Filmekimi 2022 Önerileri | Filmekimi en iyi filmler listesi

Filmekimi 2022 Önerileri arayanlar için 2022 Filmekimi en iyi filmler listesi hazırlamak istedik. Aslında Filmekimi programı içindeki her film önemli ve izlenmeye değer. Ama biz sizlere21. Filmekimi filmleri arasından 15 tanesini seçmeye çalıştık. İşte Filmekimi 2022 filmleri program hakkında bilgiler ve izlenesi filmler listemiz:

Filmekimi 2022 Önerileri | 21. Filmekimi Öneriler

Sinemaseverler şimdiden Filmekimi 2022 ne zaman diye sormaya başladılar. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 21. kez düzenlenen Filmekimi 7-16 Ekim tarihlerinde İstanbul’da sinemaseverlerle buluşacak. Filmekimi’nin biletleri 4 Ekim’de satışa çıkıyor. Hangi filmi izlesem diye merak edenler için liste yapmaya çalıştık. Filmekimi 2022 Önerileri listemizde harika pek çok film var.

Filmekimi bu sene İstanbul’da dört ayrı sinemada gerçekleştiriliyor.

 • Atlas 1948 (Adres:İstiklal Caddesi No: 131 Beyoğlu Tel:(212) 252 19 61)
 • Citys Cinewam 7 (Adres:Cinemaximum City’s Nişantaşı Teşvikiye Caddesi No: 162 Nişantaşı – Şişli Tel:(212) 373 35 35)
 • Kadıköy Sineması (Adres:Osmanağa mahallesi General Asım Gündüz caddesi 25/24 Kadikoy)
 • Sinematek – Sinemaevi

İşte 21. Filmekimi Öneriler listemiz:

Filmekimi 2022 Önerileri | Filmekimi en iyi filmler

Sizlere Filmekimi en iyi filmler listesi hazırlamaya çalıştık. Listemiz başlıyor:

Güneş Sonrası (Aftersun) – Charlotte Wells

Filmekimi 2022 Önerileri | 21. Filmekimi Öneriler Güneş Sonrası (Aftersun)
Filmekimi 2022 Önerileri | 21. Filmekimi Öneriler Güneş Sonrası (Aftersun)

Filmekimi 2022 Önerileri listemize Güneş Sonrası (Aftersun) filmi ile başlıyoruz. Charlotte Wells’in ilk uzun metraj filmi Güneş Sonrası (Aftersun), Cannes Film Festivali’nde Jüri Ödülü’ne layık görüldü. Filmde baba ve kızı arasındaki duygusal bir yaz tatilini konu alıyor. Aftersun filmi nerede çekildi diye merak edenelre belirtelim, Aftersun filmi Türkiye’de, Fethiye’de çekildi.

Babasıyla 20 yıl önce birlikte yaptığı son tatilin anıları zihninde yeniden yeşeren Sophie’nin, geçmişin izlerini babasıyla arasındaki mesafeyi telafi etmek için kullanmasını konu ediniyor. Filmde, Paul Mescal genç baba Calum’a, 9 yaşındaki Frankie Corio ise genç Sophie’ye hayat veriyor.

Armegeddon Time (Armegeddon Time) – James Gray

Filmekimi 2022 Önerileri | 21. Filmekimi Öneriler Armegeddon Time
Filmekimi 2022 Önerileri | 21. Filmekimi Öneriler Armegeddon Time

Başrolde Anthony Hopkins görünce sevinen hayranları el kaldırsın… Gerilim filmleri denilince ilk akla gelen usta oyunculardan birisi olan Anthony Hopkins, harika bir filmde karşımıza çıkıyor. Filmin konusu kısaca şöyle: 1980’lerde New York’un Queens bölgesinde geçen kendi çocukluğundan anekdotlar içeren film, ikisi de kendi kişiliklerini bulma çabasında, biri Yahudi biri siyah iki küçük çocuğun yakın arkadaşlığı ekseninde siyasal belirsizliğin hüküm sürdüğü bir dönemi merceğine alıyor.

Yönetmen: James Gray (Yönetmenin diğer filmleri arasında Little Odessa, The Yards, We Own the Night, Two Lovers, The Immigrant, The Lost City of Z ve en son Ad Astra en çok bilinenler)

Oyuncular: Anne Hathaway, Jeremy Strong, Anthony Hopkins, Banks Repeta, Jaylin Webb, Tovah Feldshuh, Ryan Sell, Jessica Chastain

YENİ »
En İyi Gerilim Filmleri: Gerilim, Korku ve Gizem Dolu 50 Film

Akdeniz Ateşi (Mediterranean Fever)

Filmekimi en iyi filmler Akdeniz Ateşi
Filmekimi en iyi filmler Akdeniz Ateşi

2022 Cannes En İyi Senaryo ödülünün sahibi filme yakından bakalım. Film ayrıca Filistin’den Oscar Adayı olarak da karşımıza çıkan bir film. Karısı ve çocuğuyla Hayfa’da yaşayan Velid, hayallerini gelecekte yazar olmak üzerine kurmuştur, bir yandan da belli etmese de kronik depresyonun pençesindedir. Velid sürekli huzursuzluk yaratan, tuhaf, arada ürkütücü, mafyacı komşusu Celal ile bir şekilde yakınlaşır. Beraber geçirdikleri zaman arttıkça şehirde attıkları turlar, uğradıkları yerler git gide tuhaflaşacak, Velid’in küçük hesapları kendisini iyice karanlık bir batağa çekecektir.

Yönetmen: Maha Haj

Oyuncular: Amer Hlehel, Ashraf Farah, Anat Hadid, Samir Elias, Cynthia Saleem, Shaden Kanboura

Yakın (Close) – Lukas Dhont

Filmekimi 2022 Önerileri listemizde Cannes Film Festivali’nin ödüllü filmlerinden birisi var. Close, Dhont ve Angelo Tijssens’in senaryosundan Lukas Dhont’un yönettiği, ilk uzun metrajlı filmi Girl’den sonra elden geçirilen 2022 Belçika Fransızca drama filmi. Filmde Eden Dambrine, Gustav de Waele, Emilie Dequenne ve Léa Drucker rol alıyor. Belçika’nın Oscar adayı olan filmin konusu kısaca şöyle: Yakın, on üç yaşında çok yakın iki arkadaşın hikayesini anlatıyor, Léo ile Rémi. Arkadaşlıkları birdenbire bozulunca olanlara anlam veremeyen Léo, Rémi’nin annesi Sophie’ye danışmaya karar veriyor.

Aİ (EO) – Jerzy Skolimowski

Jerzy Skolimowski’nin Robert Bresson’un Au Hasard Balthazar’dan esinlendiği filmi Aİ (EO), koca gözlü bir eşeğin gözünden dünyanın geldiği hâli gözler önüne seriyor.

The Banshees of Inisherin – Martin McDonagh

Filmekimi 2022 Önerileri listemizde bir İrlanda filmine göz atacağız. In Bruges’den sonra Martin McDonagh, Colin Farrell ve Brendan Gleeson’ı yeniden bir araya getiren The Banshees of Inisherin, İrlanda’da ücra bir adada yaşayan iki yakın arkadaşın hikâyesini, adanın yakınlarında süren bir iç savaş etrafında ve McDonagh’ın kendine has mizah stiliyle anlatıyor. Colin Farrell, filmdeki performansıyla Venedik Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görüldü.

Tanrının Unuttuğu Yer (Godland) – Hlynur Pálmason

Kış Kardeşleri (Vinterbrødre) ve Bembeyaz Bir Gün (Hvítur, hvítur dagur) gibi filmlerle adından söz ettiren Hlynur Pálmason’un Cannes’da prömiyer yapan filmi Tanrının Unuttuğu Yer (Godland), bir kilise inşa etmek amacıyla 19. yüzyılda İzlanda’ya gelen Danimarkalı bir rahibin doğayla ve ada halkıyla karşı karşıya geldikçe asıl niyetinden, kendi ahlâki ve insani ideallerinden uzaklaşmasını anlatıyor.

Kutsal Örümcek (Holy Spider) – Ali Abbasi

2018 yapımı Sınır (Gräns) ile adından söz ettiren Ali Abbasi’nin yeni filmi Kutsal Örümcek (Holy Spider), seks işçilerini öldürerek İran’ın kutsal şehri Meşhed’i temizlediğine inanan bir seri katilin peşine düşen gazeteci Rahimi’nin hikâyesini anlatıyor. Gazeteciye hayat veren Zar Amir-Ebrahimi, 75. Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanmıştı.

Bebek Servisi (Broker) – Hirokazu Koreeda

Arakçılar (Shoplifters) filmiyle Altın Palmiye’ye uzanan Hirokazu Koreeda, yeni filmi Bebek Servisi (Broker)’nde kan bağının getirilerini, seçilmiş ve seçilmemiş aileleri işlerken karakterlerini hiç yargılamadan şefkatle gözlemliyor. Daha çok The Host, Memories of Murder, Parazit (Parasite) gibi Bong Joon ho filmleriyle tanınan Song Kang-ho, filmdeki performansıyla Cannes’da En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görüldü.

Aşkın Ateşi (Fire of Love) – Sara Dosa

2022 Sundance’te dünya prömiyerini yapan Aşkın Ateşi (Fire of Love), ölümüne gözü kara Fransız bilim insanları Katia ve Maurice Krafft’ın eşi benzeri olmayan aşk hikâyelerini anlatıyor. Krafftlar, hayatlarını yanardağların sırlarını çözmeye adamışlardı ve bu uğurda dünyanın dört bir yanındaki etkin yanardağların ağızlarında, bazen 1200 dereceye ulaşan lav nehirlerinin yanında yaptıkları çekimlerle hem bilim dünyasında saygınlık hem de popüler bir şöhret yakalamışlardı.

Ayrılma Kararı (Decision to Leave) – Park Chan-Wook

2016 yapımı The Handmaiden sonrasında yalnızca mini dizi The Little Drummer Girl’e imza atan Park Chan-Wook’un Cannes’da En İyi Yönetmen ödülüne layık görüldüğü yeni filmi Ayrılma Kararı (Decision to Leave), dağlık bir bölgede yaşanan bir ölümü araştırmak için görevlendirilen dedektifin, ölen adamın soruşturmada ana şüpheli konumundaki eşiyle yakınlaşmaya başlaması sonrası gelişen olayları konu ediniyor.

Geçici Bir İlişkinin Güncesi (Diary of a Fleeting Affair) – Emmanuel Mouret

Emmanuel Mouret imzalı Geçici Bir İlişkinin Güncesi (Diary of a Fleeting Affair), bir kadınla evli bir adam arasındaki “kaçamağın” zamanla değişip dönüşmesini konu alıyor. Birbiriyle duygusallıktan uzak, yalnızca fiziksel birliktelik amacıyla zaman geçiren çift, bir süre sonra ilişkilerinin aslında basitlikten uzak, gayet karmaşık yerlere uzandığını fark ediyor.

Emily – Frances O’Connor

Sex Education dizisinden tanıdığımız Emma Mackey’nin isyankâr ve uyumsuz baş karakteri canlandırdığı Emily, İngiliz yazar Emily Brontë’nin hayatını alt-üst eden aşkını ve başyapıtı Uğultulu Tepeler’in yazımına doğru geçen süreci anlatıyor.

Hayvanlar (The Beasts) – Rodrigo Sorogoyen

Rodrigo Sorogoyen imzalı Hayvanlar (The Beasts), doğaya daha yakın olmak isteyen orta yaşlı bir çiftin, bu maksatla taşındıkları Galiçya’da bir taşra köyünde komşularından gördükleri beklenmedik reaksiyonu ele alıyor.

Leyla’nın Kardeşleri (Leila’s Brothers) – Saeed Roustaee

Kırk yaşındaki Leyla, tüm hayatını anne-babasına ve dört erkek kardeşine bakmakla geçirmiştir. Aile, ağır ekonomik koşulların da etkisiyle borçların altında ezilmektedir. Hayal kırıklıklarının gölgesinde, kavgasız geçmeyen tek bir gün yoktur. Kardeşler iki yakalarını bir araya getirmeye çalışırken, Leyla belki de hepsini düze çıkartacak bir fikri ailesine açar. Leyla’nın Kardeşleri (Leila’s Brothers), diyalogları ve etkileyici performanslarıyla Cannes Film Festivali’nde övgüyle karşılanmıştı.

Mavi Kaftan (The Blue Caftan) – Maryam Touzani

Fas’ın 2020 Oscar adayı Adam’ın yönetmeni Maryam Touzani’nin Cannes’da dünya prömiyerini yapan son filmi Mavi Kaftan (The Blue Caftan), geleneksel kaftan satan Halim ile Mina’nın, dükkanlarına aldıkları Yusuf ile birlikte değişen hayatlarını konu ediniyor.

İşe Yaramazlar (The Worst Ones) – Lise Akoka & Roman Gueret

Lise Akoka ve Roman Gueret’in yönettiği İşe Yaramazlar (The Worst Ones), aynı mahalleden bir grup çocuğun bir filme oyuncu olarak seçilmeleri sonrası yaşadıkları deneyimi aktarıyor.

İlgi Manyağı (Sick of Myself) – Kristoffer Borgli

2022 Cannes Film Festivali’nde Belirli Bir Bakış bölümünde dünya prömiyerini yapan İlgi Manyağı (Sick of Myself), sanatçı sevgilisi Thomas’ın kariyerinde bir anda başarıyı yakalaması sonrası kendisinin üzerinden çekilen sahne ışıklarına yeniden kavuşmak için kendini sürekli hasta eden Signe’nin hikâyesini anlatıyor.

YENİ »
Merve Boluğur & Mert Aydın evlendi | Merve Boluğur düğün fotoğrafları

Filmekimi 2022 filmleri Tüm Filmler

 • Aİ / EO
 • AİLE BAĞLARI / BROTHER AND SISTER / Frere et soeur
 • AKDENİZ ATEŞİ / MEDITERRANEAN FEVER
 • ARMAGEDDON TIME / ARMAGEDDON TIME
 • ASİ / REBEL
 • AŞKIN ATEŞİ / FIRE OF LOVE
 • AYRILMA KARARI / DECISION TO LEAVE / Heeojil Kyolshim
 • BEBEK SERVİSİ / BROKER

 

 • BEŞ ŞEYTAN / FIVE DEVILS / Les cinq diables
 • BEYAZ GÜRÜLTÜ / WHITE NOISE
 • CALL JANE / CALL JANE
 • CANİKO / SWEETIE / Caniko
 • ÇAYKOVSKİ’NİN KARISI / TCHAIKOVSKY’S WIFE / Zhena Chaikovskogo
 • CENNETTEN GELEN ÇOCUK / BOY FROM HEAVEN / Walad min al Janna
 • EMILY / EMILY
 • GEÇİCİ BİR İLİŞKİNİN GÜNCESİ / DIARY OF A FLEETING AFFAIR / Chronique d’une liaison passagère
 • GÜNEŞ SONRASI / AFTERSUN
 • GÜZEL BİR SABAH / ONE FINE MORNING / Un beau matin
 • HALLELUJAH- LEONARD COHEN, BİR YOLCULUK, BİR ŞARKI / HALLELUJAH- LEONARD COHEN, A JOURNEY, A SONG
YENİ »
Prestij Meselesi Oyuncuları arasına Barış Murat Yağcı da katıldı
 • HAYVANLAR / THE BEASTS / As Bestas
 • İLGİ MANYAĞI / SICK OF MYSELF / Syk pike
 • İNCİR AĞAÇLARININ ALTINDA / UNDER THE FIG TREES
 • İŞE YARAMAZLAR / THE WORST ONES / Les Pires
 • İYİ ŞANSLAR LEO GRANDE / GOOD LUCK TO YOU, LEO GRANDE
 • KADIN KRAL / THE WOMAN KING / The Woman King
 • KELEBEK GÖRÜŞÜ / BUTTERFLY VISION / Bachennya metelyka
 • KESTİK! / FINAL CUT / Coupez!
 • KORSAJ / CORSAGE
 • KUTSAL ÖRÜMCEK / HOLY SPIDER
 • LEYLA‘NIN KARDEŞLERİ / LEILA’S BROTHERS / Baradaran-e Leila
 • MARLOWE / MARLOWE
 • MASKELİ BALO / MASQUERADE / Mascarade
 • MASUM / THE INNOCENT / L’Innocent

 

 • MAVİ KAFTAN / THE BLUE CAFTAN / Le Bleu du caftan
 • ÖĞLE GÜNEŞİNDE YILDIZLAR / STARS AT NOON
 • ÖLÜM AYIRANA DEK / MORE THAN EVER / Plus que jamais
 • PACIFICTION / PACIFICTION / Tourment sur les iles
 • PARİS HATIRALARI / PARIS MEMORIES / Revoir Paris
 • R.M.N. / R.M.N.
 • SAVAŞ ATI / WAR PONY
 • SEE HOW THEY RUN / SEE HOW THEY RUN
 • SEKİZ DAĞ / THE EIGHT MOUNTAINS / Le otto montagne
 • TANRININ UNUTTUĞU YER / GODLAND / Vanskabte Land
YENİ »
Dahmer Gerçek mi Uyarlama mı? Dahmer Konusu Gerçek mi? Dahmer Gerçekte Kaç Kişiyi Öldürdü?
 • THE BANSHEES OF INISHERIN / THE BANSHEES OF INISHERIN
 • THE MENU / THE MENU
 • TİYATRO OKULU / FOREVER YOUNG / Les Amandiers
 • UÇSUZ BUCAKSIZ / L’IMMENSITÀ
 • USTA BAHÇIVAN / MASTER GARDENER
 • VİVA MAESTRO! / VIVA MAESTRO
 • YAKIN / CLOSE

Filmekimi 2022 program

Filmekimi 2022 program
Filmekimi 2022 program

Filmekibi gösterim programına, hangi gün hangi filmin hangi salonda oynadığına, şu sayfadan göz atabilirsiniz: FilmEkimi gösterim çizelgesi

Kaynak: Filmler hakkında bilgiler ve görseller Filmekimi sitesinden alınmıştır.

YENİ »
Ben Bu Cihana Sığmazam oyuncuları kimler? Ben Bu Cihana Sığmazam konusu ne? Atv
YENİ »
Teşkilat Oyuncuları 2. Sezon Oyuncu Kadrosu Kimler Var?
YENİ »
Yüzüklerin Efendisi Güç Yüzükleri 6. Bölüm izle diziyo dizipal dizibox

Yorum yapmak ister misiniz?