Haftalık Hava Durumu: İstanbul’da Kar Başladı

Haftalık Hava Durumu: Kar Yeniden Geldi.

Mevsim normallerinin 6 ila 12 derece üzerinde seyreden hava sıcaklıkları Cuma günü kuzeybatı kesimlerden başlayarak azalacağı tahmin ediliyor. Cuma günü Balkanlar üzerinden gelecek yağışlı sistemin etkisiyle birlikte sıcaklıkların hafta sonunda kuzey, iç ve batı kesimlerde hissedilir derecede (6 ila 15 derece) azalarak, mevsim normalleri civarına ve yer yer altına ineceği tahmin ediliyor.

Cuma günü başlayan soğuk hava yurdu yaklaşık 10 gün boyunca terk etmeyecek. Yağışın kar şeklinde olması bekleniyor.

Cuma Günü Tahminleri

Meteroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, İç Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzey ve doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzeybatısı ile Çanakkkale, Muğla, Erzurum, Muş, Bingöl Adana, Osmaniye ve Kahramanmaraş çevrelerinin yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, genellikle yağmur ve sağanak, Antalya, Çanakkale ve Muğla çevrelerinde yer yer gök gürültülü sağanak, Marmara’nın kuzey ve Doğusu ile Batı Karadenizin iç kesimleri ve İç Anadolu’nun kuzeybatısının yükseklerinde karlakarışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde pus ve yer yer sis hadisesi ile birlikte doğu bölgelerde buzlanma ve don olayının görüleceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda çığ oluşma tehlikesi bulunmaktadır.

1987 kışına benzemesi bekleniyor diyor bazı uzmanlar. Peki nolmuştu 1987 kışında.. 4 Mart sabahı uyanan İstanbullular şiddetli bir tipi ve yarım metreye yaklaşan karla karşılaşmışlardı. Ulaşım felç oldu, sular, elektrikler ve telefonlar kesildi… Sabah okullarına ulaşabilen öğrenciler, İstanbul Valiliği’nin tatil kararının ardından bu kez evlerine ulaşmak için çaba harcadı. Kar tatili iki hafta daha sürecekti, çünkü kar yağışı aralıklarla devam edecekti.

5 Mart sabahı “Beyaz Felç” manşetiyle çıkan Hürriyet Gazetesi, ertesi gün “Kar Kuşatması” başlıklı manşetinde yarım asır sonra ilk kez kentte karın 1 metreye ulaştığını yazdı.

4 Mart sabahı başlayan yağış 14 Mart’a kadar devam etti.

YENİ »
En İyi Salgın Filmleri Listesi

Cuma günü Karadeniz üzerinden gelecek sistemin ve kuvvetli poyrazın etkisiyle Marmara ve Batı Karadeniz başta olmak üzere kuzey ve iç bölgelerin tamamının kar yağışının etkisi altında kalması bekleniyor. Pazartesi gününden itibaren kuzey, iç ve doğu kesimlerde soğuk havanın etkisini artırması ile birlikte kar yağışlarının aralıklarla devam etmesi bekleniyor

 

Haftalık Hava Durumu

ANKARA » Havanın; perşembe günü az bulutlu ve açık, cuma günü çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu, Cumartesi günü ise parçalı ve çok bulutlu olması bekleniyor. Pazar günü yağışların kar şeklinde başlayıp gün içinde karla karışık yağmur ve kara döndükten sonra gece saatlerinden itibaren aralıklı kar yağışı şeklinde devam edeceği tahmin ediliyor.

İSTANBUL » Cuma günü sabah saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde başlayacak olan yağışların, kıyı kesimlerde de zaman zaman kar şeklinde olması bekleniyor. Maksimum sıcaklığın, Perşembe günü 19 derece iken Pazartesi 3 dereceye kadar düşmesi bekleniyor.

İZMİR » Perşembe günü parçalı ve zamanla çok bulutlu olması beklenen havanın akşam saatlerinden itibaren sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı olacağı tahmin ediliyor. Yağışların cuma günü sabah saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi bekleniyor. İzmir’in cumartesi günü parçalı bulutlu, pazar günü öğle saatlerinden itibaren ise yeni bir yağışlı sisteminin etkisine girerek, pazar ve pazartesi günleri yağışlı geçeceği, yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, kuzey kesimleri ile yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

YENİ »
Haftalık Hava Durumu İstanbul | 7 Günlük Hava Durumu

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları ise kar yağışı ile birlikte 15 dereceye yakın düşecek.

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Yurdun kuzey ve batı kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara’nın batısı ve Kıyı Ege ile İstanbul, Yalova, Bursa, Kütahya, Uşak, Antalya, Isparta, Zonguldak, Bartın, Artvin, Erzurum ve Ardahan çevrelerinin yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, gece saatlerinde Ege kıyılarında yer yer gök gürültülü sağanak, sabah saatlerinde Erzurum ve Ardahan çevreleri ile Artvin’in yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde doğu kesimlerde pus ve yer yer sis ile birlikte buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda çığ oluşma tehlikesi bulunmaktadır.

YENİ »
En İyi Bilim Kurgu Filmleri Listesi #30 Adet Bilim Kurgu Film Önerileri

NTV: KARA KIŞ GELİYOR

Yapılan son tahminlere göre; cuma gününden itibaren sıcaklıklar, yeni bir soğuk hava dalgasının etkisiyle aniden düşecek. Yurt genelinde etkisini gösterecek sistemin yaklaşık 10 gün boyunca etkili olması bekleniyor.

NTV Meteoroloji Editörü Dilek Çalışkan, ”Asıl kış şimdi başlıyor. Bu 10 günlük sürede yağış almadığımız zamanlarda kuru soğuk, yağış olduğu zamanlarda da kar yağışı göreceğiz” açıklamasını yaptı.

Çalışkan, ”Henüz nereye, ne kadar yağacağı belli olmasa da, şu anki tahminlere göre; 14 Şubat’ta Karadeniz Bölgesi, Marmara Bölgesi’nin yüksek bölgelerinde ve yurdun iç kesimlerinde hafif kar yağışı görülecek. Ayın 16’sında da yoğun olacak gibi görünüyor” dedi.

Soğuk hava kaldığı sürece sık sık kar yağışları görebileceğini belirten Çalışkan, ”İstanbul bu uzun soluklu soğuk havalarda kar yağışını görecek. 14 Şubat sulu kar, 16’sında da kar yağışı tahmin ediliyor” ifadelerini kullandı.

YENİ »
7 Günlük Hava Durumu Ankara Hava Tahminleri

 

 

 

Yorum yapmak ister misiniz?