzeyini sağlayacak dijital olarak barındırılan bir depolamadır. Hesabınızı kilitleyebileceğiniz ve şifrenizi alabileceğiniz için, telefonunuzu kaybetseniz bile DOGE cihazınız güvende olacaktır. Güvenliği pin kodu ile sağlanmaktadır.

Dogecoin’in dijital cihazlarınıza indirebileceğiniz en çok tavsiye edilen iki adet kripto para cüzdanı bulunur. Bunlar Dogecoin Core ve MultiDoge’dur.

Dogecoin Ne Kadar?

An itibariyle

  • 1 Dogecoin =0.424 TL
  • 1 Dogecoin =0.059 $

Anlık rakamlar aşağıda:

Araç Sağlayıcı: Investing.com

Dogecoin Grafiği

Investing.comForeks Grafikleri Investing.com Türkiye tarafından sağlanmaktadır.

Yorum yapmak ister misiniz?