Verilen Kilo Nasıl Korunur? 10 Püf Noktası

Verilen Kilo Nasıl Korunur? Özellikle diyet programlarından sonra verilen kiloların geri alınması en büyük sorunların başında geliyor. Büyük azimle verdiğiniz kilolar maalesef geri dönebiliyor. Verilen kilolar neden geri alınır? Peki verilen kiloyu geri almamak için ne yapmalı? Sizlere verilen kiloyu korumak için ne yapmalı sorusunun yanıtlarını vermeye çalışacağız.

Verilen Kilo Nasıl Korunur?

Pek çok kişi diyet sonrası verdiği kiloları geri aldığından bahseder. Peki verilen kilo nasıl korunur? Diyet yaparak kilo verenelerin %95’i verdiği kiloları geri alıyorlar. Bazıları bir kaç ayda, bazıları bir kaç senede bu kiloları geri aldığından hep şikayetçi oluyorlar.

Verilen kilolar neden geri alınır diye çok merak edilir. Diyet yaparak verilen kiloların geri alınmasının sebeplerinden kısaca bahsedeceğiz. Sonrasında da verilen kiloları korumanın 10 yolunu anlatacağız.

Verilen kilolar neden geri alınır?

Öncelikle diyet süresince verdiğiniz kilonun ne olduğuna bakmak gerekir. Diyet yaparken vücuttan bol miktarda ödem ve sıvı atılır. Diyeti bıraktıktan sonra kaybettiğiniz sandığınız bu kilolar da geri gelmeye başlar.

Diyette kas dokusundan ciddi miktarda azalma olursa, diyeti bırakınca metabolizmanız yavaşlayacağı için verdiğiniz kilodan bile daha fazlasını geri alabilirsiniz. O yüzden diyette sadece ödem ve kas dokusunu kaybederseniz, maalesef verdiğiniz kiloları hızla geri alabilirsiniz.

Diyet programınız boyunca ana hedefiniz yağ dokusunu kaybetmek olmalıdır. Bu yüzden diyette yağ yakmanız gerekmektedir. Eğer yağ dokusundan kilo vermeyi başarırsanız, geri kilo almadan hayatınıza devam edebilirsiniz.

Verilen kiloları hızlı geri almanın bir başka sebebi de insülin direnci olabilir. İnsülin direnciniz yüksekse, ona uygun bir diyet programını diyetisyeninizden alabilirsiniz.

YENİ »
5 Kilo Vermek İnsanı Ne Kadar Değiştirir?

10 Adımda Verilen Kilo Nasıl Korunur?

10 Adımda Verilen Kilo Nasıl Korunur?
Verilen Kilo Nasıl Korunur?

Diyet programlarının uzun vadede başarısız olduğunu çok okumuşsunuzdur. Aslında pek çok diyet programı kısa vadede kilo vermenize yardımcı olmaktadır. Ama esas sorun, diyeti bıraktıktan sonra hızlı kilo almak olarak karşımıza çıkıyor. Peki verdiğimiz kiloları geri almamak için neler yapmalıyız?

Sizler için verilen kilo nasıl korunur sorusunun cevabını araştırdık. Kilo verme üzerine yapılan araştırmalarda, kilo vermeyi başaran ve bunu uzun yıllar boyunca korumayı başaran kişilerin ortak stratejilerinden bahsedeceğiz. Bu insanlar verdikleri kiloları geri almamak için şu adımları uygulamışlar:

Diyetteyken korumaya başlayın

Diyet sırasında birçok birey yalnızca kilo vermeye odaklanır. Hatta hızlı kilo verdiren şok diyetler bile tercih edilmektedir. Oysa verilen kilonun korunması çok daha zordur.

Diyet esnasında alınan enerji ne kadar düşük olursa o kadar verilen kiloyu korumak zorlaşır. Sevdiği besinlerden kişi çok fazla uzak kalırsa, o besinleri diyet sonunda eskisinden daha fazla tüketmeye başlayabilir. Bu nedenle sevilen besinler enerjisi yüksek bile olsa zaman zaman diyete ilave edilmelidir.

Her şey beyinde başlar. Hedef diyette kilo vermek olursa beyin hedefe ulaştıktan sonra beslenme üzerindeki ağırlığını çeker. Olumsuz ve dikkatsiz yeme davranışları artar. Hedef oysa sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak olduğunda hedef kiloya ulaşılsa da sağlıklı alışkanlıklar devam eder.

Verilen Kiloyu Geri Almamak İçin Güne Erken Başlayın

Uyku süresini iyi ayarlamak ve erken kalkmak sağlık ve kilo kontrolü açısından önemli bir alışkanlıktır. 12-1 gibi uyuyup 6-8 gibi uyanan bireylerde sağlıklı beslenme alışkanlıkları daha kolay oturur.

Güne erken başlamak, metabolizmayı hızlandırmak için çok önemlidir. Özellikle erken başladığınız güne 60 dakikalık bir yürüyüş gibi bir aktivite eklediğinizde, verdiğiniz kiloları geri almama yolunda önemli bir adım atmış olacaksınız.

Uykusuzluk, kilo alma sebepleri arasında gösterilmektedir. Uyku süresini iyi ayarlamak çok önemlidir.

YENİ »
Yağ Yakmak İçin Hangi Spor Yapılmalı?

Verilen Kiloyu Geri almamak İçin Hareketlerinizi Arttırın

Fiziksel aktivite düzeyinin artması önemli bir diğer konudur. Düzenli olarak egzersiz yapmıyor olsanız bile gün içerisinde daha fazla hareket etmeniz size çok şey katacaktır.

Basit bir yürüyüş programı ile kilonuzu koruma yolunda önemli adım atabilirsiniz. Ama kilonuzu kalıcı hale getirebilmek için kardiyo egzersizleri ve kuvvet antremanları deneyebilirsiniz.

Kilo verirken yeterince protein tüketmeye çalışsanız da kas dokunuzdan bir miktar kaybetmiş olabilirsiniz. Kas kütlesini kaybetmeniz, size metabolizmanızın yavaşlaması ve kiloların geri gelmesi sonucunu doğurabilir. Vücudunuzdaki kas kütlesini arttırdığınızda, kilo kontrolünüzde daha başarılı olacağınızı söylemek mümkün. Bölgesel kilolardan kurtulmak için egzersiz ve haretekli bir hayata ihtiyacınız var.

Uyumaya yakın yemek yemeyin

Belirli uyku saatiniz olursa yemek saatlerinizi de ayarlayabilirsiniz. Akşam yemeğinden 5-6 saat sonra uyumak en güzelidir. Akşam yemekten sonra eğer ara öğün yapıyorsanız (kan şekerinizin gece boyunca dengeli olmasını sağlayacak seçimler yaparsanız olumlu etkisini göreceksiniz) bu ara öğünün saati uykudan 2,5-3 saat evvel olmalıdır.

Verilen Kiloyu Geri almamak İçin Vitamin ve minerali eksik almayın

Vitamin ve minerallerin bazılarının metabolizma hızına, bazılarının da iştaha etkisi vardır. yani vitamin ve mineral eksikliklerin kilo kontrolünde olumsuz etkileri görülmektedir.

Verilen Kiloyu Korumak İçin Proteini eksik almayın

Kilo kontrolünde yeterli protein alımı önemlidir. Çünkü proteinlerin sindirimi zaman alır ve midede tokluk oluşturma etkileri daha fazladır. Bu da daha az besin tüketimine sebep olur. Ayrıca termik etkileri nedeni ile proteinler dinlenme metabolizma hızını arttırırlar, kişi böylece gün içerisinde daha fazla enerji harcamış olur.

Günlük protein ihtiyacı için kahvaltıda yumurta ve yoğurt, öğle yemeğinde salatanızın üzerine biraz fasulye ve akşam yemeğinde az bir miktar et tüketmek yeterli olacaktır.

Fakat ihtiyaçtan fazla tüketildiğinde de proteinin de yağa dönüştüğü unutulmamalıdır.

Arkadaşlarla yenilen yemeklere dikkat edin

Özellikle gündüz ev oturmalarında sosyal ortamlarda beslenmenin dengesi epeyce bozulur. Fazla miktarda karbonhidrat, rafine şeker, doymuş yağ içerenbesinlerin olduğu sofradan sağlıklı seçimle kalkmak mümkün değildir. Aslında buluşma grubunun hemen hemen hepsi bu durumdan şikayetçidir. Birçok birey ‘ Ah o sofralar bizi bu hale getirdiler’ der. Bu durum oysa ki rahatlıkla düzeltilebilir.

Buluşma grubunuzla anlaşın, bu sofraların içeriğini sulu yemek, ızgara et ürünleri, bol salata ve meze çeşitleri vb. ile değiştirin. Herkes bu karardan emin olun mutlu olacaktır.

Verilen Kilo Nasıl Korunur: Denge kurun

Besinlerin hiç biri bir anda kilo almanıza yol açmaz. Ancak şeker, fazla enerji, ve yağ içeren besinleri sık ve fazla tüketmek kilo almanıza yol açabilir. Kendinizi bu nedenle kısıtlamak ya da tamamen serbest bırakmak yerine sıklık ve miktar kontrolü yapmanız en doğru yoldur.

Fazla besin tükettiğiniz bir öğünden sonra günün geri kalanını hafif geçirmek de bir seçenektir. Fakat bu yolu sürekli seçmek sağlık açısından istenilen bir durum değildir.

YENİ »
Kilo Vermenin Durması ve Plato Etkisi

Çok acıkmayın

Ara öğün şart değildir. Fakat ara öğünler arasında zaman fazla ise açlık hissi ciddi düzeyde oluşuyorsa bir anda kişinin tükettiği besin miktarı yüksek olur. Böyle

bir sorununuz varda eğer fazla acıkmamak adına sağlıklı ara öğünler yapmanız en doğrusudur.

Verilen Kilo Nasıl Korunur: Lif tüketimine özen gösterin

Besin alımının azalması, tokluk hissinin oluşması, tatlı krizlerinin azalması gibi etkileri olan lif kaynaklarını (baklagilleri, sebzeleri ve tam tahılları) sofranızdan eksik etmeyin.

YENİ »
Netflix En İyi Diziler Listesi: Netflix'te En Çok Sevilen Diziler IMDb

Yorum yapmak ister misiniz?