En İyi Gerilim Filmleri: Gerilim, Korku ve Gizem Dolu 50 Film

En İyi Gerilim Filmleri: Gerilim, Korku ve Gizem Dolu 50 Film. Gerilim filmleri listesi arayanlar için, fragmanları ile 50 gerilim filmi:

En İyi Gerilim Filmleri

Al Pacino’dan Köpeklerin Günü, suç filmi sevenler için 8.0 İMDB puanıyla güzel bir klasik film. Russell Crowe ve Kevin Spacey’in oynadığı Los Angeles Sırları, 8.2 İMDB puanına sahip. Soygunda gerilim filmi için Denzel Washington’un başrol oynadığı İçerideki Adam listemizde. Brad Pitt, Morgan Freeman, Kevin Spacey gibi oyuncuların başrol oynadığı Yedi / Seven (1995) 8.6★ seri katil filmlerini sevenler için… Christopher Nolan efsanesi Akıl Defteri / Memento (2000) 8.4★ bolca geri sarmalı ilginç bir film. Tommy Lee Jones ve Javier Bardem’in başrolünde oynadığı İhtiyarlara Yer Yok / No Country for Old Men  8.1 ★ güzel bir gerilim filmi olarak sizi bekliyor.

Klasik Gerilim Filmleri

Sinema tarihinin klasik gerilim filmleri de listemizde yer alıyor: Gerilim türünün usta yönetmeni Alfred Hitchcock’tan 1954 yapımı Arka Pencere / Rear Window 8.4★ , 1959 yapımı Gizli Teşkilat / North by Northwest 8.3★ , 1958 yapımı Ölüm Korkusu / Vertigo 8.3★ listemizde var.

Diğer klasikler: 1944 yapımı Işıklar sönerken / Gaslight  7.8★, 1955 yapımı İnsanlar ve Para (Rififi) 8.2★,  1960 yapımı Kadın Katili (Peeping Tom) 7.7 ★,  1976 yapımı 13. Bölgeye Saldırı (Assault on Precinct 13) 7.4★,  Frank Sinatra’nın başrol oynadığı 1962 yapımı Casuslara Karşı – Mançuryalı Aday (The Manchurian Candidate)

Gerilim, Korku ve Gizem Dolu 50 Film

Mezarını Derin Kaz / Shallow Grave (1994) 7.3★

Özgün senaryosunu İskoçyalı senarist John Hodge’un yazdığı filmi,  İngiliz Danny Boyle yönetmiştir. Film Boyle’un sinema için yaptığı ilk filmidir. 3 kafadarın hikayesi, başrollerde McGregor, Christopher Eccleston ve Kerry Fox oynuyor.

İngiltere’nin Edinburgh kentinde eski üç uçuk arkadaş, maddi nedenlerle evdeki kullanılmayan dördüncü oda için yeni bir kiracı aramaktadırlar. Bunlardan ciddi görünümlü sert tavırlı olan Alex (Ewan McGregor) gazetecidir. Evin tek kadın elemanı hafifmeşrep tavırlı Juliet (Kerry Fox) ise bir acil sevis doktorudur. Yumuşak başlı, ezik görünümlü David (Christopher Eccleston) ise muhasebecilik yapmaktadır. Farklı meslek ve karakterlere sahip bu üçlünün ortak yanları ise farklı bir mizah anlayışına sahip, alaycı, ukalâ, bencil, toplumsal değerleri takmayan antipatik tipler olmalarıdır.

Oda için başvuran kiracı adaylarını mülâkatla seçeceklerdir. En sonunda buldukları kiracı adayı Hugo (Keith Allen)’yu ise sadece bol parası olduğu için kabul ederler. Oysa Hugo pek de sağlam bir ayakkabı değildir. İlk geceden kapandığı odasından bir daha çıkmaz. Ertesi gün merak edip odaya giren üç kafadar, Hugo’nun yüksek doz uyuşturucu alıp ölmüş olduğunu görürler. Dahası da arkasında tıka basa para dolu koca bir çanta bırakmıştır.

Gizli Görev / Deep Cover (1992) 6.9★

Bir suçluyu yakalamak ile bir suçlu olmak arasında çok ince bir çizgi vardır. ‘Rage in Harlem’in yönetmeninden bir polisiye macera daha. Başrollerini Laurence Fishburne ve Jeff Goldblum’ın paylaştığı ‘French Connection’ tadında bir aksiyon. Fishburne, bir uyuşturucu dağıtıcısı olan Goldblum’ı , çok güçlü bir uyuşturucu çetesini çökertmek için kullanan bir gizli polistir.

Köpeklerin Günü / Dog Day Afternoon (1975) 8.0★

Birinci sınıf dolandırıcı Sonny ve arkadaşı Sal, Brooklyn Bankası’nı soymaya karar verirler. Bankada yaşanan küçük aksiliklerle sinirleri gerilen ikili, bankada tüm kasaların boş olmasıyla şoka girerler. Bu esnada bankanın çevresini donatan polisler karşısında ne yapacaklarını şaşıran ikili, biraz şaşkınlıktan biraz da mecburiyetten içerideki insanları rehin almak zorunda kalırlar. Sonrasında gelişen onlarca sürpriz olay karşısında tamamen tepkisiz kalan ikili kendilerini kısa zaman içerisinde hem suçlu hem de kahraman olarak görme şansına erişirler.

Yönetmen: Sidney Lumet
Oyuncular: Al Pacino, John Cazale, Penelope Allen

Los Angeles Sırları / LA Confidential (1997) 8.2★

1950’lerin başında Los Angeles küçük bir kasaba olmaktan çıkıp hayaller şehrine dönüşmeye başlamıştır.Yer altı dünyasının patronu Mickey Cohen’in hapse girmesiyle şehirdeki diğer suç örgütleri arasında liderlik savaşı başlar. Bir gece Cohen’in adamlarına baskın düzenlenir ve hepsi öldürülür. Öldürülenler arasında eski bir polis de vardır. Bu olayı araştırmak üzere L.A. Polis Departmanından üç polis görevlendirir. Görevlendirilen polisler karakter olarak birbirlerinden çok farklıdır Ve araştırmaları onları güzel bir kadına kadar götürür.

Oyuncular: Kim Basinger, Kevin Spacey, Russell Crowe, Guy Pearce

Dövüş Kulübü / Fight Club (1999) 8.8 ★

Brad Pitt, Edward Norton, Meat Loaf

Fight Club’da filmi anlatan, ünlü bir otomobil firmasında iyi bir işe sahiptir. Tek düze yaşamı kronik uykusuzluk sorunuyla çekilmez bir hale gelmiştir. Ailesi ve yakın bir arkadaşı olmayan Jack doktorunun tavsiyesi üzerine kanserli hastaların terapi grubuna katılır. Bu toplantılar esnasında Marla’yla tanışır o da genç adam gibi hasta olmadığı halde grubun toplantılarına katılmaktadır. Jack’in ve Marla’nın çabaları tüketici kültürünün anlamsızlığına karşı bir duruştur adeta kariyer sahibi ama yanlız insanların bir tepkisi. Jack’ın jenerasyonu ölü bir jenerasyondur. Bir yolculuk sonrası evinin yanmış olduğunu gördüğünde arayabileceği tek kişinin yolculuk sırasında tanıştığı sabun satıcısı Tyler Durden olmasıda adeta bunun bir kanıtıdır. İçilen birkaç biranın ardından park yerinde Tyler, kahramanımızı kendine vurması için kışırtacaktır. Aralarında başlayan bu kavga Jack’in hayatını değiştirecektir. Bir süre sonra Jack Tyler’ın yanına taşınır. Tyler’ın liderliğinde bir dövüş kulübünün kuruluşuyla bu kulübde sayıları elliyi aşmamak kaydıyla genç erkekler birbirleriyle dövüşmeye başlayacaklardır.

YENİ »
50M2 Dizisi Oyuncuları ve Fragmanı

Dövüş kulübünün ilk kuralı: dövüş kulübü hakkında konuşmamaktır.

İnsanlar ve Para / Rififi (1955) 8.2 ★

Sakin, mert ve sözünün eri bir adam olan Tony Stephanois (Jean Servais) mücevher hırsızlığından beş yıl hapiste yattıktan sonra iyi halden salıverilmiştir. Ama işsiz ve beş parasızdır. Çok önemsiz bir kumar borcunu bile ödeyemeyecek duruma düşmesine rağmen küçük oğluna vaftiz babalığı yaptığı yakın arkadaşı Jo (Carl Möhner) ve eski mücevher hırsızlarından Mario (Robert Manuel)’nun yeni bir kuyumcu soygunu teklifini düşünmeden geri çevirir. Aynı gece Tony, eski sevgilisi Mado (Marie Sabouret)’nun L’Âge d’Or (Altın Çağ) adlı gece kulübünün sahibi ve Grutter çetesinin lideri Pierre Grutter (Marcel Lupovici)’le takıldığını öğrenince bozulur. Grutter’in Mado’yu lüks içinde yaşattığını görmekse Tony’yi çılgına çevirmiştir. Önce Mado’ya şiddet uygulayan Tony, fikrini değiştirerek eski dostlarının soygun teklifini kabul eder. Ancak soygunu daha kapsamlı tutmak ve sadece vitrindekileri değil kasada saklanan bütün mücevherleri çalmak şartını ileri sürer.

Yönetmen: Jules Dassin

Oyuncular: Jules Dassin, Jean Servais, Carl Möhner, Robert Manuel, Robert Hossein, Magali Noël

Dul Kadınlar / Widows (2018) 6.9★

Chicago’da yaşamak dışında görünürde hiçbir ortak noktası olmayan 4 kadını hayat bir araya getirir. Eşlerinin gerçekleştirdikleri soygun sırasında ölmesiyle dul ve bulaştıkları yasadışı işleri nedeniyle yüklü bir borç altında kalan Veronica (Viola Davis), Alice (Elizabeth Debicki), Linda (Michelle Rodriguez) ve Belle (Cynthia Erivo), kendilerinin ve ailelerinin kaderlerini kontrol edebilmek için eşlerinin başladığı işi bitirmeye karar verirler

13. Bölgeye Saldırı / Assault on Precinct 13 (1976)  7.4★

John Carpenter’ın yazıp yönettiği filmin başrolündeki Austin Stoker, kapatılmakta olan bir polis karakolunu azılı bir suç çetesinden koruyan polis memurunu canlandırmaktadır. Diğer başrol oyuncusu Darwin Joston, hüküm giymiş bir katili oynamıştır. Filmin hikâyesi için, Howard Hawks’ın Kahramanlar Şehri adlı western filmi ve George A. Romero’nun Yaşayan Ölülerin Gecesi adlı korku filmi ilham kaynağı olmuştur. Unutmadan İMDb filmin adını Karakola Saldırı olarak gösteriyor.

Berberian Ses Stüdyosu / Berberian Sound Studio (2012) 6.2★

Gilderoy kendini evinden kilometrelerce uzakta İtalya’da bir film setinde bulana dek yalnız bir ses mühendisidir. Suspiria benzeri bir korku filmi olan The Equestrian Vortex’in setinde çalışırken bir çok tuhaf şeyle karşılaşmaktadır. Sadece bulunduğu setin çağrıştırdıkları değil bu içiçe iki film de tüm karakterler de alışılagelmişin dışında . Yapımcı Francesco, yine her zaman ki sarkastik tavrıyla ele almış olay örgüsünü . Gilderoy’un tüm olanlar karşısında İngiliz saflığını ve kibarlığını elden bırakmıyor olması da filmdeki tuhaf karakter örgüsüne katkı sağlıyor.

Yönetmen Peter Strickland
Oyuncular: Toby Jones, Tonia Sotiropoulou, Cosimo Fusco

Uncut Gems (2019) 7.4★

Uncut Gems, New York’ta elmas ticaretinin döndüğü bölgede geçiyor. Altın Küre ve Emmy adayı Adam Sandler’ın başrolünü üstlendiği suç ve dram filminde Sandler, zengin ve ünlülere satış yapan bir kuyumcu dükkanı sahibine hayat veriyor. Mallarının bir kısmı çalındığında dükkan sahibinin hayatı karmaşık bir hal alıyor.

Yönetmen: Benny Safdie , Josh Safdie

Oyuncular: Jonah Hill, Adam Sandler, Julia Fox, Kevin Garnett, Idina Menzel

Işıklar sönerken / Gaslight (1944) 7.8★

Ingrid Bergman’ın başarılı oyunculuğu ve dönemine ve hatta günümüze damga vurmuş güzelliğiyle 17. Akademi Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu Oscarı’nı kazandığı filmi Gaslight, Patrick Hamilton’ın Gas Light ve Angel Street isimleriyle bilinen bir tiyatro oyununa dayanan şüphe ve gerilim ağırlıklı bir yapım.

Annesi ve babasını kaybettikten sonra bir opera sanatçısı olan teyzesiyle birlikte yaşayan ve onu adeta annesi olarak gören Paula, bir gece aniden kalkma isteği duymasının üzerine teyzesinin cesediyle karşılaşır. Mücevherlerini çalmak isteyen biri tarafından öldürülen teyzesinin kurban gittiği cinayet çözülemez. Geçmişi geride bırakmak adına Londra’dan uzaklaşan Paula hayatının aşkıyla tanışır

Hiçbir Zaman Burada Değildin / You Were Never Really Here (2017) 6.8★

Amerikan Ordusu adına savaşlarda yer almış eski FBI ajanı Joe (Joaquin Phoenix), silah ve şiddetten başka birşeyle karşılaşmadığı yılların etkisini üzerinde hala taşımaktadır. Yaşlı annesine bakan Joe, özellikle kaçırılan çocukları bulma konusunda çalışmakta ve işini yaparken aşırı şiddet uygulamaktan hiç çekinmemektedir. Aldığı son iş, bir New York senatörünün 13 yaşındaki kızı Nina’yı (Ekaterina Samsonov) kurtarma görevidir. Ancak görevin kontrolünü kaybettikçe, Joe’nun kişisel bunalımları kendini gösterecek, bu arada kendini büyük bir komplonun ortasında bulacaktır.

Joker rolünden önceki performansını beğeneceğini umuyoruz Joaquin Phoenix’in…

Oyuncular: Joaquin Phoenix, Ekaterina Samsonov, Alex Manette, Judith Roberts

YENİ »
Bahar 3. Bölüm Fragmanı İzle Show Tv Bahar Ne Yapacak?

Utoya , U – Juli 22 / Utøya: July 22 (2018)  7.2★

Kaja, küçük kız kardeşi Emilie ile birlikte Norveç’in Utøya adasındaki bir yaz kampına katılır. 22 Temmuz’da kamp katılımcıları, Oslo’daki Hükümet binasının olduğu bölede bir bomba patladığını haber alırlar. Ancak kendileri şehirden uzakta bir adada oldukları için güvendelerdir. Kısa süre sonra silah sesleri duyulur ve kampçılar bunun bir tatbikat olmadığını anlayarak hızla kaçmaya başlarlar. Kaja, Emilie’nin yanından kısa süreliğine ayrılır. Fakat geri döndüğünde onu çadırında bulamaz. Her yerin son derece tekinsiz olduğu bir ortamda, genç kızın kardeşini bulabilmek için yakınlardaki ormana girmekten başka çaresi kalmamıştır.

Film 2011 yılındaki yaşanmış olayı anlatıyor…

Arka Pencere / Rear Window (1954) 8.4★

Fotoğrafçı L. B. Jeffries, bir araba yarışını görüntülerken kaza geçirerek bacağını kırar.  New York’taki apartman dairesinde zorunlu tatil sırasında arka penceresinden komşularını seyrederek zaman geçirmektedir.Jeff, yine seyri sırasında komşusunun, karısını öldürdüğünden şüphelenir. Olayı araştırmaları için fotomodel sevgilisi Lisa ve hemşiresi Stella’dan yardım ister.
Gerilim türünün usta yönetmeni Alfred Hitchcock’tan türünün klasiği olarak kabul edilen bir başyapıt.

Gizli Teşkilat / North by Northwest (1959) 8.3★

Yanlışlıkla George Kaplan isminde bir casusla karıştırılan Roger O. Thornhill (Cary Grant) üçkağıtçı bir işadamıdır. Vandamm (James Mason) ve Leonard (Martin Landau) isimli yabancı casuslar tarafından kaçırılır. Vandamm’ı masum olduğuna defalarca ikna etmeye çalışsa da başarısız olan Roger nihayetinde tam öldürülecekken kaçmayı başarır. Çileden çıkan Vandamm, Roger’ı, bir Birleşmiş Milletler memurunun ölümden sorumluymuş gibi göstermeyi başarır.
Şimdi Roger hem Vandamm ve işbirlikçilerinden, hem de yerel polisten kaçmaktadır. Kaçak Roger, Eve (Eva Marie Saint) isminde çok hoş bir kadınla tanışır ve aşk yaşamaya başlar. Oysa Eve göründüğünden daha farklı bir insandır.
Roger kaçışı boyunca Vandamm’ın ve Amerikan hükümetinin operasyonları hakkında giderek daha fazla şey öğrenir. Şimdi hem masum olduğunu kanıtlamak hem de Vandamm ve adamlarının yürüttükleri operasyonun esrarını çözmek zorundadır…

Alfred Hitchcock’un en iyi filmlerinden birisi olarak kabul edilir. Filmin sonu harika bir yerde geçiyor, spoiler yok…

Casuslara Karşı / The Manchurian Candidate (1962) 7.9★

Yönetmen: John Frankenheimer
Oyuncular: Frank Sinatra, Laurence Harvey, Janet Leigh

Harvey Kore savaşından bir kahraman olarak döndüğünde birliğinin diğer askerleri onun niye bir madalya aldığını bile hatırlamamaktadır. Kısa bir süre sonra askerlerden ikisi kabuslar görmeye başlarlar. Bir diğeri Harvey’i araştırmaya karar verir. Hükümet ve Ordu, hangi karanlık sırları gizlemektedir ? 1963 yılında en iyi yardımcı kadıncı oyunu ve en iyi kurgu dallarında Oscar’a aday olan film, sinema tarihinin en önemli yapımları arasında listeleniyor. Filmin IMDB’deki adı Casuslara Karşı ama Mançuryalı Aday olarak da karşılaşabilirsiniz.

Kansız  / Blood Simple (1984) 7.6 ★

Zengin ve kıskanç bir adam olan Julian Marty, kendisini aldattığını düşündüğü karısı Abby’yi öldürmesi için özel bir dedektif Visser’ı kiralar. Abby’nin aşık olduğu kişi salon işleten Marty’nin barmenlerinden biri olan Ray’dir. Dedektif Visser, kendince başka planlar yapmaya kalkınca işler karışır.

Yönetmenler: Joel Coen, Ethan Coen
Oyuncular: John Getz, Frances McDormand, Dan Hedaya

İçerideki Adam / İnside Man (2006) 7.6 ★

Çok zeki bir banka soyguncusu olan Dalton Russel, iyi bir dedektif olan Keith Frazier ve güzel ve güçlü bir borsa brokerı olan Madeliene White çözümü bulunamayan bir bulmacanın en önemli parçalarını oluşturmaktadır. Fakat her parça aslında dışarıdan göründüğü gibi midir? Akıl oyunlarıyla dolu bu filmde, sadakat ve davranışlar her an sınanmaktadır.

Başroller: Denzel Washington, Clive Owen, Chiwetel Ejiofor, Willem Dafoe

Kuzuların Sessizliği / The Silence of the Lambs (1991) 8.6★

Akademiyi başarıyla bitirmiş olan Clarice Starling artık genç bir FBI ajanıdır.Clarice, sapık bir katilin peşindedir. Katilin elinde bulunan bir kadını kurtarmaya çalışmaktadır.Bu katil, kurbanlarının derilerini yüzebilecek kadar psikopat bir sapıktır. Clarice, bu sapığa ulaşma amacıyla, bir başka psikopat olan ünlü Doktor Hannibal Lecter ile yakınlaşmak gerektiği yönünde bir plan yapar. Fakat, Clarice’in Lecter’dan alacağı bilgiler güvenini kazanmasına bağlıdır. Film, 1992 yılında 7 dalda Oscar’a aday oldu, en iyi film ve en iyi senaryo uyarlaması dalında ödüle layık görüldü. Anthony Hopkins en iyi erkek oyuncu, Jodie Foster da en iyi kadın oyuncu seçildi.

Oyuncular: Anthony Hopkins, Jodie Foster, Scott Glenn, Ted Levine

Yedi / Se7en (1995) 8.6 ★

Cinayet masasından iki dedektif bir seri katilin peşine düşer. Bu katil, cinayetleri dünyayı yedi ölümcül günahtan temizlemek için işlemektedir. Bu günahları işleyenlerden bir liste yapan katil, kendini tanrının görevlisi sayar ve kurbanlarını acımasızca öldürür.

Brad Pitt, Morgan Freeman, Kevin Spacey, William Davidson

Konuşma / The Conversation (1974) 7.8 ★

İşinin ehli bir gözetleme uzmanı olan Harry’ye (Hackman) esrarengiz ve çok güçlü bir işveren tarafından, genç bir çifti takip edip casusluk yapma görevi verilir. Çiftin konuşmalarını teybe alan Harry, hayatlarına bir şekilde dahil olup, dinlediği bu insanların bir cinayete kurban gideceğinden şüphelenmeye başlar. Bir yandan kendi karmaşık iç dünyası ve münzevi hayatının hastalıklı yönleri; bir yandan geçmişinde yaşadığı kötü deneyimler, Harry’nin elindeki işi bir takıntıya dönüştürmesine yol açar. Yaptığı işi sorgularken, ölümcül bir paranoya onu yok etmek üzeredir.

YENİ »
Yasak Elma 136. Bölüm Fragmanı 28 Mart Youtube Yasak Elma Yeni Fragman Yayınlandı mı

Başroller: Gene Hackman, John Cazale, Harrison Ford, Frederic Forrest

Akıl Defteri / Memento (2000) 8.4 ★

Leonard Shelby, pahalı takım elbiseler giyer, son model bir Jaguar kullanır; bunun yanında ucuz, tanınmamış motellerde konaklar ve ödemelerini hep nakit parayla gerçekleştirir. Başarılı bir iş adamı görüntüsündedir… Ancak Leonard’ın tek işi intikam almaktır; karısının ırzına geçip öldüren adamın peşindedir. Şüpheleri polis tarafından dikkate alınmayan Leonard’ın yaşamındaki tek mücadelesi, adalet arayışı uzerine kurulmuştur. Katili belirlemesinde ise büyük bir zorlukla karşı karşıyadır. Leonard’ın nadir görülen, tedavisi olmayan bir hafıza kaybı hastalığı vardır. “Kaza” oncesi olayları tüm ayrıntılarına kadar hatırlayabilen Leonard, 15 dakika önce ne olduğunu, ne yaptığını, nereye gittiğini ve neden gittiğini bilememektedir.

Yönetmen: Christopher Nolan
Oyuncular: Guy Pearce, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano

İhtiyarlara Yer Yok / No Country for Old Men (2007) 8.1 ★

Llewellyn Moss (Josh Brolin) geyik avında olduğu bir gün, Meksika yakınlarında bir uyuşturucu pazarlığının bol kanlı sonuyla karşılaşır. Sadece parayı alıp giden Moss yaralı olan birine su vermek amacıyla geceyarısı olay yerine döner, ancak bu niyeti başını derde sokacak ve Anton Chigurh (Javier Bardem) ile tanışmasına neden olacaktır.
Javier Bardem, bu filmdeki rolüyle en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü aldı… Enfes bir performans, unutulmaz…
Tommy Lee Jones, Woody Harrelson, Josh Brolin, Javier Bardem

Tutsak / Prisoners (2013) 8.1 ★

Çocuğunuzu korumak için neler yaparsınız? Keller Dover (Jackman) her anne babanın en kötü kabusuyla karşı karşıya. Altı yaşındaki kızı Anna arkadaşı Joy ile kaybolmuştur. Dakikalar saatlere döndükçe, panik gittikçe artar. Tek ipucu sokaklarına çok önce park etmiş döküntü bir karavandır. Soruşturmayı yöneten Detektif Loki (Gyllenhaal) arabanın sürücüsü Alex Jones’u (Paul Dano) tutuklar. Ama kanıt yetersizliği nedeniyle şüpheliyi salmak zorunda kalır. Çocuğunun hayatının tehlikede olduğunu bilen çıldırmış Dover durumu kendi ellerine almaktan başka bir seçeneği olmadığını fark eder. Çaresiz baba kızları bulmak için her şeyi yapacaktır. Ama bunları yaparken kendini kaybedebilir ve şu soruyla boğuşabilir: Adaleti aramakla suçlu olmak arasındaki sınırı ne zaman geçersin?

Hugh Jackman, Jake Gyllenhaal ve Paul Dano, çaresiz ve intikam arayan müthiş bir üçlü.

Yönetmen: Denis Villeneuve
Oyuncular: Hugh Jackman, Jake Gyllenhaal, Viola Davis, Paul Dano

Ölüm Korkusu / Vertigo (1958) 8.3 ★

San Fransisco polisinden dedektif Scottie Ferguson, bir suçluyu kovalarken, damdan düşen ortağını kurtaramaz ve yükseklik korkusu başlar. Polisliği bırakan ve özel dedektif olan Scottie’yi, eski okul arkadaşı Gavin Elster karısını takip etmesi için tutar. Scottie, genç kadının peşinden San Fransisco’ya döner ve kendisini karmaşık olayların içinde bulur.

Yönetmen: Alfred Hitchcock
Oyuncular: James Stewart, Kim Novak, Barbara Bel Geddes, Tom Helmore

Kadın Katili / Peeping Tom (1960) 7.7 ★

Çocukluğunda babası tarafından korkutulan ve bu korku dolu anları kameraya babası tarafından çekilen Mark(Karlheinz Böhm), zamanla psikolojik dengesini yitirir ve genç kadınları öldürmeye başlar. Onları öldürürken aynı zamanda ölüm sırasında yaşadıkları her anı da kamerasıyla kaydetmektedir. “Peeping Tom” olarak bilinen röntgencilik hastalığını beyazperdeye taşıyan ve gerilim türünün ilk örneklerinden sayılan bir yapım.

Yönetmen: Michael Powell
Oyuncular: Karlheinz Böhm, Anna Massey, Moira Shearer

Yorum yapmak ister misiniz?