Nasa Dart Misyonu: NASA’nın DART uzay aracı, Dimorphos asteroidini vurmayı başardı (VİDEO)

Nasa Dart Misyonu: NASA’nın DART uzay aracı, Dimorphos asteroidini vurmayı başardı. Evet, bilim kurgu filmlerinden ilham alan NASA’nın DART Misyonu, ilk gezegensel savunma testi olarak adlandırılan Dart Misyonunda hedeflediği asteroidi vurmayı başardı.

Nasa Dart Misyonu Başarıyla Tamamlandı

Uzayda 10 ay uçtuktan sonra, NASA’nın Dünyanın ilk gezegen savunma teknolojisi gösterimi olan Çift Asteroid Yönlendirme Testi (DART), ajansın uzayda bir asteroidi hareket ettirmeye yönelik ilk girişimi olan Pazartesi günü asteroit hedefini başarıyla vurmayı başardı.

Maryland, Laurel’deki Johns Hopkins Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’ndaki (APL) görev kontrolü, bu gece saat 2:14’te çarpışmayı doğruladı.

Dart Misyonu nedir? Dart Misyonunu amacı ne?

NASA’nın küresel gezegen savunma stratejisinin bir parçası olarak, asteroid Dimorphos ile DART etkisi, gezegeni Dünya’ya bağlı bir asteroid veya kuyruklu yıldız keşfedilirse korumak için uygulanabilir bir azaltma tekniği göstermektedir.

NASA Yöneticisi Bill Nelson, “Özünde DART, gezegen savunması için benzeri görülmemiş bir başarıyı temsil ediyor, ancak aynı zamanda tüm insanlığa gerçek bir fayda sağlayan bir birim görevi” dedi. “NASA kozmosu ve ana gezegenimizi incelerken, biz de bu evi korumak için çalışıyoruz ve bu uluslararası işbirliği, bilim kurguyu bilim gerçeğine dönüştürerek Dünya’yı korumanın bir yolunu gösterdi.”

DART, sadece 160 metre çapında küçük bir cisim olan asteroid Dimorphos’un ayını hedef aldı. Didymos adında daha büyük, 780 metrelik bir asteroidin yörüngesinde. Asteroitlerin hiçbiri Dünya için bir tehdit oluşturmuyor.

Görevin tek yönlü yolculuğu, NASA’nın kinetik etki olarak bilinen bir teknikle, onu saptırmak için bir asteroit ile kasıtlı olarak çarpışmak için bir uzay aracında başarılı bir şekilde gezinebileceğini doğruladı.

Çarpışmadan Sonra Ne Oldu? Asteroid Yörüngesini Değiştirdi mi?

Araştırma ekibi şimdi, DART etkisinin asteroitin Didymos çevresindeki yörüngesini değiştirdiğini doğrulamak için yer tabanlı teleskoplar kullanarak Dimorphos’u gözlemleyecek. Araştırmacılar, etkinin Dimorphos’un yörüngesini yaklaşık %1 veya yaklaşık 10 dakika kısaltmasını bekliyorlar; Asteroitin ne kadar saptığını doğru bir şekilde ölçmek, tam ölçekli testin ana hedeflerinden biridir.

YENİ »
Ferrari SUV 2022 Ferrari Suv Purosangue Resimleri, Gücü, Fiyatı ve Özellikleri

Washington’daki NASA Genel Merkezi’ndeki Bilim Misyonu Direktörlüğü yardımcı yöneticisi Thomas Zurbuchen, “Gezegen Savunması, Dünya’da yaşayan herkesi etkileyen küresel olarak birleştirici bir çabadır” dedi. “Artık biliyoruz ki, uzaydaki küçük bir cismi bile etkilemek için gereken hassasiyetle bir uzay aracını hedefleyebiliriz. Bir asteroitin hareket biçiminde önemli bir fark yaratmak için hızında küçük bir değişiklik yapılması yeterlidir.”

Çarpışma dünyadan Ne Kadar Uzaklıkta Gerçekleşti?

NASA’nın Çift Asteroid Yönlendirme Testi (DART) uzay aracı, Dünya’dan yaklaşık 11 milyon kilometre (6.8 milyon mil) uzaklıkta asteroid Dimorphos’a çarptı.

Nasa Dart Misyonu başarıyla tamamlandı (VİDEO)

Yorum yapmak ister misiniz?

error: Konu koruması aktif.