Zayıflatan Yiyecekler ve İçecekler Listesi

Zayıflatan yiyecekler listesi arayanlar için zayıflatan, kilo verdiren yiyecek ve içeceklerden bahsetmek istiyoruz.

Zayıflatan Yiyecekler ve İçecekler

Zayıflamaya yardımcı olan, yerken zayıflatan yiyecek ve içecekler hangileri, gelin bir bakalım:

Zayıflatan Yiyecekler Listesi

Kilo verdiren, zayıflatan yiyecekler listesi:

Maydanoz

Sahip olduğu koku dolayısı ile maydanoz kimileri tarafından çok sevilmekte, kimileri tarafından ise zorlanarak tüketilmektedir. Ancak yararları saymakla bitmeyen bu bitki sofranızda mutlaka bulunması gereken tabi bir ilaçtır. Yemek ve salatalarda kullanılabileceği gibi maydanoz, demlenip çayının içilmesi durumunda oldukça iyi bir ödem söktürücüdür. Şu ana kadar metabolizma hızına tespit edilmiş herhangi bir etkisi bulunmasa da hızlı kilo verdirmesinin nedeni sindirimi kolaylaştırması ve ödem atmasıdır.

Kekik

Doğada kekik otu, bolca kendiliğinden yetişebilen, özellikle dağlarda bulunan, kokusuyla oldukça iştah açıcı bir bitki türüdür. Popülerliği son dönemlerde iyice artan kekik, kaynatılarak suyunun içilmesi biçiminde tüketilmektedir. Hazır alınabileceği gibi evde hazırlanması da oldukça kolaydır. Vücutta kekik suyunun yağ eritişini hızlandırdığı ve metabolizmanın hızlanmasına neden olduğu bilinmektedir. Sabah aç karnına özellikle içilmesi tavsiye edilen kekik suyu, kısa süre içerisinde faydasını gösteren bir üründür.

Goji berry

Adı son zamanlarda sıkça duyulan, sıklıkla kilo vermek isteyen kişilerin tercih ettiği bir diğer bitki goji berry çileğidir. Türkiye’de goji berrynin bilinen bir diğer adı kurt üzümü, ana vatanı da Tibet olan bu bitki, hızlı bir biçimde kilo verirken vücudunuzun zarar görmesini engellemek istiyorsanız özellikle de seçebileceğiniz bir formda. Yapısında olan poli sakkaritler ve içerdiği antioksidanlarla vücudunuzu erken yaşlanmaya ve ani kilo kayıplarında oluşan dirençsizliğe karşı koruyor. Vücut direncinizi bu sayede yükselterek, metabolizma hızını arttırıyor ve kalori yakımı hızlanmış oluyor.

YENİ »
Yağ Yakmak İçin Hangi Spor Yapılmalı?

Tarçın

Az bir miktar bile tüketildiğinde tarçın, uzun süre açlık hissi yaşanmasını engelleyen bir yapıdadır. Kilo verme sürecine bu nedenle oldukça faydalı bir bitkidir. Tek başına tüketilebileceği gibi gece yatmadan evvel sütünüze ya da suyunuza karıştırarak içtiğinizde, yağ yakışının gece boyunca hızlanmasına katkıda bulunduğu uzmanlarca kanıtlanmış bir gerçektir.

Buğday rüşeymi

Buğday başağının altında bulunan tohum kısmı, buğdayın en saf hali olarak tanımlanan buğday rüşeymi, son günlerde oldukça popüler bir bitkidir. Oldukça nadir elde edilen rüşeym neredeyse 1 ton buğdaydan 1 kg kadar çıkarılabiliyor. Fakat kilo vermede oldukça yardımcı dokunacak bir bitkidir. Buğday rüşeymi günde bir avuç kadar, yarım yağlı süt ile ya da hafif yoğurtla tüketildiğinde saatler süren bir doygunluk hissi veriyor ve lif deposu olması sayesinde dolaşım sisteminin düzene girmesini sağlıyor.

Doğanın altın madeni olarak bilinen rüşeym oldukça faydalı bir besindir. İçeriğinde bulunan lif değeri oldukça yüksek olup, protein kaynağı olarak bilinen bu besin aynı zamanda kalp rahatsızlıklarına, bağışıklık ve sindirim sistemine iyi gelmektedir.

Yapılış tarifine internetten ulaşarak kolayca evde hazırlayıp pişirebileceğiniz rüşeymli ekmek diyet listelerinde yerini yavaş yavaş almaya başlamış ve kilo verdiği de ortaya çıkmıştır. Rüşeymli ekmeğin içerisinde olan A, B1, B2, folik asit, selenyum, sodyum, fosfor, potasyum gibi vitamin ve minerallerin normal ekmekte de olması gerekliliğini savunan beslenme uzmanları kilo vermek isteyenlerin bu ekmeği mutlaka tüketmelerinin önemli altını çizmektedir.

Gün içerisinde vücudun tok ve zinde olmasını günde iki dilim rüşeymli ekmek sağlar. Böylelikle tokluk hissi fazla olduğu için yemek yeme ihtiyacı fazla hissedilmez. Kilo verimi doğal olarak da sağlıklı bir biçimde sağlanır.

Rüşeymli ekmeği kilo vermek isteyenler genellikle diyet listelerinde verilen besinlere göre tüketmelidir. Bağırsak hareketlerini rüşeym çok fazla ölçüde etkileyip arttırdığı için özenle kullanılması gerekmektedir. İçerisinde bulunan lifi çölyak hastalığı ve life alerjisi olanlara da tavsiye edilmemektedir.

YENİ »
Yedi Günlük Su Orucu Nasıl Tutulur?

Zayıflatan İçecekler Listesi

Yeşil çay

Bilimsel olarak işe yaradığı kanıtlanmış olan herkes tarafından belki de en çok bilinen ve güvenilen bitkilerden biri yeşil çaydır. Aynı süre içerisinde uzmanlarca yapılan araştırmalara göre bitki çayı içen bir bireyle içmeyen kıyaslandığı zaman, yeşil çay tüketen kişinin daha fazla kalori yaktığı saptanmıştır. 2-3 saat aralıklarla gün içerisinde 3 bardağa kadar yeşil çay içilebilmektedir. Yeşil çayın bu tüketim şekliyle hem ödemin atılmasına hem de dolaşım sisteminin hızlanmasına katkıda bulunarak, kilo vermeyi hızlandırdığı kanıtlanmıştır.

Yorum yapmak ister misiniz?

error: Konu koruması aktif.