Süveyş Kanalı’ndaki Gemi Nasıl Kurtarılacak? Son Durum

Süveyş Kanalı’ndaki Gemi Nasıl Kurtarılacak? Kurtarma çalışmalarında Son Durum nedir? Süveyş kanalını tıkayan gemiyi kurtarma öyküsü ve kazanın hikayesi:

Süveyş Kanalı’nda Ne Oldu?

Evergreen Marine Corporation bünyesinde görev yapan ‘The Ever Green’  isimli 400 metrelik dev bir gemi, Süveyş Kanalı’nın güney ucunda yüksek hızlı rüzgarlar nedeniyle karaya oturdu.

Dünyanın en büyük konteyner gemilerinden birisi olan gemi, Süveyş Kanalı’nı boydan boya kapattı. Geminin kanalı kapatmasıyla kanalın her iki ucunda da uzun gemi kuyruğu oluştu.

Süveyş Kanalı Son Durum

Süveyş Kanalı’nda çapraz bir şekilde karaya oturarak geçişlerin durmasına neden olan 400 metre uzunluğundaki dev kuru yük gemisini kurtarma operasyonu devam ediyor. Bu operasyonun günler ve hatta haftalar sürebileceği belirtiliyor.
Yaklaşık dört futbol sahası uzunluğunda olan ve Tayvanlı Evergreen Marine şirketi tarafından işletilen Ever Given adlı gemi, kanalın güney ucunda bulunuyor.
Yaşanan olay nedeniyle, dünyanın en işlek ticaret yollarından birisi geçici olarak devre dışı kalmış durumda.

Halen kurtarma çalışmaları devam eden gemiden bugün yeni bir gelişme geldi. Uzun bir süredir kanalı tıkayan geminin dümeninin dipteki tortudan kurtarıldığı açıklandı.

Süveyş Kanalı’ndaki Gemi Nasıl Kurtarılacak?

Süveyş Kanalı'ndaki Gemi Nasıl Kurtarılacak?
Kaynak: BBC

Geminin teknik bakımını üstlenen Bernhard Schulte Shipmanagement (BSM) şirketi, kurtarma çalışmaları bölgeye dokuz römork gönderdi. Römorklar, halatlar kullanarak ya da doğrudan gemiye temas ederek, gemiyi kanalın iki tarafında bulunan kum tepeciklerinden kurtarmaya çalışıyor.

BSM, Perşembe sabahı yaptığı açıklamada, gemiyi hareket etme girişiminin başarısız olduğunu ve kısa süre içerisinde tekrar deneyeceklerini söyledi.

ABD’deki Campbell Üniversitesi’nden denizcilik tarihi uzmanı Sal Mercogliano, geminin her iki kenar arasında sıkıştığını ve bu nedenle de hareket ettirme çalışmalarının son derece zor geçtiğini belirtti.

Yüzlerce gemi Süveyş'te bekliyor

Pazar sabahı itibariyle geminin altından 27 bin metreküp kum çekildi; 18 metre derinliğe ulaşıldı. Ancak yaklaşık 20 bin konteyner taşıyan geminin yeniden yüzdürülmesi sağlanamadı. Kurtarma çalışmalarına altıncı gün iki römorkör daha katıldı. Böylece gemiyi sıkıştığı yerden kurtarıp yeniden hareket ettiremek için müdahalede bulunan römorkör sayısı 14’e yükseldi. 400 metre uzunluğundaki devasa geminin baş tarafının altında bir kaya öbeği bulundu. Kayalık alan, kurtarma operasyonunu güçleştiriyor.

GÜNLÜK ZARAR 14-15 MİLYON DOLAR

Kanal, kapalı kaldığı her gün 14-15 milyar dolar zarar ediyor.

Kanal yetkilileri, geminin karaya oturmasına sadece şiddetli rüzgarın yol açmış olamayacağını açıkladı.

Soruşturma kapsamında insan kaynaklı ya da teknik hata ihtimalinin gözardı edilmediği belirtildi.

YENİ »
The Irregulars Dizisi Konusu ve Oyuncuları | 2021 Netflix Dizisi
YENİ »
The Falcon and the Winter Soldier Ne Zaman Çıkacak? Konusu Oyuncuları
YENİ »
Resident Alien Dizisi Konusu ve Oyuncuları
YENİ »
Invisible City Dizisi Konusu ve Oyuncular Netflix
YENİ »
Your Honor Dizisi Konusu Oyuncular Fragman ve Yorumları
YENİ »
Debris Dizisi Konusu ve Oyuncuları | Debris Dizisi Hangi Kanalda?
YENİ »
Clarice Dizisi Konusu ve Oyuncuları | 2021 Clarice Dizisi Hannibal
YENİ »
Peaky Blinders Benzeri Diziler Peaky Blinders Tarzı Suç ve Mafya Dizileri
YENİ »
Gözlerinin Ardında / Behind Her Eyes Dizisi Konusu ve Oyuncular Netflix

Yorum yapmak ister misiniz?

error: Konu koruması aktif.