Sonbaharda Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı? Diyetisyen Gizem Tutar açıklıyor

Sonbaharda Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı? Uzmanlar uyarıyor: yazın istediğiniz kadar kilo vermiş; ve istediğiniz kiloya ulaşmış olabilirsiniz; bununla birlikte, içinde bulunduğumuz sonbahar mevsiminde de verdiğimiz kiloları geri alabilmeye çok müsait bir hale geliriz. Bu nedenle hazırlamış olduğumuz yazımızda, diyetisyen Gizem Tutar’ın önerileri ile, yazın verdiğiniz kiloları sonbaharda geri almamanız için neler yapmanız gerektiği konusunda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Sonbaharda Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı?

Bilindiği gibi sonbahar kışın habercisidir. Bununla birlikte, sonbaharda, insanların hareket etmeleri azalır; aynı zamanda da daha fazla tatlı yemek isterler. Tüm bu etkenleri göz önüne alacak olursak,sonbaharda kişilerin daha fazla kilo almaya müsait olduklarını anlayabiliriz. Böyle bir durum ile başa çıkmak durumunda olmak istemeyen kişiler için altın niteliğinde önerileri olan Diyetisyen Gizem Tutar, sizler için neler tavsiye ediyor; hep birlikte göz atalım:

Diyetisyen Gizem Tutar: Sonbaharda Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı?

Sonbaharda Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı? Diyetisyen Gizem Tutar sonbaharda kilo almamak için tavsiyeler veriyor. İşte yapılması gerekenler:

Yaz mevsimindeki sıcaklar, günümüzde artık yok; dolayısıyla daha az su içmeye başladık. Bununla birlikte metabolizmamız yavaşladı. Buna ek olarak, soğuk günler artık yakın; ve kendimizi soğuk havalardan korumak için mutlaka karbonhidrat tüketiminde bir artış yaşayacağız; yaz günlerinde gerçekleştirilen yüzme sporu da gerilerde kaldı; çünkü, az önce de belirttiğimiz gibi havalar artık daha az ısınıyor. Tüm bunlar bir araya geldiğinde ise, yaza girerken, aylarca çaba sarfedip de verdiğimiz kiloların geri gelmemesi mucize niteliği taşıyor. Ne yapmalıyız?

Gizem Tutar, verilen kiloların kalıcı olabilmesi için, sonbaharda yapılması gereken ilk uygulamanın, beyaz şekerden uzaklaşmak olduğunu belirtiyor. Evet, kendimizi soğuklardan korumak için karbonhidrat tüketimini arttıracağız; ancak bunu şekerle değil de, kaliteli karbonhidrat içeriği bulunan kurubaklagil, ya da makarna ile gerçekleştirmeliyiz.

YENİ »
Zayıflamaya Yardımcı Besinler: Zayıflatan Sebzeler Nelerdir?

Sonbaharda, kilo almamak için yapılması gereken bir diğer aktivite de, Diyetisyen Gizem Tutar tarafından şu şekilde açıklanıyor: kalsiyum alımı yetersiz olan kişiler daha kolay kilo alırlar. Bu nedenle, günlük olarak, yeterli miktarda kalsiyum tüketmek gerekmektedir. Günlük tüketmeniz gereken kalsiyum ortalama iki su bardağı süt; ya da aynı miktarda yoğurt ile gerçekleştirilebilmektedir.

Sonbaharda kilo almamak için yapılması gereken bir diğer uygulama da, su içmekten vazgeçmemek. Olur ya, belki de su içemiyorsunuzdur; ancak kilo almamak; ve metabolizmanızı yavaşlatmamak için, hiç olmazsa, şekersiz bitki çayı içmeyi denemelisiniz. Bu şekilde, hem metabolizmanızın hızı düşmeyecek; hem de siz su gereksiniminizi sağlayarak, kilo alımını engellemiş olacaksınız.

Gizem Tutar’a göre, sonbaharda kilo almamak için yapmanız gereken son uygulama; her öğünde, bir köfte kadar tavuk eti, balık eti; ya da kırmızı et tüketmek; yani protein almak. Protein aldığınızda metabolizmanız daha hızlı çalışacak… Çünkü: protein geç sindirilen bir besindir. Metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlamakta; ve sizin kilonuzu korumanıza yardımcı olmaktadır.

Sonbaharda kilo almamak için dikkat etmeniz gereken unsurlardan bir tanesi de, sizin kilo kontrolünüze yardımcı olabilecek besinler. Mesela, probiyotik yoğurt; ya da içecekler. Sizin metabolizmanısı hızlı çalıştırarak, kabızlık gibi bir durum ile karşılaşmamanızı sağlayacaktır. Unutmayın ki, kabızlık, size daha kolay kilo aldıracaktır; kaçınmanız gerekir.

Sindirimi sor olduğu için metabolizmayı hızlı çalıştıran besinlerden bir diğeri de balıktır. Mutlaka tüketmelisiniz ki metabolizmanız hızlı çalışsın; ve siz kilo almak gibi bir durum ile karşı karşıya kalmayın. Balık aynı zamanda, içeriğinde bulunan Omega-3 ile, sizin kilo kontrolünüze ekstra katkıda bulunacaktır.

Ananas, içeriğindeki lifler sayesinde, sizin metabolizmanızı hızlandırır; hem de ananas, içeriğindeki maddeler sayesinde, yağ yakımına yardımcı olduğundan dolayı, beslenme listesinde eksik edilmeyen besinler arasında yer almaktadır.
Günde iki yemek kaşığı da yulaf tüketmek gerekmektedir. Yulafı, sabah kahvaltısında süt ile; ya da ara öğünlerde yoğurtla karıştırarak tüketebilirsiniz.

YENİ »
Yağ Yakmak İçin Hangi Spor Yapılmalı?

Gizem Tutar, sonbaharda kilo almamızın en önemli nedenlerinden biri olan tatlı krizlerinin de tam tahıllı ekmekler ile bastırılabileceğini belirtiyor. Sonbaharda kilo almamak için bu beş besini sofranızdan eksik etmemeniz öneriliyor.

Sonbaharda canınızın sık sık tatlı isteyeceğini de sık olarak belirten Gizem Tutar, canınız tatlı istediğinde tüketebilecek en masum besinlerden birinin sıcak çikolata olduğunu belirtiyor. Bir fincan sıcak çikolata içtiğiniz zaman, hem tatlı krizinden kurtulmuş oluyorsunuz; hem de vücudunuz serotonin hormonu salgılıyor. Serotonin hormonu mutluluk hormonu olarak bilinmektedir; ve sizin stresten uzak kalmanıza da yardımcı olmaktadır.

Canınız tatlı istediğinde tüketebileceğiniz bir diğer besin de dondurma. Hem yaz; hem de kışın tüketebileceğiniz dondurmayı doğru seçmeniz ise, yapmanız gereken tek dikkat unsuru. Dondurma seçerken, taze sütten yapılmış olmasına dikkat etmeli; ve bununla birlikte, kaymaksız sütten üretilmiş olmasına da özen göstermelisiniz; çünkü kaymak oranı yüksek olan dondurmaların yağ oranları da yüksek olmakta; ve size kilo olarak yansımaktadır.

Canınız tatlı istediğinde, evde tatlı yapımına giderseniz, tüketme oranınız daha fazla artıyor; çünkü elinizin altında tatlı olmuş oluyor; ancak, taze süt ile yapılmış pudinglerden küçük bir porsiyon alırsanız, sonbaharda kilo almamak için iyi bir adım daha atmış oluyorsunuz. Tatlı tercihinde tahıl barlarını da göz ardı etmemek gerekiyor.

Çocuklar için üretilen meyveli ve çikolatalı sütler; ve tatlılar da, canınız tatlı istediğinde değerlendirebileceğiniz diğer alternatifler arasında yer alıyor.

Bkz: Diyet ve Zayıflama günlüğü

Yorum yapmak ister misiniz?