Nomadland Konusu ve Oyuncuları | Nomadland Film Yorumları

Nomadland Konusu ve Oyuncuları, 2021 Altın Küre Ödülleri’nde en iyi film ödülünü almasıyla merak edilenler arasına girdi.  Nomadland Film Yorumları ve Nomadland filmi hakkında kısa bilgiler için buyurun:

Nomadland Film

2021 Altın Küre Ödülleri’nde En İYİ Film seçilen Nomadland’ın yönetmeni Chloé Zhao,  aynı filmle En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazandı ve Altın Küre kazanan Asya kökenli ilk kadın olarak tarihe geçti.

Film Jessica Brurder’in “Nomadland: Surviving America in the Twenty-First Century” adlı kitabından uyarlandı.

Bir karavan alıp yola düşmek hayali olan herkese hitap eden bir film diyebiliriz.

Nomadland, Göçebe demek…

Film ilk gösterimini Eylül ayında Venedik Film Festivali’nde yaptı ve Altın Aslan ödülünü kazandı. Altın Küre’yi de kazanan filmin Oscar Ödülü için de çok iddialı olduğunu da belirtelim.

Time dergisine göre 2020’nin en iyi 10 filmi arasında yer almıştı. IndieWire’a göre 2020’nin en iyi 20 filmi arasında 4. sıradaydı. Rotten Tomatoes ise 2020’nin en iyi filmleri arasında 7. sırada göstermişti.

Nomadland Fragman

Nomadland Konusu

60’lı yaşlarında olan Fern, Nevada kırsalında Empire adlı kasabada yaşamaktadır. Şehirdeki ekonomik çöküşten etkilenen Fern, çalıştığı alçı fabrikası kapanınca neredeyse tüm eşyalarının kaybeder. Bu kabus halinde, Fern’in kocası öldü ve onu tamamen yalnız bıraktı. Mevsimlik bir işçi olarak iş aramak için yola çıkan Fern, minibüsünde yaşamaya başlar, sonunda bir grup modern göçebe, bazen derme çatma topluluklar oluşturan kişilerle ilişki kurar, ancak kaçınılmaz olarak tekrar yalnız kalır.

Modern bir göçebe öyküsü… Fern, işler kötü gidince minibüsü ile yollara düşüyor. Bu yollarda gerçek! göçebeler ile karşılaşacak. Filmin enteresan yanlarından birisi de, dizideki iki karakter hariç gerisinin non-aktor, yani aktör olmamaları, gerçek karavanda yaşayan insanlar olması.

Fern, 2008 yılındaki ekonomik çöküş sonrası, işini ve eşini kaybetmiş, kalan her şeyi de bırakarak bir yolculuğa çıkmış, hüzünlü görünümüne rağmen oldukça güçlü bir karakter.

Nomadland Oyuncuları

Oyuncular: Frances McDormand, David Strathairn, Linda May, Charlene Swankie

Linda May ve Charlene Swankie oyuncu geçmişleri olmayan, gerçekten göçebe hayat süren iki önemli karakter. Diziye gerçeklik katan unsurlardan birisi de onların doğallıkları diyebiliriz.

Nomadland Film Yorumları

Yol filmi sevenler bu filmi genelde beğendiler. Göçebe hayatı tercih edenlerin hayatına dokunan, neredeyse belgesel tadında göçebe insanların ruh hallerini anlatabilen harika bir film. Oldukça gerçekçi bir film, harika bir anlatım. Neredeyse belgesel tadında, gerçek insanların öyküsü…

Filmde, evi olmayan ve karavanda yaşayan insanların gerçek hayatlarına bakıyoruz.

McDormand’ın canlandırdığı Fern karateri , müthiş… Filmin içindeki diğer karakterlerin de gerçek hayattan alındığını ilave edelim. Fern’in “Göçebe” yolunda tanıştığı insanların çoğu aktör olmayan, bu hayatı yolda yaşayan insanlar. Fern’in filmin temelini oluşturan konuşmalarında ve etkileşimlerinde doğaçlama, doğal bir nitelik vardır. Bu modern göçebeler, ülkeyi doldurmadan gezme hayalleri ile ölmek istemediklerini anlatıyor, yolda hayatı nasıl güvenli bir şekilde yaşayacaklarına dair ipuçlarını paylaşıyor ve geleneksel evlere sahip komşuların nadiren yaptığı şekilde birbirlerini destekliyorlar.

Karavanda ömür sürenlerin hayatlarını merak edenler  için ilginç kesitler var filmde. Filimi bitirdiğinizde Göbeçe yaşayanları daha iyi anlamış olacaksınız.

YENİ »
Gözlerinin Ardında / Behind Her Eyes Dizisi Konusu ve Oyuncular Netflix
YENİ »
En İyi Gerilim Filmleri: Gerilim, Korku ve Gizem Dolu 50 Film

1 Yorum yapılmış

  1. merve
    Posted on 1 Mart 2021

Yorum yapmak ister misiniz?