Kıvırcık Ali Hayatı ve Eserleri

Kıvırcık Ali Hayatı ve Eserleri: Ünlü halk müziği sanatçısı Kıvırcık Ali ölümünün 10. yılında sevenleri tarafından anılıyor. Kıvırcık Ali’nin hayatına dair önemli bilgileri , albümleri ve eserleri hakkında bilgi vermek istedik.

Kıvırcık Ali kimdir?

Ali Özütemiz veya bilinen adıyla Kıvırcık Ali, 11 Ekim 1968 yılında Turhal, Tokat’da doğmuş, 11 Ocak 2011 yılında Büyükçekmece, İstanbul’da hayata gözlerini yummuş Türk besteci, müzisyen ve şarkıcıdır.

Özütemiz, Turhal, Tokat’ın Erenli köyünde dokuz kardeşin en küçüğü olarak doğdu. Babası doğumundan 37 gün önce hayatını kaybetmiştir. Çocukluğunda çiftçilik ve çobanlık gibi mesleklerle uğraşırken aynı zamanda köy halkından bağlama çalmayı öğrenip düğün ve cemevlerinde çaldı. İlkokulu bitirdikten sonra okumadı.

Ağabeyinin sayesinde 1983 yılında İstanbul’a geldi ve Kasımpaşa’daki Güngör Saz Evi ve Yapım Atölyesi’nde çalışmaya başladı. Bu sırada katıldığı Bahar Plak’ın düzenlediği bir ses yarışmasında aşıklama dalında birinci oldu. “Kıvırcık” lakabını burada saçlarının kıvırcık olması nedeniyle aldı.

Özütemiz 1988’de Şadıman Baş ile evlenmiş ve bu evlilikten iki çocuğu olmuştur, sonrasında boşanmış ve 22 Ocak 2010’da Aslı Güven ile evlenmiştir

Kıvırcık Ali Eserleri

Grup Turnalar

Kıvırcık Ali 1995’te İbrahim Akkaya ve Mustafa Yılmaz ile Grup Turnalar’ı kurdu ve Türkülerden Türkülere Yol Eyledik adlı ilk albümlerini 1996’da Devsan Kasetçilik etiketiyle çıkardılar. Albümde “Bu Yıl Benim Yeşil Bağım Kurudu”, “Ordu’nun Dereleri” ve “Güzelliğin On Para Etmez” gibi eserleri yorumladılar. 1997’de Çiğdem Çiftçi gruba katıldı. Ardından 1998’de Türküler Kimliğimiz adlı albüm yayımlandı.

Solo Albümü

1999’da Özütemiz’in ilk solo albümü Gül Tükendi, Ben Tükendim İber Müzik etiketiyle piyasaya sürüldü.. 2000’deki Isırgan Otu ve 2004’teki Üçüncü Gurbet albümleriyle ticari başarı yakaladı. 2003’te Arzu Şahin ile ortak çalışması olan Düet albümü yayımlanırken 2006 ve 2008’de sırasıyla Geriye Dönün Seneler ve Hepimize Yeter Dünya albümleri yayımlandı.

YENİ »
WayV ve Sasaengler Arasında Ne Oldu?

Stüdyo albümleri

  • Gül Tükendi, Ben Tükendim (1999)
  • Isırgan Otu (2000)
  • Düet (2003, Arzu Şahin ile ortak albüm)
  • Üçüncü Gurbet (2004)
  • Geriye Dönün Seneler (2006)
  • Hepimize Yeter Dünya (2008)
  • Onbir Bir İkibinonbir / Veda (2011)

Kıvırcık Ali Klipleri

 

Kıvırcık Ali ölüm sebebi neydi?

11 Ocak 2011’de Büyükçekmece, İstanbul’da kendi aracıyla geçirdiği bir trafik kazasında 42 yaşında hayatını kaybetti.

11 Ocak 2011 tarihinde, Ankara’da katılacağı TRT 1’de yayımlanacak bir televizyon programına gitmek için Atatürk Havalimanı’na doğru evinden yola çıkan Özütemiz, Türkiye saatiyle 05.30 civarında Tepecik, Büyükçekmece’de “ölüm virajı” olarak bilinen yolda kendi aracıyla geçirdiği bir trafik kazasında hayatını kaybetti. Hadımköy, İstanbul’daki Gülbahçe Mezarlığı’nda toprağa verildi. Ailesi tarafından Karayolları Genel Müdürlüğüne açılan tazminat davasında Karayolları Genel Müdürlüğü sorumlu bulundu ve 294.000 TL para cezası kararı verildi.

Ölümünün ardından aynı yıl Onbir Bir İkibinonbir / Veda isimli stüdyo albümü yayımlandı ve bu albüm ticari başarı elde etti. 2014 ve 2017’de sırasıyla Hasret ve Sevdiklerim isimli derleme albümleri yayımlandı.

Yorum yapmak ister misiniz?