Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak? Eylül 2022 Merkez Bankası faiz kararı beklentisi

Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak? Eylül 2022 Merkez Bankası faiz kararı beklentisi nedir? Peki Merkez Bankası toplantısı saat kaçta? Dünkü FED faiz artışı sonrası gözler ülkemizde Merkez Bankası’na dönmüş durumda. Merkez Bankası faiz kararı toplantısı bugün mü, saat kaçta diye merak ediliyor. Bugün yapılacak toplantı ve faiz kararı beklentisi hakkında neler biliyoruz, göz atalım:

Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak?

Ekonomi dünyasının merakla beklediği TCMB faiz kararı için saatler kaldı. Ağustos ayında Merkez Bankası faizleri 100 puan düşürülerek yüzde 14’ten yüzde 13’e çekilmişti. Eylül ayı Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak diyenler için belirtelim:

Merkez Bankası toplantısı saat kaçta?

Merkez Bankası PPK toplantısı bugün 22 Eylül 2022 Perşembe günü yapılacak. Bugün saat 14.00’da faiz kararı duyurulacak.

YENİ »
21 Eylül Reyting Sonuçları 2022 Reyting Sıralaması Çarşamba Bir Peri Masalı O Kız MasterChef

Eylül 2022 Merkez Bankası faiz kararı beklentisi nedir?

Merkez Bankası’ndan faiz artışı beklenmiyor. Geçtiğimiz aylarda kabine toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle demişti:

“Kimse bizden şunu beklemesin. Bu iktidar faizi artırmayacak, faizi düşürmeye devam edecek.” 

Peki dünyada neler oluyor diyenler için kısaca anlatalım: Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz oranlarını 75 baz puan artıracakken, hem karar metnindeki açıklamalarda hem de ECB Başkanı Lagarde’ın açıklamalarında enflasyonla kararlılıkla mücadele mesajı öne çıktı.

Fed Başkanı Jerome Powell, enflasyonu düşürmeye büyük önem verdiklerini belirterek, “İşler bitene kadar devam etmeliyiz” dedi. Enflasyonun hedefin üzerinde ne kadar uzun süre kalırsa riskin o kadar büyük olduğuna dikkat çeken Powell, tarihin erken gevşeme politikasına karşı şiddetle uyarıda bulunduğunu söyledi.

YENİ »
En İyi Soygun Filmleri: Hırsızlık ve Banka Soygunu Temalı Filmler

Yorum yapmak ister misiniz?

error: Konu koruması aktif.